Uroda Zdrowie

Wygląd paznokci zdradza choroby i pielęgnacyjne zaniedbania. Sprawdź, co mówią o tobie twoje paznokcie

Redakcja
Redakcja
14 sierpnia 2017
8 z 8

Ciemne plamy i prążki oraz zmiany koloru

Fot. iStock

Zazwyczaj zmiany zabarwienia płytki paznokcia są po prostu nieestetyczne, ale nie są niepokojącym symptomem zdrowotnym.

Z lekarzem należy skonsultować się, gdy nastąpiła dekoloryzacja paznokcia w postaci ciemnych prążków – ciemne plamy i prążki, które nie przesuwają się w miarę wzrostu paznokcia, mogą być symptomem czerniaka.

Inne zmiany w zabarwieniu :

Blada skóra pod paznokciami zwykle świadczy o niedoborach żelaza i może być jednym z objawów niedokrwistości (anemii).

Zażółcenie płytki wskazuje na choroby nerek, płuc i wątroby. Może być również skutkiem palenia papierosów lub działania leków.

Niebieskawa skóra to znak, że organizm jest niedotleniony i możliwe są problemy z układem oddechowym lub krążenia.

Brązowe zabarwienie paznokcia powstaje na skutek urazu mechanicznego i jest efektem podpłytkowego wylewu krwi.

PoprzedniNastępny
Uroda Zdrowie

Olej palmowy – tanie zło. O jego zgubnych skutkach dla ekosystemu i zdrowia

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
14 sierpnia 2017
Fot. iStock/slpu9945
 

Olej palmowy budzi wiele emocji. To jeden z najpopularniejszych, a zarazem najtańszych tłuszczów roślinnych stosowanych na ogromną skalę w produkcji żywności i kosmetyków. Producenci chętnie po niego sięgają ze względu na jego niską cenę, a co za tym idzie – niską jakość. Nieświadomi konsumenci nawet nie zdają sobie sprawy o jego niekorzystnym wpływie na zdrowie. Nie wspominając już o zagrożeniach dla przyrody i przykrych konsekwencjach dla ekosystemu. Czy istnieje skuteczny sposób na ograniczenie oleju palmowego w produkcji?

Zaburzenie ekosystemu

Olej palmowy uzyskuje się na masową skalę z miąższu owoców palmy oleistej. Na całym świecie z powierzchni ponad 17 milionów ha uzyskuje się rocznie ok. 60 milionów ton tego składnika oraz oleju z pestek palmowych. Największy udział w ich pozyskiwaniu mają Malezja i Indonezja – aż 80% światowej produkcji oleju palmowego.

Plantacje tworzone są w dużej mierze kosztem karczowanych lasów deszczowych – naturalnych siedlisk zagrożonych gatunków takich jak orangutany czy tygrysy sumatrzańskie. Efektem tej drastycznej wycinki jest zaburzenie ekosystemu.

Fotolia_95721787_M

Niestety, bardzo często w celu uzyskania ziemi, na której powstanie plantacja, zostaje rugowana miejscowa ludność.

Destrukcja lasów deszczowych jest także jednym z istotnych czynników zmian klimatu. Każdego roku w wyniku degradacji i wypalania indonezyjskich lasów podmokłych, emitowanych jest ponad 1,8 miliarda ton gazów cieplarnianych. Stanowi to ponad 4% ich światowej emisji.

Jak widać, zgubny wpływ nadmiernego stosowania tego składnika dla naszej planety jest niezaprzeczalny. A niestety dane nie są pocieszające. Popyt na jego wytwarzanie ciągle rośnie – w 2014 roku jego konsumpcja wyniosła aż 55 milionów ton.

Tani sposób na utratę zdrowia

Uzyskany olej może mieć barwę ciemnożółtą lub pomarańczową. Znajduje się na drugim miejscu olejów jadalnych wykorzystywanych do produkcji. Gdy jest utwardzany, staje się szkodliwy dla zdrowia. Na co szczególnie ma wpływ?

Spożywanie dużych ilości tłuszczów trans wpływa na właściwości błon komórkowych. Zmniejsza ich płynność, elastyczność i przepuszczalność. Na podstawie licznych badań stwierdzono, że podnosi poziom złego cholesterolu LDL, co może doprowadzić do miażdżycy i chorób serca.

Zaobserwowano także, że silnie wpływa na masę ciała i powoduje przyrost tkanki tłuszczowej, głównie brzusznej. Jest to niebezpieczne dla zdrowia, może doprowadzić do wielu chorób np. cukrzycy typu II.

Rezygnacja z oleju palmowego przez producentów. Czy to możliwe?

Niestety, zastąpienie oleju palmowego innymi olejami tropikalnymi na dłuższą metę się nie powiedzie. Dlaczego? Ponieważ żadna inna roślina nie zapewnia tak wysokich plonów z hektara jak palma olejowa. Przeciętnie z takiej powierzchni uzyskuje się 3,3 ton oleju palmowego. Rzepak, kokos czy słonecznik dają przeciętnie zaledwie 0,7 tony oleju na hektar.

