Go to content

Nie dawaj sobą pomiatać. Jak reagować, kiedy ktoś jest na ciebie zły?

Iza właściwie od zawsze bała się wszelkich spięć i konfrontacji. Nie wyobrażała sobie, że mogłaby kogoś zdenerwować nieumyślnie, a co dopiero celowo. Problem w tym, że wszystko, co robiła, robiła w taki sposób, by nikogo nie wyprowadzić z równowagi. Często odbywało się to kosztem jej samej. W pracy wolała zostać po godzinach, żeby tylko szef nie skupił na niej soczewki, że coś zawaliła. W domu zawsze przytakiwała mężowi, że nie było jakiejś niepotrzebnej draki. Właściwie Iza robiła wszystko to, co większość z nas – za wszelką cenę unikała konfliktów. Dlaczego? To dobre pytanie. 

Prawda jest taka, że kompletnie nie radzimy sobie z czyjąś złością. Nie wiemy, jak reagować i wszystko bierzemy do siebie. Gdy ktoś na nas krzyczy, stajemy zdumieni i brakuje nam języka w gębie. Albo inaczej – rzucamy się do walki bez wcześniejszego rozeznania się w sytuacji. Tak czy siak – nie potrafimy racjonalnie rozmawiać z kimś, kto jest na nas wściekły. A szkoda, bo to doświadczenie wcale nie musi być takie złe, jak nam się wydaje. To okazja, by lepiej poznać drugą osobę i samą siebie.

Poczuj wpływ słów drugiej osoby

Najpierw zastanów się, czy czujesz się w tej sytuacji bezpiecznie. Jeżeli osoba, z którą rozmawiasz jest nieobliczalna, lepiej uniknąć konfrontacji. Jeśli jednak zachowuje się normalnie, a po prostu okazuje gniew, potraktuj to jako okazję do szczerej i uczciwej rozmowy.

Uważaj na swoje uprzedzenia

Każda z nas ma jakieś przekonania na temat gniewu. Najczęściej wydaje nam się, że ktoś, kto zachowuje się w ten sposób jest po prostu złym człowiekiem. To nieprawda. Każdy z nas ma prawo do złości. Czym innym jest jednak brak szacunku. W sytuacji kryzysowej postaraj się okiełznać swoje uprzedzenia, ponieważ możesz kogoś niewłaściwie ocenić, a to na pewno nie ułatwi porozumienia.

Zwróć uwagę na swoją reakcję

Właśnie ona najwięcej powie ci na temat twoich uprzedzeń. Jeżeli coś odburkniesz lub powiesz coś nieprzyjemnego, może to oznaczać, że samo uczucie, jakim jest gniew, uważasz za coś złego, niegrzecznego, niewłaściwego. Większość z nas w takich sytuacjach reaguje na trzy sposoby – przechodzimy do walki, uciekamy albo jesteśmy kompletnie sparaliżowani. To, w jaki sposób ty się zachowujesz, wiele mówi na temat twoich przekonań. Jeśli będziesz robiła wszystko, żeby tylko stać się niewidzialną, najprawdopodobniej zawsze chodzisz na paluszkach i starasz się nikogo nie zdenerwować, działając niekoniecznie w zgodzie z samą sobą.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

1/1 Nie dawaj sobą pomiatać. Jak reagować, kiedy ktoś jest na ciebie zły?

Zdecyduj, jakie masz zamiary

Twoje uprzedzenia i reakcje mogą się różnić od tego, czego tak naprawdę chcesz. To, że ktoś jest na ciebie o coś zły, wcale nie musi oznaczać, że cię nie lubi. Więc i ty wcale nie musisz nie lubić tej osoby. Przeciwnie – możesz chcieć się do niej zbliżyć, nawiązać głębszą relację. A może już łączy was coś więcej? W związkach przecież też zdarzają się kłótnie, ludzie są źli lub zdenerwowani.

Powiedz na głos to, co czujesz

Kiedy ktoś jest wkurzony, odruchowo chcemy się odgryźć, dokopać jeszcze bardziej. Albo zacząć się usprawiedliwiać, mówić, że zostaliśmy niewłaściwie osądzeni. Aby jednak w konstruktywny sposób poprowadzić tę konfrontację, warto głośno powiedzieć to, o czym przed chwilą się myślało. Szczególnie, jeśli zależy nam na relacji z tym człowiekiem. Możesz powiedzieć np. „Nie wiem, jak teraz z tobą rozmawiać, ponieważ czuję się niesprawiedliwie oceniona, a jednocześnie zależy mi na naszej relacji” albo „Twoja ocena jest niesprawiedliwa i najchętniej teraz bym ci to udowodniła, ale moim zamiarem nie jest kłótnia z tobą, ponieważ zależy mi na naszej przyjaźni”. Twój rozmówca na pewno nie spodziewał się takiej reakcji.

Zadawaj pytania

To dobra okazja do nauki. Zapytaj, co tak bardzo zezłościło tę osobę. Chodziło o coś, co zrobiłaś? Powiedziałaś? Dowiedz się, czy ta osoba podejrzewa, że zrobiłaś to celowo. Spróbuj spojrzeć na sprawę z jej perspektywy. Być może czegoś się o sobie dowiesz. To bardzo cenna lekcja, ponieważ często nie zdajemy sobie sprawy, jak jesteśmy postrzegani przez otoczenie, a nad niektórymi rzeczami warto popracować.

Traktuj złość jak pasję

To niesamowite, że kimś mogą targać tak silne uczucia. Skup się przez chwilę na tych emocjach. Dzięki temu lepiej poznasz też tego drugiego człowieka. Jeżeli potraktujesz złość jak pasję, przestanie być tak przerażająca, a stanie się ciekawa. Zastanów się, co tak wyprowadza z równowagi tę osobę. Pomyśl, co ciebie doprowadza do furii. Mogą to być proste rzeczy, jak pogoda, spóźniony pociąg. Jak przeżywasz złość i co ci ona daje?

Nie bój się czyjegoś gniewu i złości. To emocje, jak każde inne i wszyscy mamy nich prawo. Kiedy zaczniesz myśleć o tym w ten sposób, żadna konfrontacja ci niestraszna.


 

Na podstawie: Bustle