Psychologia

7 rzeczy, które niekochane małe dziewczynki wnoszą do związków jako dorosłe kobiety

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
20 listopada 2019
Czy kobieta musi zamordować swojego oprawcę, by w Polsce dostrzeżono problem przemocy domowej? Rocznie ginie do 400 kobiet
Fot. iStock / GeorgePeters
 

Wydaje ci się, że masz to już za sobą. Dorosłaś, nie zależysz już od nikogo, nie czekasz już na akceptację, która nigdy nie nadejdzie. Że „to” już nie wróci. Teraz już będzie tylko inaczej. Tymczasem kolejne twoje związki pokazują, że nie jest inaczej. Bo chociaż chcielibyśmy myśleć, że nasze dzieciństwo nie ma na nas dużego wpływu, prawda jest taka, że ​​kształtuje nas na wiele sposobów. Szczególnie w miłości.

Jeśli byłaś „niekochaną” dziewczynką, lęk, który upchnęłaś gdzieś głęboko na dnie duszy nie zniknie. Pojawi się znów, gdy pokochasz, gdy zacznie ci zależeć, gdy zechcesz być szczęśliwa. Czy podejmiesz tę walkę o samą siebie i o udany związek? Czy wiesz, co świadczy o tym, że dzieciństwo „niszczy” twoje dorosłe życie uczuciowe? Zrób sobie test. Przeczytaj poniższe punkty i zastanów się czy i w jakim stopniu ciebie dotyczą. Jeśli odnajdziesz w nich swoje odbicie, zastanów się gdzie możesz poszukać pomocy. Zacznij jak najszybciej.

7 rzeczy, które niekochane małe dziewczynki wnoszą do związków jako dorosłe kobiety

1. Nie wiesz jak i kiedy „odpuścić”, zwolnić uścisk, odejść

Trzymasz się kurczowo rzeczy i ludzi dłużej niż powinnaś. Z tego powodu często wiążesz się w toksyczne układy i relacje. Boisz się odejść, boisz się być sama. Mimo, że cierpisz, wydaje ci się, że lepszy taki związek niż nic. Zatraciłaś instynkt samozachowawczy, nie potrafisz się „uratować”.

2. Z reguły oczekujesz odrzucenia i zamykasz się w sobie

Zamykasz się emocjonalnie, gdy partner zaczyna się na poważnie angażować w waszą relację. Im bardziej on się stara, tym bardziej spodziewasz się, że wydarzy się coś złego. Dla ciebie zawsze jest „zbyt pięknie, żeby mogło być prawdziwie”. Oczekujesz zawsze znanego z dzieciństwa scenariusza – boisz się przywiązać, żeby nie zostać odrzuconą.

3. Ukrywasz swoją emocjonalną / wrażliwą stronę

Nie pokazujesz ludziom swojej emocjonalnej strony, ukrywasz swoje słabości i zamykasz się przed tymi, którzy chcą ci okazać miłość lub lepiej cię poznać. Takie wyznania powodują, że zaczynasz panikować. Boisz się, że nie spełnisz ich oczekiwań.

4. Walczysz o to, by zaufać

Może i  chcesz zaufać tym, którzy cię pokochali, ale potrzebujesz dużo czasu, aby uwierzyć w ich intencje i uczucia. Masz głębokie przekonanie, że jedyną osobą, na którą powinnaś naprawdę liczyć, jesteś ty sama. Życie z tobą nie jest łatwe, bo raz otwierasz się na miłość, raz brutalnie zamykasz. Musisz mieć świadomość, że ta huśtawka emocjonalna krzywdzi twojego partnera.

5. Walczysz ze swoimi granicami

Albo nieustannie pozwalasz innym przekraczać twoje granice, albo nie wpuszczasz ich w ogóle do swojego życia.

6. Nie powiesz pierwsza  „kocham cię”.

Za żadne skarby. To jak odsłonić się cała, jak być nagim, bezbronnym. Musi się czuć, jakbyś była w stanie udowodnić jakoś tę miłość, zanim jeszcze w ogóle zdecyduje się powiedzieć „kocham”. Musisz być pewna, nie wątpić. A to może trwać, nawet latami.

7. Wątpisz w siebie

Tak naprawdę nie znasz się tak, jak powinnaś. Zawsze wątpisz w to, czy jesteś godna miłości, a nawet szczęścia w ogóle. Wydaje ci się, że nie zasługujesz na to, by cię kochać, bo przecież nic takiego nie zrobiłaś, niczego „nie dokonałaś”. Dla siebie samej jesteś taka zwyczajna, nudna, godna pożałowania.


