Psychologia

5 sposobów na to, by przestać zależeć od drugiej osoby. Dla tych, którzy stale pragną akceptacji partnera

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
17 kwietnia 2020
Fot. iStock/eclipse_images
 

Wydaje nam się, że prawdziwą niezależność zdobywamy wtedy, kiedy dorastamy. Z wiekiem nabywamy doświadczenia, pewności siebie, uczymy się podejmować decyzje. Mimo to, nawet będąc bardzo niezależną życiowo i zaradną osobą, często uzależniamy się emocjonalnie od partnera. Jest to sytuacja toksyczna dla obu stron związku, blokująca rozwój relacji w zdrowym kierunku. Stawia nas w sytuacji osoby, która nie radzi sobie z własnymi emocjami i uczuciami, obciąża partnera odpowiedzialnością za te porażki. Warto jak najszybciej podjąć walkę z własnymi słabościami, dla siebie samego, a w drugiej kolejności dla dobra związku. Tylko jak to zrobić?

5 sposobów na to, by przestać zależeć od drugiej osoby

1. Dowiedz się czegoś więcej o sobie

Jeśli nie masz pewności, kim naprawdę jesteś, trudno będzie ci stać się bardziej niezależnym. Może się okazać, że mówisz „tak” rzeczom, których tak naprawdę nie chcesz , i odwrotnie – że odrzucasz to, czego potrzebujesz. Zacznij od prostej rzeczy – obserwuj swoje reakcje na różne sytuacje. To pomoże ci zrozumieć mechanizm podejmowania decyzji i działań. Kiedy zaczniesz rozumieć swoje wzorce myślowe, staniesz się bardziej pewny siebie.

Refleksja nad własnymi działaniami i myślami nauczy cię ufać swoim instynktom i dowiedzieć się, czego chcesz od życia. Przestaniesz wyczekiwać, aż partner powie ci co masz robić i co będzie dla ciebie najlepsze. Ty to wiesz, tylko zajrzyj w głąb siebie.

2. Przestań prosić innych o pozwolenie

Żyjąc w ten sposób, wiecznie wyczekując akceptacji dla własnych planów i marzeń, nie żyjesz naprawdę, nie idziesz do przodu. Gdy przestaniesz prosić innych o zgodę na określone decyzje i plany, zwiększysz swoją niezależność. Jeśli możesz stać się bardziej świadomy własnego instynktu i myśli lub uczuć, zamiast pytać innych, co ich zdaniem powinieneś zrobić, sam buduj swoją ścieżkę – kamyczek po kamyczku.

Przecież, gdy pytasz kogoś o opinię na jakiś temat, najprawdopodobniej masz już własną odpowiedź i po prostu chcesz uzyskać czyjąś aprobatę. Następnym razem, gdy będziesz chciał poprosić kogoś o zgodę, postępuj zgodnie z własnym instynktem.

3. Stań się asertywny

Być może znalazłeś się już w takim momencie życia, że masz obok siebie osobę, która wie, że cokolwiek zrobi (nawet jeśli cię krzywdzi), ty powiesz jej „tak”, bo nie jesteś w stanie jej odrzucić. Wydaje ci się, że jeśli ją stracisz, nie poradzisz sobie sam z życiem. Że to będzie koniec świata. Jeśli nauczysz się być bardziej asertywnym, będzie to oznaczać, że wiesz, kiedy możesz powiedzieć „nie”, nawet temu, kogo kochasz.

Kiedy zaczynasz stawiać własne potrzeby nad potrzebami innych na nowo odkryjesz, że jesteś ważny. Ci, dla których jesteś naprawdę ważny, zrozumieją to.

4. Umów się na spotkanie z samym sobą

Innym świetnym sposobem na ćwiczenie niezależności emocjonalnej jest robienie rzeczy, które normalnie robiłbyś z innymi, w pojedynkę. Zaplanuj samotne pójście do kina lub restauracji. Nie myśl o tym, co robi w tym czasie twój partner – każdy z nas ma prawo do odrobiny własnej przestrzeni, tylko ty nie umiesz o tę swoją przestrzeń zadbać. Najwyższa pora skupić się trochę na sobie. Obserwować świat i ludzi, przestać wpatrywać się z napięciem w ukochaną osobę. Zrobić coś dla siebie. Potraktuj to jako przejaw miłości własnej – pokazujesz sobie, że dobrze czujesz się sam ze sobą. Wylecz się ze współzależności.

