Macierzyństwo

Koniec życia w chaosie! Poradnik dla pracujących mam

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
7 lutego 2018
1 z 1

Koniec życia w chaosie! Poradnik dla pracujących mam

Fot. iStock/Geber86

Trzymaj się swojego harmonogramu

Zdaniem Mitzi Bockmann, większość z nas stawia na pierwszym miejscu swoją pracę i to właśnie wokół niej kręci się reszta życia. Oznacza to, że łatwiej jest nam odpuścić/przełożyć/zawalić inne, domowe lub rodzinne obowiązki, zamiast spraw służbowych. Nie ma się go dziwić – w końcu chodzi o nasze zarobki.

Jeśli jednak chcesz zapanować nad swoim życiem, musisz ustalić priorytety. Gdy zaczniesz coś przesuwać, sprawy wcześniej czy później się nawarstwią i koniec końców nie będziesz wiedziała, w co włożyć ręce. Musisz zrozumieć, że twoje życie osobiste/prywatne/domowe (jak zwał, tak zwał) jest równie ważne, co zawodowe.

Zaplanuj posiłki z wyprzedzeniem

Wszystkie wiemy, ile czasu traci się na gotowanie. Szczególnie, gdy nie ma się żadnego planu i nagle okazuje się, że po coś trzeba iść do sklepu, bo brakuje, coś innego się zepsuło, bo stało w lodówce przykryte „czymś tam”…  Żeby zaoszczędzić czas i pieniądze (!), naprawdę warto przygotować plan posiłków na cały tydzień i na jego podstawie sporządzić listę zakupów i po prostu… trzymać się jej. To naprawdę wiele ułatwia. Ja rozpisuję posiłki w każdą niedzielę i w tedy też robię zakupy.

Naucz się prosić o pomoc

Z tym miałam największy problem, ponieważ wydawało mi się, że sobie nie radzę, skoro muszę prosić o pomoc. To bardzo destrukcyjne myślenie, ponieważ podcina skrzydła i wpędza w poczucie winy. Naprawdę dobrze jest mieć w kimś wsparcie i wcale nie oznacza to, że jesteśmy gorsze lub słabsze. Mamy tendencję do tego, by podnosić sobie poprzeczkę coraz wyżej. Chcemy być idealnymi matkami, żonami, kochankami, pracownicami i gospodyniami… A tak się po prostu nie da. Nawet jeśli jesteś samotną matką i nie masz do pomocy partnera, możesz zwrócić się z prośbą do znajomych. Najtrudniej jest się po prostu przełamać. Ale to żaden wstyd!

Znajdź czas dla siebie

Może zabrzmi to absurdalnie, ale właśnie czas dla siebie jest kluczem do sukcesu. Żeby móc zapanować nad wszystkimi sprawami, trzeba być wypoczętym i zrelaksowanym. Jeśli ciągle gonisz w piętkę, powodujesz, że twój poziom frustracji wzrasta, a obowiązki i tak nie zostały wypełnione. To, że jesteś pracującą mamą, nie oznacza, że ​​masz poświęcić swoje zdrowie psychiczne i fizyczne dla dobra innych. Coś jest w powiedzeniu, że „szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko/rodzina”. Dlatego każdego tygodnia staraj się znaleźć czas dla siebie w swoim harmonogramie. To nie musi być Bóg wie ile. Kilka minut rano, zanim wszyscy się obudzą. Krótki spacer, zamiast wyjścia na lunch. Plotki z przyjaciółką przez telefon, gdy wracasz z pracy. Malowanie paznokci, gdy dzieci oglądają bajkę.

A przede wszystkim – bądź łaskawsza dla siebie. Każdej z nas wydaje się, że nie ogarnia, a tak naprawdę nie doceniamy siebie. Ot co!


