Go to content

Naprawdę nie rozumiesz, dlaczego wciąż przyciągasz facetów, którzy cię nie szanują?

Tomek okazał się dupiem, dla którego liczył się wyłącznie wygląd zewnętrzny. Marek się zawinął, gdy tylko zaczęła snuć wspólne plany na przyszłość. Krzysiek zatrzymał się gdzieś w przeszłości i głęboko wierzył, że baba powinna siedzieć w domu i mieszać w garach. Piotr natomiast chciał mieć dużo luzu i nie widział powodu, dla którego miałby zmieniać swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Trochę nie ma się co dziwić, że Kaśka po tylu rozczarowaniach teraz siedzi i zalewa się łzami, zadając sobie w kółko jedno pytanie: „Dlaczego ciągle trafiam na takich palantów?”. Nie pomaga widok szczęśliwych koleżanek, które (patrząc obiektywnie) mają całkiem fajnych facetów.No cóż, być może ma pecha lub nie potrafi szybko oceniać drugiej osoby. Nie przyjdzie jej jednak do głowy, że być może posiada pewne cechy lub jest pełna przekonań, które przyciągają takich facetów jak magnes.

Odnajdujesz w tej historii kawałek siebie?

Tak, to brzmi strasznie, ale jest duże prawdopodobieństwo, że to twoja „wina”. Kiedy sobie uświadomisz pewne mechanizmy, łatwiej będzie ci z tym walczyć, a co za tym idzie – zwiększysz swoje szanse na udany związek. Rozglądając się za facetem, nie wystarczy tylko określić, jaki ma być, a jaki być nie powinien. Musisz także zastanowić się, jaką kobietą ty jesteś, czego w życiu doświadczyłaś, jakie są twoje lęki i obawy, mocne i słabe strony. Znajomość siebie i praca nad sobą pozwalają trzymać na dystans ludzi, którzy mogą nas emocjonalnie skrzywdzić.

A teraz usiądź wygodnie i weź głęboki oddech, bo to, co przeczytasz nie będzie miłe. Czas zrozumieć, dlaczego wciąż przyciągasz do siebie dupków.

Nie szanujesz siebie

Niektórzy ludzie z większą łatwością znoszą niewłaściwe zachowania, przemoc czy agresję. Na ogół wynika to z niskiego poczucia własnej wartości i co gorsza – trwanie w takiej relacji tylko pogorsza samopoczucie. To oczywiście nie usprawiedliwia oprawcy! Zrozum w końcu, że jesteś wartościowym człowiekiem, który zasługuje na szacunek. Stawiaj granice i nie przesuwaj ich. Masz być traktowana przyzwoicie i z godnością.  Szanuj siebie i wymagaj szacunku od innych.

Przestań kierować się wyglądem

Wygląd zewnętrzny ma dla ciebie ogromne znaczenie i zdarzyło ci się stracić głowę dla jakiegoś adonisa? Marzysz, by przy twoim boku był facet, do którego wzdychają wszystkie kobiety? Takie kryteria wyboru mogą cię wyprowadzić na manowce, ponieważ wyjątkowo atrakcyjne osoby, wpisujące się w powszechne kanony piękna, często posiadają wiele cech narcystycznych. Oczywiście nie zawsze tak jest, ale zanim pozwolisz, by oślepił cię jego blask, poznaj go lepiej – dowiedz się, jaki ma charakter, jakie wartości wyznaje, o czym marzy.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/domoyega

1/1 Naprawdę nie rozumiesz, dlaczego wciąż przyciągasz facetów, którzy cię nie szanują?

Nie słuchasz bliskich

Twoi przyjaciele i rodzina zazwyczaj chcą dla ciebie jak najlepiej. Poza tym potrafią spojrzeć na twoje życie z innej perspektywy. Możesz myśleć, że uwzięli się na twojego nowego partnera, źle ci życzą lub nie znają się na rzeczy, ale… z reguły rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Zastanów się nad tym, co mają ci do powiedzenia twoi najbliżsi, zamiast się od nich odwracać.

Nie uczysz się na błędach

Poszukaj wspólnego mianownika we wszystkich tych poprzednich związkach. Co było nie tak? Dlaczego one się rozpadały? Jak się czułaś? Jakie cechy byłych partnerów ci przeszkadzały? Które zachowania były sygnałami ostrzegawczymi? Weź sobie to wszystko do serca i przestań powielać te same błędy.

Jesteś zbyt skłonna do kompromisów

Właściwie to trudno tu mówić o kompromisach, ty po prostu dajesz sobie wejść na głowę. Możesz mieć jakieś swoje przekonania, wartości, plany i marzenia, ale jesteś gotowa z tego wszystkiego zrezygnować dla pierwszego lepszego faceta, który wyzna ci miłość. Wiesz o tym doskonale, bo już wcześniej tak było, tylko wstydzisz się do tego przyznać. Możesz zmieniać swoje plany na weekend, ale kwestie szacunku, wierności i lojalności powinny pozostać nienaruszone. Ty natomiast bez problemu idziesz w kompromisy w każdej sferze. Błąd!

Boisz się samotności

Ba! Ty nawet nie wiesz, czym jest samotność, bo starasz się szybko znaleźć nowego faceta, gdy jeden związek się nie uda. Paniczny strach przed byciem singielką często powoduje, że decydujemy się na relację kimś, kto się napatoczy – dosłownie. I jeszcze dziękujemy Bogu, że w ogóle się trafił i nie musimy być same. „Kiepski facet jest lepszy niż żaden”? Natychmiast przestań tak myśleć.

Liczysz, że twoja miłość go zmieni

Tak, tak, na pewno. Że tak powiem – życzę powodzenia. Ach ta romantyczna miłość, która wszystko zniesie i wszystko naprawi. Może i temu facetowi da się pomóc, ale jak już, to powinien się za niego zabrać psychoterapeuta. Jasne, istnieje szansa, że ktoś się zmieni, ale to wymaga naprawdę wiele pracy samego zainteresowanego… A on pewnie wciąż pyta: „Ale o co ci chodzi?” i dodaje: „Sama się lecz”.

Zasługujesz na udany związek. Tylko najpierw musisz spojrzeć na siebie. Dopiero potem rozejrzyj się wokół.

Na podstawie: Your Tango