Lifestyle Psychologia

7 zaskakujących oznak inteligencji. Też to robisz?

Redakcja
Redakcja
23 listopada 2018
4 z 7

4. Często się martwisz

Fot. iStock / praetorianphoto

A to wszystko dlatego, że bardziej analizujesz, więcej wiesz i łatwiej od innych przewidujesz zagrożenia. Jest to również związane z aktywnością werbalną. Jak widzisz, dopóki nie popadasz w skrajności takie, jak czarnowidztwo czy niepotrzebna histeria, odrobina przyziemnych zmartwień może przynieść sporo korzyści ;).

Pamiętajcie tylko aby nie rezygnować z marzeń z powodu ewentualnych problemów, jeśli o nich myślicie z wyprzedzeniem możecie przecież ich albo sprytnie uniknąć albo rozwiązać.

PoprzedniNastępny
Lifestyle Psychologia

Martwisz się, że oddalacie się od siebie? Pamiętaj, że w związku trzeba dbać o wzajemną bliskość

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
25 listopada 2018
Fot. iStock/nd3000
 

Nie dać się być ze sobą nieustannie blisko, jeśli mówimy o długotrwałym związku. To naturalne, że się od siebie czasami oddalamy, że nasz związek jest trochę jak sinusoida. Wszystko to dzieje się po to, żebyśmy mogli się rozwijać, żeby nasza wspólna relacja ewoluowała. W końcu najwięcej uczymy się pokonując kryzysy, wychodząc z trudnych sytuacji, znajdując rozwiązania. W związku jest dokładnie tak samo. Żeby jednak móc iść razem dalej, trzeba rozmawiać i to najlepiej od razu. Nie odkładać niewygodnych dla nas rozmów na potem, na następny tydzień, to tylko pogarsza waszą sytuację. Jak zacząć? Według terapeutów, można zadać tych kilka subtelnych pytań

„Co słychać?”

„Jak ci minął dzień?”, „Wszystko u ciebie okej?”- banalne pytanie, ale otwiera na rozmowę. Często podzielenie się swoimi problemami, sprawami, staje się przełamaniem jakieś granicy, która między wami przez ostatni czas narosła.

„Czego potrzebujesz?”

Kiedy o to zapytaliście się nawzajem? I nie chodzi o podanie herbaty czy masła przy stole, tylko o swoje faktyczne potrzeby. Bywa, że dopóki nie zapytamy, nie dowiemy się, bo nie jesteśmy nauczeni wyrażać swoje potrzeby wprost.

„Chcesz spróbować czegoś nowego?”

O to boimy się spytać obawiając się nie sprostać temu „nowemu”, które wcale nie jest groźne czy dla nas destrukcyjne. Każdy związek od czasu do czasu potrzebuje kopa, czegoś nowego. Nie mówię tu od razu seksualnych trójkątach, ale o wspólnym wyjeździe na weekend, a może zapisaniu się na jakiś kurs?

„Jesteś jakiś nieobecny. Chcesz porozmawiać?”

Tylko błagam, nie róbmy z tej „nieobecności” zarzutu, spytajmy z faktyczną troską dając wam przestrzeń do szczerej rozmowy, kto wie, być może na temat waszego związku. Nie bójmy się wysłuchać tego, co partner ma nam do powiedzenia, nie jeżmy się, tylko starajmy się porozmawiać, a nie nakręcać pretensjami.

„Myślisz, że powinniśmy coś zrobić inaczej?”

Spytaj go, co myśli, jakie ma refleksje na temat waszego związku. Możesz mu powiedzieć, że nie czujesz się ostatnio komfortowo, czy on ma podobnie, czy może jest coś, co moglibyście robić inaczej niż dotychczas? Wypijać rano kawę – musiałabyś wcześniej wstawać, a może on chciałby wyjść na siłownię bez ciebie, żeby pobyć sam ze sobą i zatęsknić?

„Chcesz coś zrobić sam?”

Tego pytania się boimy, bo błędnie uważamy, że pozytywna odpowiedź oznacza początek końca związku. Ale to nie musi być prawda, wręcz przeciwnie – jeśli on chce rozwijać jakieś swoje pasje, może to was do siebie zbliżyć. On przełamie stare schematy, ty spojrzysz na niego inaczej, będzie dla ciebie atrakcyjniejszy, a może stanie się inspiracją, bo i ty odważysz się sięgnąć po coś, na co od dawna miałaś ochotę.

