Psychologia

Jak zachowuje się dorosły człowiek, którego rodzic cierpiał na depresję?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
31 marca 2018
1 z 1

Jak zachowuje się dorosły człowiek, którego rodzic cierpiał na depresję?

3. Problem z utrzymaniem relacji

Osoba pogrążona w depresji jest pozbawiona energii i siły. Ma problem z zadbaniem o siebie. Nic więc dziwnego, że ma również problem z dbaniem o partnera i związek. Jednocześnie u osób cierpiących na depresję bardzo często pojawia się lęk społeczny, wyniesiony z domu rodzinnego. Depresyjni rodzice bardzo często spędzają czas w domu, we dwoje. Nie spotykają się ze znajomymi, rzadko wychodzą. Tworzą w ten sposób „obraz”, który dziecko chce namalować w swoim życiu. Naukowcy podkreślają również, że może to prowadzić do niezdrowego przywiązania dziecka do rodziców, a co za tym idzie jego problemów z nawiązywaniem przyjaźni w przyszłości.

4. Niska samoocena

Dorosłych, którzy cierpieli na depresję, cechuje zwykle niska pewność siebie. Wynika to z faktu, że nigdy nie uczyli się jak rozwijać i zrozumieć własną osobowość. Według dr Michelle Sherman, profesora psychologii klinicznej w Centrum Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Oklahoma w Oklahoma City, dzieci z depresją mogą nawet obwiniać siebie za depresję swoich rodziców. To, wraz z negatywnym rodzicielstwem, może prowadzić do niskiej samooceny i kłopotów z utrzymaniem poczucia własnej wartości.

5. Trudności z określeniem i realizacją celów

Zdrowi rodzice zwykle wspierają starania dziecka i zachęcają je do realizacji swoich celów. Jednakże, rodzice zmagający się z depresją tracą umiejętność emocjonalnego wspierania swoich pociech. Dziecko, któremu rodzice nie dopingują bardzo często traci motywację. Nie wykonuje czynności najlepiej jak potrafi, nie podnosi sobie przysłowiowej poprzeczki. To może powodować problemy w szkole, czy przyszłym miejscu pracy.

6. Brak chęci do życia

Osoby cierpiące na depresję tracą zainteresowanie rzeczami, które kiedyś uznawały za przyjemne. Jeśli w domu rodzinnym dzieci obserwują takie podejście do codzienności, w życiu dorosłym same mogą zacząć się wycofywać, zamykać w sobie. Może to prowadzić do zaburzeń osobowości – dziecko nie uczy się, co lubi a czego nie. Może też nie mieć odwagi aby próbować nowych czy siły woli, aby się ich trzymać.

7. Problemy z koncentracją

U dzieci w wieku szkolnym kłopoty z koncentracją czy nieumiejętność podejmowania decyzji mogą sygnalizować wczesne objawy depresji. Jednocześnie niepowodzenia w nauce mogą je pogłębiać. To tzw. błędne koło, którego źródłem jest nieodpowiednia opieka ze strony rodziców, o której to mowa była już wcześniej. Jeżeli maluchy nie otrzymają wsparcia i pomocy w odpowiednim momencie, problemy te mogą powrócić lub nasilić się w dorosłym życiu.

8. Uczucie przytłoczenia

Dzieci depresyjnych rodziców nie zostają wyposażone w odpowiednie narzędzie służące do walki ze stresem. To z kolei prowadzić może do powstawania lęków i pogłębiania się zaburzeń psychicznych. W dorosłym życiu osoba taka może czuć, że jest nieprzystosowana do radzenia sobie z codziennym życiem, zagubiona i w rezultacie wycofywać się z wielu działań.

Jeśli więc zmagasz się z depresją, jak najszybciej pójdź po pomoc. Masz ogromny wpływ na przyszłość swojego dziecka. Zawalcz o swoje zdrowie.

Źródło: Power of Positivity

https://www.powerofpositivity.com/depressed-parents-behavior/

PoprzedniNastępny
Psychologia

Nawet, jak zrobicie coś milion razy dobrze, to świat skrytykuje was za jeden błąd. Mądra lekcja pewnej nauczycielki

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
31 marca 2018
Fot. iStock / alexeyrumyantsev
 

Czasami po sieci krążą historie, które każą się nam zatrzymać i nawet nie tyle je zalajkować, co się nad nimi pochylić, zastanowić, gdy tylko jesteśmy na nie uważni. Bywa, że nie zauważamy prostych, ale wartościowych rzeczy, bo szybko scrolujemy kolejne wpisy, patrzymy, co u innych i nie chce się nam poświęcić kilku minut na przeczytanie czegoś wartościowego. 

Dlatego, kiedy po raz kolejny trafiłam na historię lekcji, jaką dała swoim uczniom nauczycielka, postanowiłam trochę dłużej zatrzymać tę opowieść w sieci. Ciekawa jestem, czy wy się na nią natknęliście?

