Psychologia Zdrowie

20 powodów, by pokochać swoje ciało. Już nigdy nie wątp w to, jak wielkim jest darem

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 czerwca 2017
Fot. iStock/AleksandarNakic
 

Bywa, że w nie zwątpisz, a nawet – znienawidzisz je. Bywa, że chcesz zasnąć i obudzić się w zupełnie innym ciele. Tracisz pewność siebie, uważasz, że wszyscy wokół myślą o nim tak, jak ty: że jest brzydkie, beznadziejne, że cię ogranicza. Pora z tym skończyć. Spójrz na swoje ciało zupełnie inaczej. Zauważ możliwości, które ci daje. Zrozum, że twoje ciało jest twoją siłą.

20 powodów, by pokochać swoje ciało:

1. Pomyśl o swoim ciele, jako o pojeździe, który pomoże ci dotrzeć do twojego celu – realizacji marzeń. Czcij je. Szanuj je. Dbaj o odpowiednie paliwo.

2. Stwórz listę wszystkich rzeczy, których możesz dokonać dzięki twojemu ciału. Czytaj ją w chwilach zwątpienia, często dodawaj nowe elementy.

3. Uświadom sobie, jak ciężko twój organizm pracuje każdego dnia. Pamiętaj, że to narzędzie, maszyna, a nie tylko „opakowanie”.

4. Stwórz listę ludzi, których podziwiasz: ludzi, którzy wpłynęli na twoje życie, otoczenie, na świat. Zastanów się, czy ich wygląd był ważny, kiedy odnosili swoje sukcesy.

5. Trzymaj głowę wysoko, bądź z siebie dumny i wierz w siebie.

6. Nie pozwól, aby niezadowolenie związane z twoją aktualną wagą lub figurą uniemożliwiało ci podejmowanie czynności, które lubisz.

7. Noś ubrania, które lubisz, które są wygodne i które sprawiają, że dobrze się czujesz w swoim ciele.

8. Licz swoje zalety, nie wady.

9. Pomyśl o tym wszystkim, czego mógłbyś dokonać, wykorzystując czas i energię, które obecnie wykorzystujesz na to, by martwić się o swoje ciało i wygląd.

10. Bądź przyjacielem własnego organizmu, a nie jego wrogiem.

11. Miej na uwadze, jak niezwykłe jest twoje ciało. W miejsce zużytych komórek stale produkuje nowe. Każdego dnia odnawia się błona śluzowa układu pokarmowego. Co tydzień – cała skóra. Twoje ciało jest niesamowite, zacznij je doceniać.

12. Każdego ranka po przebudzeniu, podziękuj swojemu ciału, za to, że mogłeś wypocząć.

13. Każdego wieczora, gdy idziesz do łóżka, podziękuj swojemu ciału za to, czego pozwoliło ci dokonać w ciągu dnia.

14. Znajdź odpowiednie dla siebie ćwiczenia i wykonuj je regularnie. Nie rób tego, by schudnąć, ale po to, by twoje ciało zdrowe i silne.

15. Wróć na chwilę do tego czasu w twoim życiu, kiedy czułeś się dobrze w swoim ciele. Kochać swoje ciało, to znaczy pielęgnować w sobie to uczucie, nawet dziś, nawet w tym wieku.

16. Znajdź  w sobie 10 pozytywnych rzeczy  – nie związanych z twoim wyglądem.

17. Nad każdym z luster w twoim domu umieść napis mówiący: „Jestem piękny wewnątrz i na zewnątrz”.

18. Szukaj piękna w świecie zewnętrznym i w sobie.

19. Zastanów się nad sensem tych słów: „Życie jest zbyt krótkie, by traktować swoje ciało w ten sposób”.

20. Jedz wtedy, kiedy jesteś głodny. Odpoczywaj, gdy jesteś zmęczony. Otaczaj się ludźmi, którzy przypominają ci o twojej wewnętrznej sile i wewnętrznym pięknie.


