Go to content

12 najczęstszych kłamstw socjopatów i narcyzów, które usłysz, gdy będą się tłumaczyć. Zdziwisz się, ile razy to słyszałaś…

Powszechnie wiadomo, że osobowości ceniące sobie manipulację, jako sposób na życie, doceniają jak nikt inny patologiczne kłamstwa i oszustwa. Można by rzec, że niezwykle mocno angażują się w ten sposób komunikacji z drugim człowiekiem. W rzeczywistości kompulsywne kłamstwa wiążą się z narcystycznymi i aspołecznymi zaburzeniami osobowości – prawdopodobnie są związane z brakiem empatii i skłonnością do wyzyskiwania innych. Każdy kto spotkał narcyza na swojej drodze, doskonale zna te zdania. Być może słyszałaś je wiele razy, ale nie przyszło ci do głowy, że inni też je słyszą i powtarzają.

Choć słysząc te wymówki i usprawiedliwienia (jeżeli w ogóle, ktoś z grona narcyzów na usprawiedliwianie swojego zachowania się sili) nie do końca wiadomo, czy śmiać się, płakać, czy uciekać, warto wiedzieć, że to tylko maski, zakładane na potrzebę chwili.

Jak radzić sobie z tymi kłamstwami? Przede wszystkim w nie nie wierzyć.

Oto dwanaście najczęstszych kłamstw, które mówią nam narcyzi i socjopaci – i krótkie tłumaczenie, co w rzeczywistości oznaczają – stworzone przez Shahidę Arabi, autorkę bestsellerowych książek o narcyzach.

12 najczęstszych kłamstw socjopatów i narcyzów, które usłysz, gdy będą się tłumaczy

1. Nigdy bym cię nie okłamał

Tłumaczenie: Kłamię, gdy to mówię. Wiesz, że ktoś prawdomówny, nie musi co chwila podkreślać, że mówi prawdę? To oczywiste (dla niego również). Powód, dla którego ciągle muszę ci mówić, że nigdy bym cię nie okłamał, to strach przed tym, że w końcu odkryjesz rozbieżności między tym, co mówię, a tym, co robię.

Kiedy starasz się zrozumieć, dlaczego działam z takim okrucieństwem, będziesz z tyłu głowy pamiętać, jak podkreślałem, że jestem uczciwą osobą, taką która nigdy by tego nie zrobiła. Dzięki temu będziesz zdezorientowany. W końcu uwierzysz i przekonasz sama siebie, że nigdy bym cię nie okłamał. To stworzy w tobie konflikt, zachwiana i niepewna – uwierzysz jeszcze łatwiej.

2. Miał(a) obsesję na moim punkcie!

Tłumaczenie: Moje dawne ofiary odkryły moją niewierność, moje fałszerstwa, a nawet mnie zdemaskowały.  Próbowały pociągnąć mnie do odpowiedzialności za moje czyny. Nie zdziw się, jeśli spróbują cię przede mną ostrzec – ale zanim to zrobią, będziesz przekonany, że to wariaci, którzy mają obsesję na punkcie mnie. Są po prostu zazdrośni o to, co mamy – a przynajmniej tak ci powiem. Prześladują mnie, ponieważ tak rozpaczliwie chcą mnie odzyskać.

3. Byłem razem z przyjaciółmi

Tłumaczenie: Jestem zajęty, mam wielu  „przyjaciół” w moim haremie, którzy wielbią mnie i potrzebują mojego czasu. Bądź pewna, zawsze łechtanie mojego ego będzie mi bardzo potrzebne.  Za każdym razem, gdy znikam, możesz założyć, że jestem bombardowany miłością i przyciągam uwagę, do której mam prawo. Jestem po prostu wyjątkowy. Nie martw się, możesz też być moim „przyjacielem”!

4. Jestem teraz  bardzo  zajęty.

Tłumaczenie: Jesteś moim celem przejściowym, nie głównym – jesteś czymś, co sprawi, że będę zadowolony z innych rzeczy, bywasz koniecznością, którą toleruję lub narzędziem. Jestem tak zajęty spaniem z moją dziewczyną przez weekend i flirtowaniem z większością kobiet w wolnych chwilach, że chyba to oczywiste, że jestem bardzo zajęty (i nie muszę mówić czym?!).

Po prostu nie mam czasu, aby zainwestować w ciebie. Będę jednak szczęśliwy, gdy ty będziesz czekać na moją uwagę, najlepiej gdzieś z boku, zawołam cię, gdy zechcę. I kto wie? Być może kiedyś, zajmiesz nową pozycję w moich łowach. Czy to nie byłoby zabawne?

5. To niesamowite, jak wiele mamy ze sobą wspólnego

Tłumaczenie: Wcale nie jestem szalony, to jest wyrachowane. Uczyłem się ciebie i wiem o tobie wszystko, jestem (gdy chcę) twoim odbiciem, tak jak zrobiłem to z wszystkimi  moimi ofiarami. Znam twoje najgłębsze rany i pragnienia. Od pierwszego spotkania cały czas cię szturcham, aby odkryć twoje mocne i słabe strony, zainteresowania, pasje i wszystko, czego brakuje ci w życiu.

