Uroda Zdrowie

Chcesz mieć płaski brzuch? Unikaj tych 9 rzeczy

Redakcja
Redakcja
4 maja 2017
2 z 9

Sól

Fot. iStock / Anna-Ok

Lubimy dobrze doprawione potrawy, ale nadmiar soli (a także cukru) jest bardzo zdradliwy. Cukier to oczywiście puste kalorie, natomiast sól zawiera sód, który podnosi ciśnienie oraz zatrzymuje wodę w organizmie powodując obrzęki, na czym cierpi również wygląd brzucha.

PoprzedniNastępny
Uroda Zdrowie

10 zachowań dzieci, które wcale nie są „niegrzeczne”. Rodzicu, zrozum i odpuść

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
4 maja 2017
Fot. iStock/ArtMarie
 

Jakże często, zbyt szybko tracimy cierpliwość w stosunku do naszych dzieci, zarzucając im, że są niegrzeczne, podczas gdy tak naprawdę, ich zachowanie nie zawsze jest w pełni zależne od nich samych. Jak wiele powinniśmy się jeszcze o naszych dzieciach dowiedzieć, by oszczędzić sobie i im, niepotrzebnych nerwów. Przeczytajcie dziś koniecznie, o 10 sytuacjach, które prawdopodobnie znacie, ale od dziś, spojrzycie na nie zupełnie inaczej.

10 zachowań dzieci, które wcale nie są „niegrzeczne”

1.  Nieumiejętność kontrolowania impulsów

Zdarzyło ci się powiedzieć do dziecka: „Nie wyrzucaj tego!”, a chwilę potem zobaczyć jak twoja pociecha postępuje dokładnie na odwrót? Badania wykazały, że obszary mózgu odpowiedzialne za samokontrolę są niedojrzałe przy urodzeniu i nie w pełni dojrzałe, aż do końca okresu dojrzewania. Rozwój samokontroli jest długim, powolnym procesem. Zdaniem naukowców, zbyt wielu rodziców uważa, że dziecko w wieku poniżej 3lat powinno „się słuchać” i nie robić tego, co zostało” zabronione”, podczas gdy większość dzieci nie opanuje tej umiejętności aż do wieku 3, 4 lat.

2. Nadmierne pobudzenie

Jeśli oferujesz swojemu dziecku zbyt wiele bodźców – zabierasz je jednego dnia do parku, do znajomych, na zakupy i na wspólną zabawę z dziećmi twojej siostry – nie możesz mieć do niego pretensji o to, że w pewnym momencie staje się niespokojne, nerwowe, nadpobudliwe. Dzieci doświadczają „skumulowanej reakcji stresowej” od tego bogactwa doświadczeń. Dziecięcy mózg zwyczajnie potrzebuje czasu, by każde z tych doświadczeń oddzielnie sobie „poukładać”.

3. Zaspokajanie potrzeb

Dzieci są złe, kiedy są głodne i śpiące, gdy właśnie skończyły zabawę, albo „wariują”, kiedy mają być chore. Znacie to? Pamiętajcie – dziecięca zdolność do zarządzania emocjami i zachowaniem jest znacznie zmniejszona, gdy są one zmęczone lub chore.

4. Wyrażanie „silnych” emocji

Jako dorośli uczymy się oswajać lub ukrywać nasze emocje. Czasem je wypieramy, czasem „nie zauważamy”. Dzieci tego jeszcze nie potrafią. Krzyk lub płacz pomagają im poradzić sobie z silnymi emocjami. Nie powinniśmy karać naszych pociech za reakcje wynikające z silnych emocji.

5. „Rozwojowa” potrzeba ruchu

„Usiądź”, „przestać gonić swojego brata wokół stołu”, „przestań w kółko podksakiwać”… Ile razy próbowaliście zadziałać „wbrew naturze” waszego dziecka nie rozumiejąc jego rozwojowej potrzeby ruchu? Dzieci potrzebują spędzać czas na zewnątrz, w parkach, na rowerach, skacząc, biegając i wspinając się po drabinkach. Zamiast nazywać dziecko „niegrzecznym”, gdy wykazuje się zbyt dużą energią, może lepiej byłoby zorganizować szybkie wyjście na plac zabaw lub spacer wokół bloku?

