Psychologia

Są tylko 3 rzeczy, które możesz kontrolować. Nie wierz w ślepy los

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
22 czerwca 2019
Fot. Unsplash / CC0 Public Domain
 

Na większość spraw, które wydarzają się w naszym życiu nie mamy wpływu. Nie jesteśmy w stanie zmienić innych, ani zmienić pewnych okoliczności. Nie mamy mocy cofania nieudanej przeszłości, ani zmuszenia nikogo do uczuć. Bywa, że czujemy się tak, jakby los kpił z nas okrutnie lub jakby wszystko zostało już wcześniej zaplanowane, za naszymi plecami. Warto wtedy pamiętać, że tak naprawdę wszystko jest kwestią naszego podejścia do życia i do innych.To nieprawda, że jesteśmy bezsilni. Są trzy rzeczy, które możesz i powinieneś kontrolować.

Nasze wybory

Pierwszą rzeczą, którą możemy kontrolować, są decyzje, które podejmujemy. A jednak za często obwiniamy innych za nasze osobiste wybory. Zrzucamy odpowiedzialność na bliskich, wmawiając sobie, że gdyby zachowali się inaczej, nie postąpilibyśmy zle.

  „To ona sprawiła, że ​​ją zdradzam, bo nie spełniła moich potrzeb” – mówimy. Jesteś odpowiedzialny za swoje decyzje. Okoliczności wokół ciebie nigdy nie są wystarczająco silne, mogą jedynie ograniczyć wybór, ale nie mogą odebrać ci możliwości wybierania.

Nasza postawa / perspektywa

Wszystko, co dzieje się w życiu, ma wiele aspektów i tylko od ciebie zależy, jak kontrolujesz sposób, w jaki widzisz świat i innych ludzi. Możesz reagować złością, agresją, możesz pracować nad emocjami i szukać sposobów, by zadziałać racjonalnie. Ty wybierasz, ty kontrolujesz uczucia i swoje zachowanie.

To, komu ufamy

Oczywiście wiedza, która pozwala nam odróżnić ludzi godnych zaufania, od tych, którym nie należy ufać przychodzi z czasem i doświadczeniem. Zawsze jednak należy pamiętać, że obdarowanie komuś zaufaniem jest naszym osobistym wyborem. Czasem warto posłuchać intuicji, czasem lepiej ją w sobie zagłuszyć.


Na podstawie: patheos.com


Psychologia

Rozwiązanie akcji #matko i córko

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
22 czerwca 2019
 

Ile razy zastawiałaś się nad tym, co jest w życiu najważniejsze, najcenniejsze. Co chciałabyś przekazać swojej córce, by nigdy nie zabrakło jej wiary w siebie i odwagi?

Zbyt często brakuje nam słów. Zbyt często odkładamy prawdziwe życie na później. Dziś nie odkładaj już niczego. Usiądź i napisz do niej list. Wyjątkowy. Być może jest jeszcze tak mała, że biega po piaskownicy – nie szkodzi. Przyjdzie odpowiedni czas na jego przeczytanie…

Dziękujemy wam za udział w naszej akcji. To był wyjątkowy Dzień Matki, przypominający nam wszystkim o tym, co najcenniejsze – czasie na bycie ze sobą blisko.

Dostałyśmy dziesiątki listów – każdy inny, wyjątkowy i osobisty. Każdy napisany miłością niepowtarzalną. Serdecznie wam tego gratulujemy!

Laureatom serdecznie gratulujemy i prosimy o kontakt mailowy w celu odbioru nagród w ciągu 10 dni od daty ogłoszenia wyników. Prosimy o przesłanie danych do wysyłki nagrody (imię i nazwisko, adres e-mail, adres i nr telefonu) na adres e-mail: [email protected] z dopiskiem: „#matko i córko”. Otrzymanie danych potwierdzamy w odpowiedzi zwrotnej.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsora swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

Laureaci i nagrody:

Wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings EVO820 (kolor grafitowy)*

„Listy do K.”. Akcja #matko i córko

Fot. Materiały prasowe

Wyciskarka wolnoobrotowa Kuvings EVO820 otrzymała nagrodę Red Dot Award, która nazywana jest przez wielu „Oscarem Designu”. Przez brytyjski Independent uznawana jest, jako Rolls-Royce wśród wyciskarek. Jakość wyciskarek docenili także polscy konsumenci, którzy przyznali wyciskarkom Kuvings złoty Laur Konsumenta już czwarty raz z rzędu. Kuvings – na całe owoce.