Na podstawie: nationaleatingsdisorders.com

 


Psychologia Zdrowie

Twój facet jest smutny, sam nie wie czego chce i do tego tyje? Być może cierpi z powodu męskiego PMS

Redakcja
Redakcja
21 czerwca 2017
Fot. iStock / Marjan_Apostolovic
 

Kobiety co miesiąc mają swoje humorki, nocne ataki głodu i bojowe nastawienie do świata, które zmienia się po chwili w płaczliwość na reklamie proszku do prania. Większość mężczyzn wie, że wtedy nadchodzą „trudne dni” i bezpieczniej jest nie wchodzić rozeźlonej partnerce w paradę. Zespół napięcia przedmiesiączkowego to hasło, które facetom mówi wszystko. 

Okazuje się jednak, że mężczyźni również mają swoje słabsze okresy, spowodowane wahaniami poziomu hormonów. Co prawda, Matka Natura oszczędziła im wątpliwej przyjemności miesiączkowania, za to przydzieliła do dyspozycji „męskie trudne dni”, czyli SMN.

Czego się spodziewać po Syndromie Męskiej Nadpobudliwości (SMN)?

SMN, czyli wspomniane „trudne dni u faceta”, to swoista męska odpowiedź na kobiecy czas przed miesiączką. Co prawda w tym przypadku mężczyźni nie cierpią cyklicznie każdego miesiąca, ale przykre objawy najczęściej pojawiają się podczas marca, kwietnia i maja. Wahania nastrojów, nieokiełznana chęć podjadania, brak zdecydowania, agresja i wiele innych cech, za które to panowie chwilami kobiet nie lubią, staje się w tym czasie męskim udziałem. Wynika to oczywiście z wahań poziomu hormonów, w tym przypadku obniżenia poziomu testosteronu. Dr Jed Diamond, założyciel MenAlive, określił główne objawy SMN.

5 głównych symptomów Syndromu Męskiej Nadpobudliwości:

  • sfrustrowanie,
  • przemęczenie,
  • niezadowolenie,
  • przesadny krytycyzm,
  • poczucie osamotnienia.

Okazuje się, że panowie mogą cierpieć nie tylko na słabsze samopoczucie i rozchwianie emocjonalne, ale doznają również uszczerbku na urodzie. Nawet najwspanialszy sześciopak na brzuchu może obrosnąć tłuszczykiem w przypadku, gdy poza spadkiem testosteronu, organizm mężczyzny dozna wzrostu poziomu kobiecego hormonu — estrogenu. Wtedy, szczególnie przy pociągu do podjadania i popijania piwa, odkłada się tkanka tłuszczowa na brzuchu (my natomiast najczęściej cierpimy w okolicy bioder i pośladków).

Jeśli zauważasz u swojego mężczyzny okresowe spadki samopoczucia i formy, bądź dla niego wyrozumiała, bo przecież wiesz, co PMS oznacza dla kobiet. Na pocieszenie zapamiętaj, że jesienią poziom testosteronu znów podskoczy w górę i mężczyzna wróci do formy.


 

źródło: www.womenshealth.plkafeteria.pl

 


Psychologia Zdrowie

6 sygnałów, że twój mąż wziął z tobą emocjonalny rozwód. Naprawdę niczego nie zauważyłaś?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
20 czerwca 2017
Fot. iStock/nd3000

Mówisz i mówisz. Prosisz, łapiesz się na tym, że zdarza ci się powtarzać kilka razy, zanim on na ciebie spojrzy ze zrozumieniem. Czujesz, że jest gdzieś daleko, że staje się obcy i coraz mniej zainteresowany – tobą, domem, wami… Zaczynasz się w końcu zastanawiać, czy twój mąż, jak w pewnym amerykańskim filmie zamienił się na rozum z waszym nastoletnim synem. Albo nawet – z tym siedmioletnim. A wtedy dzieje się jeszcze gorzej – już wiesz, że to ty jesteś głównym problemem. To, czego doświadczasz, to nic innego, tylko symptomy „emocjonalnego rozwodu”. Twój mąż właśnie go z tobą wziął, choć pewnie sam o tym nie wie. 

Jeśli twój partner stał się apatyczny, jeśli wyczuwasz, że ty i wasz związek staliście mu się obojętni, koniecznie zwróć uwagę na kilka dodatkowych sygnałów ostrzegawczych, świadczących o tym, że ten związek, w jego sercu i głowie, już się zakończył.

