Lifestyle Psychologia

12 najczęstszych kłamstw socjopatów i narcyzów, które usłysz, gdy będą się tłumaczyć. Zdziwisz się, ile razy to słyszałaś…

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
11 września 2018
Fot. iStock / loranger
Następny

Powszechnie wiadomo, że osobowości ceniące sobie manipulację, jako sposób na życie, doceniają jak nikt inny patologiczne kłamstwa i oszustwa. Można by rzec, że niezwykle mocno angażują się w ten sposób komunikacji z drugim człowiekiem. W rzeczywistości kompulsywne kłamstwa wiążą się z narcystycznymi i aspołecznymi zaburzeniami osobowości – prawdopodobnie są związane z brakiem empatii i skłonnością do wyzyskiwania innych. Każdy kto spotkał narcyza na swojej drodze, doskonale zna te zdania. Być może słyszałaś je wiele razy, ale nie przyszło ci do głowy, że inni też je słyszą i powtarzają.

Choć słysząc te wymówki i usprawiedliwienia (jeżeli w ogóle, ktoś z grona narcyzów na usprawiedliwianie swojego zachowania się sili) nie do końca wiadomo, czy śmiać się, płakać, czy uciekać, warto wiedzieć, że to tylko maski, zakładane na potrzebę chwili.

Jak radzić sobie z tymi kłamstwami? Przede wszystkim w nie nie wierzyć.

Oto dwanaście najczęstszych kłamstw, które mówią nam narcyzi i socjopaci – i krótkie tłumaczenie, co w rzeczywistości oznaczają – stworzone przez Shahidę Arabi, autorkę bestsellerowych książek o narcyzach.

12 najczęstszych kłamstw socjopatów i narcyzów, które usłysz, gdy będą się tłumaczy

1. Nigdy bym cię nie okłamał

Tłumaczenie: Kłamię, gdy to mówię. Wiesz, że ktoś prawdomówny, nie musi co chwila podkreślać, że mówi prawdę? To oczywiste (dla niego również). Powód, dla którego ciągle muszę ci mówić, że nigdy bym cię nie okłamał, to strach przed tym, że w końcu odkryjesz rozbieżności między tym, co mówię, a tym, co robię.

Kiedy starasz się zrozumieć, dlaczego działam z takim okrucieństwem, będziesz z tyłu głowy pamiętać, jak podkreślałem, że jestem uczciwą osobą, taką która nigdy by tego nie zrobiła. Dzięki temu będziesz zdezorientowany. W końcu uwierzysz i przekonasz sama siebie, że nigdy bym cię nie okłamał. To stworzy w tobie konflikt, zachwiana i niepewna – uwierzysz jeszcze łatwiej.

2. Miał(a) obsesję na moim punkcie!

Tłumaczenie: Moje dawne ofiary odkryły moją niewierność, moje fałszerstwa, a nawet mnie zdemaskowały.  Próbowały pociągnąć mnie do odpowiedzialności za moje czyny. Nie zdziw się, jeśli spróbują cię przede mną ostrzec – ale zanim to zrobią, będziesz przekonany, że to wariaci, którzy mają obsesję na punkcie mnie. Są po prostu zazdrośni o to, co mamy – a przynajmniej tak ci powiem. Prześladują mnie, ponieważ tak rozpaczliwie chcą mnie odzyskać.

3. Byłem razem z przyjaciółmi

Tłumaczenie: Jestem zajęty, mam wielu  „przyjaciół” w moim haremie, którzy wielbią mnie i potrzebują mojego czasu. Bądź pewna, zawsze łechtanie mojego ego będzie mi bardzo potrzebne.  Za każdym razem, gdy znikam, możesz założyć, że jestem bombardowany miłością i przyciągam uwagę, do której mam prawo. Jestem po prostu wyjątkowy. Nie martw się, możesz też być moim „przyjacielem”!

4. Jestem teraz  bardzo  zajęty.

Tłumaczenie: Jesteś moim celem przejściowym, nie głównym – jesteś czymś, co sprawi, że będę zadowolony z innych rzeczy, bywasz koniecznością, którą toleruję lub narzędziem. Jestem tak zajęty spaniem z moją dziewczyną przez weekend i flirtowaniem z większością kobiet w wolnych chwilach, że chyba to oczywiste, że jestem bardzo zajęty (i nie muszę mówić czym?!).

Po prostu nie mam czasu, aby zainwestować w ciebie. Będę jednak szczęśliwy, gdy ty będziesz czekać na moją uwagę, najlepiej gdzieś z boku, zawołam cię, gdy zechcę. I kto wie? Być może kiedyś, zajmiesz nową pozycję w moich łowach. Czy to nie byłoby zabawne?

5. To niesamowite, jak wiele mamy ze sobą wspólnego

Tłumaczenie: Wcale nie jestem szalony, to jest wyrachowane. Uczyłem się ciebie i wiem o tobie wszystko, jestem (gdy chcę) twoim odbiciem, tak jak zrobiłem to z wszystkimi  moimi ofiarami. Znam twoje najgłębsze rany i pragnienia. Od pierwszego spotkania cały czas cię szturcham, aby odkryć twoje mocne i słabe strony, zainteresowania, pasje i wszystko, czego brakuje ci w życiu.