„Nauczycielka wypisała na tablicy działania:

9 x 1=7

9 x 2= 18

9 x 3=27

9 x 4=32

9 x 5=45

9 x 6=54

9 x 7=63

9 x 8=72

9 x 9=81

9 x 10=90

Gdy skończyła, spojrzała na swoich uczniów. Śmiali się i żartowali z niej, ponieważ pierwszy rachunek obliczyła i zapisała źle. Wtedy nauczycielka powiedziała:
„Napisałam to pierwsze działanie z błędem, ponieważ chciałam nauczyć Was czegoś ważnego. Tak właśnie będzie traktował Was świat, w którym będziecie żyć. Nie zauważyliście, że obliczyłam działania PRAWIDŁOWO 9 razy, nikt z Was mi nie pogratulował. Śmialiście się ze mnie i krytykowaliście mnie za moją pomyłkę, za mój błąd.
Oto lekcja dla Was…
Świat nie doceni tego, co uda Wam się zrobić dobrze nawet milion razy, ale skrytykuje Waszą pomyłkę, Wasz błąd. Nie ulegajcie takiej krytyce, zawsze bądźcie ponad tymi, którzy będą Was wyśmiewać. Nie poddawajcie się. Bądźcie silni””.

Proste, prawda? A tak doskonale oddaje istotę naszej frustracji, braku motywacji, poczucia niesprawiedliwości. Obyśmy więcej takich lekcji mogli dostawać, słyszeć więcej mądrych słów i natykać się na nie w internecie. Tego wam i sobie życzę. A historię nauczycielki polecam opowiedzieć dzieciom.

 


Psychologia

12 kroków do stworzenia trwałego związku

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
31 marca 2018
1 z 2

12 kroków do stworzenia trwałego związku

Fot. iStock / Pekic

12 kroków do stworzenia trwałego związku

1. Myśl o niej/o nim pozytywnie

Według przeprowadzonych badaniach szczęśliwe pary z dużym stażem, nie skupiają się na negatywnych myślach o partnerze. Te wszystkie sprzeczki, kłótnie i nieporozumienia kasują się w ich pamięci. Ma to swoje uzasadnienie – koncentrując się na tym co złe i irytujące, w końcu nawet najmniej istotne rzeczy urastają do rozmiarów Wielkiego Kanionu.

2. Myśl o partnerze, gdy nie jesteście razem

Dosłownie razem, czyli gdy partner jest nieobecny. Czy gdy czeka was krótka rozłąka i nie spędzacie wspólnie wieczoru, dnia, weekendu – myślisz o ukochanym? Nie obsesyjnie, ale od czasu do czasu łapiesz się na wspomnieniach o niej/o nim? Gdzieś w różnych okolicznościach wkrada się myśl, że zawsze to „coś” robicie razem? To dobrze, jeżeli to się nie zdarza w ogóle, chyba już „zakochanie” minęło…

3. Pamiętaj o początkowych motylach w brzuchu i myśl o partnerze

Problemy w skupieniu się na innych rzeczach podczas rozmyślań o miłości swojego życia nie mijają z wiekiem. Jeżeli bez trudu możesz odłożyć na bok myśl o niej/o nim oznacza to, że niestety nie zajmuje zbyt istotnie twojej uwagi.

4. Podejmuj wyzwania i smakuj nowego we dwoje

To szczególnie ważny aspekt dla mężczyzn – wspólne hobby, pasja. W miłości „długoterminowej” bardzo ważne jest pewne podobieństwo – to pomaga obrać wspólny cel i dążyć do szczęścia. Jeżeli wspólnie wyruszycie po trofeum, pokonacie wspólna barierę, osiągnięcie cel – to umocni wasz związek.

5. Wspólnie spędzone chwile są zawsze najlepiej cementują

I nic tego nie zamieni. To co na początku tak oczywiste i naturalne jest nieprzecenioną wartością. Młodzi zakochani chcą wszystko robić razem, okazuje się, że „starzy zakochani” również. I choć życie samo weryfikuje ten czas do zagospodarowania, to chęć i potrzeba pozostaje.

6. Wyrażajcie swoje uczucia w namacalny sposób

Pocałunek na powitanie i pożegnanie, dotknięcie dłoni, bliskość. Bez nich nawet namiętne uczucie może nagle zgasnąć. Niedostępność wcale nie podsyca związku. Na tym etapie nawet drobne fizyczne gesty są polisą dla partnera – transparentem mówiącym – jestem, kocham i to się nadal nie zmieniło.

Czytaj dalej na następnej stronie


Źródło:  Is Long-Term Love More Than A Rare Phenomenon? If So, What Are Its Correlates?

PoprzedniNastępny

Zobacz także

Jak odzyskać równowagę emocjonalną, czyli co robić gdy nic nie idzie tak, jak trzeba

Psychoterapia to nie rozmowa z przyjaciółką

12 oznak, że twój partner jest też twoim najlepszym przyjacielem

12 oznak, że twój partner jest też twoim najlepszym przyjacielem