Go to content

Wszyscy wkładamy te produkty do lodówki. To duży błąd, czy też go popełniacie?

Większość z nas dla świętego spokoju wkłada wszystkie świeże produkty spożywcze do lodówki. To całkiem logiczne – chcemy w ten sposób przedłużyć ich zdatność do spożycia i uniknąć nieprzyjemnego zatrucia pokarmowego. Tymczasem okazuje się, że niektóre z nich nigdy nie powinny trafić do lodówki. Zastanawiałaś się kiedykolwiek, jak we właściwy sposób przechowywać warzywa i owoce? A może zwróciłaś uwagę na to, w jaki sposób układane są w sklepie? Które produkty znajdują się w chłodniach, a które trzymane są w temperaturze pokojowej? Skoro w marketach nie trzyma się ich w lodówce, to dlaczego chowasz je do niej zaraz po przyjściu do domu? Niektórym produktom spożywczym szkodzi nie tylko wysoka, ale także niska temperatura.

Sprawdź, o które produkty spożywcze chodzi i zrób porządek w swojej kuchni.

Źródło: Healthy Leo

energia Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/banan-%C5%BC%C3%B3%C5%82ty-kilka-banan%C3%B3w-owoce-1025109/”target="_blank">Bryanbeedit</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

1/15 Banany

Chociaż tuż po zerwaniu i w czasie transportu faktycznie przechowywane są w chłodniach, po wyłożeniu w sklepie trzymane są już w temperaturze pokojowej, by mogły w naturalny sposób dojrzewać. W domu powinniśmy trzymać je na kuchennym blacie. Dojrzałe banany będą gniły w lodówce. To samo dotyczy owoców cytrusowych.

Fot. iStock/YelenaYemchuk

2/15 Ziemniaki

Kartofle należy przechowywać w ciemnym, suchym pomieszczeniu, w którym panuje niska temperatura. Zdawać by się więc mogło, że lodówka to dla nich idealne miejsce. Niestety nie. Będą zdecydowanie gorzej smakowały. Ponadto ziemniaki najlepiej trzymać luzem – wszelkie plastikowe torby przyspieszają ich gnicie.To samo dotyczy marchewek.

Fot. iStock/ehaurylik

3/15 Cebula

Cebula powinna mieć kontakt z powietrzem, by jak najdłużej zachowała świeżość. Przed gniciem chroni ją łupinka. Jeśli jednak obraliśmy lub pokroiliśmy cebulę, należy schować ją do lodówki i jak najszybciej zużyć. W niskiej temperaturze staje się miękka i szybciej się psuje.

Fot. iStock/gradyreese

4/15 Awokado

Jeżeli kupiłaś niedojrzałe awokado, powinnaś trzymać je na blacie lub parapecie. Niska temperatura zatrzyma naturalny proces dojrzewania, przez co owoc nie będzie nadawał się do spożycia.

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/cebula-czosnek-przyprawy-pieprz-315377/”target="_blank">PublicDomainPictures</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

5/15 Czosnek

Umieszczenie czosnku w lodówce spowoduje jego kiełkowanie. Szybko stanie się gumowaty i pokryje się pleśnią.

6/15 Chleb

Nic tak nie wysusza chleb jak lodówka. Chociaż wydaje się, że tak dłużej zachowa świeżość, w rzeczywistości szybciej stanie się niesmaczny i suchy.

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/en/tomatoes-red-food-frisch-market-1280859/”target="_blank">Couleur</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n\n\n

7/15 Pomidory

Wszyscy kochamy pomidory za ich smak i aromat. Lodówka zabija jedno i drugie, ponieważ w niskiej temperaturze warzywa te przestają dojrzewać. Najlepiej więc trzymać je na blacie w kuchni. To samo dotyczy ogórków i papryki.

Fot. iStock/nitrub

8/15 Miód

Miód zawiera naturalne konserwanty, dzięki czemu nie psuje się. Ważne jedynie, by trzymać go w szczelnym, szklanym opakowaniu. Gdy wstawimy go do lodówki, cukier się skrystalizuje.

 

energia Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/melon-czerwony-ci%C4%99cie-w-plasterkach-166835/”target="_blank">PDPics</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

9/15 Arbuzy i melony

Owoce te nie psują się w temperaturze pokojowej, jeśli są w całości. Do lodówki należy je włożyć dopiero wtedy, gdy są rozkrojone. To samo dotyczy np. papai czy ananasa.

Fot. iStock/fcafotodigital

10/15 Oliwa z oliwek

Gdy umieścisz ją w lodówce, swoją konsystencją zacznie przypominać masło. Oliwę z oliwek należy przechowywać w suchym i ciemnym miejscu – najlepiej w szafce kuchennej.

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/kiwi-owoc%C3%B3w-%C5%BCywno%C5%9Bci-%C5%9Bwie%C5%BCe-dieta-400143/”target="_blank">StevePb</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n\n

11/15 Kiwi, śliwki, brzoskwinie

Tak jak pomidory, banany czy awokado, te owoce również przestaną dojrzewać po umieszczeniu ich w lodówce. Mogą także stracić część swoich właściwości odżywczych.

Fot. iStock/tataks

12/15 Masło orzechowe

Po włożeniu do lodówki stanie się twarde i suche, a więc trudne do rozsmarowania. Masło orzechowe można śmiało przechowywać w ciemnym i suchym miejscu.

Fot. iStock/serts

13/15 Ketchup

Ketchup zawiera stosunkowo dużo konserwantów. Jeśli więc regularnie go używasz i jedna buteleczka nie stoi u ciebie miesiącami w lodówce, może śmiało trzymać go na blacie w kuchni. Wszelkie sosy na bazie majonezu lub śmietany powinny jednak znaleźć się w lodówce.

Fot. iStock/HandmadePictures

14/15 Jedzenie w puszkach

Wszystko, co zostało zapakowane w puszki, może stać poza lodówką. Jednak gdy już otworzymy konserwę, należy zawartość przełożyć do miseczki w ten sposób przechowywać w lodówce.

Fot. iStock/CocoSan

15/15 Pączki

Jeśli schowamy je do lodówki, zrobią się suche. Natomiast polewa na wierzchu rozpuści się i rozmaże. Pączki należy trzymać w temperaturze pokojowej pod przykryciem. Jeśli obeschną, wystarczy wstawić je na kilkanaście sekund do mikrofalówki.