*Cena detaliczna: 2390 zł. Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) wydanie nagród, o których mowa w ust.1 powyżej, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Sponsor dodatkowo przyznaje laureatowi nagrodę finansową w wysokości odpowiadającej wysokości należnego podatku od wygranej oraz w imieniu laureata ureguluje zaliczkę na podatek dochodowy z tytułu wygranej. Warunkiem wydania nagrody jest uregulowanie zaliczki na podatek dochodowy.


5 x Depilator Panasonic ES-EL8A 

 

„Nigdy nie popełniaj mojego błędu”. Akcja #matko i córko

„Jeśli kiedyś uznasz, że moja obecność, będzie Ci bardziej potrzebna, niż moja nieobecność – będę czekać”. Akcja #matko i córko

„7 szczęśliwych rad Mamy”. Akcja #matko i córko

„Wierzę, ze znowu kiedyś pójdziemy na wyprawę PrzedSiebie, a Tobie znowu nie będzie się zamykać buzia”. Akcja #matko i córko

„Nie wyliczaj, nie rozliczaj, nie kalkuluj. TO nie ma sensu”. Akcja #matko i córko

Fot. Materiały prasowe

 

Głowica depilatora delikatnie usuwa włoski razem z cebulkami, a głowica golarki pasmami ścina włoski przy skórze.
Funkcjonalne nasadki usuwają niechciane włosy z wszystkich części ciała. Kliknij przycisk, aby sprawdzić możliwości optymalnej pielęgnacji każdej z części ciała.

Fot. Materiały prasowe


3 x zestaw książek

„Marzę o tym, żebyś była po prostu sobą. Bez etykietki niepełnosprawnego biedactwa. Wierzę w Ciebie…”. Akcja #matko i córko

„Życie to niezwykła podróż… Podróż nad wszystkie podróże”. Akcja #matko i córko

„Jestem dumna, że wychowałam Cię na dobrą dziewczynę, która wie, że w życiu najważniejsza jest miłość i dobro! „. Akcja #matko i córko

składający się z:

1 x Nie wiem gdzie jestem

„Wzruszająca opowieść o trójce młodych ludzi. Dzięki przypadkowemu spotkaniu ich życie zmieni się na zawsze. Głęboko skrywane tajemnice wyjdą na jaw, a oni przekonają się, że najlepszym lekarstwem na każdą stratę i tęsknotę jest drugi człowiek. Niezrównana Gayle Forman ofiaruje swoim czytelnikom emocjonalne katharsis.”

1 x  Słodkie i gorzkie migdały

Inspirująca, napisana z rozmachem opowieść o kobiecie, która chcąc uchronić rodzinę przed okrucieństwami drugiej wojny światowej, walczy o przetrwanie na ubogiej włoskiej prowincji.

Rok 1923. Dwudziestopięcioletnia Maria Vittoria mieszka w niewielkiej górskiej wiosce. Gdy ojciec przyprowadza do domu mężczyznę, który ma zostać jej mężem, Maria zabiera ze sobą własnoręcznie haftowaną pościel i figurkę Madonny z Gór i wyrusza z nieznajomym, żeby stworzyć z nim własną rodzinę. Przyszłość okaże się jednak zupełnie inna od jej wyobrażeń.

„Słodkie i gorzkie migdały” to opowieść o kolejnych dekadach życia Marii Vittorii – przeprowadzce do małego miasteczka na równinach, gdzie wraz z mężem będzie prowadziła sklep, narodzinach pięciorga dzieci, a także dramatycznej walce o przetrwanie w okrutnych, ciężkich czasach pod rządami Mussoliniego, gdy opowiedzenie się po niewłaściwej stronie mogło kosztować życie. Dzieci dorastają, a małżeństwo przechodzi kryzysy, Maria zaś wytrwale będzie scalać rodzinę, nie tracąc wiary i miłości, aż pewnego dnia podejmie decyzję, która zaważy na życiu wszystkich…

