Psychologia

Jak koncertowo zniszczyć sobie życie,a potem otrzepać się i pójść dalej

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 października 2020
Mówili, że jestem zbyt wrażliwa... Jak żyć dobrze, kochać pięknie i nie cierpieć, gdy jesteś wrażliwcem
Fot. Stock – Mówili, że jestem zbyt wrażliwa... Jak żyć dobrze, kochać pięknie i nie cierpieć, gdy jesteś wrażliwcem
 

To nie jest trudne. Czasem wystarczy jedna, dwie nieostrożnie podjęte decyzje. Innym razem ten proces trwa dłużej, nawet latami. W obu przypadkach w pewnym momencie stajemy twarzą w twarz ze smutną prawdą: wszystko poszło nie tak, jak trzeba i teraz w żaden sposób nie da się już tego naprawić. Nie załamujmy rąk. Być może na naprawianie błędów jest już za późno ale na zaczęcie wszystkiego od początku – moment jest odpowiedni. Kluczem do tego sukcesu jest akceptacja tego, co się wydarzyło. Zaakceptujmy zatem, że zniszczyliśmy sobie życie i pozwólmy sobie na odbudowanie go, mądrzejsi o doświadczenia niechlubnej przeszłości.

Jeśli zatem:

Z własnej głupoty straciłeś miłość i zaufanie bliskiej osoby, zniszczyłeś dobry związek

Przebolej to, a potem podziękuj za całe dobro, które spotkało cię w tej relacji i z tą osobą. Wiesz, że można Cię bezgranicznie pokochać, można chcieć dla Ciebie, jak najlepiej. Wiesz, że dla kogoś byłeś całym światem. Straciłeś to wszystko z własnej winy, ale wiesz, że kiedy następnym razem spotkasz na swojej drodze kogoś wyjątkowego, zrobisz wszystko, by utrzymać nowy związek. Nie żałuj w nieskończoność i nie myśl, że już nigdy nie będziesz szczęśliwy. Albo, że drugiej osobie przynosisz jedynie ból i cierpienie. Wyciągnij lekcje ze swoich błędów. Zobacz konsekwencję: zdrada najczęściej kończy się utratą ukochanej osoby, kłamstwo zawsze wyjdzie na jaw, a zamykanie partnera w złotej klatce przyniesie odwrotny efekt. Nic już z tym nie zrobisz, pogódź się z tym i idź dalej.

Przez lata tkwiłeś w toksycznej relacji lub dawałeś innym kierować swoim życiem

Na początku nie widziałeś, jakie te sytuacje niosą ze sobą zagrożenie. Ale z czasem, krok po kroku życie wymykało ci się spod kontroli. Obudziłeś się po jakimś czasie z poczuciem, że nic już nie zależy od ciebie, że relacja z bliską osobą cię niszczy, a ty sam jesteś dokładnie w tym punkcie, w którym nigdy nie chciałbyś się znaleźć. Nie martw się – ta świadomość, co najlepsze co mogło ci się przytrafić. Ty wiesz, jakie decyzje trzeba podjąć, które relacje odciąć. Musisz tylko zacząć działać, poprosić przyjaciół o pomoc, przestać ukrywać swoją sytuację. Nie wstydź się, nie jesteś sam. Teraz ważne jest, by jak najszybciej zmienić tę sytuację.

Popadłeś w silne uzależnienie

I to uzależnienie zabrało ci wszystko, co ważne i kochane. Upadłeś na dno, zostałeś sam. Jesteś w momencie, w którym musisz wybrać między śmiercią a życiem. Wybierz życie. Nowe, własne. Wolne od cierpienia, iluzji, kłamstw, sztucznych relacji. Pozwól sobie pomóc, przyznaj się do błędów. Zobacz, jak wielu osobom na Tobie zależy. Nie, nie musisz być idealny, wystarczy, że będziesz sobą. Po prostu zawalcz o siebie. podejmij decyzję o zmianach i zacznij wcielać je w życie, dzień po dniu. Nie ma sytuacji bez wyjścia. Naprawdę.

Pamiętaj, że życie nie kończy się w momencie, w którym nie radzisz sobie z własnymi problemami. Wielu ludzie nie radzi sobie z problemami. Istotą dobrego życia jest bycie świadomym tego, że robimy sobie krzywdę podejmując taki, a nie inny wybór. I chęć naprawy tego błędu, chęć zmian.

 


Psychologia

7 rzeczy z powodu których nie powinnaś czuć się winna

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 października 2020
Fot. iStock
 

Poczucie winy, zwłaszcza nieuzasadnione, potrafi wyrządzić nam naprawdę sporą krzywdę. Tymczasem wiele z nas wychowywanych jest w poczuciu, że powinnyśmy postępować tak, by myśleć przede wszystkim o innych, a potem o sobie. Od dziecka słyszymy, że nie można być egoistą, że trzeba się dzielić, że nieładnie jest chcieć czegoś tylko dla siebie… W rezultacie dorastamy niepewne tego, czy mamy prawo zawalczyć o siebie i swoje potrzeby.