5. Naucz się udzielać sobie samemu wsparcia emocjonalnego

Kiedy czasy są ciężkie i czujesz się przygnębiony lub zestresowany, często zwracasz się do innych po pociechę i mądre słowa. Nie ma w tym nic złego, dopóki nie polegamy na innych zbyt mocno, nie obciążamy ich nadmiernie swoimi problemami, rezygnując z samodzielnych prób radzenia sobie z sytuacją.

Jeśli nauczysz się udzielać sobie wsparcia emocjonalnego, poczujesz większą kontrolę nad swoimi uczuciami i sposobem życia. Kiedy nie musisz polegać na innych, aby czuć się szczęśliwym, osiągasz równowagę.


Na podstawie: thelawofattraction.com


Psychologia

Uporczywy świąd skóry w ciąży to poważne ostrzeżenie. Czym jest cholestaza ciążowa i jak można z nią walczyć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
17 kwietnia 2020
Cholestaza ciążowa - przyczyny, objawy, dieta, leczenie
Fot. iStock/cholestaza ciążowa
 

Cholestaza ciążowa jest komplikacją w przebiegu ciąży, która zagraża zdrowiu nienarodzonego dziecka. Zaburzenie pojawia się dość rzadko, jednak jego możliwe konsekwencje są na tyle poważne, że ciężarne obawiają się usłyszeć taką diagnozę. Czym dokładnie jest cholestaza ciążowa, jakie objawy powoduje i jakie znaczenie ma dieta matki?

Cholestaza ciążowa – przyczyny 

Cholestaza ciążowa to stan, który dotyka zaledwie 4% kobiet ciężarnych. Stan ten wywołuje zastój żółci, wynikający z nieprawidłowości transportu żółci do kanalika żółciowego, jak i gromadzenia się jej wewnątrz komórek wątroby. Przyczyny cholestazy ciążowej, którą zaliczamy do cholestaz wewnątrzwątrobowych, nie zostały dokładnie określone. Zazwyczaj upatruje się jej wystąpienie w czynnikach genetycznych, gdy kobiety w rodzinie również cierpiały na to schorzenie. Bezpośrednio cholestazę wywołuje wzrost poziomu estrogenów i progesteronu u ciężarnych, najczęściej w III trymestrze. Wpływ na zaburzenie mogą mieć także przyjmowane leki, przebyte choroby dróg żółciowych i wątroby (kamica żółciowa, WZW, marskość), oraz przebyte choroby nerek. Warto dodać, że ciąża bliźniacza podnosi ryzyko wystąpienia cholestazy.

Cholestaza ciążowa - przyczyny, objawy, dieta, badania, leczenie

Fot. iStock

Cholestaza ciążowa – objawy

Cholestaza ciążowa i jej objawy ujawniają się ok. 28-32 tygodnia ciąży. Wtedy stężenie progesteronu, który upośledza kurczliwość pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w organizmie ciężarnej jest najwyższe. Pierwszym zauważalnym objawem jest świąd skóry przede wszystkim na tułowiu, kończynach, dłoniach i stopach. Na świąd skóry przy cholestazie skarży się ok. 90% pacjentek. Nasilenie świądu zazwyczaj występuje w porze wieczornej oraz w nocy, co przeszkadza ciężarnej w śnie. Zazwyczaj w ciągu miesiąca od wystąpienia świądu, pojawia się żółte zabarwienie skóry, białek oka i błon śluzowych. Mogą niekiedy pojawiać się nudności, wymioty, a USG może wykazać  powiększenie wątroby. Znacznie rzadziej może pojawiać się charakterystycznie wyglądając tłuszczowa biegunka.

Objawy cholestazy utrzymują się od momentu wystąpienia, do 7 dni po porodzie – ustępują samoistnie. Ryzyko nawrotu cholestazy w kolejnej ciąży jest bardzo duże. W kolejnej ciąży objawy, które powoduje cholestaza ciążowa, zauważalne są znacznie wcześniej, ok. 22 tygodnia.

Cholestaza ciążowa - przyczyny, objawy, dieta, badania, leczenie

Fot. iStock

Cholestaza – badania

Aby stwierdzić, że wystąpiła cholestaza ciążowa, konieczne są badania laboratoryjne. Przede wszystkim wykonuje się badanie całkowitego stężenia kwasów żółciowych. Dodatkowo zaleca się sprawdzenie poziomu stężenia:

 • bilirubiny,
 • gammaglutamylotranspeptydazy (GGTP),
 • aminotransferazy (ALAT, AST),
 • fosfatazy alkalicznej (ALP).

