Psychologia

7 obietnic, które powinnaś sobie złożyć i nigdy ich nie złamać. Nie zapominaj kim jesteś

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
15 czerwca 2020
Fot. iStock/gradyreese
 

Czy warto obiecać sobie coś samej sobie? Oczywiście, są pewne zasady, których powinnyśmy się trzymać, granice, których nigdy nie dajemy przekroczyć innym. Jest osobista przestrzeń, którą należy chronić. I jakiś wewnętrzny głos, który powinien zostać wysłuchany. Instynkt samozachowawczy, który chroni nas przed złem. Uwierz w niego i pozwól mu dojść do głosu.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, obiecaj sobie jeszcze dziś:

1. Nigdy nie ufać samym, pustym słowom

Słowa mogą ranić, podnosić na duchu, utrzymywać nas w iluzji, niszczyć, czule łechtać nasze ego… Ale nie zmieniają świata. Najwięcej mówią o nas czyny. Nie ufaj słowom,  które nie są poparte czynami. Co znaczy wyznanie miłości, jeśli nie ma decyzji o wspólnym życiu, byciu, stawianiu czoła realnym problemom?

2. Nie reagować na każdą sytuację, zwłaszcza tak emocjonalnie jak dotychczas

Dlatego tylko, że to cię wyczerpuje psychicznie. Naucz się odpuszczać, nie przywiązywać do wszystkiego tak wielkiej wagi, nie przejmować się tak mocno opinią innych. I nie angażować we wszystko emocji.

3. Nigdy nie wchodzić w związek tylko dlatego, że jesteś samotna lub po to, by uleczyć się z przeszłości

Nie muszę ci przypominać, że to nie są powody, dla których można się z kimś związać „na serio”, ani podstawy na których można zbudować coś zdrowego i stabilnego. Są w naszym życiu ludzie, którzy pojawiają się „na chwilę”, by pomóc nam przetrwać trudny moment. Ale „lecząc się” drugim człowiekiem, wykorzystujemy go, nie traktujemy fair. Nawiązujemy nić zależności, która nie jest sprawiedliwa, obustronna.

4. Nigdy nie składać obietnic bez pokrycia i nie dawać fałszywych nadziei tym, którzy cię kochają

Bo nie ma nic gorszego niż zawieść tych, którzy nam ufają i którzy darzą nas bezwarunkowym uczuciem. Nie okłamuj ich, dbaj o nich. A jeśli nie możesz odpowiedzieć podobnym uczuciem, bądz uczciwa – nie trzymaj ich przy sobie po to tylko, by nie być sama. Zasłużyli na o wiele więcej.

5. Już nigdy nie utrzymywać stałego kontaktu z tymi, którzy są dla ciebie jedynie cierpieniem

Wybacz im, odpuść wszystkie negatywne emocje. Ale nie zapraszaj ich ponownie do swojego życia. Do tej rzeki nie wchodzimy drugi raz.

6. Już nigdy nie kazać innym płacić za własne błędy

Nie pozwól innym przejąć odpowiedzialności za siebie i za swoje błędne decyzje. Przejawem dojrzałości, ale i mądrości życiowej jest świadomość swoich błędów i umiejętność szukania pomocy, ale bez obarczania innych swoimi problemami. Każdy z nas ma swoje życie, swoją lekcję do odrobienia. Możemy się wspierać, ale nie przeżyjemy życia dla kogoś. I nie powinniśmy także za znosić cierpienia.

7. Już nigdy nie koncentrować się na kimś tak mocno, że staje się to dla ciebie szkodliwe

Miłość, głębokie uczucie budzą w nas potrzebę częstego przebywania razem, opiekowania się ukochaną osobą, a niekiedy również tendencję do… zapominania o sobie. A kiedy związek sprawia, że ktoś staje się dla nas dosłownie „całym światem”, relacja zacieśnia się w toksyczny, a nie w zdrowy i naturalny sposób. W miłości zawsze zostaw sobie przestrzeń dla siebie i innych bliskich osób. Nie zapominaj kim jesteś, co lubisz, czego pragniesz.