Są rzeczy, które nie powinny wpędzać cię w poczucie winy. Nie czuj się więc źle, tylko dlatego, że:

1. Robisz sobie przerwę

Potrzebujesz tego. Nikt nie jest w stanie działać długo na najwyższych obrotach. Masz prawo zwolnić, odpocząć, zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. I nie musisz się z tego nikomu tłumaczyć. Zasługujesz na to, potrzebujesz tego. „Wyłączasz” się i nie ma cię dla nikogo. Możesz uporządkować swoje myśli albo po prostu się zrelaksować.

2. Zdarza ci się powiedzieć „nie”, nie tłumacząc dlaczego

Nie wszystkim i nie za wszystko jesteś innym winna tłumaczenie. Możesz odmówić i nie czuć się winna, nie zastanawiać się, czy ktoś poczuje się tym urażony. Wszystko, co sprawia, że czujesz się niekomfortowo nie

3. Zdarza ci się nie odpowiedzieć od razu

Masz prawo do czasu do namysłu, do czasu dla siebie, do zastanowienia. Nie jesteś zobowiązana do odebrania natychmiast każdego telefonu, do odpisania na każdy SMS. Nie jesteś niewolnikiem mediów społecznościowych ani kontaktów z innymi.

4. Podejmujesz życiowe wybory po swojemu

I tak naprawdę nikomu nic do tego. Nikt nie ma prawa cię krytykować albo wymagać od ciebie tego, byś żyła tak jak inni. Tylko ty wiesz, co sprawi, że będziesz szczęśliwa. To twoje życie i tylko ty jesteś za nie odpowiedzialna.

5. Kończyć toksyczne relacje

Nie czuj się winna, jeśli odcinasz od siebie ludzi, którzy są toksyczni. Twoim zadaniem jest chronić siebie, a także swoich bliskich przez relacjami i ludźmi, którzy z w jakiś sposób wam szkodzą. Zamknij drzwi, zablokuj telefon, zrzuć z siebie odpowiedzialność za czyjeś błędy.

6. Robić to, co uważasz za słuszne

Jeśli popełnisz błąd, otrzymasz ważną lekcję. Ale to twoje życie, twoje wybory i decyzje. Jeśli uważasz, że postępujesz słusznie, jeśli jesteś przekonana co do swoich decyzji, nie rezygnuj z obranej ścieżki.

7. Lubić co innego niż wszyscy

Jesteś sobą, nie zmieniaj tego. Podążaj swoją drogą, nie ulegaj modom, jeśli nie czujesz się do nich przekonana. Najważniejsze to żyć w zgodzie ze sobą, ze swoimi wartościami i przekonaniami.


Psychologia

Zimowa herbata w pięciu aromatycznych odsłonach. Wypróbuj proste przepisy

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
16 października 2020
Zimowa herbata - z owocami, rozmarynem, rumem
Fot. iStock – Zimowa herbata - z owocami, rozmarynem, rumem

Zimowa herbata jest nie do zastąpienia, gdy za oknem pogoda nas nie rozpieszcza. Ponieważ jesienią i zimą z przyjemną aurą bywa różnie, aromatyczna, rozgrzewająca herbata będzie świetnym sposobem na relaks. Można przyrządzić ją na wiele sposobów, w zależności od tego, jakie owoce lub przyprawy mamy pod ręką. Warto wypróbować najbardziej popularne przepisy na rozgrzewające zimowe herbaty.

Taki napój ma wiele zalet. Nie tylko poprawia nastrój i rozgrzewa, ale przede wszystkim jest dobrym powodem do tego, by usiąść na chwilę, zająć myśli czymś innym niż problemy codzienności i zrelaksować się. Odpowiednio dobrane dodatki podniosą jej walory zdrowotne. W czasie przeziębienia w rozgrzewającej herbacie powinien znaleźć się np. imbir, cytryna, syrop z malin lub czarnego bzu, miód, czy różne owoce (maliny, róża, aronia, żurawina, gruszki, jabłka, pigwa itd.), które obfitują w witaminy i składniki mineralne. Dla mocniejszego efektu, wieczorem, można dodać alkohol np. rum, czy domowej roboty nalewka. Wiele z tych składników wykazuje działanie bakterio i wirusobójcze, rozgrzewające, napotne, więc warto dobrać zimową herbatę do aktualnych potrzeb. Najbardziej uniwersalnym składnikiem takiego napoju jest czarna herbata, ale równie dobrze można wykorzystać herbatę z mieszanek suszonych owoców.

