Psychologia Związek

5 skutków toksycznego związku, które odciskają na duszy głębokie piętno

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 lutego 2019
Fot. iStock/_Magnolija_
 

Niełatwo jest ułożyć sobie na nowo codzienność po rozpadzie związku. Szczególnie długoletnie relacje uczą pewnych schematów i zależności. To niesamowicie trudna sprawa przejść z jednej znanej strony na drugą. A im lepszy był związek, tym trudniej jest pogodzić się z jego upadkiem. 

Nie oznacza to jednak, że po zakończeniu toksycznej relacji łatwiej jest układać na nowo życie. Emocjonalne nadużycia zostawiają głębokie rany, które wywracają świat do góry nogami. Funkcjonowanie po złym związku może być trudne, ponieważ oznacza konieczność odłączenia się od pewnych schematów, zrozumienia, że można żyć inaczej. To zawsze wymaga oczyszczenia głowy i nauczenia się zupełnie innego działania. Tymczasem są rzeczy, które szczególnie zapadają w głowę po trudnym, toksycznym związku.

5 skutków toksycznego związku, które odciskają piętno

1. Nie wiadomo, czym jest miłość

Określenie na nowo definicji miłości nie jest łatwe, tym bardziej po doświadczeniu, że samo uczucie nie jest rzeczą wystarczającą do szczęścia. Lęki, smutek czy żal powodują, że trzeba na nowo zdefiniować to, co zostało wypaczone. Po czasie kontroli czy manipulacji, kobieta może czuć się niepewna, bezwartościowa, niezdatna do działania na swoją korzyść. Jedyne, za co można w takim związku podziękować partnerowi to to, że doskonale wiadomo, czego nie można nazwać w przyszłości miłością.

2. Trudno jest zaufać

Zainwestowanie emocji w toksyczny związek powoduje, że próba zaufania kolejnej osobie może być bardzo trudna i czasochłonna. W dodatku tu tkwi pewne niebezpieczeństwo, ponieważ gdy tylko przychodzi odrobina normalności, łapiemy się tego licząc, że możliwe jest lepsze życie, że tak już po prostu będzie. Tymczasem spokój nie trwa długo, kończy się farsa a psychiczny terror rozpoczyna się od nowa. To może rzutować na uporczywe trzymanie się złego związku, bo sami kwestionujemy to, co jest dobre a co złe, dostosowujemy się do rzeczywistości. W kolejnej relacji złamanie tego schematu może być bardzo trudne i zajmować wiele czasu.

3. Spada samoocena

Słuchając rzeczy negatywnych, obelg, złośliwości, samoocena pikuje w dół. Gdy kobieta godzi się ze wszystkimi okropnymi rzeczami, które zostały zasiane w jej głowie, przyjmuje, że tak jest. To kaleczy duszę i rzutuje na jakość kolejnego związku.

4. Zagubienie 

Po zakończeniu związku mogą nastąpić wątpliwości, że tak będzie lepiej. Pojawia się żal i tęsknota, choć rozum podpowiada, że to nas niszczyło. Mimo odzyskania wolności, trudno jest wyobrazić sobie lepszą drogę. W przypadku uzależnienia od relacji pojawia się obawa, czy uda się znaleźć szczęście bez tej osoby. Z pewnością będzie to trudne, ale w takich sytuacjach warto pójść trudną ścieżką, aby stworzyć szczęśliwszą przyszłość.

5. Negowanie prawa do szczęścia

Po rozpadzie toksycznego związku trudno jest uwierzyć w prawo do szczęścia. Zaczynamy zadowalać się czymkolwiek innym, negując własną wartość. Braku wiary w siebie i innych ludzi nie pozwala osiągnąć ani szczęścia, ani satysfakcji.

Wyjście z toksycznej relacji jest bardzo trudne i obciążające. Jednak trwanie w niej przynosi jeszcze gorsze konsekwencje. Warto więc podjąć trud bolesnych zmian, by stać się silniejszą osobą, a pewnego dnia w dół drogi znaleźć kogoś, kto da prawdziwe szczęście.

źródło: themindsjournal.com 


Psychologia Związek

UNICEF apeluje o pomoc dla 41 mln dzieci na świecie

Redakcja
Redakcja
3 lutego 2019
UNICEF
Fot. UNICEF / Materiały prasowe
 

Miliony dzieci żyją w krajach ogarniętych konfliktami lub dotkniętych przez katastrofy naturalne. Najmłodsi często nie mają dostępu do podstawowych usług, co naraża je na utratę zdrowia i życia. UNICEF zaapelował dziś o 3,9 mld dolarów niezbędnych, aby w tym roku nieść pomoc dzieciom w kryzysach humanitarnych.