6. Potrzeba niezależności i stawiania „oporu”

Już całkiem małe dzieci starają się robić różne rzeczy intencjonalnie „dla siebie”. Przedszkolaki potrafią przejąć inicjatywę i przeprowadzić swoje własne plany. Nawet jeśli jest to irytujące, tak właśnie uczą się realizować swoje zamierzenia, podejmować własne decyzje, i stają małymi, niezależnymi osobami.

7. Skrajności

Wszyscy mamy zalety, które mogą działać „przeciw nam”. Może jesteśmy wrażliwi, ale jednocześnie chłoniemy jak gąbka negatywne nastroje innych ludzi. Dzieci są podobne – mogą sobie świetnie radzić same w szkole, ale mają trudności z samodzielnym odrabianiem pracy domowej w domu, kiedy w ich pokoju panuje bałagan. Mogą być ostrożne, ale niechętnie podejmować się nowych działań.

8. Potrzeba zabawy… czym się da

Twoje dziecko maluje twarz jogurtem, bawi się twoimi kluczami, zakłada twoje buty… Niektóre pozornie „złe” zachowania są zaproszeniem do zabawy, skierowanym do ciebie.

9. Reakcja na nastroje rodziców

Dzieci są szczególnie wrażliwe na nastroje rodziców. Jeśli jesteśmy zestresowani, rozkojarzeni, smutni, nasze pociechy przejmują te nastroje.

10. Reakcja na niekonsekwentne stosowanie zasad

Jednego wieczora czytasz swojemu dziecku pięć książek, ale następnego masz tylko czas na krótkiego buziaka na „dobranoc’. Gdy brak rutyny wprowadzającej jakiś porządek, dzieci bywają sfrustrowane, marudne i płaczliwe.


 

Na podstawie: psychologytoday.com


Uroda Zdrowie

10 dowodów na to, że „roztrzepani” ludzie są bardzo inteligentni

Redakcja
Redakcja
4 maja 2017
Fot. iStock / MarioGuti

Każdy z nas ma w swoim otoczeniu kogoś, kogo można żartobliwie nazwać „trzepakiem”. Ludzie z tendencją do roztrzepania radzą sobie wręcz nadzwyczaj dobrze, mimo iż czasem żyją w chaosie. Brak uporządkowania dotyczy nie tylko przestrzeni, ale i zachowania czy nawyków. 

Wystarczy rzut oka na szafę czy biurko delikwenta i już wiadomo, że do czynienia mamy z osobą, której chaos nie przeszkadza. A nawet wręcz przeciwnie. Rzucone gdzieś klucze, dzwoniący z łazienki telefon i chleb odłożony do lodówki — nie z takimi rzeczami radzą sobie ludzie średnio zorganizowani. To, co innym sprawi trudność, dla nich problemem nie będzie. I są na to konkretne dowody.

10 dowodów na to, że roztrzepani ludzie są bardzo inteligentni

1. Osiągają wysoki wynik w skali słownej testów IQ

Test mierzący poziom IQ dzieli się na skalę słowną (werbalną) i bezsłowną (wykonaniową). Część słowna odnosi się do obszarów mózgu, które promują idee „globalnego” myślenia, ciekawości i zadawania pytań „co jeśli?”. Część bezsłowna polega na wykonaniu testu i ocenie zdolności do podjęcia rzeczowych informacji i manipulowania nimi poprawnie, zastosowania ich do sytuacji, aby wykazać przyczynę i skutek korelacji, zrozumienie procesów krok po kroku. Chaotyczne osoby o wiele lepiej sprawdzają się w zakresie słownym, ponieważ dochodzą do unikalnych rozwiązań, które nie są związane z tradycyjnymi metodami robienia określonych rzeczy.

