Lifestyle

Vata, pitta lub kapha. Dieta ajurwedyjska i zalecenia dla 3 typów kształtu ciała

Redakcja
Redakcja
21 lutego 2018
1 z 3

Vata

Fot. iStock/fizkes

Cechy charakterystyczne — sylwetka smukła, nie ma tendencji do przybierania na wadze. Osoby w typie vata są albo bardzo wysokie, albo niskie, mają suche, często rozdwajające się włosy i przesuszoną skórę, tendencję do zimnych kończyn. Cechują się niskim progiem odporności na ból i częstymi problemami trawiennymi.

Najlepsze pokarmy do spożycia — ciepłe pożywienie, gotowany owies i płatki, orzechy, zboża, takie jak orkisz, ryż, owies, mąka durum, komosa ryżowa,
gotowane warzywa, szczególnie strączkowe, ghee (masło klarowane). Polecane są owoce słodkie oraz leśne, cytrusy, melony.

Żywność, której należy unikać — żywność mrożona lub zimna, żywność sucha (np. płatki zbożowe), surowe owoce i warzywa.

Styl życia i ćwiczenia fizyczne — osoby w typie vata są energiczne i służy im codzienna rutyna o ustalonych porach dnia. Najlepsza dla nich aktywność to joga, taniec, pływanie lub chodzenie.

PoprzedniNastępny
Lifestyle

Jak być lepszym mężem? Krótki poradnik dla panów

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
21 lutego 2018
1 z 1

Jak być lepszym mężem? Krótki poradnik dla panów

Fot. iStock/Eva-Katalin

Uwzględnij współzależność

Wiele mówi się o tym, że choć jesteśmy w związku, każde z nas jest odrębną jednostką. To prawda. Po ślubie wciąż pozostajesz sobą. Problem jednak w tym, że między wami powstaje współzależność, czy tego chcesz czy nie. Wszystkie twoje ważne decyzje będą miały bezpośrednie przełożenie na wasze życie. Pamiętaj o głębszych konsekwencjach, jakie będą miały twoje wybory, zanim podejmiesz odpowiednie działania. Nie istnieje też coś takiego jak „moje i twoje problemy”. Utrata pracy, uzależnienie, kłopoty finansowe, trudne dzieci, choroba – to wszystko są wasze wspólne problemy.

Pielęgnuj wasz związek

Nie pozwól jej dojść do wniosku, że wszystko, co najlepsze jest już za wami. Jeżeli nie wiesz, co robić, przypomnij sobie, czym ją ująłeś i zdobyłeś na początku waszej znajomości. To najlepszy sposób, by na nowo rozpalić wasze uczucie. Często chodzi o te nieszczęsne randki, z których szybko rezygnujemy. Pomyśl, co wywołuje na jej twarzy uśmiech i jak wywoływałeś go kiedyś.

Nie odpuszczaj

Wszystko da się naprawić, jeżeli tylko się chce. Gdy żona komunikuje, że jest nieszczęśliwa, usiądźcie i porozmawiajcie o tym, wprowadźcie plan naprawczy. Załamywanie rąk, odpuszczanie lub sugerowanie, by „coś ze sobą zrobiła” to najgorsze, co możesz w takiej sytuacji zrobić. Już samo twoje zaangażowanie w związek sprawi, że i ona inaczej spojrzy na wasze wspólne życie.

Bądź asertywny

Żadna kobieta nie lubi faceta, który tylko jej przytakuje i nie ma własnego zdania. To nie jest partnerstwo i taką postawą nie zapewnisz jej poczucia bezpieczeństwa. Uważaj jednak, żeby nie popaść w skrajność i nie stać się tyranem, czyli facetem, który zawsze musi stawiać na swoim. Asertywny partner jest pewny siebie i jasno komunikuje swoje zdanie. Oczekuje szacunku, ale i potrafi go okazać. To jest przepis na udane małżeństwo.