 


Psychologia

Śmiej się dużo, komplikuj mało… 6 rzeczy, które możesz zrobić, żeby pogłaskać swoje wewnętrzne dziecko

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
15 czerwca 2020
Fot. iStock
 

Każdy z nas je w sobie ma, nie każdy pozwala mu mówić… A szkoda, bo prawda jest taka, że wszyscy potrzebujemy zabawy, beztroski i nadziei. Wszyscy pozostajemy w pewnej części dziećmi. I tylko od nas zależy, czy tego radosnego dzieciaka od czasu do czasu pogłaszczemy po głowie, zakopiemy żywcem pod ciężarem dorosłości, czy pozwolimy mu, by stał się nieznośny i zawładnął naszym życiem…

Powinniśmy pamiętać, że, gdy życie bierzemy zbyt serio, robi się bardzo smutne. A my, no cóż, zapraszamy do swojego świata rozczarowanie, wieczną frustrację i niekończące się oczekiwania. Na szczęście,  można robić wiele drobnych rzeczy, by to dziecięce, beztroskie szczęście do siebie na nowo zaprosić. Nie żyjmy ciągle serio, nie udawajmy bardziej poważnych niż jesteśmy. Bądźmy radością i kolorem.

6 rzeczy, które możesz zrobić, żeby pogłaskać swoje wewnętrzne dziecko

Koloruj i twórz

Błahostka o wielkiej mocy. Przestajemy doceniać radość tworzenia zdecydowanie za szybko. Nawet, gdy boleśnie gniotą nas ramy, w których postanowiliśmy się zamknąć. Stajemy się rodzicami, dyrektorami, nauczycielami i tak bardzo przejmujemy się dorosłością, że zapominamy, co NAM sprawiało kiedyś radość. Nie bez powodu prowadzi się zajęcia terapeutyczne za pomocą sztuki czy robi kolorowanki antystresowe… Wypróbuj.

Śmiej się dużo, komplikuj mało…

Zastanawiałeś się kiedyś, jak bardzo sam utrudniasz sobie życie? Ile razy wypatrywałeś problemów tam, gdzie cale ich nie ma i rozmyślałeś, co by było, gdyby…? Całkiem sporo, prawda? A gdyby tak przypomnieć sobie, jak to jest być dzieckiem? Nie chodzi o to, by nagle przestać zważać na jakiekolwiek konsekwencje swoich wyborów. Nie każda podejmowana przez ciebie decyzja wymaga logistyki działań wojennych Napoleona. Nie komplikuj życia tam, gdzie jest to zbędne.

Nie szukaj powodów do katastrofy planując wyjazd do sklepu i wyjście do parku. Szybko przekonasz się, jak wiele przyjemności sam sobie odbierałeś. Dziecko głęboko wierzy, że wszystko będzie dobrze, uwolnij je, niech pozwoli ci uwolnić się toksycznej energii i przejść na stronę pozytywnego myślenia.

Nie bój się marzyć

I nigdy, ale to przenigdy nie myśl, że tobie już nie wypada śnić o niebieskich migdałach. Bez nich każdy usycha. Twoje wewnętrzne dziecko bardzo tych marzeń potrzebuje, tak jak zabawy. Nie martw się jesteś w o niebo lepszej sytuacji, jako dorosły – ty już wiesz, że nie czeka się aż marzenie się spełni, tylko spełnia się je samemu!

Przytulaj się

Bo tylko tak pokazujesz samemu sobie, że jesteś bezpieczny. I choć każdy z nas ma swoje, własne, niepowtarzalne granice, i inny sposób okazywania czułości czy bliskości – wszyscy jej potrzebujemy. Dobre emocje koją, jak nic innego na świecie. Nie bój się ich przyjmować i rozdawać innym.

