3. Problem z utrzymaniem relacji
Osoba pogrążona w depresji jest pozbawiona energii i siły. Ma problem z zadbaniem o siebie. Nic więc dziwnego, że ma również problem z dbaniem o partnera i związek. Jednocześnie u osób cierpiących na depresję bardzo często pojawia się lęk społeczny, wyniesiony z domu rodzinnego. Depresyjni rodzice bardzo często spędzają czas w domu, we dwoje. Nie spotykają się ze znajomymi, rzadko wychodzą. Tworzą w ten sposób „obraz”, który dziecko chce namalować w swoim życiu. Naukowcy podkreślają również, że może to prowadzić do niezdrowego przywiązania dziecka do rodziców, a co za tym idzie jego problemów z nawiązywaniem przyjaźni w przyszłości.
4. Niska samoocena
Dorosłych, którzy cierpieli na depresję, cechuje zwykle niska pewność siebie. Wynika to z faktu, że nigdy nie uczyli się jak rozwijać i zrozumieć własną osobowość. Według dr Michelle Sherman, profesora psychologii klinicznej w Centrum Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Oklahoma w Oklahoma City, dzieci z depresją mogą nawet obwiniać siebie za depresję swoich rodziców. To, wraz z negatywnym rodzicielstwem, może prowadzić do niskiej samooceny i kłopotów z utrzymaniem poczucia własnej wartości.
5. Trudności z określeniem i realizacją celów
Zdrowi rodzice zwykle wspierają starania dziecka i zachęcają je do realizacji swoich celów. Jednakże, rodzice zmagający się z depresją tracą umiejętność emocjonalnego wspierania swoich pociech. Dziecko, któremu rodzice nie dopingują bardzo często traci motywację. Nie wykonuje czynności najlepiej jak potrafi, nie podnosi sobie przysłowiowej poprzeczki. To może powodować problemy w szkole, czy przyszłym miejscu pracy.
6. Brak chęci do życia
Osoby cierpiące na depresję tracą zainteresowanie rzeczami, które kiedyś uznawały za przyjemne. Jeśli w domu rodzinnym dzieci obserwują takie podejście do codzienności, w życiu dorosłym same mogą zacząć się wycofywać, zamykać w sobie. Może to prowadzić do zaburzeń osobowości – dziecko nie uczy się, co lubi a czego nie. Może też nie mieć odwagi aby próbować nowych czy siły woli, aby się ich trzymać.
7. Problemy z koncentracją
U dzieci w wieku szkolnym kłopoty z koncentracją czy nieumiejętność podejmowania decyzji mogą sygnalizować wczesne objawy depresji. Jednocześnie niepowodzenia w nauce mogą je pogłębiać. To tzw. błędne koło, którego źródłem jest nieodpowiednia opieka ze strony rodziców, o której to mowa była już wcześniej. Jeżeli maluchy nie otrzymają wsparcia i pomocy w odpowiednim momencie, problemy te mogą powrócić lub nasilić się w dorosłym życiu.
8. Uczucie przytłoczenia
Dzieci depresyjnych rodziców nie zostają wyposażone w odpowiednie narzędzie służące do walki ze stresem. To z kolei prowadzić może do powstawania lęków i pogłębiania się zaburzeń psychicznych. W dorosłym życiu osoba taka może czuć, że jest nieprzystosowana do radzenia sobie z codziennym życiem, zagubiona i w rezultacie wycofywać się z wielu działań.
Jeśli więc zmagasz się z depresją, jak najszybciej pójdź po pomoc. Masz ogromny wpływ na przyszłość swojego dziecka. Zawalcz o swoje zdrowie.
Źródło: Power of Positivity
https://www.powerofpositivity.com/depressed-parents-behavior/