Lifestyle

Gdzie wakacje spędzają Lewandowscy, Rozenek i Chodakowska? Zobaczcie, wakacyjne kierunki podróży polskich gwiazd

Redakcja
Redakcja
31 lipca 2018
4 z 10

Kierunek: Chorwacja

Marcelina Zawadzka odwiedziła Chorwację. Wakacje spędził tam również…

☀️🇭🇷☀️#haveaniceweekend 💛 #croatia

Post udostępniony przez Marcelina Zawadzka (@marcelina_zawadzka)

… Dawid Kwiatkowski

 

#nofilterneeded @gauer_fitness Post udostępniony przez Dawid Kwiatkowski (@kwiatkowsky)

PoprzedniNastępny
Lifestyle

Idealna lodówka? To taka, w której produkty zachowują świeżość na dłużej. Ja taką znalazłam

Redakcja
Redakcja
31 lipca 2018
Fot. Materiały prasowe
 

Zastanawialiście się kiedyś bez jakiego urządzenia w domu trudno byłoby wam sobie poradzić? Zmywarka – ułatwia życie, ale naczynia zawsze można umyć samemu. Pralka – ciężko by było, ale też znaleźlibyśmy rozwiązanie. Lodówka? Hm. No właśnie lodówka. Nie mamy już ciemnych piwnic, jam w ziemi, w których moglibyśmy przechowywać żywność, zwłaszcza w takim upale, jaki obecnie panuje. Mięso, mleko, nabiał, wędliny? Gdzie to wszystko trzymać. Jak przechowywać? Nie wierzę, że chciałoby się wam każdego dnia biegać do sklepu po świeże produkty. Poza tym – czy wiecie, że średnio wyrzucamy 25% kupowanego jedzenia? Dlatego uważam, że lodówka jest niezbędnym i na dzisiaj już niezastąpionym urządzeniem w naszej kuchni i domu. Tylko jak wybrać tę idealną?

Tak się zdarzyło, że w ostatnim czasie zepsuła mi się lodówka. Stara, wysłużona, dawała sygnały swojej bezradności, których nie chciałam zauważyć. Aż tu nagle – bach – i zakończyła gwałtownie swój żywot. Zaczęła się internetowa najpierw podróż po sklepach AGD. Później postanowiłam sprawdzić „na żywo” wybrane modele. Co było dla mnie ważne? Przede wszystkim to, żeby do mojej lodówki wszystko się zmieściło, o różnych gabarytach – mniejszych, większych. By móc ustawić produkty tak, by były widoczne, by nie trzeba było ich szukać za piętrzącymi się jogurtami, serami czy butelkami z mlekiem, a później znajdować coś, co schowało się w rogu i zwyczajnie z zapomnienia się zepsuło. Możliwość ustawiania półek według własnego uznania, to był pierwszy punkt na mojej liście wymagań wobec lodówki. I faktycznie tę funkcję spełnia większość z nich. Pozostaje kwestia głębokości i szerokości półek. Ale jest jeszcze jedna ważna rzecz – szuflady. Dla mnie dotychczas jedyny, choć nie do końca skuteczny sposób na przechowywanie owoców i warzyw. Nieskuteczny, bo warzywa i owoce nie zachowywały tak długo świeżości, jak bym chciała, a jedyny, bo gdzie indziej je trzymać, zwłaszcza, gdy teraz gorąco, a owoców i warzyw całe mnóstwo. Nie da się przecież wszystkiego zjeść w jeden dzień.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

I pewnie dlatego moją uwagę przykuła lodówka firma Amica z AmicaFreshSystem, który pozwala utrzymać świeżość produktów dłużej niż dotychczas. Na czym polega innowacyjność lodówki z takim systemem? Otóż znajduje się w niej specjalny filtr FreshOn, który – uwaga – pomaga pozbyć się szkodliwego gazu z lodówki wytwarzanego przez owoce i warzywa. Tak, nie przesłyszeliście się. Warzywa i owoce są źródłem gazu etylenowego, tzw. hormonu starzenia, który nie mając dokąd uciec, staje się przyczyną utraty ich świeżości.

filtr4 filtr2

Technologia FreshOn zastosowana w lodówce firmy Amica eliminuje gaz etylenowy już wewnątrz pojemnika na warzywa i owoce, tym samym wydłużając trwałość świeżej żywności, zwłaszcza zielonych warzyw. Pomyślicie: „Ciekawe, ile wymiana takiego filtra kosztuje?”. I tu was znowu zaskoczę – filtr czyści się raz w roku wystawiając go na działanie promieni słonecznych na jeden dzień. Prawda, że proste?