Nie bój się popełniać błędów

Wewnętrzne dziecko podpowiada ci, że świat jest dobry i ludzie również tacy są. Dlaczego więc miałbyś poddawać się po upadku? Dziecko, które w sobie nosisz, może być twoją największą siłą, pamiętaj o tym. Trzeba zostawić to, co boli i pójść dalej.

Baw się dobrze

Bez zabawy, trudno o radość. Nie odbieraj tego sobie zbyt ciasnym gorsetem dorosłości. Każdy nas potrzebuje uśmiechu, zapomnienia, spontaniczności czy kulki waniliowych lodów w trakcie bardzo poważnej pracy. Życie jest warte tego, aby czuć się w nim dobrze się.

Baw się – i ciesz z tej zabawy. I nie wstydź się tego

Pohuśtaj się na hamaku, zawiśnij na trzepaku, zagraj w ulubioną grę, tańcz przed lustrem i śpiewaj do łyżki, którą mieszasz zupę – bo dlaczego u licha miałbyś tego nie robić?Poczujmy się troszkę rozgrzeszeni i z waty cukrowej na kołnierzyku, i ze zbyt głośnego śmiechu podczas oglądania filmu. Mówimy sobie w głowie, że to dla nich, że tym razem wypada, wolno nam… Życzymy wam z całego serca, by wasze wewnętrzne dzieci, mogły się zbyt głośno śmiać o wiele częściej!

I jeszcze jedno!

PS: Ostatnie, ale nie najmniej ważne – ubieraj się czasem kolorowo!

To, co nosisz nie tylko odzwierciedla twój nastrój. Ta magia kolorów działa w obie strony. To, co nosisz wpływa również na to, jak się czujesz!

Na szczęście w naszej akcji możecie wygrać vouchery na zakupy w sklepie vippidesign.com – a tam znajdziecie obłędne i przesycone pozytywną energią cudeńka!

#BeMumSelf – zostań najpierw mamą dla samej siebie – O AKCJI

Wyobraź sobie, że ty jesteś za siebie odpowiedzialna, co byś dla siebie zrobiła, jak zaopiekowałabyś się tą małą dziewczynką, która jest w tobie. Co byś jej chciała powiedzieć, co dla niej zrobić? Poczujmy się mamami, spójrzmy na nasze macierzyństwo całkowicie od środka i dajmy sobie przestrzeń na to, by nazwać to, czego w głębi duszy pragniemy, o jakiej mamie marzymy i w efekcie – jaką same byśmy chciały być.

A gdy już o tym pomyślisz – napisz do nas!

Piszcie do nas, anonimowo jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy, dzięki naszym wspaniałym Partnerom.

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „#BeMumSelf ” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

5 x bon podarunkowy na zakupy w sklepie vippidesign.com o wartości 200 zł

10 x zestaw 4 maseczek (do wyboru ze strony) 

vippidesign.com

VippiDesignPolska

vippidesign

10 x zestaw kosmetyków Lumissima Dr Irena Eris składający się z:

1 x Brightening & Anti-Aging Day Cream SPF 20

Krem do codziennej pielęgnacji skóry z przebarwieniami, o niejednolitym kolorze, pozbawionej blasku. Zawiera unikalną technologię rozjaśniającą Pigment-Block Complex, peptydy pobudzające produkcję kolagenu, ceramidy zapobiegające utracie wilgoci oraz filtr SPF 20 chroniący skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, które są jednym z głównych czynników powodujących przebarwienia. Stosowany regularnie ujednolica koloryt skóry, chroni ją przed hiperpigmentacją, nawilża, zmiękcza, wygładza zmarszczki, odmładza wygląd całej twarzy. Idealny pod makijaż.