1 x  Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły co chciały

Nie akceptowały świata, który je otaczał, i były gotowe pójść na wojnę nawet z największymi – męskimi – autorytetami epoki. Nie znaczy to, że były wrogami mężczyzn, gdyż to właśnie mężczyźni stawali się ich największymi zwolennikami, otaczając buntowniczki aurą niewyobrażalnego wręcz uwielbienia. Wiele z naszych buntowniczek pozostawiło po sobie barwne – i zdumiewająco szczere – wspomnienia. Po wielu dekadach, a nawet wiekach od ich powstania to wciąż niezwykle inspirująca lektura. Zasiane przez nie ziarno buntu kiełkuje wciąż w nowych pokoleniach Polek.”

2 x książka „Buntowniczki”

„Życie mija szybciej, niż Ci się wydaje. Więc korzystaj z niego”. Akcja #matko i córko

„Stworzyłaś mnie na nowo. Na lepsze”. Akcja #matko i córko

Zestaw kosmetyków WS ACADEMY

„Macierzyństwo to wybuchowa mikstura, która łączy w sobie niebo i piekło”. Akcja #matko i córko

składający się z:

Fot. Materiały prasowe

1 x Książka Tomasza Schmidta „Pod włos, czyli kiedy powinnaś zmienić fryzjera” to próba wyłowienia z natłoku informacji uniwersalnych prawd o ludzkim wyglądzie. Pomiędzy wierszami autor przemyca najważniejszą bodaj myśl książki jaką jest samoakceptacja, która w dzisiejszym świecie występuje rzadko i niczym gatunek zagrożony wymarciem wymaga autentycznej ochrony. O byciu sobą, z sercem na dłoni, uśmiechem na twarzy i ” Pod Włos ”.

1 x Profesjonalny szampon z ekstraktem z egzotycznych owoców oczyszcza włosy oraz skórę głowy, pozostawiając je nawilżone. Ekstrakty z mango i marakui, dzięki właściwościom zmiękczającym, dogłębnie odżywiają oraz regenerują włosy.

1 x Profesjonalna odżywka do włosów z ekstraktem z egzotycznych owoców. Odpowiednia ilość składników pielęgnujących działa antystatycznie, zapobiegając puszeniu się włosów i ich elektryzowaniu. Cukry i witaminy zawarte w wyciągu z papai pomagają nawilżyć oraz odświeżyć włosy. Dodatkowo, prowitamina B5 poprawia stan uszkodzonych włosów oraz nadaje im wyjątkową gładkość i blask.

1 x Żel do włosów STRUKTURA to klasyka w nowym, profesjonalnym wydaniu. Służy utrwaleniu i podkreśleniu kształtu fryzury, zapewniając przy tym bardzo mocne i długotrwałe utrwalenie. Może być stosowany na mokre lub suche kosmyki, a najlepsze efekty da na normalnych i grubych włosach. Sprawdzi się też w przypadku loków, podkreślając ich naturalny skręt.

1 x Lakier do włosów FORMA mocno utrwali i podkreśli kształt każdej fryzury. Nada włosom połysk i pozwoli na uzyskanie efektu świetlistego, a jednocześnie naturalnego wykończenia. Nie skleja włosów i nie pozostawia na nich osadu, ale dyscyplinuje je, działa antyseptycznie oraz chroni przed wilgocią. Jego dodatkowym atutem jest słodki, landrynkowy zapach.


Zestaw kosmetyków WS ACADEMY

„Zbyt często brakowało mi słów, zbyt często odkładałam prawdziwe życie na później”. Akcja #matko i córko

„Zorganizuj sobie tak życie, żebyś nigdy niczego nie żałowała”. Akcja #matko i córko

składający się z:

Fot. Materiały prasowe

1 x Profesjonalny szampon z ekstraktem z egzotycznych owoców oczyszcza włosy oraz skórę głowy, pozostawiając je nawilżone. Ekstrakty z mango i marakui, dzięki właściwościom zmiękczającym, dogłębnie odżywiają oraz regenerują włosy.

