Podróże

Siedem najbardziej spektakularnych wystaw sztuki na całym świecie w 2020 roku, o których warto wiedzieć

Redakcja
Redakcja
6 lutego 2020
Fot. Materiały prasowe
 

Od malarstwa średniowiecznego do pop-artu: rok 2020 zapowiada się niezwykle ekscytująco dla wszystkich miłośników sztuki. Wybór atrakcji turystycznych proponowanych przez galerie i muzea jest niebywale zróżnicowany i adresowany do szerokiej rzeszy odbiorców o rozmaitych gustach. Propozycje są tym bardziej godne uwagi, że wiele eksponatów to prawdziwe perełki prezentowane po raz pierwszy, a niekiedy jedyny.

Rok 2020 ma do zaoferowania coś dla każdego konesera sztuki: oferta artystyczna 2020 roku jest naprawdę bogata, a jakość wszystkich wystaw zadowoli nawet tych najbardziej wymagających. Trudno będzie dokonać wyboru spośród tak szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych. Może niezwykłe wystawy choć zainspirują do krótkiego wypadu na weekend? Przyjrzyjmy się dokładniej, co na nas czeka.

1. Van Eyck: Rewolucja Optyczna

Van Eyck: Rewolucja Optyczna / Fot. Materiały prasowe

Jedną z najbardziej wyjątkowych wystaw w 2020 roku będzie wydarzenie przygotowane przez Muzeum Sztuk Pięknych w Gandawie poświęcone mistrzowi Janowi van Eyckowi. Van Eyck (ok. 1390 – 1441) był malarzem, którego twórczość górowała nad innymi, współczesnymi mu dziełami malarskimi.

„Optyczna rewolucja” odnosi się do wyjątkowej umiejętności obserwacyjnej artysty, która w połączeniu z wiedzą naukową i techniką przeniosła malarstwo zachodnie na inny poziom. Na całym świecie zachowało się tylko dwadzieścia obrazów Van Eycka, a wystawa prezentuje aż dziewięć jego głównych dzieł. Obrazy te będą pokazane w towarzystwie prac studyjnych artysty, kopii zaginionych obrazów i około setki arcydzieł innych malarzy z drugiej połowy średniowiecza.

Van Eyck: Rewolucja Optyczna / Fot. Materiały prasowe

Ten imponujący zbiór dzieł sztuki obejmuje także osiem odrestaurowanych paneli zewnętrznych „Adoracji Mistycznego Baranka”, czyli Ołtarza Gandawskiego, które nigdy wcześniej nie były pokazywane na żadnej wystawie. Co ciekawe, panele z niezwykłego poliptyku z katedry św. Bawona w Gandawie nigdy więcej nie opuszczą katedry po 2020 r. To jedyna okazja, by je zobaczyć.

Van Eyck: Rewolucja Optyczna / Fot. Materiały prasowe

Gandawa, Muzeum Sztuk Pięknych; od 1 lutego do 30 kwietnia. Bilety dostępne na stronie muzeum; dorośli: ok 100 PLN, zniżki dla młodzieży szkolnej; dzieci poniżej 6. roku życia i osoby z niepełnosprawnością – wstęp wolny. Opcja z autoprzewodnikiem: ok. 100 zł przez platformę Musement.​

Rembrandt i portret amsterdamski 1590–1670

Rembrandt i portret amsterdamski 1590–1670

Rembrandt i portret amsterdamski 1590–1670 / Fot. Materiały prasowe

Po raz pierwszy w Hiszpanii, w Muzeum Thyssen-Bornemisza w Madrycie, odbędzie się wystawa poświęcona twórczości Rembrandta jako portrecisty, a zatem w dziedzinie, w której ten XVII – wieczny holenderski malarz wzniósł się na najwyższy poziom artystycznych możliwości. Oprócz około czterdziestu portretów tego malarza na wystawie będzie można podziwiać prace współczesnych mu innych artystów tzw. Złotego Wieku w niderlandzkiej sztuce, z których część nigdy nie była pokazywana w Europie.