Psychologia

Ucz się języka niemieckiego! 5 powodów, by jak najszybciej zacząć

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
20 listopada 2019
Ucz się języka niemieckiego
Ucz się języka niemieckiego / Fot. Materiały prasowe

Chcesz się rozwinąć, otworzyć przed sobą nowe możliwości na rynku pracy lub po prostu nauczyć czegoś nowego? Ucz się języka niemieckiego! Powodów, by dać mu szanse jest naprawdę sporo, a sama nauka nie musi być trudna.

Po chwili niełaski i kilku modach na naukę egzotycznych języków obcych, lekcje języka niemieckiego znów cieszą się popularnością. Język codzienny naszych zachodnich sąsiadów coraz częściej pojawia się w polskich szkołach. Nic dziwnego, wbrew pozorom tym językiem posługuje się blisko 170 mln ludzi na świecie! A jego nauka może być bardzo przyjemna i… łatwa!

Ucz się języka niemieckiego

Ucz się języka niemieckiego! / Fot. Materiały prasowe

Ucz się języka niemieckiego

Dlaczego? Och to bardzo proste! jest przynajmniej 5 powodów, by zacząć kurs niemieckiego lub zapisać się na lekcje. Pierwszym i oczywistym powodem jest użyteczność. Niemcy to nasi sąsiedzi, stawiając na naukę języka niemieckiego, z pewnością będziesz miał okazję wykorzystać go w praktyce.

Po drugie, nawet jeśli nigdy nie uczyłeś się niemieckiego, prawdopodobnie znasz już całkiem sporo słów! Tak, germanizmy na stałe zagościły w naszym ojczystym języku już bardzo dawno temu. Nie wierzysz, przyjrzyj się słowom, których używasz codziennie:

  • cukier –  Zucker
  • szlafrok -Schlafrock
  • burmistrz – Bürgermeister
  • kabel – Kabel
  • farba –  Farbe

Jesteś Ślązakiem? Jeszcze lepiej! Szlafmyca, luft, aszynbecher i wiele, wiele innych słów to germanizmy, które tworzą ślonską godkę.

Po trzecie, Niemcy to nadal „zachodni raj” gospodarczy. Jeśli będziesz chciał rozwinąć swoją karierę zawodową za granicą lub znaleźć kontrahentów poza krajem – to idealny kierunek. A cóż innego pomoże ci bardziej, niż znajomość języka?

Po czwarte, niemiecki należny do grupy języków germańskich, zupełnie jak język angielski. Tu znów naukę bardzo ułatwia podobieństwo! Ogromne podobieństwo zaobserwujecie w nazwach miesięcy czy kolorów (December – Dezember,  blue – blau), a to dopiero początek.

Po piąte, obojętnie ile masz lat – nowa umiejętność sprawi ci mnóstwo radochy!

Niemiecki da się lubić

Nie musimy już dłużej przekonywać cię do tego, że niemieckiego po prostu warto się uczyć (i nauczyć), ale jak polubić się z językiem (niesłusznie) nazywanym „najbrzydszym” czy najmniej „melodyjnym” na świecie. Odrzucić ten stereotyp. Język niemiecki, jak każdy język, ma bardzo wiele melodii. Koniecznie zaplanuj wakacje w Bawarii, a już nigdy nie zarzucisz mu twardości czy językowej brzydoty! W dodatku niemieckiego możecie nauczyć się sami – w domu!

Niemiecki dla początkujących

Fot. Materiały prasowe

Niemiecki dla początkujących – nauka, kursy i lekcje

Jak się nauczyć języka? To podstawowe pytanie, które sobie zadajemy i od razu formułujemy do niego wymówkę: „nie mam czasu”, „to za drogie”, „nie mam gdzie pójść na kurs”… brzmi znajomo?

Zapisanie się na kurs językowy, faktycznie może być wyzwaniem. Koszty, zmiana organizacji życia swojego lub rodziny może okazać się zbyt wymagającym krokiem. Nie byłybyśmy jednak sobą, gdybyśmy nie przypomniały wam, jak wspaniały jest internet. Kursy języka niemieckiego na każdym poziomie są ogólnodostępne i jest w czym wybierać.