Cena – 29.99 zł

1 x Profesjonalna odżywka do włosów z ekstraktem z egzotycznych owoców. Odpowiednia ilość składników pielęgnujących działa antystatycznie, zapobiegając puszeniu się włosów i ich elektryzowaniu. Cukry i witaminy zawarte w wyciągu z papai pomagają nawilżyć oraz odświeżyć włosy. Dodatkowo, prowitamina B5 poprawia stan uszkodzonych włosów oraz nadaje im wyjątkową gładkość i blask.

Cena – 29.99 zł

1 x Żel do włosów STRUKTURA to klasyka w nowym, profesjonalnym wydaniu. Służy utrwaleniu i podkreśleniu kształtu fryzury, zapewniając przy tym bardzo mocne i długotrwałe utrwalenie. Może być stosowany na mokre lub suche kosmyki, a najlepsze efekty da na normalnych i grubych włosach. Sprawdzi się też w przypadku loków, podkreślając ich naturalny skręt.

Cena – 24,99 zł

1 x Lakier do włosów FORMA mocno utrwali i podkreśli kształt każdej fryzury. Nada włosom połysk i pozwoli na uzyskanie efektu świetlistego, a jednocześnie naturalnego wykończenia. Nie skleja włosów i nie pozostawia na nich osadu, ale dyscyplinuje je, działa antyseptycznie oraz chroni przed wilgocią. Jego dodatkowym atutem jest słodki, landrynkowy zapach.

Cena – 24,99 zł

5 x zestaw Floradix

„Jeśli mogę sobie życzyć, a Tobie doradzić, to nie rezygnuj i spełniaj marzenia”. Akcja #matko i córko

„Żyj z całych sił…”. Akcja #matko i córko

„Gdy nie patrzysz, rozkładam nad Twą głową niewidzialny parasol”. Akcja #matko i córko

„Będę obok Ciebie, dla Ciebie i z Tobą”. Akcja #matko i córko

„Bardzo bym chciała, by twoje wnętrze mogła budować twoja prawda, nie czyjaś, nie cudze”. Akcja #matko i córko

składający się z:

1 x Floradix żelazo i witaminy 500 ml,

1 x Floradix żelazo i witaminy 250 ml,

  • W płynnej formule
  • Zawiera ekstrakty ziołowe i koncentraty soków owocowych
  • Żelazo, witaminy B2, B6,B12 i C przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia

Składniki: Zawiera żelazo – składnik niezbędny do regeneracji czerwonych krwinek, a tym samym wspomagający prawidłowe funkcjonowanie serca, wątroby, układu pokarmowego i mięśni. Składnikami dodatkowymi są wyciągi z kopru włoskiego i kłącza perzu, które poprawiają działanie układu trawiennego, co jest istotne w procesie przyswajania żelaza z pożywienia.

Dla kogo? Dla osób, które chcą utrzymać prawidłowy poziom żelaza we krwi. Polecany w stanach zwiększonego zapotrzebowania organizmu na żelazo – w momentach intensywnego wzrostu organizmu (dzieci), w czasie ciąży, karmienia piersią, a także przy diecie, która zawiera małą ilość tego składnika (np. wegetariańskiej).

Zalety: Zawiera dobrze przyswajalne żelazo. Nie powoduje zaparć. Produkt w stu procentach naturalny.

Suplement diety

1 x Floradix tabletki 84 szt.

Floradix tabletki to źródło organicznego żelaza, witamin B2,B6, B12, C oraz kwasu foliowego, które przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia oraz utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego.

Dla kogo? Floradix jest adresowany głównie dla kobiet: przemęczonych, odchudzających się, aktywnych, planujących ciążę, w ciąży, w okresie laktacji.
Jest również idealny dla młodzieży, osób starszych, rekonwalescentów, wegetarian.

Zalety: jest wygodny w użyciu i pozwala zachować równowagę żelaza oraz witamin B1, B2, B6, B12, C i kwasu foliowego w organizmie.


Floradix żelazo i witaminy 250 ml

„Zrozumiesz tę miłość, gdy sama będziesz miała własne dzieci”. Akcja #matko i córko

„Wśród tłumu ludzi będziesz posiadała najwięcej – otwarty umysł , a to klucz do bycia szczęśliwą”. Akcja #matko i córko

„Mam nadzieję, że zawsze będziemy miały ze sobą dobry kontakt, ale jeżeli nie – to mam nadzieję, że ten list to zmieni”. Akcja #matko i córko

Przy zalecanym spożyciu: 2 x dziennie po 10 ml – opakowanie 500 ml wystarczy na 25 dni, opakowanie 250 ml na 12 dni. Tabletki  przy spożyciu 2 x dziennie po 2 tabletki wystarczą one na 42 dni.

