Psychologia Związek

Chcesz być dobrą synową? Powiem ci, co masz robić

Listy do redakcji
Listy do redakcji
4 kwietnia 2018
1 z 1

Chcesz być dobrą synową? Powiem ci, co masz robić

Fot. iStock/wundervisuals

Okaż czasem wdzięczność

Cieszę się, że związałaś się z moim synem, ale powiem ci w sekrecie, że wcale ci się nie dziwię. Wychowanie go na dobrego człowieka zajęło mi wiele lat. To ja uczyłam go jeść nożem i widelcem, to ja podcierałam mu pupę, prowadziłam do lekarzy, na dodatkowe zajęcia. To ja goniłam go do nauki, nakazywałam pomagać w domu i zmywać naczynia. To ja nauczyłam go gotować i sprzątać po sobie. To ja pokazałam mu, jak okazywać uczucia i jak być dobrym mężem. Faceci uczą się tego od matek, nie od ojców, uwierz mi. Jeśli chcesz być dobrą synową, powinnaś cenić mnie za to, jakiego męża dla ciebie stworzyłam.

Nie myśl jednak, że nie widzę jego wad i że zawsze stanę po jego stronie. Dobrze wiem, do czego jest zdolny i jaki potrafi być arogancki. To pewnie też cząstka mojego charakteru.  Nie zakładaj więc z góry, że zawsze będę go bronić. Też byłam młodą żoną, doskonale znam twoje potrzeby. Przestań więc z góry zakładać, że nie możesz trzymać ze mną wspólnego frontu.

Ufaj mi

Oddałam ci mój największy skarb – moje dziecko. Chociaż jest już dorosłe, dla mnie zawsze pozostanie dzieckiem. Teraz ty jesteś po części za niego odpowiedzialna. Wierzę, że stworzysz dla niego i dla waszych dzieci cudowny dom. Po prostu ci ufam. Chciałabym, żebyś i ty mi zaufała. Czy masz powody, żeby temu zaprzeczyć? Możesz przyjść do mnie po radę, tak jak przychodzi mój syn. Naprawdę nie musisz tak nerwowo reagować, gdy wygłaszam moje zdanie. Nie chcę dla was źle. Nie robię ci na złość. Szanuję ciebie jako kobietę życia mojego syna, więc ty szanuj mnie jako jego matkę.

Daj znam czas

Nie słuchaj tych wszystkich dowcipów, nie traktuj mnie tak, jakby nasza relacja z góry była skazana na porażkę. Nie chcę być piątym kołem u wozu, niechcianym dodatkiem do twojego męża. Jest mi po prostu przykro, kiedy traktujesz mnie jak natręta czy intruza, nie dając szansy na lepsze zapoznanie się. Nie wiem, czy jesteś nieufna, czy może zazdrosna o mnie, ale prawda jest taka, że obie najmocniej na świecie kochamy tego samego człowieka i zamiast walczyć i konkurować, powinnyśmy się uzupełniać.

Pamiętaj, ty nigdy nie zastąpisz mu mnie. Więzi matki i syna nie da się zerwać. To od ciebie zależy, czy chcesz się stać kością niezgody.

PoprzedniNastępny
Psychologia Związek

Spanie osobno i posiadanie tajemnic. Dziwne rzeczy, które zapewniają szczęście w związku

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
4 kwietnia 2018
1 z 1

Spanie osobno i posiadanie tajemnic. Dziwne rzeczy, które zapewniają szczęście w związku

Fot. iStock/vadimguzhva

Pouczanie i rozmawianie na trudne tematy

Jeżeli jest coś, co cię trapi, masz prawo powiedzieć o tym swojemu partnerowi. Nie daj sobie wmówić, że w szczęśliwych związkach nie ma żadnych trudnych chwil i drażliwych tematów. To nonsens. Nie możesz się bać, że rozpęta się wojna, jeśli powiesz coś głośno.

Posiadanie tajemnic

Istnieje takie przekonanie, że w związku powinniśmy być jak otwarta księga – zero tajemnic, wszystko do pełnej wiadomości, mów tylko kiedy, a wszystko ci wyjawię. Niekoniecznie. Jeśli czujesz, że pewne sprawy i tematy wolisz zachować tylko dla siebie, to jest OK. Pod warunkiem oczywiście, że nie robisz tego w złej wierze i nie ukrywasz czegoś, co ma bezpośredni wpływ na życie twojego partnera.

Osobne wakacje

Ten temat to kompletne tabu. Większość z nas nie wyobraża sobie, że można pojechać na wakacje bez partnera. Ale jeśli wy robicie to od lat i nie wpływa to niekorzystnie na wasz związek, a wręcz przeciwnie, to nie ma żadnych powodów, abyście musieli się tłumaczyć.