Ta interesująca wystawa pozwoli miłośnikom Rembrandta odkryć różnorodność i wyjątkowy kunszt portretów stworzonych przez holenderskiego geniusza, a także poznać ciekawe historie przedstawianych postaci.

Rembrandt i portret amsterdamski 1590–1670

Rembrandt i portret amsterdamski 1590–1670 / Fot. Materiały prasowe

Madryt, Muzeum Thyssen-Bornemisza; od 18 lutego do 24 maja. Bilety do kupienia na stronie muzeum; cena: 40 – 55 PLN, wejście bezpłatne dla nauczycieli, bezrobotnych i młodzieży poniżej 18 roku życia.

Picasso – Rodin

Picasso – Rodin

Picasso – Rodin / Fot. Materiały prasowe

Muzeum Picassa i Muzeum Rodina w Paryżu zgromadziły materiały na wyjątkową wystawę prezentującą prace dwóch doskonale znanych, modernistycznych artystów, w której można prześledzić nieoczekiwaną zbieżność procesów twórczych malarzy. Wystawa będzie prezentowanaw obu instytucjach jednocześnie. W Muzeum Rodina przedstawione zostaną prace ukazujące artystyczne podejścia twórców do zilustrowania otaczającej rzeczywistości. W Muzeum Picassa natomiast można będzie podejrzeć bardziej intymną sferę warsztatu malarzy – sferę twórczościw zaciszu ich pracowni malarskich oraz zobaczyć powstałe tam dzieła.

Picasso – Rodin

Picasso – Rodin / Fot. Materiały prasowe

Paryż, Muzeum Picassa i Muzeum Rodina; od 15 września 2020 r. do 14 marca 2021 r. Bilety będą dostępne na stronie Muzeum Picassa.

W pogoni za modą – kolekcja Sandy Schreier

W pogoni za modą - kolekcja Sandy Schreier

W pogoni za modą – kolekcja Sandy Schreier / Fot. Materiały prasowe

Sandy Schreier to amerykańska historyk mody i kolekcjonerka odzieży, która może się poszczycić prywatnym zbiorem liczącym ponad 15 000 elementów garderoby. Nie wszyscy wiedzą, że była pionierem kolekcjonerstwa w tej dziedzinie, a przez 50 lat udało jej się zgromadzić jedną z najwspanialszych kolekcji mody w Ameryce. Obejmuje ona m.in. trzy stroje Valentino należące do Jacqueline Kennedy Onassis, kombinezon Yves Saint Laurenta noszony przez Claudię Cardinale w filmie „Różowa pantera” z 1964 r. oraz minispódniczkę Roberto Rojas ze srebrnej siatki, noszoną przez Twiggy na zdjęciu Richarda Avedona z 1967 r.

Miłośnicy mody i designu nie mogą przegapić tej wspaniałej wystawy francuskiego i amerykańskiego haute couture i prêt-à-porter w Metropolitan Museum of Art, na której można znaleźć nie tylko przepiękne stroje i akcesoria ale także ilustracjez 1908 roku.

W pogoni za modą - kolekcja Sandy Schreier

W pogoni za modą – kolekcja Sandy Schreier / Fot. Materiały prasowe

Nowy Jork, Metropolitan Museum of Art; do 17 majaBilety obejmujące wstęp do trzech oddziałów MET dostępne na stronie muzeum; cena ok. 100 PLN dla osób dorosłych, zniżki dla seniorów powyżej 65. roku życia i studentów, dla dzieci poniżej 12 lat wstęp wolny. Bilet ważny rok od daty zakupu. Bilety do kupienia także na platformie Musement.

Charlie Chaplin: Kiedy sztuka spotyka się z filmem

Charlie Chaplin: Kiedy sztuka spotyka się z filmem

Charlie Chaplin: Kiedy sztuka spotyka się z filmem / Fot. Materiały prasowe

Luwr Abu Dhabi, symbol stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jest zarówno niesamowitym cudem architektury, jak i siedzibą słynnych kolekcji sztuki. To właśnie tutaj będzie można zobaczyć wystawę, która analizuje związek między filmografią Charliego Chaplina a twórczością różnych awangardowych artystów, takich jak Marc Chagall, Fernand Léger i Frantisek Kupka, którzy byli odpowiedzialni za kształtowanie się głównych nurtów sztuki nowoczesnej: konstruktywizmu, surrealizmu i dadaizmu. Około 100 obrazów, rysunków, rzeźb, fotografii i scen filmowych pokaże związek między Chaplinem a znaczącymi zmianami, do których doszło w sztuce w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Nie tylko dla amatorów niemego filmu.