Cena: 185 PLN / 50 ml

1 x Whitening & Regenerating Night Cream

Krem do codziennej wieczornej pielęgnacji skóry z przebarwieniami, o niejednolitym kolorze, pozbawionej blasku. Zawiera unikalną technologię rozjaśniającą Pigment-Block Complex, peptydy pobudzające produkcję kolagenu, emolienty i ceramidy zapobiegające utracie wilgoci. Stosowany regularnie ujednolica koloryt skóry, chroni ją przed hiperpigmentacją, nawilża, zmiękcza, wygładza zmarszczki, odmładza wygląd całej twarzy. Intensywnie regeneruje skórę nocą, zapewniając jej zdrowy, promienny wygląd po przebudzeniu.

Cena: 195,00 PLN / 50 ml

1 x Luminizing Age Correcting Day Serum

Intensywne serum na dzień rozjaśniające przebarwienia i dodające skórze blasku. Zawiera unikalną technologię rozjaśniającą Pigment-Block Complex oraz peptydy pobudzające produkcję kolagenu. Intensyfikuje działanie kremu na dzień, natychmiastowo nadaje skórze promienny blask i zdrowy kolor. Regeneruje, nawilża, zapewnia skórze miękkość i gładkość. Do stosowania pod krem na dzień z gamy Lumissima, doskonale nadaje się pod makijaż.

Cena: 175 PLN / 30 ml

www.sklep.drirenaeris.com

drirenaeriscosmetics

drirenaeris

 

3 x zestaw nagród ze sklepu eyes69.com, składający się z:

1 x voucher na zakup okularów w sklepie online eyes69.com  o wartości 500 zł

Fot. Materiały prasowe

Nagrody do realizacji online lub w stacjonarnym sklepie w Wola Park w Warszawie. Zarówno na okulary przeciwsłoneczne oraz na oprawy i szkła korekcyjne. 

1 x przyłbica ochronna  Mask69

Fot. Materiały prasowe

www.eyes69.com

eyes69official

eyes69com

1 x Komplet dwóch sztuk poszewek pikowanych z welwetu 

1 x Obraz na płótnie Peacock Eye

1 x komplet zasłon na taśmie marszczącej (2 szt.)

2 x Etui na tablet / kosmetyczka Velvet Green

 

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl

 


Akcja trwa od 26.05 do 19.06.2020 roku. Wyniki zostaną opublikowane do 29.06.2020 roku.
Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


 

* Jedna z mam z naszego zespołu bardzo dziękuje swojej ukochanej córce za hasło tej akcji.


Psychologia

Odpuścić sobie, usiąść w spokoju i zastanowić się, czego ja chcę… Akcja #BeMumSelf

Redakcja
Redakcja
15 czerwca 2020
Akcja #BeMumSelf
Fot. iStock

Droga Redakcjo,

mamą jeszcze nie jestem, ale zdarza mi się myśleć jaką mamą bym była. Relacje matek z synami wydają się zaskakująco silne, natomiast relacje z córkami bywają nierzadko skomplikowane. Zawsze odnosiłam wrażenie, że nikt nie potrafi oczarować matki tak bardzo jak jej syn. Córki natomiast oceniane są bardziej krytycznie, mimo że przecież tak się staramy, żeby być tą dobrą córką, a później pracownicą, żoną czy koleżanką. Nie zrozumcie mnie źle, w prawidłowo funkcjonującej rodzinie rodzice kochają swoje dzieci po równo, ale mimo wszystko oczekiwania w stosunku do córek czy generalnie kobiet w społeczeństwie są zupełnie inne. Może właśnie dlatego znacznie póżniej, już jako dorosłe kobiety, zadręczamy się myślami, że nie jesteśmy wystarczająco dobre, poświęcamy się dla innych, uchylamy nieba wszystkim wokół nas, mimo że same jesteśmy tą presją doskonałości i dbania o innych czasem wykończone.