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

To właśnie ta funkcja lodówki przekonała mnie do siebie, bo oznacza koniec wyrzucania zwiędłych liści sałaty, czy leżących zbyt długo w szufladzie rzodkiewek, ogórków, moreli i nektarynek. Czy zdajecie sobie sprawę, że my – Polacy, wyrzucamy rocznie 9 milionów ton jedzenia do śmieci? Dziewięć milionów! Każdy liść sałaty, każdy owoc, każdy plaster wyschniętej wędliny się do tego przyczynia! Dlatego bardzo ważne jest, by zadbać o prawidłowe przechowywanie jedzenia tak, by jak najdłużej było świeże.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Kiedy wiem, że czegoś nie zjemy, że wpadłam znowu w kompulsję gotowania, cieszę się, że mam też miejsce do zamrożenia jedzenia. Lodówka marki Amica posiada zamrażarkę z technologią FrostControl, dzięki której lód nie osadza się między szufladami, a ja zyskuję więcej miejsca na produkty. To zasługa unikalnego usytuowania parownika. Żadna ściema – naprawdę działa.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Nowa lodówka stanęła w mojej kuchni. Zrobiłam w końcu większe zakupy i rozplanowałam rozłożenie produktów w lodówce tak, by były widoczne, bym wiedziała, gdzie co jest, by nic się nie zepsuło i nie zmarnowało. Kupiłam też dużą porcję lodów dla dzieci na te upały i trochę świeżego bobu do zamrożenia na jesienne dni. A do specjalnej szuflady z filtrem włożyłam świeżą pietruszkę, koper, sałatę, szpinak i pomidory. Wiem, że mogę zrobić taki zapas, który nie zdąży się zepsuć.


Artykuł powstał przy współpracy z firmą Amica

 


Lifestyle

3 sposoby, na jakie krzywdzimy nasze dzieci

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
31 lipca 2018
Fot. iStock/evgenyatamanenko

Krzywda dziecka zbyt często pozostaje niezauważona. Niektóre formy krzywdzenia dzieci zostały przez nas wręcz „zatwierdzone” jako naturalny element wychowawczy, konieczność w obliczu niemożności użycia innych środków, które nie byłyby oparte na użyciu przemocy.  Agatha Christie miała rację, mówiąc: „Jedną z najszczęśliwszych rzeczy, które mogą ci się przydarzyć w życiu, jest szczęśliwe dzieciństwo”.

Dziś jednak, mimo, że rodzice i nauczyciele są bardziej niż kiedykolwiek świadomi reperkusji niektórych tradycyjnych metod wychowawczych, nadal stosują wiele z nich i wciąż nie do końca rozumieją, że skrzywdzić dziecko można nie tylko fizycznie.

Formy krzywdzenia dzieci

Pojęcie krzywdzenia dzieci można zdefiniować jako świadome lub nieświadome działanie mające na celu narażanie emocjonalnej, poznawczej lub fizycznej integralności dziecka. Są nimi:

Przemoc fizyczna

Jest to najczęstsze nadużycie. Jest określane przez specjalistów jako dobrowolne zachowanie, które powoduje fizyczne uszkodzenie nieletniego, a nawet przyczynia się do rozwoju chorób fizycznych. Zazwyczaj na ma celu narzucenie dyscypliny, a jest konsekwencją braku kontroli nad emocjami.

Emocjonalne nadużycie

W tym przypadku granice są mniej obiektywne. Specjaliści uważają, że jest to zestaw zachowań, które prowadzą do interakcji z nieletnim w oparciu o słowną wrogość, poprzez obelgi, groźby i pogardę. Ten rodzaj nadużycia blokuje każdą inicjatywę interakcji ze strony dziecka. W ten sposób rodzi się emocjonalne opuszczenie i bierna postawa rodzica wobec potrzeb dziecka.

Zaniedbanie dziecka

Jest to całkowite lub częściowe zaniechanie uwagi i / lub opieki nad dzieckiem. Według różnych autorów zaniedbanie może być fizyczne, ale także społeczne i emocjonalne. Można je również odróżnić od fizycznej rezygnacji. Oznacza to, że osoba działa świadomie lub nieświadomie, z powodu braku pozytywnych wzorców,  braku pozytywnych wartości lub z powodu ignorancji. Ten, który porzuca może, ale nie musi wiedzieć, że ten czyn powoduje psychiczne uszkodzenie dziecka.


Na podstawie: nospensees.fr

 


Zobacz także

Buty prosto z wybiegu na sezon jesień-zima 2018

Akcja „Zęby na 6-tkę!” Tydzień II, wyzwanie #5

Resurfacing – odmładzanie przez regenerację