TWOJE DANE: Pamiętaj, udział w konkursie jest dobrowolny. Dodając swój komentarz, wyrażasz zgodę na opublikowanie twojego imienia i nazwiska (lub pseudonimu), w przypadku ewentualnej wygranej, na liście laureatów, czyli na wykorzystanie i przetwarzanie twoich danych osobowych w celu przeprowadzenia niniejszego konkursu (zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO). Nie używamy twoich danych do  innych celów, niż czynności związane z niniejszym konkursem.


Psychologia

Niepłodność w związku nie jest tylko diagnozą. Za każdą z nich stoi inna historia, za każdą stoi dwoje ludzi

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
21 czerwca 2019
Fot. iStock

Dla niektórych problemy z płodnością okazują się biletem do pogłębienia relacji. Niechcianym, nieproszonym, ale w ostateczności wzmacniającym związek dwojga ludzi. Zupełnie, jak w słowach „w zdrowiu i w chorobie”. Dla innych to pierwszy krok do całkowitej rozbiórki domu, który udało im się zbudować, aż do ostatniego kamienia… Dla każdego z nich diagnoza „niepłodność” oznacza coś innego, choć zawsze niesie za sobą ogromną tragedię, z którą muszą się zmierzyć. Nie każdy doczeka swojego happy endu. I nie zawsze wygrana z niepłodnością będzie oznaczała wygrany związek.

Od momentu pierwszej wizyty u specjalisty, każda z par przebędzie prawdopodobnie najdłuższą i najbardziej mozolną drogę w swoim życiu. Nie wszystkie te drogi zakończą się dobrze, rodzinnym zdjęciem z pyzatym bobasem. I nie każdy z nich dojdzie do mety, a z całą pewnością, wiele par w czasie marszu wybierze odmienne kierunki.

Niepłodność przestaje być tematem tabu. Zacieśnia swoje macki coraz śmielej i sięga coraz dalej. Coraz częściej mówi się o metodzie in vitro – jednak w świecie pełnym światopoglądowych przepychanek, rzadko porusza się kwestię tego, co problemy z płodnością oznaczają dla związku. Narastająca frustracja, bezsilność, depresja i różnice światopoglądowe partnerów odciskają ogromne piętno na relacji. Nie wszystkim uda się je pokonać. To problem, którego nie da się opisać definicjami, bo za każdą diagnozą stoi zupełnie inna historia. Dwoje autonomicznych ludzi, którzy nagle muszą zmierzyć się z żałobą po swoim wyobrażeniu o życiu, związku i rodzinie.

„Pewnego dnia odważyłam się i w trakcie kolejnej kłótni wyrzuciłam mężowi, że może brak dziecka to nie moja, lecz jego wina, że może on w końcu dałby coś z siebie, zbadał się, zmienił tryb życia (…) że ja wiele od siebie daję, a on nic (…) Dał mi w twarz iw wyszedł z domu”.*

Renata, 38 lat, urzędniczka

Kiedy para usłyszy od lekarza „niepłodność” zaczyna się ogromna rewolucja w ich życiu. Szok, rozczarowanie, często obwinianie – mniej lub bardziej świadome – partnera. Wiele związków na tym etapie przechodzi przez najtrudniejszy życiowy test. Pojawia się problem, a z nim pytanie: czy patrzymy w tym samym kierunku?

Jeżeli partnerzy w konfrontacji ze swoją tragedią, wybiorą tą samą drogę, ich historia nadal się piszę… jednak wiele par w obliczu tak trudnych decyzji musi zmierzyć się z trudnymi dla związku różnicami. Co stanie się, jeśli jeden z partnerów rozważa zapłodnienie in vitro, a drugi okazuje się jego przeciwnikiem? Co zrobić, jeśli jeden z partnerów z całych sił chce wyprzeć problem i odmawia leczenia i diagnostyki?