Teraz będę „przemieniać się” w takiego partnera, o jakim zawsze marzyłaś – przynajmniej na razie, dopóki nie dostanę tego, czego chcę. Potem od czasu do czasu zdejmę maskę. Niedługo nie będziesz w stanie rozpoznać osoby, w której się zakochałaś.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie


źródło: psychcentral.com

Lifestyle Psychologia

14 rzeczy, które każda kobieta przynajmniej raz w tygodniu powinna jeść

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
11 września 2018
Fot. iStock/domoyega
 

Co jeść, czego nie jeść, jak nie przytyć, a jak stracić zbędne kilogramy? Te pytania od czasu do czasu rozbrzmiewają w głowie każdej z nas. Niestety, wciąż nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Niektórzy powiedzą, że należy odzwyczaić się od węglowodanów, podczas gdy inni twierdzą, że to tłuszcz jest wrogiem. 

Tymczasem to jedzenie ma największy wpływ na nasze zdrowie, a to co nam pomaga zmienia się w zależności od stylu życia, wieku, czy nawet samego DNA. Jednak na choroby serca, raka piersi, cukrzycę i chorobę Alzheimera umiera najwięcej kobiet. I chociaż dieta nie może całkowicie zapobiec tym dolegliwościom, może zdecydowanie zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia

Włączenie tych 14 produktów do diety jest doskonałym początkiem do uzyskania równowagi  i słusznego poczucia, że zdrowo się odżywiamy.

Awokado

Awokado może być lepsze od jabłka, czy jakiegokolwiek innego owocu. Awokado dostarcza organizmowi zdrowe tłuszcze do walki z chorobami serca. Pomaga we wchłanianiu innych składników odżywczych, obniża poziom złego cholesterolu i zapewnia dużą dawkę kwasu foliowego.

Banan

Banan powinien się znaleźć przynajmniej kilka razy w tygodniu w naszym śniadaniu. Jest bogaty w potas i naturalnie słodki, pomaga walczyć z depresją lepiej niż niektóre antydepresanty.

Fasolka

Każda jej odmiana. Pomagają zmniejszyć ryzyko raka piersi, są źródłem żelaza i witaminy B, a do tego jest bardzo tania.

Jagody

Jagody są bogate w przeciwutleniacze, które mogą pomagają walczyć z objawami starości, problemami z pamięcią. Ponadto zapobiegają zakażeniom dróg moczowych.

Chleb

Chleb jest naprawdę dobry, szczególnie ten pełnoziarnisty. Chleb pełnoziarnisty zawiera błonnik, który może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi poprzez obniżenie wysokiego poziomu estrogenu we krwi.

Brukselka

Mogłeś ich nienawidzić, kiedy byłeś dzieckiem, ale nadszedł czas, aby zmienić zdanie. Warzywa kapustne, takie jak brukselka, mogą zwalczać nadmiar estrogenu w organizmie, który prowadzi do raka piersi u wielu kobiet. Trzeba tylko nauczyć się je przyrządzać na swój ulubiony sposób.

Cynamon

Oczywiście nie będziemy go jeść łyżeczką, ale cynamon zawiera proantocyjanidyny i aldehyd cynamonowy, dwa związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwdrobnoustrojowych, które mogą pomóc w zapobieganiu chorobie Alzheimera i innym zaburzeniom neurologicznym. Warto pamiętać o tej przyprawie.

Ciemna czekolada

Życie żadnej kobiety nie jest kompletne bez czekolady – chyba że jesteś jedną z tych zwariowanych kobiet, które twierdzą, że jej nienawidzą. Czekolada ma niezliczone korzyści zdrowotne wynikające z bajecznych flawonoidów. Te przeciwutleniacze mogą utrzymać płytki krwi w zdrowiu, odblokować tętnice i obniżyć ciśnienie krwi. Dodatkowo, ciemna czekolada łagodzi stres i napięcie, co zostało klinicznie udowodnione. Jedz czekoladę na zdrowie.

Jajka

Do przygotowania na wiele sposobów.  Żółtka zawierają cholinę, substancję odżywczą wykorzystywaną do funkcjonowania wszystkich komórek, która może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi.

Czosnek

Często nie jemy ze względu na zapach, jednak – uwaga – czosnek zawiera ponad 70 fitochemikaliów, z których wszystkie mają same zdrowotne właściwości. Wykazano, że duże spożycie czosnku obniża ryzyko raka jajnika.

Zielone liście

Szpinak, jarmuż, wszystkie warzywa mające ciemno zielone liście idealnie zapobiegają złamaniom kości, ponieważ zawierają dużo witaminy K. Szukajcie przepisów i włączajcie je w swoją dietę.

Chude wołowe mięso

Przede wszystkim zawiera witaminę B. Jej niedobór witaminy B może prowadzić do niedokrwistości, kobiety są na nią bardziej podatne niż mężczyźni. Wołowina jest bogata w białko i witaminę B, ma niską zawartość tłuszczów nasyconych. Oczywiście w żadnym wypadku nie musisz jej jeść codziennie.

