Psychologia

Cały świat wmówi ci, że nie masz prawa do swojego cierpienia… Masz blizny, których nie widać, więc jak o nich mówić?

Listy do redakcji
Listy do redakcji
14 maja 2018
1 z 1

Niewidzialne blizny

Zatem chorujesz. Nosisz sobie niezdefiniowane obawy, przez które budzisz się w nocy i możesz już zasnąć, chorujesz na depresję , masz zaburzenia lękowe, zaburzenia autoimmunologiczne i przewlekły nerwoból. Przewlekłe zmęczenie to twoja codzienność. Trafiasz do lekarza, ale on nie może ci pomóc. Bo przecież „nic ci nie jest”.

Dorastając, dobrze to pamiętam, myślałam: Gdybym tylko miała jakieś dowody, może ktoś by to zrozumiał. Ale nie potrafiłam nikomu udowodnić, że dzieje mi się krzywda. Bo to wszystko działo się wewnątrz mnie, w mojej głowie, ale nie na ciele. Moje blizny są niewidoczne.

Dopiero dwa lata temu trafiłam do internisty, który  po przeprowadzeniu rutynowego badania, zadał mi jedno pytanie. „Co się takiego stało w pani życiu, że ma pani taki smutek w oczach?”. Oniemiałam. Widziałam się w lustrze każdego dnia. Ani razu nie zwróciłam uwagi na wyraz swoich oczu.

Tego wieczora zamknęłam się w łazience na zamek, choć mieszkałam wtedy sama. Powoli podniosłam głowę w stronę swojego odbicia. Nigdy nie zapomnę tego doświadczenia. Patrzyła na mnie przerazliwie smutna, choć młoda jeszcze twarz kobiety, której ukradziono to, co najważniejsze – prawo do bycia sobą.

Następnego dnia umówiłam się na rozmowę z psychologiem, potem na następną. Moja terapia trwa już 21 miesięcy. Każdy dzień przybliża mnie do wyzwolenia. Nie ukrywam już tego, czego doświadczyłam ze strony rodziców. Kiedy trzeba, mówię o tym głośno.

Bo wreszcie wiem, że mam prawo krzyczeć, płakać i mówić o swoim cierpieniu. Wiem, że mam prawo szukać pomocy i nazywać po imieniu to, co mi się przydarzyło. Nawet jeśli to najbardziej bolesna prawda, z jaką przyjdzie mi się zmierzyć.

PoprzedniNastępny
Psychologia

Klęska może być cenną lekcją. Pamiętaj o 9 rzeczach, aby łatwiej podnieść się z emocjonalnej porażki

Redakcja
Redakcja
15 maja 2018
1 z 1

9 rzeczy potrzebnych, aby podnieść się z emocjonalnej porażki

Fot. iStock/kupicoo

4. Zrób „listę wdzięczności”

Pomyśl, czym dla ciebie jest dana porażka i co dzięki niej osiągnęłaś. Może się okazać, że to, co tobie dała, jest bardziej istotne od tego, co straciłaś, na przykład podczas nieoczekiwanej zmiany pracy.

5. Zbuduj siebie na nowo

Być może  nieoczekiwana trudna sytuacja będzie kluczowym momentem do tego, by absolutnie przewartościować swoje życie. Jeżeli jesteś w takim punkcie, gdzie naprawdę nie wiesz, w którą stronę się kierować, zostaw to, czego nie jesteś pewna. Stwórz coś nowego, wyjdź ze strefy komfortu. Być może to będzie punkt zwrotny w twoim życiu, który nada mu nowy sens.

6. Pozwól sobie na odpoczynek

Często jest tak, że jeszcze nie opadnie kurz po przegranej i już starasz się, aby uzyskać założone cele. Zapominasz, że czasem warto po prostu odłożyć wszystko na bok, odpuścić, odpocząć i poczekać na to, co przyniesie życie. Pewne rzeczy wymagają spojrzenia z dystansu, aby zobaczyć je w prawdziwym świetle.

7. Ucz się

Wyciągaj wnioski z tego co się stało, obserwuj rzeczywistość, zbieraj informacje i wykorzystaj to do tego, by w przyszłości popełniać jak najmniej błędów.

8. Przestań postrzegać siebie jako ofiarę

Słowo „porażka” zamień na słowo „doświadczenie”. Nie traktuj siebie jako ofiary losu, która nie ma nic w życiu do powiedzenia. Przecież cały czas uczysz się czegoś nowego i tylko od ciebie zależy, jak wykorzystasz to dla siebie.

9. Nie chowaj głowy w piasek

Czasem może korcić cię, żeby uciec gdzieś daleko od problemów, jednak o ile chwilowy odpoczynek, a następnie przyjrzenie się temu, co się nie udało bywa potrzebne, tak ucieczka od kłopotów jest złym pomysłem. Zamiatanie porażki pod dywan może sprawić, że wróci ona rykoszetem, w jeszcze bardziej przykry sposób.

źródło:  psychologiazycia.com

PoprzedniNastępny
Psychologia

Kobiety, które robią te 9 rzeczy, nie dadzą się zranić mężczyźnie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
14 maja 2018
1 z 1

<3

8. Zaczekaj z intymnością

Zacznij od tej emocjonalnej, bo z reguły właśnie taka kolejność najlepiej weryfikuje, czy znajomość jest coś warta.

9. Upewnij się, że czujesz się spokojna i szczęśliwa, gdy z nim jesteś

Jeśli on sprawia, że jesteś zestresowana, niespokojna lub spięta, coś jest nie tak. Wyobrażasz sobie, że tak będzie za każdym razem?


Na podstawie: themindsjournal.com

PoprzedniNastępny

Zobacz także

„Co należy zrobić po upadku? To, co robią dzieci: podnieść się”. To, czego szukasz, w końcu nadejdzie

„Co należy zrobić po upadku? To, co robią dzieci: podnieść się”. To, czego szukasz, w końcu nadejdzie

Wakacyjny koszmar rodziców. Dlaczego letni urlop z dziećmi staje się przymusowym, stresującym obowiązkiem

9 pytań, które pomogą ci zrozumieć, czy miałaś toksycznych rodziców i jak oni wpłynęli na twoje dorosłe życie