 

Na podstawie: Your Tango

PoprzedniNastępny
Macierzyństwo

„Zatańczysz, jak ci zagram” – lubiłaś tak do niego mówić. Ale w końcu i on odszedł

Listy do redakcji
Listy do redakcji
7 lutego 2018
1 z 1

2

F

Po pewnym czasie przestał nawet odpisywać znajomym z pracy, jeśli były kobietami. Dla ciebie wszystko było podejrzane, każdy wyjazd z firmy kończył się karczemną awanturą. Jak to musi? Co to znaczy musi? Musi, to być dobrym mężem i to na twoich zasadach. Potrafiłaś nawet udać chorą, byle odwołał jakieś spotkanie, które nie było po twojej myśli.

Czasem tylko wychodził odetchnąć, pobiegać i zostawiał telefon w domu, żeby nie odbierać od ciebie. A potem zostawiał ten telefon coraz częściej i coraz częściej wychodził. Doprowadzało cię to do szału, traciłaś kontrolę. Telefon traktowałaś przecież jak smycz. A on się z tej smyczy zrywał, więc gdy wracał, karałaś go jeszcze większą oziębłością.

Wybaczył ci coś na kształt zdrady, choć właściwie powinien odejść, powiedzieć: znalazłaś kogoś, kto jest we wszystkim lepszy niż ja, żegnaj, teraz zacznę nowe życie. Ale on uwierzył, że twoja skrucha jest szczera. Jeden, jedyny raz błagałaś go wtedy o przebaczenie. Dotknęło go to, poruszyło nim. Czyli jednak masz uczucia, czyli może kochasz go, skoro potrafisz błagać, skoro w twoich oczach widać żal.

Był, kiedy go potrzebowałaś, bo wpadłaś w emocjonalny dół. Brał cię na ręce, robił gorącą czekoladę. Przez chwilę myślałaś wtedy, że tak już będzie zawsze i że to dobrze, że on jest.

Ale w końcu i on nie wytrzymał. Odszedł dopiero, gdy wparowałaś na jego imprezę firmową krzycząc, że cię zdradza, że jego koleżanki z pracy to dziwki. Wstyd, upokorzenie, konsekwencje… Na szczęście udało mu się wytłumaczyć, że masz problem. Jaki? Właściwie nie wiadomo. Jedno o tobie wiem na pewno. Jesteś toksyczna, mamo.

PoprzedniNastępny
Macierzyństwo

„Są takie listy, którym nie trzeba znaczka, koperty, poczty, człowieka, który dostarczy na czas”. Akcja #ListdoNiego

Listy do redakcji
Listy do redakcji
7 lutego 2018
Jak napisać list o miłości, czy wymaga rymów, czy
prozą jest prościej? Najbardziej magiczne w mych
słowach do Ciebie jest to, że ten list nie wymaga
zwierzeń – wiesz o mnie wszystko, znasz każdy
szczegół, dlaczego płaczę i żyję w biegu

Są takie listy, którym nie trzeba znaczka, koperty,
poczty, człowieka, który dostarczy na czas, na tę
chwilę, bo dzięki Tobie wiem, że żyję
Bez zbędnej otoczki, blichtru, diamentów, choć nie brak
u nas bogatych momentów; każdego dnia jest jakoś
inaczej, bywa burzliwie, spokojnie, bez sparzeń
Każdego dnia piszę do Ciebie, codziennie wysyłam milion
spostrzeżeń, że kocham, że pragnę, że mógłbyś coś
zmienić – nic między wierszami, zero tajemnic
Lecz są takie dni, kalendarz tak twierdzi, że wyznać należy
co nas w życiu cieszy; dziś Walentynki – Święto Miłości, napiszę
P.S. wciąż kocham Cię mocniej!
B.H

Akcja #ListdoNiego

Napisz i wyślij do nas swój #ListdoNiego – i uwolnij słowa. Wybrane listy opublikujemy, a najlepsze wyznania nagrodzimy – a nagrody czekają bajeczne. 😉

Bądźcie z nami, oprócz waszych listów w ramach akcji ukażą się… różne miłosne sekrety. Gotowi na miłość?

Czekamy na wasze listy pod adresem: [email protected]w tytule wiadomości wpisujcie: #ListdoNiego. Koniecznie podpiszcie się imieniem i nazwiskiem, a jeśli życzycie sobie publikację pod pseudonimem – napiszcie nam o tym!

