Psychologia redakcyjny Związek

3 powody, dla których rozpadają się najlepsze związki

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
10 maja 2018
1 z 1

Dlaczego się rozstajemy

3. Przywiązujemy nasze „ego” do naszego partnera

Co to znaczy? Czasy się zmieniły, ale my nadal w pewnym stopniu  stopnia uważamy, że jeśli jesteśmy w związku z kimś, kto jest „udany” i atrakcyjny, to jedynie na tym korzystamy. Tymczasem wygląd może być ważnym czynnikiem decydującym o początkowej atrakcyjności, ale na dłuższą metę to nie wszystko. Jeśli chcesz oprzeć swój związek jedynie na fascynacji związanej z wyglądem partnera, wróć do punktu pierwszego tego artykułu. Ludzie się zmieniają. To samo dotyczy sytuacji materialnej etc.

Odśwież swoje myślenie: To mit, że potrzebujemy kogoś, kto nas „uzupełnia”.

Pytanie do przemyślenia: W jaki sposób twoja zawyżona ocena wyglądu lub statusu życiowego partnera może wywierać na nim niepotrzebną presję? Jak może to ograniczyć jego rozwój oraz rozwój dojrzałych relacji między wami?


 

Na podstawie: psychologytoday.com

PoprzedniNastępny
Psychologia redakcyjny Związek

Lustrzany efekt empatii. Dlaczego niektórzy ludzie od razu cię nie lubią

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
10 maja 2018
Dlaczego stajemy się nieatrakcyjni dla innych
Fot. iStock/MonikaBatich
 

Zdarza wam się dopiero kogoś poznać i natychmiast poczuć do niego niechęć? Każdy z nas jest inny i są na świecie ludzie, z którymi prawdopodobnie nigdy się nie zrozumiemy, jest to całkowicie naturalne. Szczególnie wrażliwi na takie „przeczucia” są empaci. To ich równieżdotyczy tak zwany „efekt lustra”

Ponieważ empata odczuwa emocje innych ludzi, ich ukryte zachowania i prawdziwe cechy osobowości, może je przejąć, a tym samym wyeksponować je przed ich „prawowitym właścicielem”, pokazując mu jaki jest.

Wszystkie negatywne uczucia (brak poczucia bezpieczeństwa, tłumiony wstyd, poczucie winy lub gniew) wzrastają, gdy są skrywane przez dłuższy czas. Jeśli ktoś ma cechy, których w sobie nie lubi, przypomina sobie o nich w obecności empaty. Jest to jeden z powodów, dla których możemy natychmiast poczuć, że kogoś nie lubimy: widzimy w nim siebie.

Innym powodem, dla którego czujemy do kogoś natychmiastową niechęć jest… spokój. Dla osób o niepewnej naturze, twoje „zbyt spokojne” reakcje oznaczają brak szacunku lub dezaprobatę. Błędnie zakładają, że wierzysz, że jesteś w jakiś sposób lepszy od nich.

Jeszcze innym powodem może być twoja praca nad sobą. Kiedy pracujesz nad sobą i dokonujesz jakichkolwiek pozytywnych zmian w swoim umyśle, ciele lub duchu, stajesz się „czystszy” . Jeśli przyzwyczaiłeś wszystkich, że jesteś w emocjonalnym dole i nagle zaczynasz z niego wychodzić, twoim bliskim przestaje się to podobać i odczuwają niechęć. Przecież byłeś inny. Muszą teraz zaakceptować nowego ciebie.


Na podstawie: mysticalraven.com

 


Psychologia redakcyjny Związek

Blondynki wcale nie są głupsze. Skończmy z tym idiotycznym stereotypem

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
10 maja 2018
Fot. iStock / grinvalds

Stereotyp, że blondynki są głupie, nie jest prawdą, ujawniły to badania psychologiczne. Kobiety o jasnym kolorze włosów miewają nawet wyższe IQ niż pozostałe, choć – jak mówią naukowcy – różnica jest niewielka i nieistotna statystycznie.

Jest jednak jedna ważna rzecz, na którą zwraca uwagę autor badań dr Jay Zagorsky – stereotypy mogą mieć realne konsekwencje, takie jak: wpływ na zatrudnienie, awans, odbiór społeczny. Badania przeprowadzone na ponad 10 tysiącach Amerykanów pokazują, że nie powinno być żadnej dyskryminacji blondynek pod względem inteligencji. Ich przeciętne IQ wyniosło 103,2, podczas gdy kobiet z brązowymi włosami 102,7, rudymi 101,2 IQ, a czarnowłosych kobiet 100,5 IQ.

Dr Zagorsky uważa, że badania nie wskazują, że blondynki są mądrzejsze od innych, ale z całą pewnością nie można powiedzieć, że są głupsze. Wskazuje na jeszcze jedną rzecz: bardzo często używamy wyglądu do oceny osobowości i produktywności innych. To właśnie blondynki często traktowane są stereotypowo jako głupie lub niekompetentne. Ten stereotyp jest niestety wzmacniany w kulturze popularnej. Czas najwyższy się z nim rozprawić.


źródło: Psychoblog

 


Zobacz także

Bycie żoną, a znak zodiaku – ranking od „najlepszych” do „najgorszych”

Pułapki intymności, czyli jak dobre intencje mogą niszczyć związek

11 zdań, których nigdy nie powinno mówić się mężatce. I błagam, nie róbcie tego…