6 sygnałów, świadczących o tym, że twój mąż wziął z tobą emocjonalny rozwód

1. Jest skrajnie krytyczny wobec wszystkiego co mówisz, robisz

A wcześniej było przecież inaczej. Kiedy kochasz, jesteś w stanie wiele wybaczyć. Światło zapalone w sypialni przez cały dzień, bo zapomniał o nim wychodząc do pracy, każde mniejsze i większe dziwactwo, kolejne spóźnienie… Przyjmujesz, akceptujesz ukochaną osobę taką, jaka jest.

Jeśli nagle zaczynasz zauważać, że twój mąż wytyka ci najdrobniejsze błędy, jeśli krytykuje cię na każdym kroku,  a „małe rzeczy” stają się dla niego wielkim problemem, pewnie jeszcze sam nie wie, jak to wyrazić, ale twoja obecność go drażni.

2. Buduje wokół siebie mur i przyjmuje pozycję obronną

Nic nie prowadzi do rozpadu relacji szybciej niż budowanie dystansu, muru między sobą a bliską osobą. Według Johna Gottmana, badacza i psychologa specjalizującego się w „związkach”, to jeden z  najpewniejszych sygnałów rozwodu.

Zastanów się, jak często zapada między wami cisza, zwłaszcza wtedy, gdy ktoś się zdenerwuje i zamknie w sobie, a druga strona nie wykazuje chęci załagodzenia sytuacji czy rozwiązania konfliktu. Obserwuj, co mówi ciało twojego partnera: zamkniętą postawę łatwo odczytać ze sposobu, w jaki staje, układa ręce, z wyrazu twarzy.

3. Jest poirytowany, kiedy kolejny raz prosisz o to samo

A przecież w tej sytuacji bardziej naturalne byłoby twoje poirytowanie, twoja złość i poczucie, że nie możesz polegać na swoim partnerze.  On jednak, nie czując już emocjonalnej więzi z tobą nie czuje też, że powinien spełniać twoje prośby czy oczekiwania. Sytuacja przerasta go i frustruje, cała złość zostaje przelana na ciebie. Stajesz się przeszkodą i wyrzutem sumienia. Przypominasz mu, że biorąc z tobą ślub, do czegoś się zobowiązał. To bardzo niewygodne uczucie.

4. Spędzanie czasu z tobą nie jest już dla niego atrakcyjne

Każda para miewa gorsze dni albo momenty, które woli spędzać oddzielnie. Jednak przez większość czasu powinnaś czuć, że twój partner naprawdę lubi z tobą przebywać, spędzać wspólne wieczory, wyjść razem do kina, do znajomych. Jeśli twoje towarzystwo przestaje być dla niego źródłem szczęścia i radości, pora na poważną rozmowę, a przynajmniej próbę przełamania lodów.

5. Jest w stosunku do ciebie niecierpliwy i szorstki, w skrajnych (ale wcale nierzadkich) przypadkach chamski

Komunikacja jest kamieniem węgielnym dobrego związku, ale nie ta w wydaniu twojego męża. Jego niecierpliwie chrząknięcia i groźne, pełne złości spojrzenia nie pomagają budować porozumienia między wami.  Kiedy z dawnej życzliwości i czułości nic już nie zostało, musisz pamiętać, że masz prawo żądać szacunku. I wiedzieć, na czym stoisz, czego się spodziewać po partnerze, najbliższej do tej pory osobie w twoim życiu.

6. Zwierza się innym ludziom z problemów, o których tobie nie mówi lub  ze spraw związanych z waszym związkiem

Zdrowo  jest mieć kilku bliskich przyjaciół, kogoś kto jest ci życzliwy i oferuje dodatkowe wsparcie. Nie wolno jednak nigdy pozwolić na to, by przyjaciele, lub szczególnie jedna osoba stała się dla nas ważniejsza emocjonalnie niż partner. Ta zasada dotyczy oczywiście obu stron relacji.  Ujawnianie intymnych szczegółów dotyczących naszego  życia osobistego i związku jest prostą drogą do tzw. „innych form zdrady „- na przykład do zdrady emocjonalnej.


Na podstawie: huffingtonpost.com


Zobacz także

7 problemów stóp, które mogą zwiastować kłopoty zdrowotne

Chcesz lepiej dbać o swoje zdrowie intymne? Jedz te produkty

Oda do wdzięczności. Jak mogę być wdzięczna za to, co mnie spotkało? Za chorobę, rozwód, samotność, ból?