Luwr Abu Zabi; od 15 kwietnia do 11 lipca 2020 r.Bilety dostępne na stronie muzeum i platformie Musement w cenie ok. 60 zł. zniżki dla seniorów powyżej 65 roku życia, nauczycieli, młodzieży szkolnej; dzieci poniżej 13 lat wstęp wolny.

Andy Warhol

Andy Warhol

Andy Warhol / Fot. Materiały prasowe

Po raz pierwszy od 20 lat słynna galeria Tate Modern w Londynie zaprezentuje swoją pierwszą retrospekcję jednej z największych ikon sztuki nowoczesnej: Andy’ego Warhola.

Ta wystawa, znana ze swoich popowych kreacji Marilyn Monroe, Coca-Coli i puszek z zupą Campbell, przedstawia także dzieła artysty, które nigdy wcześniej nie były prezentowane w Wielkiej Brytanii. I po raz pierwszy od trzydziestu lat będziemy mogli podziwiać dwadzieścia pięć portretów z serii obrazów „Ladies and Gentlemen”, które prezentują sylwetki czarnoskórych i latynoskich drag queens i transseksualnych kobiet. Na wystawie będzie można także zobaczyć instalacje artysty o nazwie Silver Clouds i doświadczyć psychodelicznych multimediów.

Muzeum Tate / Fot. Materiały prasowe

Londyn,Tate Modern; od 12 marca do 6 września 2020 r.Bilety do kupienia na stronie muzeum: 100 PLN dorośli, zniżki dla seniorów powyżej 60 roku życia, studentów, bezrobotnych i osób z niepełnosprawnością; dla dzieci poniżej 12 roku życia wstęp wolny.

Leonardo da Vinci w Luwrze

Leonardo da Vinci w Luwrze

Leonardo da Vinci w Luwrze / Fot. Materiały prasowe

Na rok 2019 r. przypadła 500. rocznica śmierci jednego z największych geniuszy ludzkości: Leonarda da Vinci. Artysta zmarł we Francji, a w Luwrze znajduje się najwięcej jego dzieł. Aby upamiętnić tak ważną datę, muzeum przygotowało retrospekcję jego twórczości i na tę okazję sprowadzono wiele innych prac Leonarda do Francji z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Wśród zgromadzonych dzieł nie brakuje najdroższego obrazu świata malowanego na płótnie – „Salvatora Mundi”, który na co dzień znajduje się w rękach prywatnego kolekcjonera.

Na specjalnie przygotowanej wystawie można zobaczyć także najbardziej znane obrazy mistrza, czyli: „Madonnę w Grocie”, „La Belle Ferronière”, „Monę Lisę”, „Jana Chrzciciela” i „Świętą Annę Samotrzecią”. Mimo, że bilety na wystawę nie są już dostępne, to pozycja absolutnie obowiązkowa dla każdego miłośnika sztuki.

Paryż, Luwr; do 24 lutego

Muzea i galerie na całym świecie mają wiele do zaoferowania i tylko od nas zależy, na co się zdecydujemy. W czasach, w których konsumpcjonizm dominuje w niemal każdej sferze życia, może lepiej zacząć kolekcjonować wrażenia, doświadczenia i przeżycia. Wyprawa na choć jedną wspomnianą wystawę jest świetnym pomysłem. Tak na dobry początek.