Rozmowa o finansach

Przyjęło się, że rozmowy o pieniądzach są niegrzeczne, a już na pewno nie mają nic wspólnego z romantyczną miłością. Nie dajcie sobie wmówić, że podchodzicie do związku na chłodno i z dystansem tylko dlatego, że często rozmawiacie o finansach, omawiacie wydatki i analizujecie kto na co wydał kasę. To bardzo ważny temat, a jasne sytuacje ograniczają konflikty.

Brak hamulców

Że niby prawdziwa miłość jest słodka, waniliowa i posypana lukrem? Że niby każdy seks uprawiany jest w towarzystwie jednorożca, a za oknem widnieje tęcza? Jeśli wolicie inny model, uprawiacie ostry seks, macie swoje dewiacje, fantazje i upodobania, ale oboje jesteście spełnieni w tej relacji, to co komu do tego?

Panowanie nad emocjami

Masz wyrzuty sumienia, bo czasem jest gorąco? Bo się kłócicie, krzyczycie, płaczecie? Emocje są potrzebne. To, co tak naprawdę może wam zaszkodzić, to bierność, obojętność, zamiatanie spraw pod dywan i kamienna twarz.

Związek na odległość

Mówi się, że związki na odległość są trudne i jest to prawda. Taka sytuacja wymaga od obojga partnerów zaangażowania i cierpliwości. Nie oznacza to jednak, że musi skończyć się rozstaniem. Wbrew pozorom związki na odległość uczą dobrej komunikacji. Gdy nie możesz po prostu podejść i przytulić się do partnera, a do dyspozycji masz telefon, musicie rozmawiać. To może was do siebie zbliżyć bardziej niż te wszystkie upojne noce.

Nie musicie wpisywać się w żaden schemat, żeby tworzyć szczęśliwą parę. Jesteście wyjątkowi, więc stwórzcie własną definicję udanego związku.

Na podstawie: Bustle

PoprzedniNastępny
Psychologia Związek

Regulamin konkursu „Małe, zdrowe rytuały”

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
4 kwietnia 2018
fot. iStock / Sjale

Regulamin konkursu „Małe, zdrowe rytuały”

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE „Małe, zdrowe rytuały”

§1. Postanowienia ogólne

 1. Organizatorem Konkursu pod nazwą Konkurs „Małe, zdrowe rytuały” zwanego dalej „Konkursem”, jest portal Oh!me, Blum Media
  sp. z o.o z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a/42, 02-954 Warszawa, zarejestrowany
  w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000573762,
  o kapitale zakładowym w wysokości 10 000 złotych.
 2. Konkurs zostanie przeprowadzony na stronie internetowej www.ohme.pl oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych Organizatora w okresie od 04.04.2018 do 17.04.2018, wyniki zostaną opublikowane na stronie www.ohme.pl do dnia 27.04.2018 roku.
 3. Sponsorem nagród w Konkursie jest Futuremed zwany dalej Sponsorem.
 4. Regulamin stanowi podstawę organizacji Konkursu i określa prawa i obowiązki jego uczestników.
 5. Regulamin Konkursu jest dostępny na stronie internetowej www.ohme.pl.

 

§2. Uczestnictwo w Konkursie

 1. Uczestnikami Konkursu mogą być pełnoletnie osoby fizyczne, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych oraz zamieszkałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, spełniające warunki określone w Regulaminie.
 2. Uczestnikami Konkursu nie mogą być pracownicy Organizatora i pracownicy Sponsora nagród, jak również ich małżonkowie, dzieci, rodzice oraz rodzeństwo.
 3. Uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania określonych w Regulaminie zasad, jak również potwierdza, iż spełnia wszystkie warunki, które uprawniają go do udziału w Konkursie.
 4. Uczestnik oświadcza, że nadesłane zgłoszenie Konkursowe jest jego autorstwa i nie narusza praw autorskich osób trzecich.
 5. Jednocześnie Uczestnik oświadcza, że ma prawo do dysponowania swoim utworem oraz że nie narusza przy tym praw autorskich i majątkowych osób trzecich.

 

§3. Przebieg i warunki udziału w Konkursie

 1. Aby wziąć udział w Konkursie, należy przesłać odpowiedź na pytanie konkursowe. W komentarzu do artykułu KONKURS wykonaj zadanie konkursowe:

  W komentarzu do tego artykułu napisz nam, czy masz swoje małe, zdrowe rytuały. Jak dbasz o swoje ciało każdego dnia.

 1. Za moment dokonania zgłoszenia Konkursowego w sposób określony w ust. 1 uważa się moment, w którym zgłoszenie zostanie zapisane na platformie do komentowania Organizatora.
 2. Jedna osoba może przesłać tylko jedną  odpowiedź. W przypadku udzielenia większej liczby odpowiedzi, Organizator weźmie pod uwagę podczas rozstrzygania konkursu pierwszy zapisany komentarz.

