Psychologia

Kilka sytuacji z twojego dzieciństwa, które sprawiły, że w dorosłym życiu brak Ci pewności siebie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
5 kwietnia 2018
1 z 1

brak poczucia wartości

3. Byłeś porównywany do innych

Rodzice porównują swoje dziecko z innymi, aby poczuło się źle i zmieniło swoje zachowanie. Mówią: „Dlaczego nie możesz być taki jak twój brat / siostra?” „Piotruś jest takim dobrym chłopcem, szkoda, że ​​nie mam takiego syna jak on. ” „Zosia to taka miła dziewczyna, a ty jesteś po prostu rozpieszczonym bachorem”. Takie porównania zwiększają poczucie niepewności. Dorosły nie wyrasta z przymusu ciągłego porównywania się z innymi i albo czuje się „gorszy”, albo „lepszy” od innych.

4. Nauczono cię odczuwać bezradność

Niektóre dzieci są tak wychowywane, by pozostały zależne od swoich rodziców. Wmawia się im, że nie mogą podejmować decyzji, które same są w stanie podjąć, że sobie nie poradzą. A przecież, bez możliwości eksperymentowania, odkrywania, podejmowania decyzji i popełniania błędów, takie dzieci dorastają, wierząc, że są niekompetentne, niezdolne, niezdarne. Jako dorośli uważają, że ​​mają mniejszą kontrolę nad swoim życiem niż faktycznie, ponieważ przywykli do wiecznej kontroli.

Skutki

W odpowiedzi na te doznane w dzieciństwie przeciwności, dorośli rozwijają różne mechanizmy obronne i mechanizmy przetrwania. Niektórzy poświęcają się innym, ponieważ zostali wychowani, aby opiekować się innymi i tłumić swoje prawdziwe potrzeby, emocje, zainteresowania i preferencje. Inni stają się wysoce narcystyczni i patrzą na relację z innymi jedynie przez pryzmat korzyści. A jeszcze inni utknęli w martwym punkcie poczucia bezradności i żyją bardzo pasywnie.


Na podstawie: blogs.psychcentral.com

PoprzedniNastępny
Psychologia

Od owrzodzeń po rozmyte widzenie. 8 objawów syfilisu u kobiet

Redakcja
Redakcja
6 kwietnia 2018
1 z 1

8 objawów syfilisu u kobiet

Fot. iStock/iascic

Zmiany neurologiczne

Nieleczony syfilis w końcu przechodzi do trzeciego stadium, powodują zaburzenia koncentracji, niezborność ruchową, bóle głowy. To dlaczego, że bakterie dotarły do mózgu. Na tym etapie konieczna może być hospitalizacja.

Rozmyte widzenie

Kiła gałki ocznej jest kolejnym trzeciorzędowym efektem nieleczonej kiły, w której bakterie wpływają na nerw wzrokowy w mózgu. Objawy mogą obejmować zmiany widzenia do trwałej ślepoty.


 

Na podstawie: Women’s Health

syfilis objawy

PoprzedniNastępny
Psychologia

Migrena. Poznaj zapachy, które powodują ataki bólu głowy oraz te, które je łagodzą

Redakcja
Redakcja
5 kwietnia 2018
Fot. iStock/MaximFesenko

Migrena to koszmar wielu osób na całym świecie. Ten niezwykle silny ból głowy nie oszczędza osób i młodszych i starszych, kobiet i mężczyzn, co więcej, tendencje do ataków bólu mogą być dziedziczone. Migreny są bardzo dokuczliwe, a ich przebieg jest rzeczą bardzo indywidualną.

Mogą pojawić się podczas nich nudności, ból połowy twarzy, nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy. Tego rodzaju atak nie mija po zwykłych lekach przeciwbólowych i może trwać nawet do 72 godzin. Nie wiadomo do końca, co powoduje ataki migreny, jednak jednym z czynników które je wyzwalają, mogą być różnorodne zapachy. Ponad 50% osób cierpiących z powodu migreny przyznaje, że pewne zapachy wywołują ataki bólu.

8 zapachów, które mogą wywoływać ataki migreny

1. Zapach surowej cebuli

2. Zapach świeżego czosnku

3. Środki czystości oraz odświeżacze powietrza

4. Zapach smażonych tłustych potraw oraz fast foodów

5. Zapach dymu papierosowego

6. Intensywna woń perfum

7. Zapach farby i rozpuszczalników

8. Zapach kurzu

5 zapachów, które mogą pomóc podczas ataku migreny

Są również zapachy, które mogą wpływać na łagodzeniu bólu głowy i poprawę nastroju. Znajdziemy je w olejkach eterycznych, które można wykorzystać na kilka sposobów — do nacierania, inhalacji lub kąpieli. Aby olejek był naprawdę skuteczny, nie kupuj syntetycznych produktów, ale naturalne, z odpowiednimi certyfikatami. Pamiętaj o przechowywaniu buteleczki z preparatem z dala od światła i wilgoci.

1. Olejek miętowy

Mentol obecny w mięcie ma właściwości znieczulające, rozluźniające i poprawiające ukrwienie skóry. Warto rozpuścić kilka kropel olejku w łyżce oliwy i natrzeć nimi skroń.

2. Olejek lawendowy

Odpręża i relaksuje, można go wdychać (inhalacje z gorącej wody z kilkoma kroplami olejku) i wcierać bez wcześniejszego rozcieńczania.

3. Olejek bazyliowy

Rozcieńczony olejek sprawdza się podczas masażu, inhalacji i kąpieli. Łagodzi ból głowy, lęki, depresję, relaksuje, rozluźnia i zmniejsza zmęczenie.

4. Olejek majerankowy

Stosowany w kąpieli, inhalacji i do masażu (połączony z oliwą) łagodzi bóle głowy, reguluje ciśnienie krwi i działa uspokajająco.

5. Olejek geraniowy

Do kąpieli, masażu i inhalacji pomaga m.in. przy łagodzeniu migren, leczeniu depresji, napięcia nerwowego, osłabienia.

źródło: zdrowie.dziennik.plwolniodbolu.pl

 


Zobacz także

Dla nich na wszystko przyjdzie czas, jednak nie wiedzą kiedy. My, głupie czekamy…

Marzysz o czymś, a nie potrafisz tego osiągnąć? Ej, może wcale tego nie chcesz? Jak ruszyć z miejsca w 8 krokach

Marzysz o czymś, a nie potrafisz tego osiągnąć? Ej, może wcale tego nie chcesz? Jak ruszyć z miejsca w 8 krokach

Związek z cieniem

Jesteś dla niego opcją, czy priorytetem? 15 sygnałów, że on jest z tobą „na chwilę”, a nie na serio