Go to content

Życie na huśtawce. Skąd się biorą wahania nastroju?

To normalne, że miewasz dni, w których odczuwasz głębszy smutek i dni, kiedy przepełnia cię radość.  Dopóki twoje zmiany nastroju nie zakłócają w jakikolwiek sposób życia, są ogólnie uważane za coś „zdrowego”. Jeśli jednak często i regularnie bywasz na przemian bardzo przygnębiona i radosna, powinnaś o tym powiedzieć lekarzowi. Za tymi wahaniami mogą kryć się poważne przyczyny.

Nie lekceważ momentów głębokiego smutku, gdy zbyt „łatwo” daje się go przegonić

Kiedy iść do lekarza

Jeśli czujesz, że od kilku dni lub nawet dłużej nie potrafisz przewidzieć swoich reakcji i nie wiesz właściwie skąd biorą się te wszystkie, sprzeczne emocje, powinieneś zgłosić się do lekarza. Poświęc sobie trochę czasu i zaobserwuj czy widzisz u siebie następujące objawy:

  • jesteś tak pobudliwy, że nie kontrolujesz chęci wydawania pieniędzy (kompulsywne zakupy), konfrontacji z ludźmi (wybuchy złości podczas dyskusji czy rozmowy)lub angażowania się w niekontrolowane lub ryzykowne zachowania (podejmujesz nieodpowiedzialne decyzje ryzykując zdrowiem lub życiem)
  • czujesz, że chcesz zrobić sobie krzywdę (masz myśli dotyczące samookaleczenia się) lub zakończyć życie (myśli samobójcze)
  • nie możesz spotkać się ze znajomymi (nie masz ochoty na spotkania z bliskimi), ciągle byś spał, nie masz siły by iść do pracy, nie możesz wstać z łóżk.

Powyższe objawy sygnalizują, że z twoim zdrowiem dzieje się coś niedobrego. Zaplanuj wizytę u specjalisty.

Skąd się biorą wahania nastroju

Przyczyn gwałtownych i systematycznych zmian nastroju może być wiele. Czasem chodzi o poważny problem zdrowotny, taki jak choroba psychiczna, zmiany hormonalne lub zażywanie substancji, które mają niekorzystny wpływ na naszą psychikę.

Wiele chorób może powodować zaburzenia nastroju. Do najczęstszych należą:

Choroba afektywna dwubiegunowa

Jeśli masz zaburzenia afektywne dwubiegunowe , twoje emocje wahają się od skrajnego szczęścia po bardzo głęboki smutek. Jednak zmiany takie najczęściej występują tylko kilka razy w roku, nawet w przypadku szybko postępującej choroby.

Zaburzenie cyklotymiczne.

Cyklotymia to łagodniej objawiające się niż w przypadku „dwubiegunówki” zaburzenia nastroju.  Zazwyczaj są to łagodne epizody supdepresji (problemy z podejmowaniem decyzji; problemy z koncentracją; osłabienie pamięci; poczucie winy; samokrytycyzm; niskie poczucie własnej wartości; pesymizm; myśli samobójcze; ciągłe uczucie smutku; apatia) i hipomanii (wyjątkowo dobry humor lub wesołość, euforia; skrajny optymizm; zawyżone poczucie własnej wartości; upośledzony osąd; szybka mowa; gonitwa myśli, zachowania agresywne lub wrogie) które występują zamiennie zwykle bez związku z wydarzeniami życiowymi.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/CreativaImages

1/1 Życie na huśtawce. Skąd się biorą wahania nastroju

Zaburzenie depresyjne

Osoby chorujące doświadczają skrajnego smutku przez długi czas.

Dystymia

Dystymia, obecnie nazywana uporczywym zaburzeniem depresyjnym jest przewlekłą postacią depresji.

Zaburzenia osobowości.

W pewnych zaburzeniach osobowościowych możesz doświadczyć gwałtownych zmian nastroju w stosunkowo krótkim czasie.

Możesz również doświadczyć zmian nastroju, jeśli masz inne schorzenia psychiczne, takie jak schizofrenia i zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) .

Uwarunkowania hormonalne

Hormony również mogą powodować zmiany nastroju. Obserwujemy ten wpływ u nastolatków i kobiet w ciąży lub kobiet  przechodzących menopauzę, a także w chorobach tarczycy.

Niezależnie od tego, czy wahania nastroju występują z powodu choroby lub na skutek innego czynnika, pewne rzeczy mogą je wyzwalać. Do czynników ryzyka należą:

  • życie w napięciu
  • znacząca zmiana w twoim życiu
  • twoja dieta
  • twoje nawyki związane ze spaniem i odpoczynkiem
  • leki, które przyjmujesz.

Częste i silne zmiany nastroju są wskazaniem do konsultacji z lekarzem. Nie lekceważ ich.


Na podstawie: healthline.com