Uroda

Dwa, banalnie proste, domowe sposoby na lśniące włosy

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
9 maja 2018
1 z 2

Przepis na wodę ryżową

Fot. iStock/Bedrin-Alexander
  1. Ugotuj ryż, ale dodaj odrobinę więcej wody.
  2. Po ugotowaniu odcedź wodę do miseczki i ostudź. Oto twoja woda ryżowa.
  3.  Umyj tak jak zawsze  włosy, spłucz szampon, przelej wodę ryżową na włosy i pozwól jej zadziałać przez przez 2-3 minuty.
  4. Na koniec płucz i ciesz się fantastycznym efektem.
PoprzedniNastępny
Uroda

Jak zatrzymać toksyczne koło stresu, czyli przestań się „nakręcać”

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
9 maja 2018
Fot. iStock/Marjan_Apostolovic
 

Do kogo zwracasz się o wsparcie, gdy przeżywasz trudny moment? W jaki sposób rozmawiasz o swoich problemach? Oczekujesz jedynie tego, że ktoś cię wysłucha, czy pragniesz konkretnych porad? Jak to się dzieje, że zamiast się uspokoić, „nakręcasz” się jeszcze mocniej? I dlaczego obarczasz innych odpowiedzialnością za swoje trudne emocje, zamiast zacząć sobie z nimi radzić? 

Badania pokazują, jak ważne jest dla nas poczucie społecznej więzi i wsparcia ze strony ludzi z naszego otoczenia. Jednak nie wszystkie formy wsparcia są sobie równe. Czasami granica między pomaganiem a przeszkadzaniem w rozwiązaniu problemu jest bardzo ”cienka”. I błędne koło stresu się zamyka. Co więc robić, by je przerwać? Jak samemu radzić sobie ze stresem?

Praktykuj współczucie, ale nie bądź też dla siebie zbyt pobłażliwy

Często po prostu coraz bardziej świadome przeanalizowanie naszych zachowań i mechanizmów reagowania na stres pomoże nam znaleźć rzeczywiste rozwiązanie.  Zamiast oceniać siebie lub popadać w nadmierny samokrytycyzm, poobserwuj siebie i zobacz jakie sytuacje wywołują w tobie agresję, jakie złość, a jakie poczucie beznadziei. Wspóczucie to zrozumienie.

Przejdź do aktywnego rozwiązywania problemów

Nic tak nie zmniejsza poziomu stresu, jak świadomość, że „wreszcie coś się zaczyna dziać”, że stagnacja ustępuje. Zła wiadomość polega na tym, że nic się samo nie dzieje. To ty musisz wziąć się do roboty, a nie czekać aż ktoś rozwiąże twoje problemy. Podejdź do tego zadaniowo. Zrób listę tego, co realnie możesz teraz zrobić. Zobaczysz, jak stres ustępuje, a „zła adrenalina” zamienia się w motywację.

Wzmocnij swoje inne strategie radzenia sobie ze stresem

Przestań liczyć na to, że ktoś (lub czyjaś obecność) cię uspokoi. Opracuj rutynową procedurę „samodzielnej opieki”. Kiedy zobaczysz, że sam potrafisz opanować stres – czy to głęboko oddychając, czy przypominając sobie w głowie swoje mocne strony i swoje dotychczasowe osiągnięcia – nabierzesz większej pewności siebie. Następnym razem stres już cię tak nie sparaliżuje.


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Uroda

5 sygnałów, które wskazują, że wywierasz na siebie zbyt dużą presję

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
9 maja 2018
1 z 1

5 sygnałów, że wywierasz na siebie zbyt dużą presję

Fot. iStock/praetorianphoto

4. Masz nierealistyczne oczekiwania względem siebie

Wydaje ci się, że musisz być we wszystkim „naj”, nie dopuszczając myśli, że przecież wszyscy od czasu do czasu zawodzimy. Im więcej wymagasz od siebie, tym mocniej  boli rozczarowanie. Nie spodziewaj się, że wszystko w twoim życiu będzie idealne, i zapamiętaj, że każda porażka to kolejna, cenna lekcja od życia, która powinna skłonić do rachunku sumienia.

5. Ciągle chcesz więcej

Wiele osób, które stosują wobec ciebie nadmierny nacisk, przeskakuje z jednego wyzwania na kolejne. Zamiast odczuwać szczęście i satysfakcję z tego, co już się udało, ty czujesz się zaniepokojona, odczuwasz pustkę. Zbyt wielką wagę przykładasz do swoich osiągnięć i zapominasz, że życie to nie jest wyścig po kolejne trofeum.

Czasem warto zatrzymać się na moment, aby spojrzeć z dystansu i zrozumieć, skąd tak silna presja. Odnalezienie źródła problemu pozwala zmienić wiele rzeczy na lepsze.

źródło:  www.powerofpositivity.com

PoprzedniNastępny

Zobacz także

Peelingi chemiczne – rodzaje i zalecenia

Poradnik kosmetyczny na lato. Jak dbać o skórę i ciało w upały

Zadbaj o siebie w czasie świąt. Maseczka z węgla aktywnego oczyści i odżywi twoją skórę