Go to content

8 zachowań, po których można rozpoznać osobę o mentalności ofiary

Większość osób ma w swoim otoczeniu kogoś o bardzo pozytywnych cechach charakteru, kto wręcz zaraża życiowym optymizmem. Czasem towarzyszą nam także osoby, które nie mają w sobie takiego entuzjazmu, wydają się przygaszone, nieszczęśliwe, wręcz zabierają innym dobrą energię.

Zazwyczaj takie przypadki łączą się z mentalnością ofiary, która nie pozwala przeżyć w zadowoleniu swojego życia. W dodatku obarczają oni swoimi lękami czy negatywnym zachowaniem innych i sami przyciągają do siebie toksycznych ludzi. Mentalność ofiary często bywa wyborem, którego pewne osoby dokonują na podstawie doświadczeń zbieranych ciągu życia. Bywa, że staje się to sposobem na życie i wiąże się z wieloma nawykami, które niełatwo jest przezwyciężyć, ale można je rozpoznać, by spróbować przeprowadzić potrzebne zmiany w życiu.

8 cech osób o mentalności ofiary

1. Zrzucają na innych odpowiedzialność

Osoby o mentalności ofiary są wręcz przekonane, że inni powinni im pomagać, podczas gdy sami nie robią nic, by wyjść ze swoich kłopotów. Oczekują, że otoczenie zauważy ich dramat i wyciągnie do nich rękę, choć często nie chcą skorzystać z pomocy. Osoby o mentalności ofiary uważają, że sami nie odpowiadają za to, co ich w życiu spotyka, że problemy wynikają ze splotu złych okoliczności oraz złośliwego działania innych osób.

2. Wyolbrzymiają problemy

Bardzo często coś, co mogłoby zostać w prosty sposób załatwione, przez osobę o mentalności ofiary rozdmuchane jest do ogromnych rozmiarów życiowej tragedii. W ten sposób chcą wzbudzić poczucie winy u innych, aby ci ze współczucia wzięły na siebie ich odpowiedzialność.

3. Uważają, że wszyscy są przeciwko nim

Wydaje im się, że każdy spiskuje, aby tylko zrobić na złość, że każdy może mieć negatywny wpływ na ich życie. Gdy coś idzie nie tak, jak zaplanowali, uważają, że z pewnością to wina spisku przeciwko nim.

4. Uważają, że nic dobrego ich w życiu nie spotyka

Mentalność ofiary sprawia, że ludzie dotknięci nią nie widzą pozytywnych aspektów swojego życia. Zdecydowanie wolą siedzieć w miejscu i rozpamiętywać złe rzeczy, zamiast dostrzec możliwości do osiągnięcia czegoś dobrego pozytywnego.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock / fcscafeine

1/1 8 cech osób o mentalności ofiary

5. Nie używają słowa „przepraszam”

Nawet gdy wina leży po ich stronie, z reguły milczą lub agresywnie odwracają kota ogonem. Chętnie manipulują właśnie po to, aby druga osoba mogła przejąć na siebie odpowiedzialność za to co się stało. Usprawiedliwiają się w każdy możliwy sposób i nie przyjmują do wiadomości, że tym razem to one mogły zawalić.

6. Użalają się nad sobą

To jest jeden ze sposobów, aby osoba o mentalności ofiary pozyskała uwagę, a także sympatię, współczucie otoczenia. Ponieważ często w inny sposób nie udaje się skupić na sobie uwagi otoczenia, posługują się dobitnym podkreślaniem swojego nieszczęścia życiowego i braku perspektyw.

7. Szukają dziury w całym

Cokolwiek by się dobrego nie przydarzyło, w ich oczach nie jest to tak perfekcyjne, jak mogłoby być. osoby o mentalności ofiary  szukają przysłowiowej dziury w całym i nawet dobre rzeczy są w stanie wypunktować pod kątem tego, co obniża ich wartość. To bardzo toksyczne i w dodatku wpływa negatywnie na myślenie osób stykających się z kimś o mentalności ofiary. Narzekanie, wybrzydzanie i odrzucanie tego, co ofiarują inni powoduje, że cały czas towarzyszy im niedosyt i niezadowolenie ze swojego życia.

8. Są zgorzkniali i złośliwi

Mentalność ofiary sprawia, że ludzie stają się nieszczęśliwi i chętnie przerzucają złe emocje na inne osoby. Boli ich szczęście i radość otoczenia, za to chętnie rozpamiętują wszystko to, co ich złego spotkało. Można powiedzieć, że wybaczają, ale nie zapominają popełnionych błędów, chętnie rozgrzebują niegdyś zadane rany, wprowadzając drugą osobę w stałe poczucie winy za to, na co już nie mają wpływu.

źródło: www.huffingtonpost.com,  krokdozdrowia.com