Jeśli myślisz, że to nie wystarczy, znów ulegasz stereotypom. Nie musisz polegać na słownikach czy filmikach w sieci. Jest cały wachlarz aplikacji i kursów przygotowanych przez specjalistów, które te naukę ułatwią i zagwarantują ci solidne podstawy. Jeśli postanowisz skorzystać z płatnego kursu, wcale nie musisz wydawać fortuny. 20 zł miesięcznie – brzmi zachęcająco? Aplikacja Babbel oferuje bardzo korzystne cenowo i profesjonalne kursy – dostępne na telefonie, tablecie lub przez przeglądarkę. Native speaker? Nie potrzebujesz do tego prywatnego nauczyciela, kiedy opanujesz podstawowe zwroty i zasady, z powodzeniem możesz skorzystać z jednej z wielu platform umożliwiających rozmowy online z użytkownikami z całego świata. Ucz się języka niemieckiego! To łatwiejsze niż może się wydawać.

To od czego zaczniesz?

Viel Glück!


Artykuł partnerski

 


Psychologia

Jeśli masz te 5 z tych sześciu cech, urodziłaś się by być sama

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
20 listopada 2019
Fot. iStock / KML_Creative_Group

To, że lubisz być sama nie oznacza, że jesteś samotna, prawa? Samotnik i osoba samotna to dwa rożne pojęcia. Niektórzy z nas otwarcie i świadomie wybierają samotność i jest im z tym dobrze. Nie próbujmy ich zmieniać i uszczęśliwiać na siłę. Nie wszyscy są stworzeni do tego, by tworzyć trwałe związki. Każdy z nas kroczy w życiu inną drogą.

Kim jest samotnik z wyboru? To osoba, która czuje się tak dobrze ze sobą, że nie odczuwa potrzeby częstego spotykania się z bliskimi. Ta osoba uwielbia być sama. Lubi mieć tylko dla siebie własne myśli i uczucia, unika emocjonalnego zaangażowania w dramaty innych.

Jeśli masz te 5 z tych sześciu cech, urodziłaś się by być sama

1. Unikasz dramatu

Jako „samotny wilk” dobrze rozumiesz się z ludźmi o podobnych cechach, takimi, którzy nie są zbyt otwarci i nie „bombardują” cię uczuciami. Niezdecydowanie i brak racjonalności cię drażnią. Wolisz rozmowę w cztery oczy niż spotkania z większą grupą ludzi. Unikasz tych, którzy epatują emocjonalnością i wtajemniczają cię w swoje osobiste problemy i dramaty.

2.  Czas jest dla ciebie cenny

Cenisz swój czas, a także czas innych ludzi. Dzięki temu jesteś wyjątkowo punktualna, produktywna i umiesz mądrze zarządzać swoim kalendarzem. To właśnie ta cecha sprawia, że ​​samotnicy są niezawodni i godni zaufania, zasługują na szacunek.

3. Znasz swoje możliwości

Jako samotnik wiesz dokładnie, co lubisz, a czego nie. Dobrze zdajesz sobie sprawę ze swoich umiejętności i wiesz, które rzeczy cię inspirują lub hamują. Z tego powodu potrafisz zachować spokój w problematycznych sytuacjach i wiesz, co robić. Nie wpadasz w panikę, szukasz rozwiązania.

4. Ważne są dla ciebie granice osobiste

Jeśli ludzie próbują „bez pytania” wejść w twoją przestrzeń osobistą, to sprawia ci to dyskomfort. Sama szanujesz osobiste granice innych osób. To właśnie dlatego ​​jesteś doskonałym towarzyszem i paradoksalnie przyciągasz do siebie wiele osób.

5. Jesteś „intuicyjna” i empatyczna

Samotnik ma silnie rozwiniętą intuicję. Rozumie ludzi i ich uczucia, ponieważ jest bardzo uważny i świadomy. Masz całkowitą kontrolę nad własnymi emocjami, nie jest trudno zrozumieć ci emocje innych ludzi. Lubisz żyć  w izolacji, ale twoje cechy sprawiają, że jesteś wszędzie mile widziana.

6. Kochasz siebie

Jako samotnik nauczyłaś się prawdziwie akceptować siebie – swoje wady, nad którymi pracujesz, i swoje mocne strony. A przecież, gdy w pełni akceptujesz to kim jesteś, zaczniesz kochać siebie. Ale jest kilka osób, które warto wpuścić nieco bliżej siebie. Są dla ciebie naprawdę wyjątkowi i dopełniają cię, pamiętaj o tym.


Na podstawie: thewildchild.co.za


Zobacz także

Razem, ale osobno. Jak poradzić sobie z samotnością w związku

Trudne dojrzewanie – mit czy rzeczywistość?

Zainwestuj w swój rozwój. Jest przynajmniej kilka ważnych powodów by znaleźc na to czas