Normy wymienionych badań należy sprawdzić w laboratorium, które przeprowadzało ich analizę.

Cholestaza ciążowa – leczenie, dieta 

Cholestaza ciążowa pozwala jedynie na leczenie objawowe. Dąży się w tym przypadku do załagodzenia świądu skóry oraz poprawy parametrów biochemicznych krwi. Zazwyczaj jako pierwszy lek zapisuje się ciężarnej kwas ursodeoksycholowy, który naturalnie występuje w żółci. Kwas ursodeoksycholowy chroni komórki wątroby i reguluje stężenie cholesterolu. Jeżeli ten lek nie przyniesie spodziewanych rezultatów, przepisywane są inne preparaty. W schorzeniu takich jak cholestaza ciążowa, dieta ma ogromne znaczenie.

Cholestaza ciążowa - przyczyny, objawy, dieta, badania, leczenie

Fot. iStock

Cholestaza ciążowa – dieta

Przyszła mama, u której zdiagnozowano cholestazę ciążową, powinna przestrzegać zaleceń:

 • Jeść 5-6 niewielkich posiłków dziennie, z przerwami około 3 godzin. Dzięki temu wątroba będzie odciążona, organizm lepiej przyswoi składniki odżywcze, a ciężarna nie będzie odczuwała głodu.
 • Produkty powinny być łatwostrawne, nieobciążające przewodu pokarmowego. Posiłki należy przygotowywać  poprzez gotowanie w wodzie i na parze, duszone bez obsmażania, pieczone.
 • Z diety należy wykluczyć smażone i surowe pokarmy. Warto sięgać po gotowane, nawet owoce i warzywa.
 • Zrezygnować należy z produktów tłustych, wzdymających (kapusta, kalafior, brukselka, strączkowe, papryka, cebula, szczypiorek, rzodkiewka), o dużej zawartości błonnika (pieczywo pełnoziarniste, kasze gruboziarniste, pełnoziarniste makarony), oraz ostro przyprawionych.
 • Ciężarna powinna ograniczyć tłuszcze, słodycze, napoje słodkie gazowane.

Zasady odpowiednio skomponowanej diety warto omówić z dietetykiem klinicznym lub lekarzem prowadzącym ciążę.

Cholestaza ciążowa a dziecko

O ile cholestaza ciążowa jest uciążliwa dla matki, ze względu na uporczywy świąd, nie stanowi dla niej wielkiego zagrożenia i ustępuje samoistnie po porodzie. Natomiast konsekwencje rozwoju i nasilenia cholestazy mogą okazać się poważne dla dziecka. Najczęściej płodowi zagraża:

 • przedwczesny poród (w ponad połowie przypadków);
 • stres płodowy – zwiększa ryzyko zaistnienia u dziecka w przyszłości różnych problemów zdrowotnych;
 • bradykardia – wolniejsze bicie serca płodu;
 • zabarwienie smółką płynu owodniowego;
 • śmierć w łonie matki.

Aby zapobiec ryzyku komplikacji u płodu, zaleca się nie tylko stosowanie diety i przyjmowanie leków przez matkę, ale i wcześniejszy poród. Lekarz na podstawie oceny indywidualnego przypadku pacjentki decyduje o indukcji porodu siłami natury lub przez cesarskie cięcie, między 36. a 38. tygodniem ciąży.


źródło: www.czytelniamedyczna.pl ,szpitalmadalinskiego.pl ,www.pbkm.pl 

Psychologia

Nowoczesne zegarki i smartwatche firmy Michael Kors

Redakcja
Redakcja
17 kwietnia 2020
Fot. Materiały prasowe

Zegarki Michaela Korsa łączą w sobie funkcjonalność i designerski wygląd. Z tego względu należą do najczęściej wybieranych dodatków na świecie. Noszone są przez największe gwiazdy show-biznesu, w tym: Jennifer Lopez, Catherinę Zetę-Johnes, a nawet małżonkę byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Michellę Obamę. Unikalny styl i wysoka jakość wykonania wzbudzają zainteresowanie zarówno wymagających kobiet, jak i charyzmatycznych mężczyzn.