Czasami też wystarczy gest zamiast słów. Pokazanie, że chcemy być blisko – przytulenie się, położenie ręki na jego udzie. To nie ma być od razu sygnał do seksu, ale chęć pobycia razem. Może zaproponujesz wspólne oglądanie filmu, popcorn i leżenie na kanapie pod jednym kocem. Bywa, że to wystarczy, jeśli nie rozdziela was większy problem, tylko zwykła codzienność. Warto o tym pamiętać, dbać o bliskość, bo gdy o niej zapomnimy, trudno do siebie wrócić.


Lifestyle Psychologia

Jak się emocjonalnie odłączyć się od kogoś, kto cię nie kocha

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
23 listopada 2018
Fot. iStock / praetorianphoto

Miłość bez wzajemności może być doświadczeniem, które przydarza nam się więcej niż raz w tym życiu. Ale inaczej cierpisz, gdy kochasz kogoś, kto od początku nie daje ci nadziei na uczucie, a inaczej, gdy twój partner nagle oznajmia ci, że się „odkochał”.

Samotność w miłości jest niezwykle przytłaczająca. Możesz czuć się tak, jakbyś był sam ze wszystkimi swoimi uczuciami i emocjami. Może czuć się tak, jakbyś musiał się bronić. Możesz czuć się zupełnie opuszczony przez jedyną osobę, która była dla ciebie jakimś stałym punktem w życiu.

Może czuć się zupełnie beznadziejnie. Ale powinieneś wiedzieć, że zawsze jest nadzieja – dla ciebie. Zawsze jest coś, co możesz zrobić, aby poprawić swoje samopoczucie w tej sytuacji. Musisz tylko uświadomić sobie wiele opcji, które wciąż pozostają w twoim zasięgu.  Musisz tylko wiedzieć, jak się do tego zabrać.

1. Daj sobie trochę czasu na wyleczenie

Być może będziesz musiał poświęcić trochę czasu, zanim znów poczujesz, że jest „w porządku”. Emocjonalne odłączanie się od osoby, którą kiedyś kochałeś, wcale nie jest łatwym zadaniem. To nie stanie się samo. Nie możesz zmusić się do uzdrowienia. Pamiętaj, że wyleczenie się z miłości wymaga czasu i musisz być cierpliwy wobec siebie.

2. Nie bój się, że jest za wcześnie

Możesz myśleć, że musisz poczekać, aż znowu będziesz czuć się „w porządku”. Jasne, że po nieudanej miłości należy odbyć pewną żałobę. Ale każdy z nas przeżywa ją w bardzo indywidualny sposób. Nie zmuszaj się do smutku, kiedy czujesz, że znów jesteś radosny.

3. Pomyśl o wielu momentach twojego związku, które poszły nie tak

Przestań się zastanawiać nad tym, co straciłeś. Pamiętaj, że jest powód, dla którego twój związek dobiegł końca. Coś, co było dalekie od doskonałości. I musisz skupić się na niedoskonałych częściach, jeśli naprawdę chcesz się emocjonalnie uwolnić.

4. Skoncentruj się na własnym rozwoju osobistym

Jednym z najskuteczniejszych sposobów uzdrowienia z miłości jest bycie odrobinę „samolubnym”. Przestań myśleć o swoim byłym/o swojej byłej. Przestań na chwilę myśleć o innych ludziach. Skoncentruj się na własnym życiu i poświęć swój czas i energię, aby stać się lepszym człowiekiem. Świadomie staraj się być jak najlepszy Przez cały czas praktykuj miłość własną.

5. Postaraj się zamknąć na zawsze rozdział poprzedniego związku

Upewnij się, że widzisz swoją przeszłą relację jako rozdział, który został zamknięty. Odejdź dalej. Nie zapomnij całkowicie. Zaakceptuj to, co wydarzyło się w przeszłości – ale patrz w przyszłość.

Leczenie z nieudanej miłości to jest proces, a nie coś, co możesz zrobić z dnia na dzień. Zawsze patrz na swoje własne uczucia i zastanawiaj się nad własnym życiem. Musisz dokonać ponownej oceny wyborów, których dokonujesz, a także swojego działania. Niczego nie przyspieszaj, ale też nie opóźniaj. Uwierz w siebie.


Na podstawie: relrules.com


Zobacz także

„Zapomina o świecie, nawet o tym, że on ma żonę. Zresztą on też zapomina”

Też tak masz, że jedna piosenka ciągle cię prześladuje? Naukowcy wiedzą, dlaczego tak się dzieje

Poznaj sekret gwiazd. Zaffiro dla jeszcze lepszego efektu anti-aging