W apelu „Humanitarian Action for Children” UNICEF wyznaczył cele organizacji na 2019 rok i określił co jest niezbędne, aby w 59 krajach świata umożliwić 41 mln dzieci dostęp do czystej wody, żywności, edukacji, zdrowia i ochrony.

Dziś miliony dzieci żyjących na obszarach konfliktów zbrojnych lub katastrof naturalnych cierpią na skutek przemocy, stresu i traumy, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Ochrona dzieci jest bardzo ważna. Jeśli najmłodsi nie mają bezpiecznego miejsca do zabawy, nie mogą być połączeni z rodzinami, otrzymywać wsparcia psychologicznego, ich niewidzialne rany po wojnie także nie zostaną uleczone.   

UNICEF szacuje, że ponad 34 mln dzieci, które mieszkają na obszarach konfliktów lub katastrof nie ma dostępu do usług związanych z opieką społeczną. Wśród tych dzieci największą grupę stanowią najmłodsi w Jemenie (6,6 mln), w Syrii (5,5 mln) i w Demokratycznej Republice Konga (4 mln).

Działania w ramach ochrony dzieci obejmują zapobieganie i reagowanie na przypadki nadużyć, zaniedbania, przemocy, wykorzystania i traumy. UNICEF robi wszystko, aby ochrona dzieci była priorytetem we wszystkich działaniach organizacji.

Niestety, niewystarczające środki finansowe, a także inne wyzwania takie jak rosnący brak poszanowania stron konfliktu dla międzynarodowego prawa humanitarnego i blokowanie dostępu do poszkodowanych osób oznacza, że możliwość ochrony dzieci przez UNICEF jest mocno ograniczona. Przykładowo, w 2018 r. UNICEF zaapelował o 21 mln dolarów na programy ochrony dzieci w Demokratycznej Republice Konga. Jak dotąd organizacja otrzymała zaledwie 1/3 tych środków.

Fot. UNICEF / Materiały prasowe

W 2019 roku obchodzimy 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka oraz 70. rocznicę Konwencji genewskich. Mimo to, liczba krajów uwikłanych w konflikt wewnętrzny lub międzynarodowy jest obecnie najwyższa od trzech dekad. Życie, zdrowie i przyszłość milionów dzieci są zagrożone.

Dzieci, które są regularnie narażone na przemoc lub konflikt, szczególnie w młodym wieku, są także wystawione na niebezpieczeństwo stresu toksycznego, czyli stanu, który może prowadzić do długofalowych negatywnych konsekwencji dla rozwoju poznawczego, społecznego i emocjonalnego dziecka. Najmłodsi poszkodowani na skutek wojny, przesiedlenia i innych traumatycznych wydarzeń takich jak przemoc seksualna, wymagają specjalistycznej opieki.

UNICEF szacuje, że najwięcej środków potrzeba na pomoc dla uchodźców syryjskich w Egipcie, Jordanii, Libanie, Iraku i Turcji (904 mln dolarów), dzieci i ich rodzin w Jemenie (542,3 mln dolarów), Demokratycznej Republice Konga (326,1 mln dolarów), Syrii (319,8 mln dolarów) i Sudanie Południowym (179,2 mln dolarów).

Fot. UNICEF / Materiały prasowe

UNICEF w 2019 r. planuje:

  • Objąć wsparciem psychologicznym 4 mln dzieci i ich opiekunów;
  • Umożliwić dostęp do czystej wody dla 43 mln ludzi;
  • Włączyć 10,1 mln dzieci w podstawową edukację formalną lub nieformalną;
  • Zaszczepić 10,3 mln dzieci przeciwko odrze;
  • Leczyć 4,2 mln dzieci cierpiących na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia.

W ciągu pierwszych 10 miesięcy 2018 r., dzięki wsparciu UNICEF:

  • 3,1 mln dzieci i ich opiekunów otrzymało wsparcie psychologiczne;
  • 35,3 mln ludzi miało dostęp do czystej wody;
  • 5,9 mln dzieci otrzymało dostęp do edukacji;
  • 4,7 mln dzieci zostało zaszczepionych przeciwko odrze;
  • 2,6 mln niedożywionych dzieci było objętych leczeniem.