 §4. Zasady wyłaniania laureatów Konkursu

 1. Zwycięzcy Konkursu zostaną wyłonieni tylko spośród uczestników, którzy spełniają warunki wymienione w Regulaminie.
 2. 15 laureatów zostanie wyłonionych na podstawie najciekawszej odpowiedzi przez jury, w skład którego wchodzą pracownicy i redaktorzy portalu www.ohme.pl
 3. Wyniki zostaną opublikowane do dnia 27.04.2018 roku  na stronie internetowej www.ohme.pl.

 §5. Nagrody w Konkursie i sposób ich przekazania

 1. Sponsorem nagród w Konkursie jest Futuremed .
 2. Laureatami Konkursu zostanie 15 osób, które wybierze jury na podstawie najciekawszej odpowiedzi.
 3. Nagrody:

  15 x zestaw naturalnej witaminy K2+D3, (2 x 50 kapsułek)

 4. Nie istnieje możliwość zamiany nagród rzeczowych na ich równowartość w gotówce lub zamiany na inną nagrodę.
 5. Jeżeli laureat Konkursu nie spełnił któregokolwiek z warunków określonych w Regulaminie, Organizator zastrzega sobie prawo do wyboru innego laureata Konkursu.
 6. Udział w Konkursie i przesłanie pracy Konkursowej jest jednoznaczne z prawem do wykorzystania jej przez Organizatora w celach promocyjnych.
 7. Przesyłając pracę Konkursową, Uczestnik powinien wyrazić zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Podanie przez Uczestnika danych osobowych jest dobrowolne, choć konieczne do wzięcia udziału w Konkursie. Uczestnik ma prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich poprawiania.
 8. Nagrody zostaną przesłane zwycięzcom przez Sponsora za pośrednictwem poczty elektronicznej lub przesyłką poleconą lub kurierską w ciągu 14 dni od daty przesłania Organizatorowi danych kontaktowych przez Laureatów Konkursu.

 §6. Odpowiedzialność Organizatora

 1. Organizator Konkursu ponosi pełną odpowiedzialność za treść regulaminu i przebieg Konkursu. Organizator i sponsor nagrody nie ponosi odpowiedzialności za prawidłowość, terminowość doręczenia pism i nagród przez Pocztę Polską lub kuriera. Organizator i sponsor nagrody nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowości związane z opóźnieniem lub niedoręczeniem nagrody spowodowanym podaniem przez Uczestnika błędnego adresu lub innych danych. Organizator i sponsor nagrody nie ponosi odpowiedzialności za zmianę miejsca zamieszkania Uczestnika lub zmianę innych danych uniemożliwiającą dostarczenie nagrody albo powiadomienie o wygranej. W takim przypadku Uczestnik traci prawo do nagrody.
 2. Wszelkie reklamacje Uczestników dotyczące przebiegu Konkursu mogą być składane przez Uczestników w terminie 30 dni od daty zakończenia Konkursu. Reklamacja powinna być przesłana na adres Organizatora, w formie pisemnej pod rygorem nieuwzględnienia jej oraz zawierać imię i nazwisko Uczestnika zgłaszającego reklamację, jego adres korespondencyjny oraz dokładny opis okoliczności stanowiących podstawę reklamacji.
 3. Organizator zastrzega sobie prawo do pozostawienia bez rozpatrzenia reklamacji zgłoszonych po terminie, o którym mowa powyżej, jak również reklamacji niespełniających innych wymogów wskazanych w ust. 2.
 4. Złożone reklamacje, spełniające wymogi, o których mowa w ust. 2, rozpatrywane będą w terminie 14 dni od daty otrzymania reklamacji. Zainteresowani Uczestnicy zostaną powiadomieni o sposobie rozpatrzenia reklamacji listem poleconym wysłanym w terminie 14 dni od rozpatrzenia reklamacji.

 §7. Postanowienia końcowe

 1. W razie szczególnych, niezawinionych przez Organizatora okoliczności uniemożliwiających przeprowadzenie Konkursu na dotychczasowych zasadach Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w Regulaminie z równoczesnym poinformowaniem o tym uczestników za pośrednictwem strony www.ohme.pl.
 2. Serwis Facebook nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść regulaminu, przebieg Konkursu ani działania Organizatora, w tym za wyłanianie zwycięzców i przekazywanie nagród.
 3. Konkurs w żaden sposób nie jest sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez serwis Facebook ani z nim związany.
 4. Organizator oświadcza, że Konkurs nie jest grą losową, zakładem wzajemnym lub grą na automatach w rozumieniu Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z dnia 30 listopada 2009 r.).

 


Zobacz także

6 wynurzeń, które terapeuci seksualni słyszą regularnie

Marzę, że zasypiam przy właściwej kobiecie…

Czy można uniknąć zaangażowania się w zły związek?