To pierwszy etap związku „po diagnozie”. Może trwać bardzo długo. Tak długo, jak oddalający się partnerzy nie będą gotowi, by stanąć z nim twarzą w twarz. Dla niektórych par, będzie to pierwsza w życiu rozmowa o tym, co zrobią, jeśli nie będą mogli mieć dziecka. Dla niektórych z nich, będzie to decyzja o rozstaniu. Historia Renaty to opowieść o zderzeniu z różnicami nie do pokonania. O rozwodzie, ale też o olbrzymim kroku w jej rozwoju świadomości na temat in vitro. I w końcu szansie, którą postanowiła sobie dać.

„Pamiętam pacjentkę, która podczas terapii zadecydowała, że odmówi udziału w Wigilii rodzinnej. Uznała, że tego nie zniesie”.*

Michał Pozdał, psychoterapeuta i seksuolog

Tych historii jest coraz więcej. Bez względu na kolejne wybory, prawie każda para starająca się długo o dziecko, niesie na plecach ogromny bagaż emocjonalny. I jeszcze więcej zewnętrznych oczekiwań. Jak powiedział Michał Pozdał, psychoterapeuta i seksuolog: „Kobietom się obrywa…”. Presja ze strony najbliższej rodziny, znajomych, a także nietaktowność obcych ludzi czy personelu medycznego, to doświadczenia, przed którymi nie sposób uciec. W naszym społeczeństwie wciąż brakuje empatii wobec par, które nie posiadają jeszcze potomstwa. Są za to oczekiwania: „kiedy wreszcie zostanę babcią/dziadkiem?”. Są też życzenia urodzinowe i na święta: „(…) i dzidziusia wam życzę…”.

„Często doradzamy pomoc psychologiczną, ale to trudny temat, bo niektóre pary czują się urażone, kiedy sugeruję, że taka pomoc jest potrzebna. Tymczasem to naprawdę trudny czas dla związku, dla relacji (…)”.*

Dr Katarzyna Kozioł, ginekolog, embriolog

Największym problemem i zagrożeniem dla par z problemem niepłodności jest nie szukanie pomocy. To sytuacja tak trudna i złożona, że nie rozwiąże jej nawet najlepszy ginekolog świata. Niepłodność nie kończy się poniżej pasa – ani u kobiet ani  u mężczyzn. Zajmuje sobą całą przestrzeń osobistą i związkową. Im dłużej trwa w ciszy, tym trudniej ją udźwignąć. Właśnie dlatego trzeba o niej rozmawiać. In vitro nie jest cudownym lekarstwem rozwiązującym wszystkie problemy, jest wspaniałą możliwością. Jednak bez względu na to, czy para podejmie próbę zapłodnienia pozaustrojowego, czeka ją największa próba dla ich związku. O tym wciąż zbyt rzadko się rozmawia. Te historie to zaledwie ułamek emocjonalnych trudności.

Małgorzata Rozenek-Majdan swoją książką „IN VITRO. Rozmowy intymne” zaczęła wyważać mocno zamknięte drzwi. To trzynaście rozmów, trzynaście historii o niepłodności. To historie dobre, ale i trudne. Rozważania etyczne i rozprawa z mitami, które wyrosły na temat zapłodnienia in vitro. Ale przede wszystkim, każda z tych rozmów demaskuje prawdziwe emocje, z jakimi muszą mierzyć się związki dotknięte niepłodnością.

Tę książkę powinien przeczytać każdy – bez względu na światopogląd. Bez względu na stan swojej własnej płodności, czy wyznanie religijne. Tylko po to, by następnym razem słysząc „in vitro”  czy „niepłodność” przypomnieć sobie, że to o wiele więcej niż diagnoza w karcie. Spróbować zrozumieć… lub po prostu ugryźć się w porę w język.


*wszystkie cytaty pochodzą z książki „IN VITRO. Rozmowy intymne”, Małgorzata Rozenek-Majdan, Prószyński i S-ka, Warszawa 2019

 

 


Zobacz także

31 złotych myśli, które przywrócą ci spokój i supermoc

“Musiałam być szczęśliwa i koniec!”. Znana blogerka po rozwodzie dziś pomaga innym kobietom przetrwać rozstanie

Kiedy słowa „nie mogę bez niego żyć” traktujesz zbyt dosłownie. Jak się nie uzależniać od innych?