Psychologia

5 potencjalnie niebezpiecznych bólów, których nie wolno ignorować

Redakcja
Redakcja
9 kwietnia 2018
Fot. iStock/SIphotography
 

Na pewno nieraz dokuczał ci silny ból głowy czy brzucha. Oczywiście nie przejmujesz się tym specjalnie, bierzesz tabletkę przeciwbólową lub korzystasz z innych metod łagodzenia bólu i dalej robisz swoje. Zazwyczaj pojawienie się przykrych dolegliwości jest zrzucane na karb codziennych zajęć.

Poza tym duża ilość stresów wpływa na nas negatywnie, szybki bieg od obowiązku do obowiązków i wykonywanie zadań na wariackich papierach sprawia, że czasowy ból wydaje nam się rzeczą naturalną przy przemęczeniu. A jednak w wielu wypadkach machnięcie ręką i wzięcie kolejnej tabletki może być naprawdę zabójcze. Są takie typy bólu, którego nie wolno ignorować.

1. Silny ból głowy

Jeśli sama kiedyś nie cierpiałaś na migreny, to zapewne o nich słyszałaś. Bóle głowy wynikające z niedostatku przebywania na świeżym powietrzu, sytuacji stresujących czy niewłaściwej diety są częste. Jednak gdy do tej pory nie miałeś problemów bólowych, nie cierpiałaś na migrenę i dopada cię nietypowy, silny ból głowy, powinnaś udać się do szpitala. Taki ból może wskazywać na wiele kłopotów np. tętniak mózgu, krwotok lub nawet guz. Ignorowanie ostrego, nietypowego bólu jest najgorszą z możliwych rzeczy, którą możesz zrobić.

2. Niepokojący ból klatki piersiowej, gardła, szczęki i ramion

Odczuwanie dziwnego dyskomfortu lub bólu w tych obszarach należy sprawdzić jak najszybciej. Może to wskazywać np. na toczące się niezdiagnozowane zapalenie płuc lub czegoś bardziej niebezpiecznego, typu choroby serca oraz zawał. Nie można lekceważyć żadnego z tych obszarów bólu.

3. Ostry ból brzucha

Rodzajów bólów brzucha może być bardzo wiele i są one związane z różnymi przyczynami. Mogą je wywoływać problemy trawienne, kamienie nerkowe, sytuacje stresowe, bolesne miesiączki, ale również wiele innych, groźnych przyczyn. Jeżeli wydaje się tobie, że ból odczuwalny jest nieco inaczej niż zawsze i nie masz pewności, co go powoduje, warto to sprawdzić. Zignorowane problemy po czasie mogą okazać się np. ostrym zapaleniem wyrostka robaczkowego.

4. Ból w okolicy łydki

Nogi po całym dniu w biegu mają prawo być zmęczone i powodować dyskomfort. Natomiast jeśli zwykle nie masz problemów z nogam, lepiej to sprawdzić — być może pojawił się skrzep krwi, który jest bardzo niebezpieczny i może prowadzić do oderwania się skrzepu i zatkania przez niego światła jednej z tętnic płucnych.

5. Ból zęba

Niby nic strasznego, a jednak konsekwencje nieleczenia chorych zębów mogą dotknąć wiele organów. Infekcja bakteryjna rozwijająca się w zębach może rozejść się na resztę ciała, powodując np. zniszczenie niektórych komórek, wywołać stany zapalne, a nawet doprowadzić do rozwoju sepsy.

Oczywiście nie jest powiedziane, że każdy przypadek nietypowego bólu musi oznaczać najgorsze. Jednak zbyt wiele osób z powodu bagatelizowania objawów nie otrzymało na czas pomocy i zawsze jest lepiej dmuchać na zimne.


 

źródło:  www.stevenaitchison.co.uk


Psychologia

Testy genetyczne na raka. Kiedy są pomocne i kto powinien je wykonać?

Redakcja
Redakcja
9 kwietnia 2018
Fot. iStock/Jovanmandic

Chcąc chronić swoje zdrowie przed nowotworami, zwracamy większą uwagę na zdrową żywność, higieniczny styl życia, co ma zminimalizować ryzyko zachorowania. Równie ważna jest profilaktyka, szczególnie w kontekście dziedziczenia tendencji do zachorowania na dany typ nowotworu. Wadliwe geny przekazywane np. z matki na córkę, znacznie zwiększają ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych.

Dziedziczymy kopię genów od matki i od ojca, więc różnorodność jest ogromna — według specjalistów każdy z nas jest nosicielem około 10 mutacji, które mogą, ale nie muszą, warunkować jedną z ponad 7 tys. chorób genetycznych.

Testy określające predyspozycje do nowotworów

Około 5-10% wszystkich chorób nowotworowych jest dziedzicznych. Jeżeli w najbliższej rodzinie wystąpił np. rak piersi, specjalistyczne testy prognostyczne pozwalają na ustalenie ryzyka wystąpienia nowotworów. Materiałem wykorzystywanym w analizach jest wymaz z jamy ustnej lub krew obwodowa. Test określający predyspozycje genetyczne wykonuje się tylko raz w życiu, a jego wynik pozostanie niezmienny. Zazwyczaj testy pozwalają na wykrycie jednego lub kilka uszkodzeń w określonym genie. Niekiedy jednak nie udaje się wykryć uszkodzenia, ponieważ wiele genów może odpowiadać za rozwój choroby.

Komu badania? 

Szacuje się, że przeciętna Polka ma 6% ryzyko zachorowania na raka piersi i około 2% ryzyko rozwoju raka jajnika. Te, które są nosicielkami mutacji genu BRCA1, narażone są aż na 80% ryzyko pojawienia się choroby. W przypadku tak wielkiego ryzyka konieczne jest objęcie kobiety specjalistyczną obserwacją onkologiczną. Zdecydowanie poleca się wykonywać testy genetyczne osobom, u których w rodzinie chorowały na nowotwór osoby poniżej 50 roku życia oraz pojawiały się :

  • formy raka rdzeniastego tarczycy (gen RET),
  • raka jelita grubego (MLH1),
  • siatkówczaka oka (RB1),
  • raka prostaty (geny Chek2, NBS1 i BRCA1),
  • raka piersi lub zespołu raka piersi i jajnika (geny BRCA 1/2).

Wg specjalistów jedynie 10% nowotworów jest uwarunkowanych genetycznie. Trzeba pamiętać, że w przeważającej większości zachorowanie na raka wiąże się z wpływem środowiska, niezdrowym trybem życia i „grzeszkami” przeciwko zdrowiu – np. nadmierne opalanie się (rak skóry), picie alkoholu (rak wątroby), palenie papierosów (rak płuc).

źródło:  www.zwrotnikraka.plwyborcza.pl

 


Zobacz także

Kiedy czujesz się niewystarczająco dobry, nigdy nie zapominaj o tych sześciu rzeczach

Drogi Mężczyzno, wkurzasz mnie. Jesteś hipokrytą

Drogi Mężczyzno, wkurzasz mnie. Jesteś hipokrytą

Wieczny chłopiec

Wieczny chłopiec – portret pamięciowy. 20 znaków rozpoznawczych niedojrzałego faceta