Zimowa herbata z pomarańczą i imbirem — przepis

Zimowa herbata - z owocami, rozmarynem, rumem

Fot. iStock

Zimowa herbata z pomarańczą i imbirem — składniki:

 • 2 torebki (łyżeczki) czarnej herbaty
 • 1 pomarańcza
 • 2 laski cynamonu
 • ok. 4 cm imbiru
 • 2 listki laurowe
 • miód do osłodzenia (opcjonalnie)

Przygotowanie:

 1. Umyj i sparz pomarańczę, umyj i obierz imbir.
 2. Czarną herbatę  (2 torebki na minimum 2 szklanki wody) zaparz razem z cynamonem i listkami laurowymi w dzbanku.
 3. Po kilku minutach dodaj do dzbanka przekrojone na pół plastry pomarańczy i kawałki obranego imbiru.
 4. Herbatę posłódź miodem (lub cukrem) — pamiętaj tylko, że miodu nie dodaje się do wrzątku, ponieważ utraci swoje cenne właściwości.
 5. Herbata z imbirem gotowa — przelej ją do kubków wraz z przyprawami i pomarańczą.

Zimowa herbata z rozmarynem — przepis

Zimowa herbata - z owocami, rozmarynem, rumem

Fot. iStock/Zimowa herbata z rozmarynem

Zimowa herbata z rozmarynem — składniki:

 • 2 torebki czarnej herbaty
 • 6-8 malin mrożonych
 • 2 plasterki cytryny
 • laska cynamonu
 • gwiazda anyżu
 • miód

Przygotowanie:

 1. Czarną herbatę  (2 torebki na minimum 2 szklanki wody) zaparz razem z cynamonem i anyżem w dzbanku.
 2. Gdy herbata odrobinę przestygnie dodaj cytrynę w plasterkach poprzecinanych na pół i gałązkę świeżego rozmarynu.
 3. Herbatę posłódź miodem (lub cukrem) — pamiętając, że miodu nie dodaje się do wrzątku, ponieważ utraci swoje cenne właściwości. Wrzuć do dzbanka maliny.
 4. Teraz zimowa herbata z rozmarynem jest gotowa — przelej ją do kubków wraz z przyprawami i malinami.

Zimowa herbata z rumem — przepis

Zimowa herbata - z owocami, rozmarynem, rumem

Fot. iStock

Zimowa herbata z rumem — składniki:

 • 3 łyżeczki herbaty liściastej earl grey
 • 450 ml gorącej wody
 • złoty rum
 • miód
 • cytryna

Przygotowanie:

 1. Herbatę wsyp do zaparzacza, zalej gorącą wodą i zostaw na 5 minut.
 2. Herbatę przelej do filiżanek i do każdej dolej około łyżki stołowej rumu (20 ml). Dopraw do smaku cytryną i miodem. Pij gorącą.

Zimowa herbata z kardamonem i wanilią — przepis

Fot. iStock

Zimowa herbata z kardamonem i wanilią — składniki:

 • czarna herbata w torebkach lub liściasta
 • 1,5 l wrzątku
 • pół pomarańczy
 • połowa cytryny
 •  5 cienkich plasterków imbiru
 • 4 nasionka kardamonu
 • 1/2 laski wanilii
 • 1/2 łyżeczki cynamonu
 • 3 gwiazdki anyżu
 • miód

Przygotowanie:

 1. Saszetki herbaty włóż do dzbanka i zalewaj wrzątkiem — torebki wyjmij, gdy herbata nabierze mocy, byle nie stała się gorzka.
 2. Pomarańczę i cytrynę sparz i pokrój w plasterki. Dodaj do dzbanka z herbatą.
 3. Laskę wanilii przekrój wzdłuż i wyskrob nożykiem nasionka. Dodaj do dzbanka wraz z rozkrojonymi nasionkami kardamonu, cynamonem, anyżem i świeżym imbirem pokrojonym w plastry.
 4. Posłódź miodem i wymieszaj, odstaw na kilka minut, by herbata nabrała ostatecznego smaku.

Owocowa herbata zimowa — przepis

Fot. iStock/zimowa herbata

Owocowa herbata zimowa — składniki: 

 • 2 torebki czarnej herbaty
 • syrop malinowy
 • ulubione owoce: np. jabłko, gruszka, pigwa, mrożone maliny
 • plater pomarańczy, grejpfruta lub cytryny
 • kilka goździków

Przygotowanie:

 1. Zaparz herbatę w dużych szklankach i dodaj umyte i pokrojone w plastry ulubione owoce.
 2. Wlej go gorących naparów gęsty syrop malinowy do smaku i dorzuć kilka goździków. Herbaty z owoców nie trzeba słodzić dodatkowo, gdyż syrop z malin jest wystarczająco słodki.

źródło: www.przyslijprzepis.pl 


Zobacz także

7 rzeczy, z powodu których (tak bardzo) boimy się miłości

Już dzisiaj zapisuj swoje dobre dni!

Ty również jesteś zwycięzcą. 7 dowodów na to, że już wygrałeś swoje życie