Komplementuj i doceniaj

Ona wciąż chce czuć, że dla ciebie jest jedyna, wyjątkowa i niepowtarzalna. Chce słyszeć komplementy i chce, by jej wysiłki były doceniane. Nie musisz jej słodzić na każdym kroku. Chodzi o to, żebyś był uważny – przyglądał się jej i waszym relacjom, dostrzegał trud, dobre chęci, mówił „proszę” i „dziękuję”. To naprawdę nie musi być nic spektakularnego…

A teraz pozostaje tylko odwrócić role i te same słowa skierować do kobiet. Bo wszystko to, co wymieniłam, powinny sobie wziąć do serca także żony. To po prostu przepis na udany związek.

Na podstawie: Your Tango

PoprzedniNastępny
Lifestyle

10 rzeczy, które staną się, gdy tylko zaczniesz codziennie ćwiczyć

Redakcja
Redakcja
21 lutego 2018
1 z 1

10 rzeczy, które staną się, gdy tylko zaczniesz codziennie ćwiczyć

Fot. iStock/SrdjanPav

6. Pozytywnie doładujesz swój mózg

Endorfiny to „hormony szczęścia”, które wpływają na dobre samopoczucie oraz energię do działania. Wyrzut endorfin jest jednym ze skutków ubocznych ruchu, dlatego miłośnicy sportu po treningu odczuwają satysfakcję i radość z ruchu, są mniej zestresowani. I mają ochotę na więcej.

7. Wzmocnisz pamięć

Ruch, szczególnie ten na świeżym powietrzu doskonale dokarmia nie tylko mięśnie, ale i mózg. Ćwiczenia pobudzają serce, które zasila mózg stałym przepływem krwi i tlenu, zmniejszając również szkodliwy stres oksydacyjny. Naukowcy stwierdzili, że ćwiczenia zwiększają gęstość hipokampa, czyli tej części mózgu, która jest niezbędna do nauki i pamięci.

8. Zwiększysz próg odczuwania bólu

Co prawda ból odczuwamy w ten sam sposób, jednak to regularne ćwiczenia i przełamywanie kolejnych barier sprawia, że nasze ciała stają się na ból bardziej odporne, przywykając do niedogodności. Regularne rozciągające i wzmacniające ciało ćwiczenia przy dolegliwościach takich jak bóle kości i stawów, chroniczny ból pleców, fibromialgia, przynoszą realną ulgę, a czasem i zniesienie problemu.

9. Będziesz miała lepsze życie seksualne

Lepsze wytrenowanie to lepsza i kondycja i sylwetka. To przekłada się na chęci i możliwości testowane z partnerem w łóżku. Oczywiście uprawianie sportu nie jest wyznacznikiem fantastycznego seksu, ale osoby bardziej wygimnastykowane, świadome ciała, mogą pozwolić sobie na więcej niestandardowych pozycji i nowych doświadczeń.

10. Odczujesz satysfakcję

Świadomość własnego uporu i gotowości do wprowadzenia zmian w życie wzmacnia poczucie sensu tego, co robimy. Sport hartuje nie tylko ciało, ale i psychikę, pozwala pokonywać kolejne bariery, czyni nas silniejszymi od wewnątrz. Niesamowicie jest być świadkiem własnej przemiany, z osoby która wieczory spędzała na kanapie, w kogoś, kto z uśmiechem wkłada strój do ćwiczeń. Po takim doświadczeniu wiesz, że możesz naprawdę wiele.

źródło: www.powerofpositivity.com

PoprzedniNastępny

Zobacz także

On umiera właśnie na katar? Trudno w to uwierzyć, ale ma do tego prawo

Rozmiar nie ma znaczenia

Pora na nagą prawdę! Rozmiar nie ma znaczenia, chcemy być szczęśliwe!

Oda do przeklinania. Podobno najwięcej przeklinają ekstrawertycy! Czy to na pewno prawda?