Go to content

Bądź kwaśna, czyli o konieczności zachowania niskiego pH

Fot. iStock / EHStock

Nie rób takiej kwaśniej miny… a juści! Kwaśna kobieta, to dokładani taka, jaka powinna być, ale nie generalizujmy. Kwaśna tylko poniżej pasa.

Odczyn pH okolic intymnych różni się od odczynu skóry – oczywiście nie bez przyczyny, to właśnie niskie pH środowiska pochwy, chroni nas przed szkodliwymi drobnoustrojami. Mówiąc prosto: kwaśne pH okolic intymnych równa się brak lub niskie ryzyko wystąpienia problemów intymnych.

To szczególnie ważne zwłaszcza kiedy jesteś aktywna seksualnie,  stosujesz antykoncepcję lub antybiotykoterapię, intensywnie ćwiczysz, chodzisz na basen czy saunę… Możesz pozwolić sobie na więcej kwaśne pH i dobre bakterie ochronią  cię w trudnej sytuacji.

– Zobacz kilka zasad, które wychodzą nam na kobiece zdrowie.

1. Higiena – naturalnie lecz celnie

– Po pierwsze ważny jest odpowiedni preparat do codziennego mycia okolic intymnych.

Cechy takiego idealnego preparatu do higieny intymnej spełnia niewiele preparatów, a wśród nic hipoalergiczna emulsja prOVag. Przeznaczona jest dla alergików, dzieci od 1 r.ż oraz kobiet , także w ciąży. Preparat mimo iż jest nowością został nagrodzony medalem SuperMama Awards oraz został mu przyznany Certyfikat Zaufania Złoty Otis 2015.

Wyrzuć gąbki i myjki. Do okolic intymnych używaj oddzielnego małego ręczniczka (zmieniaj go często, wilgoć i ciepło w łazience to prawdziwa uczta dla patogenów).

– Jeśli masz skłonność do infekcji intymnych zrezygnuj z tamponów na rzecz podpasek. Pamiętaj, aby je często wymieniać. Podobnie  jest z codziennym stosowaniem wkładek higienicznych – chronią bieliznę, ale nic poza tym, mocno ograniczają dostęp powietrza.

Nigdy nie siadaj na publicznych toaletach (przy okazji potrenujesz nieco mięśnie ud ;).)

Zabezpiecz się przed seksem (używaj prezerwatywy lub żelu, który zakwasi środowisko pochwy – pamiętaj, pH nasienia jest wyższe i w przypadku stanów zapalnych pochwy, może ułatwić rozwój infekcji). Warto zawiesić oko na prOVag żel® – żel do łagodzenia objawów zakażeń intymnych o silnym działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym.

Zamień długie kąpiele na wizyty pod prysznicem.

Wykreśl ze swojego słownika „irygacje” pochwy.

2. Działaj – nie zwlekaj

Codzienna profilaktyka to podstawa. Jeśli zdarzy Ci się infekcja zadziałaj szybko jeszcze przed wizytą u ginekologa zaaplikuj sobie dobry dopochwowy probiotyk.  Jeśli masz nawroty infekcji  (układ moczowy oraz rozrodczy) lub stosujesz doustny antybiotyk postaw na doustny probiotyk. Probiotyk zapewnia długotrwałe obniżenie pH dzięki dostarczeniu do organizmu cennych bakterii, które jak ,,maszynki„ stale produkują kwas mlekowy i inne substancje zakwaszające i działające antybakteryjnie i antygrzybiczo. Pamiętaj by wybrać – odpowiedni probiotyk ginekologiczny – dedykowanym Polkom. Starannie wyselekcjonowane szczepy, to naprawdę ważna sprawa, bo po co komu broń, która nie zadziała na właściwego wroga.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne poleca najlepiej przebadane probiotyki w Polsce: prOVag (kapsułki doustne) i inVag (kapsułki dopochwowe), które zawierają aż 3 polskie szczepy a ich działanie są wycelowane jest w najbardziej szkodliwe patogeny powodujące infekcje intymne u Polek czyli: grzyby z rodzaju Candida oraz E. coli, E. faecalis, G. vaginalis, S.  aureus, P. bivia, S. agalactiae oraz pomaga utrzymać na długo naturalną równowagę ekosystemu pochwy .

Prewencje i wspomaganie leczenie ewentualnych infekcjo intymnych możesz prowadzić równolegle na dwóch frontach: globalnie i miejscowo.

Stosując preparat doustny (ten w sposób naturalny pokona układ pokarmowy i zasiedli okolice intymne poprze dekontaminację krocza) oraz miejscowo w postaci kapsułek dopochwowych.

Jeśli nie chcesz zażywać probiotyku codziennie, bo zwyczajnie nie odczuwasz takiej potrzeby, pamiętaj o kilku sytuacjach wyjątkowych, w których powinnaś po niego sięgnąć:
– po antybiotykoterapii
– przy skłonności do nawracających infekcji intymnych
– wspomagająco podczas leczenia zakażeń układu moczowo-płciowego
– podczas menopauzy
– przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej
– w sytuacjach ogólnych infekcji organizmu takich, jak przeziębienia i obniżenie odporności organizmu
– gdy odczuwasz dyskomfort podczas seksu – np. z powodu suchości pochwy, skorzystaj z nawilżających globulek, które również odbudują naturalny ekosystem.

Jak widzicie taka „drobnostka” jak odczyn pH pochwy ma ogromny wpływ na nasze życie – od dobrego samopoczucia, po udany seks i zdrowie. Jeszcze łatwiej niż sobie zaszkodzić, można sobie pomóc – dobrymi nawykami intymnymi.

Poznaj nowa linię prOVag. Niezwykłą bo stworzoną specjalnie dla Polek

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Do pełnej ochrony zdrowia intymnego  zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego poleca system profilaktyczno-terapeutyczny, złożony z produktów najlepiej dopasowanych do polskiej mikroflory i najlepiej przebadanych na Polkach.

W skład systemu wchodzą:

  • prOVag® emulsja – to specjalistyczna hipoalergiczna emulsja do higieny intymnej dla kobiet i dzieci, która pomaga zapobiegać problemom intymnym, delikatnie myje, pielęgnuje, łagodzi podrażnienia, nawilża, przyspiesza regenerację, eliminuje nieprzyjemne zapachy. Składniki wykazują działanie hamujące rozwój niekorzystnych drobnoustrojów, przy jednoczesnej promocji wzrostu dobroczynnych Lactobacillus.
    Polecana szczególnie dla: alergików, kobiet podatnych na nawracające problemy układu moczowo-płciowego, kobiet ciężarnych, w połogu, w menopauzie. Nie zawiera parabenów, konserwantów, barwników, SLES, SLS, mydła, potencjalnych substancji alergizujących.
  • inVag® – dopochwowy lek probiotyczny o szybki i długotrwałym działaniu, do odbudowy mikroflory pochwy,
  • prOVag® – doustny probiotyk, do podwójnej ochrony układu moczowo-płciowego i pokarmowego,
  • prOVag żel® – żel do łagodzenia objawów zakażeń intymnych o silnym działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym.

Dowiedz się więcej www.provag.info


Artykuł powstał we współpracy z marką ProVag