Teraz będę „przemieniać się” w takiego partnera, o jakim zawsze marzyłaś – przynajmniej na razie, dopóki nie dostanę tego, czego chcę. Potem od czasu do czasu zdejmę maskę. Niedługo nie będziesz w stanie rozpoznać osoby, w której się zakochałaś.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie


źródło: psychcentral.com

Fot. iStock / loranger

1/1 12 najczęstszych kłamstw, które mówią nam narcyzi i socjopaci – i krótkie tłumaczenie, co w rzeczywistości oznaczają

6. Tęsknię za tobą i kocham cię. Tak, tylko sprawdzam

Tłumaczenie: Chcę wiedzieć, że wciąż mam kontrolę nad tobą i twoim życiem. To jest test i często „odchodzę”  z twojego życia. Mam swoje sposoby, żebyś zawsze o mnie błagała. Znikam na kilka dni, milczę i ignoruję albo sprawię, że będziesz zazdrosna. Sprawdzam cię, muszę mieć pewność, że nadal jestem najważniejszy – tę pewność daje mi twoje cierpienie. Jestem pewien, że mnie pamiętasz. Jak mogłabyś zapomnieć?

7. Oszukiwanie jest moralnie złe

Oszustwo jest złe, jeśli ty to zrobisz. Dla siebie mam lepiej dopasowane standardy, przecież świat nie jest czarno-biały. Oczekuję od ciebie całkowitej lojalności i przejrzystości. Jednakże JA (i nie ma od tej reguły wyjątków, mam swoje zasady!) mogę żyć „swobodnie”, traktować cię jak element uboczny lub kłamać o tym, że jestem już zajęty. Inni powinni mnie sowicie opłacić za moją uwagę, najlepiej pieniędzmi, seksem, towarzystwem czy pochwałami – muszą mi coś sensownego móc zaoferować.

8. One nic dla mnie nie znaczą. Jesteś tą jedną i jedyną

Boże, jakie to ekscytujące, cała ta rywalizacja o moje względy. Proszę, nie przerywaj. Tak się nudzę, kiedy jestem w długotrwałym, poważnym związku. Wspaniale jest tworzyć te miłosne trójkąty i patrzeć jak świat o mnie walczy.

Nigdy tak naprawdę „nie wybiorę” nikogo – po prostu cieszę się grą, w której zawsze wybieram siebie i własne potrzeby.

9. Mój były był nieuczciwy i toksyczny

Tłumaczenie: To ja byłem oczywiście toksyczny i nieuczciwy, ale nie zrozumiesz tego, dopóki nie będzie za późno. Zdradziłem moich poprzednich partnerów, a oni się o tym dowiedzieli. Oczywiście, że musiałem z nich zrezygnować, to byłaby nieopłacalna inwestycja, oni nie chcieli już zapominać.

Teraz użyję ich, żebyś leczyła moje wymyślone rany i mogła się mną zaopiekować (tak myślisz). Pielęgnuj mnie aż wrócę do zdrowia emocjonalnego. Podejdź bliżej, ale nie przyglądaj się zbyt dokładnie. Prawda jest taka, że ​​wolę być tym, który sprawia ból. Mnie się nie rani.

10. Dużo się przeprowadzałem – uwielbiam podróżować

Tłumaczenie: Uwielbiam (i muszę) opuszczać miejsca, w których moje ofiary mnie rozgryzły i zaczynają swoje życie od nowa. Wraz z każdym moim nowym celem, pojawia się zupełnie nowe życie i nowa tożsamość. Nie ma miejsca na zajmowanie się konsekwencjami moich działań i unikanie ludzie, którzy mnie zdemaskowali

Kiedy wyczerpię już pule ofiar w jednym miejscu, nadchodzi czas, by spakować walizki i wyjechać – przecież uwielbiam podróżować… Zostawiam ślad swoich ofiar, gdziekolwiek się znajduję.

11. Byłem lekkoduchem, ale teraz jestem odmienionym mężczyzną (kobietą). Teraz chcę mieć sensowny związek i się ustatkować

Tłumaczenie: Kupujesz to bzdury? Mam nadzieję, że tak, ponieważ chciałbym szybko z iść z tobą do łóżka i sprawić, byś pomyślała, że pewnego dnia możemy być w poważnym związku, ba, założyć nawet rodzinę. Jestem w tej grze naprawdę dobry, wiem, co chcesz usłyszeć. Prawda jest taka, że ​​nigdy się nie zmienię, bo i po co?

12. Naprawdę mi przykro, naprawdę. To nie jest tak, jak myślisz

Tłumaczenie: To jestem ja, a moje wzorce zachowań powinny już dawać ci do zrozumienia, co właśnie się dzieje. Oczywiście, będę przepraszał od czasu do czasu, aby te dyskusje się skończyły. Sprawię, że we mnie uwierzysz i w nas, uwierzysz, że to był chwilowy błąd, słabość.

Mam nadzieję, że to kupujesz, bo jeśli pozwolisz mi wrócić do twojego życia, czeka cię małe piekło. Tak już jest, jeśli ja mam być w niebie.

Bolesna prawda

Jeśli masz do czynienia z manipulacyjnym narcyzem lub socjopatą, jedyną drogą do przerwania tej spirali jest odejście bez kontaktu lub ograniczenie kontaktu, jeśli niemożliwa jest całkowita ucieczka z takiej relacji.

Musisz na nowo nauczyć się rzeczywistości, która została mocno wykrzywiona. Pozwól sobie zobaczyć te wszystkie kłamstwa, nadużycia i manipulację tobą, choć to bolesne zrozum, że twój narcyz, gardzi twoją słabością, z której żyje. Gardzi innymi ludźmi. To jedyna droga byś nie dawała się więcej wciągać w tę grę.

 

Zobacz także