Go to content

Czy wiesz, na jaki syndrom cierpisz, kiedy tak bardzo siebie nie doceniasz?

fot. pick-uppath/iStock

Syndrom Kasandry dotyczy osób, które myślą, że znają przyszłość, nie będąc w stanie jej zmodyfikować. W mitologii greckiej Kasandra była jedną z księżniczek, córką Priama i Hekube. Według legend była piękną kobietą, która otrzymała od zakochanego w niej Apolla dar widzenia przyszłości w zamian za miłość. Kasandra przyjęła dar, lecz odrzuciła miłość. Apollo rzucił więc na nią klątwę: zdolności towarzyszyło przekleństwo: nikt nie dawał wiary w prorocze słowa Kasandry.

Jak przejawia się syndrom Kasandry we współczesnym świecie?

Przenika cię uczucie, że jesteś kimś słabym, ofiarą niedocenianą przez innych. Bywa, że budujesz swoją tożsamość w oparciu o szkodliwe, głęboko zakorzenione, błędne przekonania. Uważasz, że potrzebujesz kogoś, by normalnie żyć, uzależniasz się psychicznie od innych. Szukasz aprobaty i miłości, chcesz za wszelką cenę udowodnić, że jesteś ich warta.

Większość kobiet z kompleksem Kasandry napotyka poważne bariery w rozwoju osobistym lub zawodowym, ponieważ czują one, że są oceniane pod względem wyglądu fizycznego lub wieku, bardziej niż pod względem umiejętności, potencjału intelektualnego lub możliwości odniesienia sukcesu.

Syndrom Kasandry wpływa na psychikę kobiety, sprawiając, że dąży ona do perfekcjonizmu i nieustannie próbuje kontrolować wszystko wokół niej. Chce, by było idealnie i to dążenie zaczyna przypominać obsesję, przy jednoczesnej chęci dominacji. Dalej wyznacza sobie coraz bardziej nierealne cele i niemożliwe do zrealizowania plany, co tylko wpędza ją w jeszcze większą frustrację. Błędne koło zamyka się, a ona zostaje z poczuciem, że do niczego się nie nadaje. Cokolwiek zrobi, zawsze będzie „nie wystarczająco” dobra. Syndrom Kasandry najczęściej dotyka osoby z niskim poczuciem własnej wartości. Często opinia takiej kobiety nie jest brana pod uwagę lub odbierana jest jako złośliwość i przejaw frustracji.

Zobacz również: Syndrom królowej pszczół – kiedy myślisz tylko o sobie

Kompleks Kasandry – jakie niesie zagrożenia?

Wiele osób, najczęściej kobiet z syndromem Kasandry napotyka w życiu zawodowym i biznesowym na poważne problemy. Pracownice czują, że są ocenianie przykładowo na podstawie wyglądu a nie intelektu, a tym samym obawiają się zmiany pracy czy zawalczenia o lepsze stanowisko. Takie przekonanie i myślenie ma negatywny wpływ na psychikę.


Na podstawie: nospensees.fr