Psychologia Związek

Przestań o niego zabiegać, zrozum: musisz odejść. On to niepewność, niepokój i klęska twojej miłości do siebie samej

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 lutego 2019
Fot. iStock / IBushuev
 

Nigdy nie myślałam, że będę musiała ci to powiedzieć, że nadejdzie moment „bez odwrotu”.  Zawsze byłaś silna, dzielna, zawsze biegłaś do przodu z podniesionym czołem. Podziwiałam Cię, podziwiałam Twoją odwagę, ślepą wiarę w to, że cokolwiek życie przyniesie, poradzisz sobie. Zazdrościłam Ci, chciałam być taka jak Ty. Dziś mija siedem lat, odkąd jesteś z nim. Po twoim optymizmie, radości życia nie ma już śladu. On niszczy Cię w najgorszy możliwy sposób. Zabił w Tobie to, co najpiękniejsze. Nie wiem jakimi słowami przekonać Cię, że musisz odejść.

Zmieniłaś się, bardzo. W Twoich oczach nie ma już radości, nie ma przekornego błysku. Twój głos przez telefon jest taki… matowy. Kiedyś brzmiał inaczej. Kiedyś… przed NIM.

Zakochiwałaś się już wcześniej, miałaś nawet jedną „poważną” miłość. Odeszłaś, bo jak mówiłaś „nie mogliście się nawet pokłócić”. Ten spokój, ta pewność, że on cię kocha, to było dla ciebie za mało. Chciałaś „czegoś więcej”. Wybrałaś związek z facetem, który „kocham cię” mówi ostateczności i traktuje te słowa jak wabik, jak smycz, na której cię trzyma, wydzielając Ci jakieś ochłapy uczucia. Przystojny, zaradny. Nie zastanowiło cię, że nie ma jakiś bliższych przyjaciół. Właściwie nikogo bliskiego prócz zakochanej i wpatrzonej w niego Ciebie.

Wybrałaś więc ten ciągły niepokój i niepewność. Na nudę nie możesz narzekać. Nie wiesz, co tak naprawdę on do Ciebie czuje, dlaczego z tobą jest. Bo przecież codziennie daje ci do zrozumienia, że jesteś kimś gorszym.

Co takiego robi? Niby nic. Bo co właściwie można mu zarzucić? Te kilka raniących słów, wypowiadanych wobec Ciebie, w obecności wszystkich? Tych, po których gaśniesz w oczach, kulisz się w sobie, wstydzisz, chcesz zapaść się pod ziemię? A najgorsze, że w nie wierzysz. I jeszcze w to, że on to robi dla Ciebie.

Wrócicie przecież do domu, weźmie cię za nadgarstki, zaproponuje kieliszek wina, pójdziecie do łóżka i przez chwilę będziesz dla niego najważniejsza. Kupisz to. Chwilą czułości zmaże swoje winy. Przynajmniej z zewnątrz. Bo w środku blizny są coraz głębsze.

Wiesz, że kieliszków wina jest w twoim życiu coraz więcej? Zauważyłam to. Inni nasi przyjaciele również. I Twoje trzęsące się dłonie, którymi nalewasz herbatę, wiedząc dobrze, że on śledzi każdy twój ruch. Żeby tylko nie nazwał cię „swoją małą niezdarą

Niby nic. Ale powtarzane do bólu, w każdej ważnej sytuacji, w obecności jego rodziców, Twoich przyjaciół sprawiają, że powoli znikasz. Nie wiesz już kim jesteś, jaka jesteś. Czy rzeczywiście taka beznadziejna, czy taka słaba, niezdarna, niezdolna? Sukces zawodowy? Jego zdaniem osiągnęłaś go przez przypadek, przy sprzyjającym splocie okoliczności. A poza tym, przecież można było o wiele więcej, o wiele lepiej… Gdybyś nie była taka leniwa.

Zmieniłaś kiedyś kolor włosów, bo stale mówił, że woli blondynki. Pamiętasz, jak drwił wtedy z Ciebie cały miesiąc? Wydymał usta, w taki nieprzyjemny sposób. Choć nigdy nie powiedział tego wprost, ty wiesz, że nigdy nie będziesz dla niego wystarczająco piękna, dobra.

Nie mogę patrzeć, jak się upokarzasz, jak podsuwasz mu domową, jeszcze ciepłą szarlotkę, a on niby żartem odpowiada „może tym razem nie zapomniałaś, że to ciasto i dodałaś więcej cukru”.

Niby nic. Tak drobna uszczypliwość. A twoje oczy wypełniają się łzami, bo „znowu zrobiłaś coś nie tak”. I to nie jest jego wina. On po prostu chciałby mieć w domu kogoś idealnego, a ma „tylko ciebie”. Wiele razy tak „żartował” przy wszystkich.