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me .
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora i Sponsora konkursu swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).
Wysłanie tekstu jest równoważne ze zgodą na jego publikację oraz kontakt ze strony Oh!me w celu odbioru nagrody. Tekst powinien być podpisany imieniem i nazwiskiem. Publikacja pojawi się pod wybranym przez autora pseudonimem bądź inicjałami. Prosimy o dołączenie informacji, jak chcecie zostać podpisani lub wyraźną informację, że chcecie by tekst pojawił się pod waszym imieniem i nazwiskiem.

Nagrody:

logo

2 x zaproszenie do Hotelu Afrodyta Business&SPA*

ohme konkurs karnet

*Do nagrody przypisana jest dodatkowa nagroda pieniężna, przeznaczona na poczet pokrycia podatku dochodowego od wygranej w Konkursie. Dodatkowa nagroda pieniężna nie podlega wypłacie zwycięzcy i zostanie potrącona przez Sponsora oraz przeznaczona na pokrycie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych od wygranej w Konkursie zgodnie z art. 41 ust. 4 i 7 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Karnet ważny do zrealizowania przez 3 miesiące od daty rejestracji (przyznania karnetu).

Kopia Panorama hotel z zewnątrz Afrodyta

Szampan&Sekrety_logo_beztła

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od poniedziałku do czwartku. W pakiecie Gold butelka wina, śniadanie dla dwojga i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 500 PLN.**

IMG_5628

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od piątku do niedzieli. W pakiecie Gold butelka wina, śniadanie dla dwojga i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 800 PLN.*, **

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od piątku do niedzieli. W pakiecie Platinum butelka szampana, śniadanie dla dwojga, zmysłowa niespodzianka i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 1200 PLN.*, **

*Do nagrody przypisana jest dodatkowa nagroda pieniężna, przeznaczona na poczet pokrycia podatku dochodowego od wygranej w Konkursie. Dodatkowa nagroda pieniężna nie podlega wypłacie zwycięzcy i zostanie potrącona przez Sponsora oraz przeznaczona na pokrycie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych od wygranej w Konkursie zgodnie z art. 41 ust. 4 i 7 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
** Realizacja bonu podarunkowego zgodnie z regulaminem „Bonu Podarunkowego Szampan i Sekrety”; regulamin zawierający informacje o sposobie zrealizowania wygranej zostanie przesłany laureatom

Hama - logo

3 x zestaw dobrej mocy dla dwojga od hama, składający się z:

 1. Hama Ładowarka bezprzewodowa „Magnetic Touch” do smartfonów (1 szt.)
  hama_magnetictoich2

  – Gwarantowana maksymalna szybkość ładowania dostosowana do urządzenia

  – Zoptymalizowany proces ładowania oszczędza akumulator i wydłuża jego trwałość

  – Ekskluzywne wzornictwo na wysoki połysk

  – Bezprzewodowe ładowanie smartfonów za pomocą technologii Qi

  – Obracany o 360° zacisk do mocowania na kratce wentylacyjnej w pozycji pionowej lub poziomej

 2. Hama Power Pack „Premium Alu”, 8000 mAh, antracytowy (1 szt.)

hama_premiumalu1

– Ładowarka Power Pack umożliwia mobilne zasilania energią

– Atestowane ogniwa gwarantują najwyższy standard bezpieczeństwa i najwyższą jakość

Akcja trwa od 05.02.2018 do 28.02.2018 roku.

Regulamin zabawy jest dostępny tutaj.


Zobacz także

Chcieliśmy kochać nasze dzieci idealnie, za każdą obojętność naszych rodziców. Tak się hoduje egoistę?

Pamiętasz piosenkę: Kto jest beksą i mazgajem. Ten się do nas nie nadaje. Niechaj w domu siedzi sam. Ram tam tam

Podarujcie swoim najbliższym najlepszy prezent – siebie nawzajem. Wykorzystajcie jak najlepiej ten wolny czas