Go to content

Co kolor oczu mówi o twoim zdrowiu i osobowości?

Nie bez powodu mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Można z nich wyczytać bardzo wiele. Specjaliści potrafią na podstawie ich wyglądu wskazać niektóre nasze problemy zdrowotne. Osoby z najbliższego otoczenia mogą ocenić, czy dzień wcześniej balowaliśmy czy też grzecznie poszliśmy spać. A nasz rozmówca może wyczytać, czy mamy coś do ukrycia. Tak, oczy bardzo wiele o nas mówią. 

O ile na nasze zachowanie i reakcje mamy jako taki wpływ (uciekanie wzrokiem, mrużenie oczu, świdrujące spojrzenie), kształt i kolor oczu to już inna sprawa. Pisaliśmy już o tym, co rozmiar, kształt, pochylenie, a nawet odległość między oczami mówi o twojej osobowości. Teraz czas skupić się na kolorze.

Sprawdź, jakie sekrety zdradzają twoje oczy.


 

Źródło: Reader’s digest

Fot. iStock/Anmfoto

1/2 Ciemne oczy

Jeśli masz ciemne oczy, najprawdopodobniej nie dojdzie u ciebie do zwyrodnienia plamki żółtej.

Z badań opublikowanych w czasopiśmie Clinical and Experimental Ophthalmology wynika, że osoby o jasnych oczach mają dwukrotnie większe szanse na zwyrodnienie plamki żółtej, pojawiające się wraz z wiekiem niż osoby z ciemnymi i pośrednimi kolorami tęczówki. „Ciemna tęczówka blokuje więcej światła ultrafioletowego” – mówi optometrysta Christopher Quinn z American Optometric Association. Promienie UV, które docierają do jasnych tęczówek, mogą powodować większe zwyrodnienie siatkówki.

Posiadanie ciemnych oczu zmniejsza też ryzyko wystąpienia raka skóry. W badaniu opublikowanym w Epidemiology Cancer, Biomarkers & Prevention, naukowcy pobierali przez 4 lata próbki DNA od 500 białych dzieci, w wieku od 6 do 10 lat, które miały w tym czasie styczność z promieniowaniem słonecznym. Dzieci z genem niebieskiego oka były bardziej narażone na rozwój znamion i pieprzyków w porównaniu do dzieci bez tego genu. Liczba pieprzyków, które ludzie rozwijają się w dzieciństwie, może przewidywać ryzyko wystąpienia czerniaka w wieku dorosłym.

Inne badania wykazały, że osoby z niebieskimi lub zielonymi oczami są bardziej zagrożone czerniakiem oka. Prawdopodobnie dlatego, że mają mniej pigmentu absorbującego światło, który chroni oczy przed uszkodzeniem.

 

Fot. iStock/Branimir76

2/2 Jasne oczy

Australijscy naukowcy poprosili 336 osób europejskiego pochodzenia o wypełnienie kwestionariuszy, służących do pomiaru czynników osobowości. Przydatne czynniki zostały ustalone na podstawie tego, jak bardzo uczestnicy utożsamiali się z takimi stwierdzeniami jak „Sprawiam, że ludzie czują się swobodnie” lub „Widzę siebie jako kogoś, kto jest uprzejmy i miły dla wszystkich”. Ci z ciemnymi oczami częściej byli kojarzeni z takimi określeniami jak „wielkoduszny, życzliwy i empatyczny” niż ludzie o jasnych oczach, których osobowości były oceniane jako mniej przyjazne. Chociaż potrzeba więcej badań na temat znaczenia koloru oka, naukowcy sugerują, że wyniki mogą mieć związek z ewolucją. Tysiące lat temu mieszkańcy północnej Europy mogli uważać jasne oczy jako egzotyczne i atrakcyjne, ale także idealne do kamuflażu, co prawdopodobnie dawało jasnookim przewagę.

Osoby o jasnych oczach mają większe skłonności do nadużywania alkoholu. Naukowcy z Georgia State University zaprosili do badania 12 000 mężczyzn i kobiet i na podstawie ankiet odkryli, że ludzie o jasnych oczach piją znacznie więcej alkoholu niż ludzie o ciemnych oczach. Dlaczego? Badacze postawili hipotezę, że może to być spowodowane przez melaninę, pigment, który sprawia, że ​​oczy są ciemniejsze. Melanina bierze udział w połączeniach elektrycznych między komórkami mózgu. Jeśli ilość melaniny w oku (ciemne oczy mają jej więcej) przekłada się na ilość w mózgu, to może oznaczać, że ludzie o ciemnych oczach są bardziej wrażliwi na bodźce, takie jak alkohol. Dlatego też piją go mniej. To badania określa jednak tylko pewne powiązanie, ale nie przyczynę picia.