Go to content

Nie pozwól im ukraść całej twojej energii. Jak sobie radzić z pasywno – agresywnymi

Ludzie, którzy stale unikają konfliktów, wydają nam się bardziej spokojni,  bardziej bierni niż agresywni. W rzeczywistości jedynie przywdziewają maskę i jest to sposób, w jaki ukrywają swoją wrogość i gniew. Wciąż odczuwają te emocje, mimo, że zdają się ich nie okazywać. Z czasem tłumione uczucia z nich „wychodzą”, a wtedy ich pozornie nieuzasadnione zachowanie może być mylące dla odbiorcy. I nagle okazuje się, że ktoś, kto wydawał się nam miły, teraz  jawi się jako osoba z wrogimi intencjami.  

Większość z nas spotyka pasywno- agresywnych ludzi choć raz w tygodniu, jeśli nie codziennie. Z nimi nigdy nic nie wiadomo. Mogą sprawić, że poczujesz się jak w emocjonalnym rollercoasterze. Nie okażą ci jawnie złości, ale zachowają się w taki sposób, że poczujesz się bardzo źle. Wystarczy, że znacząco przewrócą oczami, nie odbiorą od ciebie telefony, na twój widok wyjdą z pomieszczenia, albo użyją jakiekolwiek innej formy wrogości.  Pasywno – agresywna osoba celuje w emocjonalnej manipulacji. Myślisz, że to ktoś, kogo powinieneś unikać? Uświadom sobie, że to może być również twoja przyjaciółka, która nie potrafi powiedzieć „nie”, bo obawia się odrzucenia lub chce wszystkich zadowolić.

Katalog zachowań pasywno-agresywnych

 • Sarkazm
 • Kunktatorstwo
 • Subtelny sabotaż
 • Udawanie, że nie rozumie o co ci chodzi
 • Unikanie
 • Spóźnianie się
 • Celowe izolowanie innych
 • Wzajemne komplementy
 • Granie „w pojedynkę”
 • Brak współpracy
 • Przewracanie oczami
 • Dąsanie lub wycofywanie się

Wampiry energii

To może być bardzo frustrujące, energochłonne, czasochłonne i po prostu denerwujące, obcować z pasywno -agresywnymi i ciągłe zgadywanie o co im tak właściwie chodzi.  To wampiry energetyczne, które sprawiają, że nie masz siły, by radzić sobie z własnymi problemami, bo oni tak bardzo absorbują cię swoimi emocjami i swoim zachowaniem. Wbrew logice zaczynasz się zastanawiać, czy wina przypadkiem jednak rzeczywiście nie leży po twojej stronie, ale się tego i tak nie dowiesz. Oni nic nie mówią wprost, jedynie sugerują. I grają ofiary.

Chroń się przed wampirami energetycznymi

Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla radzenia sobie z wampirami energetycznymi. Zależy ono od wielu czynników, w tym od tego, czy musisz regularnie się z nimi spotykać (np. w pracy), czy możesz lub chcesz ograniczyć swój czas spędzony w ich towarzystwie.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

1/1 Pasywno-agresywni

Poniżej kilka sposobów radzenia sobie z pasywno – agresywnymi

1. Rozpoznanie zachowania i omówienie prawdziwego problemu

Obserwuj uważnie kolegę z pracy, który zawsze mówi „tak”, a potem unika cię lub ciska błyskawicami. Nawet na siłę, doprowadź do konfrontacji. Zachowaj spokój i powiedz wprost, że widzisz, że ta osoba nie jest zadowolona z waszej współpracy. Bądź miły i uświadom rozmówcy, że wiesz, że problem tkwi głębiej. Nie osądzaj, nie linczuj, daj mu powiedzieć, co naprawdę czuje.

2. Ustal granice i bądź konkretny

Gdy już odkryjesz prawdziwy problem omawiając go z daną osobą, możesz ustalić granice. Ustalanie granic jest sposobem komunikowania o tym, co będziesz lub czego nie będziesz tolerował w tej relacji. Na przykład w pracy spóźnienia są nie do zaakceptowania, tak samo plotki czy sabotowanie wspólnych projektów. W związku niedopuszczalna jest przemoc – również psychiczna i oszustwa.

3. Nie baw się w jego „gierki”

Cokolwiek robisz, nie daj się wciągnąć w pasywno- agresywną grę z tą osobą. Tolerowanie udawania spowoduje, że napięcia będą nadal rosły, a agresywne zachowania będą się utrzymywać. Jedynym rozwiązaniem jest praca nad uzdrowieniem relacji. I szczera rozmowa. Nie musicie się kochać, ale jeśli musicie ze sobą przebywać, niech to nie przynosi ci kosztów emocjonalnych.


Na podstawie: lifehack.org