Myślę, że ten problem dotyka również mnie. Dopiero ostatnio zdałam sobie sprawę, że rzadko kiedy rozważając różne sprawy zastanawiam się, czego ja właściwie bym chciała. Nie moi rodzice, nie mój partner, nie mój szef czy rodzina. Kiedyś wydawało mi się to bardzo egoistyczne myśleć w ten sposób. Teraz staram się uczyć słuchać siebie, bo kiedy ja nie jestem zadowolona, nie potrafię dzielić się swoim ciepłem z innymi ani czerpać tej ciepłej energii od innych. Ostatnio uderzyła mnie sytuacja przy rodzinnym stole. Wszystkie potrawy naszykowane, oczywiście przez moją mamę. Wszyscy usiedli do stołu, moja ciocia podrywa się z miejsca, żeby nakładać porcje na talerze. Jednocześnie posyła mi uwagę jako jedynej kobiecie, która nadal siedzi, żebym ja też nałożyła mężczyznom koło mnie. Początkowo poczułam wstyd, a potem lekką iskierkę wzburzenia. Oczywiście, że to bardzo miłe zrobić coś dla kogoś, jednak tylko wtedy kiedy wynika to z naszych dobrych chęci. Natomiast kiedy traktujemy to jako “kobiecy” obowiązek, wywołuje to po pewnym czasie więcej frustracji niż radości z pomagania. Cieszę się, że jestem z innego pokolenia niż moja ciocia, że zauważam takie rzeczy i próbuję robić wszystko w zgodzie ze sobą. A nie dlatego, że jestem kobietą i przecież “nie wypada” inaczej.

Właśnie taką mamą dla siebie chciałabym być. Odpuścić sobie, usiąść w spokoju i zastanowić się, czego ja chcę. Nie to co wypada, co rodzice powiedzą, co ciocia pomyśli, co partner powie. Myślę, że powoli zaczynam się tego uczyć. Przede wszystkim od mężczyzn, którzy potrafią wyluzować i nie przejmować się tym co będzie jutro. A jak już się nauczę jak traktować siebie samą tak jak traktuję innych, czyli z szacunkiem i wyrozumiałością, mam nadzieję, że nigdy tego nie zapomnę i jeśli kiedyś doczekam się córki, wyrośnie ona na pewną siebie kobietę, która nie przejmuje się żadnymi oczekiwaniami ani presją społeczną. Chciałabym, żeby żyła na własnych zasadach i była po prostu szczęśliwa, niezależnie od tego jak czysto jest w domu, a także czy gotuje pyszne obiady niedzielne czy macha na to ręką i zamawia jedzenie na wynos. Czy każdy naokoło niej jest szczęśliwy, najedzony, a także ile ma lat i czy powinna być już po ślubie, mieć dobrą pracę, no i kiedy te wnuki. A póki nie mam córki, chcę traktować tak siebie. Bo wierzę, że kiedy jestem szczęśliwa, ta iskierka szczęścia trafia też do otoczenia i ludzi, których kocham, i którzy kochają mnie.
E.

List nadesłany w ramach akcji #BeMumSelf

#BeMumSelf – zostań najpierw mamą dla samej siebie – O AKCJI

Wyobraź sobie, że ty jesteś za siebie odpowiedzialna, co byś dla siebie zrobiła, jak zaopiekowałabyś się tą małą dziewczynką, która jest w tobie. Co byś jej chciała powiedzieć, co dla niej zrobić? Poczujmy się mamami, spójrzmy na nasze macierzyństwo całkowicie od środka i dajmy sobie przestrzeń na to, by nazwać to, czego w głębi duszy pragniemy, o jakiej mamie marzymy i w efekcie – jaką same byśmy chciały być.

A gdy już o tym pomyślisz – napisz do nas!

Piszcie do nas, anonimowo jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy, dzięki naszym wspaniałym Partnerom.

