Go to content

6 sygnałów świadczących o tym, że się nie doceniasz

Nie każdy z nas ma silnie ugruntowane poczucie własnej wartości, wielu ma za sobą złe doświadczenia, które negatywnie na nie wpływają. To może być traumatyczne przeżycie, ale równie dobrze złe, niewłaściwe relacje z kimś ważnym i bliskim. Ostatecznie, niska samoocena prowadzi do toksycznych związków i przyjaźni i poczucia zagubienia we własnych emocjach. Warto więc poświęcić sobie więcej niż chwilę i pomyśleć o tym, czy jesteśmy dla siebie odpowiednio dobrzy i wyrozumiali, czy potrafimy o siebie zadbać.

Skąd wiedzieć, że się nie doceniasz

1. Usprawiedliwiasz każdego, kto zachowuje się nieodpowiednio w stosunku do ciebie

Czujesz, że coś jest nie tak, ale masz skłonność do wynajdowania wymówek, usprawiedliwiania. Jeśli twój partner otwarcie cię znieważa, uważasz, że widocznie miał zły dzień, ale tak naprawdę wcale o tobie źle nie myśli.

2. Uważasz, że nie dorównujesz swojemu partnerowi

Jednym słowem, że jest od ciebie lepszy, pod wieloma względami. Że to „nie twoja liga” i powinnaś być mu w ogóle wdzięczna za to, że na ciebie spojrzał. Że inni na pewno uważają, że on jest z tobą z litości, widzą wasze „niedopasowanie”.

3. Wierzysz, że kogoś zmienisz, mimo, że wszystko wskazuje na to, że się nie uda

Może uważasz, że to twoja misja – że twoim zadaniem jest zrobić wszystko, żeby kogoś „nawrócić” na dobrą drogę, uratować go, ocalić przed nim samym. Dopiero wtedy twoje życie będzie coś warte.

4. Zbyt dużo poświęcasz

W każdej relacji powinno być miejsce na to, by dawać i na to, by brać. Jeśli jedynie dajesz, w miłości, w przyjaźni, ta druga osoba nigdy nie będzie dla ciebie dostępna emocjonalnie, naprawdę. A poza tym, ludzie tracą do ciebie szacunek, jeśli czują, że jesteś w stanie dla nich dużo zrobić.

5. Inni mówią, że jesteś zbyt miły

Albo że lepiej by było, gdybyś nauczył się asertywności. A twoje potrzeby rzadko kiedy są zauważane.

6. Musisz się dobrze postarać, by ten, na kim ci zależy, chciał z tobą spędzać czas

Wiesz, że jesteś cudownym człowiekiem, ale często czujesz, masz wrażenie, że nie jesteś wystarczająco „interesująca”, by chcieć z tobą być. To powoduje u ciebie uczucie osamotnienia.


Na podstawie: www.curejoy.com