Artykuł powstał we współpracy z UNICEF


Psychologia Związek

9 oznak nietolerancji glutenu, które większość ludzi ignoruje

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 lutego 2019
nietolerancja glutenu
Fot. iStock/SolStock

Wiele osób przechodzi profilaktycznie na dietę bezglutenową, aby uniknąć możliwych kłopotów ze zdrowiem. Gluten, czyli białko występujące w nasionach pszenicy, żyta i jęczmienia, może być przyczyną specyficznych chorób. Należą do nich m.in.: celiakia (schorzenie autoimmunologiczne) polegająca na trwałej nietolerancji glutenu, alergia na gluten i nadwrażliwość.

Drastyczne rozwiązanie nie jest jednak dobre, ponieważ brakuje dowodów potwierdzających korzyści dla wyeliminowania glutenu z diety, jeśli dana osoba nie cierpi na nietolerancję lub celiakię. W takim przypadku istnieje ryzyko niedoborów żelaza, wapnia i błonnika w organizmie.

Zamiast wyrzucać na ślepo gluten z diety, lepiej poznać oznaki jego nietolerancji, które powinny każdego zaalarmować. Dopiero gdy zaistnieją ku temu podstawy, można — po konsultacji lekarskiej — decydować o konieczności przejścia na dietę wykluczającą gluten.

9 oznak nietolerancji glutenu

1. Problemy z trawieniem

To chyba pierwszy objaw, który nakazuje rozważać nietolerancję glutenu przez organizm. Problemy z gazami, wzdęcia, zaparcia lub biegunki powinny skłonić do podjęcia diagnostyki.

2. Kiepskie samopoczucie

Częste wahania nastroju mogą występować u osób z nadwrażliwością na gluten. Niestabilne samopoczucie, „mgła mózgowa„, odczuwanie przygnębienia, niepokoju lub tzw. dołki emocjonalne mogą wynikać właśnie z nietolerancji pokarmowej.

3. Niedoskonałości skóry

Nietolerancja glutenu może powodować upośledzenie wchłaniania przez jelita ważnych substancji odżywczych. To z kolei prowadzić do problemów skórnych, takich jak trądzik, łuszczyca, wyprysk i opryszczkowe zapalenie skóry.

4. Ból stawów

Istnieje podejrzenie, że nietolerancja glutenu może powodować bóle kolan, reumatoidalne zapalanie stawów, i inne problemy układu ruchu.

5. Problemy z zębami

Naukowcy badają związek między nietolerancją glutenu a  zapaleniem jamy ustnej oraz języka. Wiele osób z nadwrażliwością na gluten może mieć problemy z zębami spowodowane brakiem wapnia, na skutek jego złego wchłaniania.

6. Zmęczenie

Wiele osób z nietolerancją glutenu cierpi z powodu zmęczenia. Powoduje je niedobór substancji odżywczych oraz stan zapalny w organizmie.

7. Migreny

Badania  pokazały, że nietolerancja glutenu przy diecie bogatej w to białko, może wywołać intensywne bóle głowy i migreny z powodu stanu zapalnego w układzie nerwowym.

8. Anemia

Gluten może powodować m.in. biegunkę, wymioty, objawy zespołu jelita drażliwego i upośledzone wchłanianie składników odżywczych. W związku z tym, objawami nietolerancji tego białka może być anemia (niedobór żelaza, witaminy B12), a także skłonność do siniaków i krwawienia.

9. Choroby autoimmunologiczne

Spożywanie glutenu przy jego nietolerancji może spowodować nieprawidłową reakcję obronną organizmu. Ciało uczy się, że jest atakowane i musi się bronić, i w rezultacie mogą rozwinąć się inne choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń, łuszczyca, zapalenie stawów.

Jeśli pacjent zauważa u siebie któreś z wyżej wymienionych objawów, powinien zgłosić się do lekarza. Specjalista zaleci pod kontrolą wykluczenie glutenu z diety, a następnie obserwację  po ponownym jego wprowadzeniu podczas stosowania diety bezglutenowej.

Nadwrażliwość na gluten rozpoznaje się, jeśli badania diagnostyczne wykluczyły celiakię oraz alergię na gluten, oraz przy braku zaniku kosmków jelitowych, gdy spożycie glutenu powoduje niepożądane objawy u pacjenta. Dopiero wtedy zyskuje się pewność co do zasadności wykluczenia tego białka z diety.

źródło:  www.mp.pl,  www.powerofpositivity.com bonavita.pl 


Zobacz także

Jeśli on cię kocha, nigdy nie powinien robić tych kilku rzeczy

5 sygnałów świadczących o tym, że powoli odrzucasz miłość. Potrafisz je zauważyć?

Pozwól sobie na upadek. Czasem inna perspektywa pozwala dostrzec nowe możliwości