„Mógłby mieć każdą, a wybrał mnie” – powtarzasz. Przestań w to wierzyć. Każda kobieta o jakimś podstawowym poczuciu wartości nie wytrzymałaby z nim ani minuty. Twoją słabością jest brak miłości własnej. Uwierzyłaś, że tylko przy nim jesteś coś warta. I nie widzisz, że czujesz, że jest zupełnie odwrotnie. Każdego dnia, za każdym, dobrze przemyślanym, okrutnym zdaniem, kradnie ci twoją wiatę w siebie.

Wiesz, to jest ten moment. Jeśli nie zawrócisz teraz, za chwilę będzie ci zbyt trudno. Przecież widzisz to wszystko, wiesz dobrze jak się czujesz, kiedy on jest obok. Przeczytałaś na ten temat mnóstwo artykułów, które Ci podsunęłam. I te, które wysłała Ci twoja mama. Toksyczny związek, emocjonalne uzależnienie od mentalnego kata… Znasz to na pamięć, odnalazłaś się między tymi słowami milion razy.

Cóż pozostało? Jeden, ostateczny krok. Tak mało i tak wiele zarazem. Pewnie najtrudniejsza decyzja w twoim życiu. Zrezygnować ze złej miłości, wybrać siebie, uratować się. Dać sobie szansę, zrozumieć, znów żyć.


Psychologia Związek

Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzimy 4. lutego. Zwracaj uwagę na objawy!

Redakcja
Redakcja
2 lutego 2019
Światowy Dzień Walki z Rakiem 2019
Operacja NanoKnife z dr n. med. Ryszardem Wierzbickim – Światowy Dzień Walki z Rakiem
 

Nowotwory są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci ludzi na całym świecie. Na raka umiera ponad 8 mln osób rocznie. W Polsce choruje ponad 160 tys. osób, choroba zabija aż 100 tys. Specjaliści nieustannie poszukują nowych metod działania w tej trudnej i skomplikowanej chorobie.

Światowy Dzień  Walki z Rakiem

Mówi się: „rak nie wybiera“. Na nowotwór złośliwy umierają nie tylko zwykli ludzie, ale też gwiazdy i osoby znane. Polaków najczęściej atakuje rak płuca. Na tę chorobę narażeni są głównie palacze, ale także osoby żyjące w miastach, gdzie powietrze jest mocno zanieczyszczone. Zdecydowanie częściej rozpoznaje się go u mężczyzn – stanowi on około 21 proc. wszystkich zdiagnozowanych nowotworów. U kobiet odsetek ten to ok. 10 proc. Jednocześnie rak płuca jest przyczyną około 1/6 wszystkich zgonów z powodu nowotworów w Polsce. Drugim najczęstszym nowotworem dręczącym Polaków jest rak jelita grubego. Rozróżniając płci – wśród mężczyzn największe żniwo zbiera rak prostaty i pęcherza moczowego, wśród kobiet – rak piersi i jajnika.

Zwracaj uwagę na objawy!

Specjaliści szacują, że gdyby pacjenci uważniej słuchali swojego ciała i sygnałów, jakie im daje, więcej nowotworów byłoby diagnozowanych szybciej, a dzięki temu byłyby łatwiejsze do wyleczenia.

– Niektóre objawy są niespecyficzne, co utrudnia wczesne postawienie diagnozy. Takim przykładem jest nowotwór trzustki, który we wczesnym okresie rozwija się podstępnie i praktycznie bezobjawowo. – tłumaczy chirurg-onkolog dr n. med. Ryszard Wierzbicki ze szpitala Żagiel Med w Lublinie. – Jednak wiele objawów, choćby np. najpopularniejszego wśród Polaków raka płuc są dość charakterystyczne: przewlekły, uporczywy kaszel, częste stany zapalne dróg oddechowych, płyn w jamach opłucnej, chrypka, a także odpluwanie plwociny podbarwionej krwią.

Grunt to więc obserwacja i szybka wizyta u specjalisty.