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „#BeMumSelf ” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

10 x zestaw kosmetyków Lumissima Dr Irena Eris składający się z:

1 x Brightening & Anti-Aging Day Cream SPF 20

Krem do codziennej pielęgnacji skóry z przebarwieniami, o niejednolitym kolorze, pozbawionej blasku. Zawiera unikalną technologię rozjaśniającą Pigment-Block Complex, peptydy pobudzające produkcję kolagenu, ceramidy zapobiegające utracie wilgoci oraz filtr SPF 20 chroniący skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, które są jednym z głównych czynników powodujących przebarwienia. Stosowany regularnie ujednolica koloryt skóry, chroni ją przed hiperpigmentacją, nawilża, zmiękcza, wygładza zmarszczki, odmładza wygląd całej twarzy. Idealny pod makijaż.

Cena: 185 PLN / 50 ml

1 x Whitening & Regenerating Night Cream

Krem do codziennej wieczornej pielęgnacji skóry z przebarwieniami, o niejednolitym kolorze, pozbawionej blasku. Zawiera unikalną technologię rozjaśniającą Pigment-Block Complex, peptydy pobudzające produkcję kolagenu, emolienty i ceramidy zapobiegające utracie wilgoci. Stosowany regularnie ujednolica koloryt skóry, chroni ją przed hiperpigmentacją, nawilża, zmiękcza, wygładza zmarszczki, odmładza wygląd całej twarzy. Intensywnie regeneruje skórę nocą, zapewniając jej zdrowy, promienny wygląd po przebudzeniu.

Cena: 195,00 PLN / 50 ml

1 x Luminizing Age Correcting Day Serum

Intensywne serum na dzień rozjaśniające przebarwienia i dodające skórze blasku. Zawiera unikalną technologię rozjaśniającą Pigment-Block Complex oraz peptydy pobudzające produkcję kolagenu. Intensyfikuje działanie kremu na dzień, natychmiastowo nadaje skórze promienny blask i zdrowy kolor. Regeneruje, nawilża, zapewnia skórze miękkość i gładkość. Do stosowania pod krem na dzień z gamy Lumissima, doskonale nadaje się pod makijaż.

Cena: 175 PLN / 30 ml

www.sklep.drirenaeris.com

drirenaeriscosmetics

drirenaeris

 

3 x zestaw nagród ze sklepu eyes69.com, składający się z:

1 x voucher na zakup okularów w sklepie online eyes69.com  o wartości 500 zł

Fot. Materiały prasowe

Nagrody do realizacji online lub w stacjonarnym sklepie w Wola Park w Warszawie. Zarówno na okulary przeciwsłoneczne oraz na oprawy i szkła korekcyjne. 

1 x przyłbica ochronna  Mask69

Fot. Materiały prasowe

www.eyes69.com

eyes69official

eyes69com

1 x Komplet dwóch sztuk poszewek pikowanych z welwetu 

1 x Obraz na płótnie Peacock Eye

1 x komplet zasłon na taśmie marszczącej (2 szt.)

2 x Etui na tablet / kosmetyczka Velvet Green

 

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl

 

5 x bon podarunkowy na zakupy w sklepie vippidesign.com o wartości 200 zł

10 x zestaw 4 maseczek (do wyboru ze strony) 

vippidesign.com

VippiDesignPolska

vippidesign

Akcja trwa od 26.05 do 19.06.2020 roku. Wyniki zostaną opublikowane do 29.06.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


 

* Jedna z mam z naszego zespołu bardzo dziękuje swojej ukochanej córce za hasło tej akcji.

 


Zobacz także

Czy potrafisz odróżnić zachwyt od miłości? O narcystycznych kobietach rozmawiamy z terapeutką Jagną Ambroziak

Co byś zmienił w swoim życiu, gdybyś usłyszał, że umrzesz za 10 lat? Pytania, które nadają sens życiu

8 powodów, dla których wrażliwe osoby są silniejsze, niż myślisz