W związku z tym bezkrytyczne zastąpienie oleju palmowego innymi olejami roślinnymi nie rozwiąże problemu w dłuższej perspektywie, lecz jedynie odsunie go w czasie. Wymagałoby to większej powierzchni pod uprawy. Sens miałoby jedynie zastąpienie oleju palmowego przez oleje rodzime, np. rzepakowy czy słonecznikowy.

Jednak są przedsiębiorstwa, które chcą walczyć o dobro planety i zdrowie konsumentów oraz chcą zapobiec wyginięciu zagrożonych gatunków zwierząt. Jaki mają plan?

– Jako przedsiębiorstwo chcemy działać zgodnie z zasadą transparencji. Postanowiliśmy w pierwszej kolejności opracować receptury nieobejmujące oleju palmowego, aby nie generować popytu w tym zakresie. Jesteśmy w stałym kontakcie z organizacjami proekologicznymi, jak WWF, by w przyszłości wykorzystywać zalecane i trwałe źródła olejów – podaje marka Dr. Belter, która zajmuje się produkcją kosmetyków.

nobless_gruppe_deko

Jest to jedna z nielicznych marek, która głośno mówi o szkodliwym działaniu oleju palmowego. Dla nich priorytetem jest zdrowie konsumenta i dbanie o ekosystem. Nie chcą niszczyć tego, co jest najcenniejsze. Mamy nadzieję, że więcej firm weźmie z nich przykład.


Artykuł powstał we współpracy z Dr. Belter


Uroda Zdrowie

To ojcowie są odpowiedzialni za podział ról w związku. Panowie, czas na zmiany! Nawet reklamy o tym mówią!

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
14 sierpnia 2017
fot. screen z YouTube/ Flock of Broads

Matka wraca z pracy dźwigając przy okazji zakupy, robi obiad, nastawia pranie, porządkuje to, co domownicy zostawili w nieładzie. Ojciec wraca, wita się ze wszystkimi, zjada obiad ugotowany przez żonę, chwilę bawi się z dziećmi i siada na kanapie zmęczony po całym dniu. Brzmi znajomo? Taki system panuje niestety w większości domów na świecie, pomimo partnerstwa w związku, to kobiety są odpowiedzialne za większość domowych obowiązków. Ale koniec z tym, czas na zmiany, panowie – tak, wy, panowie, bo to od ojców zależy, jak będzie wyglądać przyszłość ich córek.

Do rozmowy o podziale ról w związkach, w rodzinie zaprasza nas reklama proszku do prania. Krótki filmik pokazany jest z perspektywy ojca odwiedzającego dorosła już córkę i jej rodzinę. Starszy pan obserwuje jej dom i wyciąga wnioski na temat tego, jak ją wychował i jakie zachowania przekazał. Wnioski, które go zasmucają i zmuszają do przemyśleń, niektórych rzeczy szczerze żałuje – zwłaszcza tych, które odnoszą się do podziału ról ze względu na płeć.

„Przepraszam w imieniu każdego taty, który dawał zły przykład” – pisze w liście ojciec do swojej dorosłej córki i obiecuje: „Podejmę świadomy wysiłek, by pomóc mamie w pracach domowych. Może nie zostanę królem kuchni, ale przynajmniej mogę pomóc w praniu. Przez te wszystkie lata byłem w błędzie, ale nadszedł czas, aby wszystko naprawić”.

fot. screen z YouTube/ Flock of Broads

fot. screen z YouTube/ Flock of Broads

Choć to tylko reklama detergentu, to porusza ważne kwestie, które od dawna poddawane są pod dyskusję – kwestie pracy kobiet na dwa etaty (praca zawodowa i obowiązki domowe), nierówny podział ról w rodzinie, przypisywanie pewnych zadań jedynie ze względu na płeć i wynoszenie z domu rodzinnego nie do końca właściwych obrazów i schematów. Badania pokazują, że problem ten istnieje na całym świecie, a społeczeństwo już od najmłodszych lat nakłada na dziewczynki więcej obowiązków i wymagań jedynie ze względu na ich płeć. Walka ze stereotypami i podwójnymi standardami nie jest łatwa i choć obecnie, zwłaszcza w Europie i Ameryce Północnej, wiele się dzieje w tym zakresie, to zmiany są powolne i trudne ze względu na stereotypy przenoszone z pokolenia na pokolenie.

Panowie, czas zatem na zmiany! Pomyślcie o swoich córkach i dla ich dobra i szczęścia przeanalizujecie swój udział w domowych obowiązkach – może czas nauczyć się obsługi sprzętów AGD i zaangażować nieco bardziej?


Zobacz także

brazylijskie bikini

Golono – strzyżono. Moda na brazylijskie bikini wcale nie jest zdrowa

6 trików, które pokochają osoby z kręconymi włosami

Najbardziej luksusowa szczotka świata! Zobaczcie koniecznie