Go to content

Kochaj swoich wrogów. Zyskasz na tym więcej, niż myślisz

Moja siostra, mój wróg
fot. iStock/ webphotographeer

Chyba każdy z nas spotkał w swoim życiu jakiegoś wroga, kogoś, komu sprawia przyjemność sprawianie nam – właśnie nam – bólu. Czasami jest to podyktowane osobistymi urazami, innym razem ludzie nienawidzą cię bez powodu. Nie jest to łatwa sytuacja, powoduje poczucie zagrożenia i brak komfortu psychicznego. Niezależnie od tego, w jaki sposób zyskałeś wroga, warto spróbować zobaczyć w nim kogoś, kto również zasługuje na szacunek i pozytywne uczucia.

Trudne? Oczywiście. Ale ważne, żeby osiągnąć wewnętrzny spokój. Łatwo przychodzi nam nienawidzieć, zatem próba polubienia wroga jest świetnym ćwiczeniem i pracą nad emocjami. A poza tym:

1. To praktyczna lekcja radzenia sobie z gniewem

Twoi wrogowie to najlepsi ludzie, którzy pomogą ci zrozumieć jak zarządzać gniewem i innymi, negatywnymi uczuciami. Z jednej strony wydobędą z ciebie to, co najgorsze, z drugiej pokażą jak nisko potrafisz upaść… Posiadanie wroga może być terapią i nauką kontrolowania złości.

2. To okazja do zdrowej rywalizacji

Twoją motywacją powinna być chęć okazania się lepszym, bardziej wydajnym, zdolniejszym, ale nie próba „zniszczenia” przeciwnika. Pokonuj swoje słabości, koncentruj się na własnym rozwoju.

3. Ich negatywne komentarze mogą pomóc ci w dokonaniu życiowego przełomu

Prawdą jest, że Twoi wrogowie nigdy tak naprawdę nie mają o tobie wiele dobrego do powiedzenia. Bywa jednak, że w ich słowach może ukrywać się ziarenko prawdy.

4. Wrogowie mogą być potężnymi sojusznikami

Próba polubienia wroga może również oznaczać wysiłek, aby nawiązać z nimi kontakt i zawrzeć rozejm. Jeśli jesteście w stanie znaleźć jakąś wspólną płaszczyznę i dojść do porozumienia uda ci się zdobyć kolejnego przyjaciela.

5. Być może mylisz się w ocenie sytuacji

Czasami powodem, dla którego jesteśmy wrogami, może być coś bardzo nieszkodliwego. Mogłeś nie znać dokładnej przyczyny tej sytuacji, a rozmowa z wrogiem pomoże ci dopełnić obraz. Nieporozumienia i niesprawiedliwe oceny się zdarzają. Zmiana perspektywy jest uzdrawiająca.

6. Nauczysz się doceniać przyjaciół

Świadomość,  że istnieją wrogowie, pomoże ci również nie brać za pewnik tych, którzy cię kochają. Miłość i nienawiść to dwie przeciwstawne emocje i jedna z nich może na chwilę przyćmić drugą. Chociaż zawsze będziesz mieć jakichś wrogów, zawsze będą też ludzie, którzy cię kochają. Tych ludzi należy doceniać za to, co dla Ciebie robią.


Na podstawie: lifehack.org