Owsianka

Płatki owsiane to cudowne jedzenie, ci którzy żyli najdłużej jedli je codziennie. Płatki pomagają utrzymać równowagę cukru we krwi i zawierają jedne z najbogatszych rezerwuarów błonnika. Czy wiesz, że płatki owsiane mogą również podkręcić twój metabolizm? To jeszcze jeden powód, dla którego powinnaś je jeść każdego ranka.

Czerwone wino

Istnieje  20 powodów dla których warto pić czerwone wino codziennie, a które mają związek ze zdrowiem. Według jednego z badań przeprowadzonych przez Harvard, kobiety, które piły wino, miały około 30% więcej szans na cieszenie się dobrym zdrowiem w starszym wieku niż te, które całkowicie zrezygnowały z picia.


źródło: The Dailymeal


Lifestyle Psychologia

Kilka ważnych lekcji, które otrzymasz tej jesieni w oparciu o twój znak zodiaku. Jesienny horoskop

Redakcja
Redakcja
11 września 2018
Fot. iStock/CoffeeAndMilk

Już czuć ją w powietrzu, widać w zachodzącym szybciej słońcu. Nadchodzi jesień. Przez jednych ukochana, przez innych znienawidzona. Jedno jest pewne – jesień w tym roku przyniesie nam kilka lekcji. Jakich? Sami zobaczcie.

Baran

Jesienią dowiesz się,  że najlepsze rzeczy wymagają czasu i że czasami najpiękniejsze widoki można zobaczyć po drodze do celu, a nie z miejsca, do którego zmierzasz.

Byk

Nauczysz się radości z bycia złym. Brzmi zaskakująco? Jak widać jest wiele rzeczy, których jeszcze trzeba się nauczyć, a w ich odkrywaniu jest niewątpliwa radość.

Bliźnięta

Nauczysz się podążać za sercem, nawet jeśli czasami wpędza cię w kłopoty. Niektórzy mówią, że jesteś niespójny i mogą mieć rację, ale tej jesieni nauczysz się pracować z tym, co masz i zobaczysz jasną stronę tego, co ma do ciebie przyjść.

Rak

W pełni zrozumiesz, że ludzie nie muszą kochać tego samego co ty i że to jest w porządku. Jesteś trochę bardziej wrażliwy niż inni, przestań z tym walczyć.  Tej jesieni uświadomisz sobie, że jest to twoją siłą, a nie słabością.

Lew

Dowiesz się, jak ważne jest, aby od czasu do czasu ktoś inny niż ty zajmował centralne miejsce, to zmienia twoją perspektywę, pozwala nabrać dystansu i zobaczyć rzeczy, których dotychczas nie widziałeś.

Panna

Zrozumiesz, że bycie zbyt twardym, zamkniętym ze swoimi uczuciami nie jest dla ciebie ani korzystne ani inspirujące. Tej jesieni nauczysz się myśleć pozytywnie o sobie i mówić sobie dobre rzeczy – w końcu zaczniesz to wdrażać w swoje życie.

Waga

Dotrze do ciebie, że trzymanie w sobie urazy nie prowadzi do sprawiedliwości. Odkryjesz, że taka postawa oddala cię od najbliższych, zamyka na innych. Tej jesieni nauczysz się przebaczać.

Skorpion

Dowiesz się, że bez zaufania nie ma miłości. Nauczysz się otwierać na innych, być może trudno będzie ci ufać cały czas, ale zrozumiesz, że bez zaufania nie można zbudować silnego i zdrowego związku.

Strzelec

Dowiesz się, że dobrze jest troszczyć się o siebie i że nie musisz wszystkiego traktować śmiertelnie poważnie. Tej jesieni znajdziesz spokój w bezbronności i pozwolisz, by widoczne były twoje uczucia i ty.

Koziorożec

Dowiesz się, że ciężka praca nie zawsze oznacza sukces lub zdobycie tego, co chcesz osiągnąć. Ciężka praca jest umiejętnością, ale integralność, którą można znaleźć w próbowaniu wszystkiego, co najlepsze, jest wszystkim.

Wodnik

Nauczysz się, że możesz czuć i to czuć głęboko. Zrozumiesz, że istnieje wolność dla wyrażania wszystkiego, co dzieje się w twoim umyśle i sercu. Zaczniesz dzielić się swoimi emocjami ze światem.

Ryby

Dowiesz się, że tańczenie wokół problemów nie sprawia, że ​​one odejdą, wręcz przeciwnie – to pogarsza sytuację. Tej jesieni zdasz sobie sprawę, że musisz zacząć stawiać czoło problemom, zamiast czekać, aż znikną.


źródło: Thoughtcatalog


Zobacz także

5 par znaków zodiaku stworzonych dla siebie

50 sposobów na szczęśliwe życie. Sposób #8 – Bądź wdzięczna!

Uczę się miłości, tej najtrudniejszej – miłości do samej siebie. Cholernie trudne zadanie!