Musement to platforma digitalowa, która umożliwia wyszukiwanie i rezerwowanie biletów do różnych atrakcji turystycznych. Oferta zawiera ponad 43 tysiące produktów dostępnych w ponad 1400 miejscach i 130 krajach na całym świecie. Serwis został stworzony aby pomóc podróżnikom odkrywać nowe miejsca i ułatwić korzystanie z różnorodnych atrakcji: od wizyt w muzeach przez wycieczki z przewodnikiem, degustacje wina i jedzenia, imprezy muzyczne po wydarzenia sportowe oraz wiele innych.Serwis jest dostępny w 9 językach za pośrednictwem kilku platform: strony internetowej, aplikacji Musement i Triposo oraz platformy dla biur podróży. Przeprowadzono również integracje technologiczne z niezliczoną liczbą partnerów dystrybucyjnych online – od Google po hotels.com.Główna siedziba Musement znajduje się w Mediolanie. Biura zlokalizowane są w Hamburgu, Amsterdamie, Barcelonie, Dubaju, Londynie, Monachium, Nowym Jorku, Orlando i Paryżu. Od września 2018 roku Musement jest częścią niemieckiej grupy TUI, największego zintegrowanego operatora turystyki na świecie. Po przejęciu Musement pozostaje niezależną firmą w dziale TUI Destination Experiences (TUI DX). Współpraca między firmami i ich integracja przyniosły już znaczne korzyści obu stronom i znaczny wzrost łącznych obrotów, który w ubiegłym roku wyniósł 1,2 miliarda euro.


Podróże

Endometrioza – objawy, które powinny niepokoić

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
6 lutego 2020
endometrioza objawy
Fot. iStock – Endometrioza -objawy psychiczne, jelitowe i bólowe

Endometrioza jest schorzeniem, którego objawy nie zawsze są oczywiste. W zależności od miejsca, w którym rozwija się endometrioza, objawy mogą wskazywać na zupełnie inną przypadłość. Jedynie odpowiednia diagnostyka pozwala ustalić, z czym tak naprawdę pacjenta ma do czynienia.

Endometrioza to schorzenie, które dotyka ogromną rzeszę kobiet – szacuje się, że problem może dotyczyć co 10. z nas. Nie ma większego znaczenia wiek czy masa ciała, bo endometrioza nie jest wybredna. Może pojawić się już u nastolatki, podobnie jak w przypadku kobiet po menopauzie. Wg. statystyk, to podstępne schorzenie jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności. Aż połowa kobiet borykających się z bezpłodnością, ma stwierdzone ogniska endometriozy. Co więcej, sytuacja jest o tyle trudna, że czasem mija kilka lat, zanim endometrioza zostanie zdiagnozowania przez specjalistę i kobieta dostanie szansę na poprawę komfortu swojego życia.

Endometrioza – objawy związane są z lokalizacją 

Ogniska endometriozy mogą pojawiać się na różnych organach i narządach. Lokalizacja może być różna, co dodatkowo utrudnia rozpoznanie prawdziwych przyczyn różnych dolegliwości, które mogą się pojawić.  Endometrioza, poza jamą macicy, może pojawić się na jajnikach, pęcherzu moczowym, moczowodach, otrzewnej,  jelicie, czy w większym oddaleniu – w płucach. Ponieważ ta tkanka, podobnie jak endometrium w macicy, reaguje na zmiany hormonalne, może się rozrastać i naciekać dalej. Endometrioza wywołuje reakcję zapalną, na skutek której pojawiają się różne objawy, uzależnione w głównej mierze od tego, gdzie w sposób niepożądany pojawiło się endometrium.

Endometrioza – objawy psychiczne 

Funkcjonowanie z endometriozą jest dla kobiet bardzo trudne. Nie tylko negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, ale także pozostawia ślad w psychice. Endometrioza powoduje objawy psychiczne, które źle wpływają na samopoczucie. U kobiet z jeszcze nierozpoznanym schorzeniem często pojawia się poważny lęk o swoje zdrowie i życie. Niejasne sygnały, jakie wysyła ciało, czasem i problem z uzyskaniem prawidłowej diagnozy, wprowadzają w życie pacjentki strach przed najgorszym. Objawy endometrioza może mieć tak różne, że niekiedy pojawia się obawa przed chorobą nowotworową. To schorzenie może przyczyniać się do rozwoju stanów lękowych, a nawet depresji, ponieważ towarzyszący mu ból jest trudny do zaakceptowania. Pojawia się smutek, strach, niepokój, gniew, a nawet wściekłość, co jeszcze bardziej pogarsza samopoczucie kobiet. Równie trudnym tematem jest bezpłodność, która związana jest z wpływem endometriozy na organizm. Często dopiero po kilku latach kobiety bezskutecznie starające się o dziecko dowiadują się, co jest przyczyną ich problemów. Nie każdej z nich, po postawieniu poprawnej diagnozy, udaje się pomóc.