2. Są wyjątkowo kreatywni

Do głowy osób roztrzepanych przychodzą różne, niestandardowe rozwiązania. W poszukiwaniu najlepszego efektu łamią zwyczajne granice myślenia, wychodzą poza utarte schematy, nie boją się eksperymentować, korzystać z poczucia humoru. Korzystają z bogactwa obrazów, które podsuwa im umysł.

3. Robią wiele rzeczy naraz

Roztrzepani łapią się za kilka rzeczy, z którymi radzą sobie doskonale. Poza głównym zajęciem, pracą, mają hobby, którym oddają się z powodzeniem. To bardzo rozwija, a różnorodność nowych doświadczeń i wyzwań powoduje, że działają oni z wielką radością, tworząc coś niepowtarzalnego.

4. Emanują energią

Roztrzepani nie szukają ciszy i spokoju, a raczej towarzystwa osób energetycznych, którzy zaspokajają ich zapotrzebowanie na nowe doświadczenia i ciekawość. Sami są równie energetyczni, stale próbując i ucząc się czegoś nowego, szukając nowych pomysłów. A że przy okazji robi się bałagan, to jedynie efekt spożytkowanej gdzie indziej, niż podczas sprzątania, energii.

Fot. iStock / digitalhallway

Fot. iStock / digitalhallway

5. Nie liczą czasu

Zegarek rzadko bywa ich sprzymierzeńcem. Ludzie chaotyczni mają tendencję do spóźniania się nie z lenistwa, tylko ponieważ nie zauważają, jak szybko ucieka im czas. A oni szykując się na wieczorne wyjście, potrafią w międzyczasie zająć się kilkoma innymi, ciekawymi rzeczami, aż do momentu, gdy orientują się, która jest faktycznie godzina. Oni nie marnują czasu, oni przeznaczają go na arcyciekawe i niecierpiące zwłoki sprawy.

6. Nie angażują się, gdy coś ich nie interesuje

Chaotyczni ludzie często mają trudności w szkole, choć przyczyną nie są braki w inteligencji, a wręcz przeciwnie. Ale jeśli nie są zainteresowani zagadnieniem, czy przedmiotem, nie spędzają czasu potrzebnego do opanowania tych treści lub umiejętności. Wolą robić coś ciekawego, co przynosi im satysfakcję, a nie jest przykrą koniecznością.

7. Niemożliwe dla nich nie istnieje

Osoby niezorganizowane wykazują tendencję do poszukiwania niestandardowych rozwiązań. Choćby mieli zacząć od drugiej strony, tak będą kombinować puszczając wodze fantazji, że w końcu uda się znaleźć potrzebne rozwiązanie. Uwielbiają wyzwania, są pomysłowi i często chcą spróbować nowych metod.

8. Dążą do większej wiedzy

Osoby z chaotycznym umysłem nie trzymają się tylko jednej dziedziny zainteresowań. Często sięgają po kilka ciekawych dla nich rzeczy i zagłębiają się w literaturę i internet. Mają potrzebę badania i zdobywania wiedzy, o ile jej przedmiot jest dla nich interesujący.

9. Myślą globalnie

Myślenie globalne cechuje osoby niezorganizowane, a to bardzo ułatwia życie. Np. zamiast krok po kroku, patrząc na instrukcję składać dany przedmiot, osoba myśląca globalnie złoży go, patrząc na zdjęcie.

10. Wydają się być wszechwiedzący 

Osoby roztrzepane mają wiedzę rozległą, nadążającą za ich zainteresowaniami. Ponieważ są oni zazwyczaj bardzo zaangażowani przy wyrażaniu swoich myśli i opinii czy wiedzy, mogą być postrzegani przez otoczenie, jako wszechwiedzący. Bywa, że jest to źle odbierane, jako przemądrzałość przy braku cierpliwości dla niewiedzy innych.


źródło: www.lifehack.org


Zobacz także

Suche dłonie – 9 skutecznych i niezawodnych sposobów

Wspieranie chorego działa na niego jak kolejne lekarstwo

Przełom w walce z rakiem nastąpi w 2019 roku? Pierwszy test z krwi, który ma wykrywać jeszcze bezobjawowe nowotwory