Nowoczesne zegarki marki Michael Kors

Zegarki Michaela Korsa wyróżnia elegancki wygląd, a także funkcjonalność. Stworzone z myślą o upodobaniach kobiet posiadają wyjątkową linię kopert i trwałe złocenia, dzięki którym każdy zegarek nabiera elegancji. Biżuteryjne bransoletki i paski oplatające nadgarstki wykonane z wysokiej klasy materiałów, występują w wielu wariantach kolorystycznych, za których sprawą z łatwością można je dopasować do każdej stylizacji. Modele wysadzane cyrkoniami są symbolem luksusu, który doskonale sprawdzi się podczas romantycznej kolacji.
Serie takie jak Darci, Tytan Rose czy Portia Rose to tylko niektóre modele, które sprawdzą się zarówno podczas firmowego spotkania, niezobowiązującego wyjścia z przyjaciółmi, jak i oficjalnego rodzinnego bankietu. Utrzymane w zimnej kolorystyce zegarki dedykowane są mężczyznom, którzy cenią sobie indywidualność. Oferowane zegarki zostały wyposażone w chronograf umożliwiający precyzyjne odmierzanie czasu. Obrotowy pierścień będący jednym ze znaków rozpoznawalnych marki oraz tachometr, są symbolami nowoczesności. Marka Michael Kors dąży do tego, aby ich zegarki łączyły w sobie nie tylko elegancję, ale i wychodziły naprzeciw oczekiwaniom klientów.

Fot. Materiały prasowe

Zegarki Michael Kors – charakterystyka urządzeń

Delikatna tarcza każdego zegarka chroniona jest przez odporne na uszkodzenia mineralne szkło, a stal wykorzystana do tworzenia kopert, nadaje im szyku. Na niezawodność zegarków wpływa niezwykle precyzyjny mechanizm kwarcowy zasilany baterią. Wykorzystanie niewielkiej baterii sprawia, iż urządzenia stają się niezawodne, ponieważ nie wymagają systematycznego ładowania, a producentowi pozwoliła na oszczędności towarzyszące produkcji, co przełożyło się na niewygórowaną cenę produktu.

Charakterystyka funkcjonalnych smartwatchy Michaela Korsa

Po wielu latach Michael Kors postanowił wprowadzić do swojej oferty również smartwatche. Zaawansowane technologicznie czasomierze umożliwiają nie tylko płatność poprzez aplikację Google Pay, ale za sprawą wbudowanego modułu bluetooth, pozwalają na szybkie łączenie z telefonem.
Kors stworzył dwie linie – MK Access Bradshow dedykowany kobietom, a także MK Access Dylan przeznaczony dla panów. Praca każdego z nich została oparta o oprogramowanie Wear OS, które doskonale współpracuje z systemami Android oraz iOS. Dzięki temu zegarek zawiadomi właściciela o przychodzących wiadomościach i powiadomieniach z portali społecznościowych. Dostęp i zarządzanie multimedialną biblioteką muzyczną jest ukłonem w kierunku osób słuchających muzyki, podczas licznych aktywności fizycznych. Smartwatch Michaela Korsa posiada wbudowany akcelerator, który umożliwia wykorzystywać urządzenia MK jako fitness trackery. Różne warianty wyświetlacza pozwalają na spersonalizowanie każdego modelu.
Bradshow i Dylan dostępne różnią się między sobą jedynie materiałem, z którego zostały wykonane koperty i paski. Panie często decydują się na zakup urządzeń wykonanych z hipoalergicznej stali szlachetnej wzbogaconej o kryształki, natomiast panowie kupują zegarki o sportowej linii, które wykonano z tworzywa sztucznego.

Fot. Materiały prasowe

Zegarki Michael Kors – doskonały wybór w każdej sytuacji

Najnowsze modele Michael Kors Access Gen 4 zostały wyposażone w system Wear OS, który umożliwia głosowe sterowanie smartwatchem. Jest to nowość na rynku, gdyż dzięki komendom głosowym z łatwością można sterować multimedialną biblioteką. Wbudowany czujnik akcji serca pozwala monitorować puls podczas wysiłku fizycznego, natomiast pokazujący dokładną lokalizację moduł GPS doskonale sprawdza się podczas wakacji, a w szczególności emocjonujących górskich peregrynacji.


Zobacz także

Najgorsze, „mentalne” nawyki, które należy odrzucić, by móc wprowadzić do swojego życia pozytywne zmiany

Zorkownia powstała z czysto egoistycznych pobudek. Bardzo chciałam przychodzić do hospicjum, ale nie dawałam sobie rady z emocjami.

Śmierć rodzica zmienia nas na zawsze

Psychologia zapachu

Kilka prostych sposobów, by pozbyć się stresu