Endometrioza – objawy jelitowe

Po dokuczliwych i obniżających standard życia pacjentek cierpiących z powodu endometriozy, obawy ze strony jelit to kolejny sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Objawy jelitowe i endometrioza mogą być ze sobą ściśle powiązane, choć do ustalenia tego potrzebna jest konsultacja lekarska. Istnieją jednak objawy, które wskazują, że jedno może mieć związek z drugim. Niepokoić powinien przede wszystkim ból umiejscowiony w jelitach, który przybiera na sile podczas miesiączki. Ponieważ endometrioza powoduje krwawienia z powodu złuszczania tkanki, w kale może pojawić się także krew. Objawy jelitowe i endometrioza mogą manifestować się również wzdęciami, zaparciami, biegunkami, bolesnymi wypróżnieniami. Endometrioza i objawy jelitowe nie są oczywiste i pierwsze podejrzenia lekarzy kierują się w stronę np. zespołu jelita drażliwego czy owrzodzeń, co opóźnia szybki proces prawidłowego rozpoznania naciekającej endometriozy.

Endometrioza – objawy bólowe

Schorzenie takie jak endometrioza charakteryzuje się dużą różnorodnością objawów klinicznych. Do jednych z nich, wcale nie takich oczywistych, należy ból. Powoduje go m.in. proces tworzenia się zrostów, które są efektem stanu zapalnego, naciekanie ognisk endometriozy na włókna nerwowe, odkładanie się składników morfotycznych krwi w ogniskach endometriozy. Endometrioza, szczególnie objawy bólowe bywają bardzo dokuczliwe. Najczęściej dyskomfort i ból pojawiają się z czasie miesiączek oraz owulacji, ale nie jest to reguła. Objawy bólowe mogą pojawić się w każdej fazie cyklu menstruacyjnego i objąć podbrzusze, jajniki. Ból może promieniować do pachwin, odbytu, sromu. Dolegliwości odczuwalne są w miejscu, w którym pojawiły się komórki endometrium. Nie ma również reguły nasilenia bólu – wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby. Endometrioza może powodować dolegliwości również w trakcie wypróżniania czy podczas stosunku.

Endometrioza – inne objawy

Poza wspomnianymi powyżej, endometrioza może dawać inne, nie mniej poważne objawy swojej obecności. Jedną z najbardziej brzemiennych skutkach dla kobiety, jest problem z zajściem w ciążę. Rozprzestrzeniające się endometrium powoduje zrosty w jajnikach i utrudnia zagnieżdżenie się komórki jajowej w jamie macicy. Innym objawem endometriozy mogą być obfite i bolesne miesiączki, krwawienia oraz krwiste upławy pomiędzy miesiączkami. Pojawić mogą się także nietypowe krwawienia wewnątrz organizmu, związane z pojawieniem się endometrium w układzie pokarmowym czy w płucach.

Endometrioza to bardzo poważne schorzenie, które silnie wpływa na samopoczucie i kondycję cierpiącej z jej powodu kobiety. Ponieważ objawy jakie daje endometrioza nie są specyficzne, należy po stwierdzeniu dolegliwości zgłosić się do lekarza, by uzyskać odpowiednią diagnozę oraz leczenie.


Źródło:  www.mp.pl , www.termedia.pl 

Zobacz także

City break - co to jest? Najpopularniejsze kierunki turystyki miejskiej w Europie

City break – co to jest? Najpopularniejsze kierunki turystyki miejskiej w Europie

Bielizna termoaktywna dla dzieci – jak wybrać?

10 powodów, dla których warto pojechać do Szwajcarii latem