Na jakie objawy warto zwracać uwagę? Oto niektóre z nich:

– rak szyjki macicy – upławy podbarwione krwią, bóle podbrzusza i dolnego odcinka pleców, ból przy oddawaniu moczu

– rak prostaty/pęcherza moczowego – bóle w miednicy, częste oddawanie moczu, słaby, przerywany strumień moczu, krwiomocz, ból

– rak jelita grubego – ból brzucha, krew w stolcu, krwawienia z odbytu, utrata wagi

– rak mózgu – silne bóle głowy, zawroty głowy, problem z mową

– rak piersi – wyczuwalny, bolący lub całkowicie bezbolesny guzek, zmiany kształtu i barwy brodawki, wydzielina z brodawki

– rak żołądka – wymioty, krwawienia, czarne stolce, spadek wagi

– rak trzustki – ból brzucha, nie ustępujący po środkach przeciwbólowych, nudności, brak apetytu, utrata masy ciała, żółtaczka.  Bardzo podstępny, objawy są niespecyficzne

– rak jajnika – dyskomfort w podbrzuszu, nieprawidłowe krwawienia, powiększenie brzucha

– rak skóry (czerniak) – zmiany kształtu, barwy, powiększenie lub krwawienie ze znamion

– chłoniak – powiększenie węzłów chłonnych, gorączka, anemia, spadek wagi,

– białaczka – anemia, osłabienie, infekcje, spadek wagi

Ważne są oczywiście badania profilaktyczne – samobadanie piersi i jąder, oglądanie znamion, test kału na krew utajoną, kolonoskopia, cytologia, prześwietlenie płuc, tomografia płuc, usg piersi, prostaty, tarczycy, czy też jamy brzusznej, regularne badania ginekologiczne. Dobrym wyznacznikiem stanu zdrowia jest też podstawowa morfologia krwi z OB.

Elektryczny nóż: precyzyjnie i bezpiecznie

Jeszcze do niedawna lekarze przegrywali większość walk o życie, z nowotworem. Zwłaszcza tych, gdzie nowotwór był umiejscowiony w trudnych do operowania obszarach. Jedną z najnowocześniejszych metod walki z rakiem, który nie może być usunięty przy użyciu metod klasycznych jest elektryczny nano-nóż, czyli NanoKnife. To niewątpliwie największa szansa na leczenie przypadków nowotworów, które uznawane są za nieoperacyjne.

Nanoknife stosuje się w leczeniu bardzo trudnych nowotworów, np. prostaty, wątroby, nerek, trzustki i wznów nowotworów w obrębie węzłów chłonnych i miejscowych, po leczeniu operacyjnym raka jelita grubego, raka żołądka czy raka dróg żółciowych.

– Jest niezastąpiony wszędzie tam, gdzie rak usadowił się w trudnych do leczenia miejscach. Warto pamiętać, że podczas tego typu operacji naczynia krwionośne i nerwy pacjenta nie ulegają jakiemukolwiek uszkodzeniu. – tłumaczy dr n. med. Ryszard Wierzbicki.

NanoKnife (IRA – nieodwracalna elektroporacja), to nowoczesne urządzenie, które metodą małoinwazyjną niszczy komórki nowotworowe za pomocą prądu o wysokim napięciu.

Przy użyciu Nano Knife mamy na swoim koncie pionierskie operacje raka trzustki, raka trzustki z przerzutami do wątroby oraz zmian nowotworowych w wątrobie. Po elektryczny nóż sięgamy coraz częściej. – mówi dr n. med. Ryszard Wierzbicki. – dzięki niemu u pacjentów nie ma znacznej progresji choroby, możliwe są także powtórne operacje.

Lublin jednym z nielicznych ośrodków stosujących Nano-Knife

Właśnie za pomocą tej metody zespół lekarzy ze Szpitala Żagiel Med w Lublinie przeprowadza skomplikowane operacje trzustki.  Operacja polega na wprowadzeniu w obręb guza nowotworowego elektrod, które w mikrosekundowych odstępach czasu emitują precyzyjnie nakierowane na komórki rakowe impulsy elektryczne o bardzo wysokim napięciu (do 3000V).

Prowadzi to do zniszczenia błon komórek rakowych, przy czym sąsiadujące z nimi komórki i tkanki innych narządów są całkowicie bezpieczne. Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i nie obciąża pacjenta, który już po kilku dniach może opuścić oddział chirurgiczny. – mówi dr Wierzbicki. – Użycie procedury IRA, czyli nieodwracalnej elektroporacji  jest stosunkowo nową, nietermiczną metodą ablacji zaprojektowaną na potrzeby precyzyjnego i efektywnego niszczenia komórek nowotworowych. W połączeniu z późniejszą chemioterapią zwiększa szansę na przedłużenie życia u chorych na tzw. nieuleczalne nowotwory.

Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Okres gojenia i powrót pacjenta do dobrego stanu jest bardzo krótki. W przeciwieństwie do tradycyjnej radioterapii zabiegi przy użyciu Nano Knife można powtarzać. Kolejną zaletą jest brak oddziaływania termicznego na leczone tkanki, co zmniejsza ryzyko niepożądanych uszkodzeń. Nano-knife ma coraz szersze zastosowanie, a pacjentów przybywa z roku na rok.  Niestety, na razie zabiegi z użyciem Nano knife nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Światowy Dzień Walki z Rakiem

dr Ryszard Wierzbicki szpital Żagiel Med w Lublinie


Artykuł powstał we współpracy ze szpitalem Żagiel Med


Psychologia Związek

Jeśli czujesz, że psychicznie nie dajesz już rady, powtarzaj sobie te 12 zdań

Redakcja
Redakcja
2 lutego 2019
Fot. iStock/DGLimages

Nie od dziś wiadomo, że świadomość tego, co się z nami dzieje i odpowiednie nastawienie pomaga nam zwalczyć lekkie stany depresyjne i złagodzić niepokój. Praktyka powtarzania pewnych zdań, dopóki nie poczujesz się lepiej, była znana od wieków. Oczywiście, chorym na depresję nie pomogą. Ale jeśli twój stan jest przejściowym załamaniem, zaufaj w ich siłę i moc.

„Nie rozmyślaj nad swoimi przeszłymi błędami i porażkami, ponieważ to napełni twój umysł żalem i depresją. Nie powtarzaj ich w przyszłości. „- Swami Sivananda

12 zdań, które warto powtarzać w chwilach słabości

Jestem silny

To błędne przekonanie, że tylko słabi cierpią na depresję. To także mit, że ci, którzy proszą o pomoc, są w rzeczywistości najsłabsi, ponieważ zależą od kogoś innego. Samoświadomość jest oznaką siły.

Stanę się lepszy

Depresja wyzwala poczucie beznadziejności. Rzeczywistość jest taka, że ​​powtarzając te słowa w końcu staniesz się lepszy.

Oddycham

Praktyka koncentrowania się na oddechach, które wykonujesz, podczas intonowania tego zdania, pomaga umysłowi zjednoczyć się z ciałem, tym samym przynosząc poczucie spokoju.

Odpuszczam

Jeśli znajdziesz się w obsesyjnym stanie lęku, kiedy martwisz się o rzeczy, które się nie wydarzyły lub nie będą prawdopodobnie miały miejsca po prostu powtarzaj te słowa: „przestaje się martwić tym, na co nie mam wpływu”.

Nie boję się

Wypowiadanie tych zdań daje ci moc kontrolę nad twoim strachem.

Nie ma się czego bać

Depresja może wywoływać myśli i uczucia, które mogą sprawić, że poczujesz, że twoje życie jest zagrożone. Wielokrotne powtarzanie tych słów powinno uspokoić twoje myśli i otworzyć oczy na tę rzeczywistość, że niebezpieczeństwo znajduje się jedynie w twoim umyśle.

Jestem spokojny

Zaproś wewnętrzny spokój do swojego umysłu i ciała aby złagodzić depresję i jej fizyczne objawy. Zaczniesz odczuwać rozluźnienie.

Moje myśli słowa i działania przyczyniają się do mojego szczęścia i wolności

Ta fraza zachęca do życia z pozytywnym nastawieniem, współczuciem i empatią.

Pewnego dnia zrozumiesz sens tego bólu

Ludzie, którzy nie doświadczyli smutku lub bólu, nie są interesujący, ponieważ nie ma w nich głębi i chęci rozwoju.

Potrzebuję oswoić moje cierpienie

​​Ważne jest, aby uznać swój ból i cierpienie, aby móc leczyć się swoim własnym współczuciem w chwilach trudności. Uczucie depresji powinno pomóc ci zobaczyć, co jest istotne w twoim życiu i powinno cię skłonić cię do pokonania słabości. W końcu życie polega na przetrwaniu.

Dam radę, wyjdę z tego

Depresja może wzrosnąć, ponieważ odczuwasz utratę kontroli nad sytuacją, która powoduje stres. Ta fraza pomaga przypomnieć sobie, aby pokonać to uczucie depresji powoli, ale z pewnością.

Ufam, że ten moment to tylko etap

Problemy są częścią  naszego życia, ale depresja czasami prowadzi do zadawania pytań typu: „Dlaczego ja?” lub „Dlaczego to się dzieje? Warto myśleć o tym momencie jako o czymś przejściowym.


Na podstawie: powerofpositivity.com


Zobacz także

"Kochanie zróbmy sobie przerwę...". Kiedy rozstanie lub separacja ma pomóc uratować związek

„Kochanie zróbmy sobie przerwę…”. Kiedy rozstanie lub separacja ma pomóc uratować związek

7 kroków, by stać się efektywną. To bardzo proste!

Blue Monday – istnieje naprawdę, czy smucimy się dziś na zawołanie?