Lifestyle Psychologia Związek

Nie rzucaj dla niego „wszystkiego”, bo gdy miłość się skończy zostaniesz z niczym

Rycząca Trzydziestka
Rycząca Trzydziestka
30 listopada 2017
Fot. iStock/Liderina
 

„Wiesz, dziś się nie zobaczymy” – mówi przez telefon słabym, miękkim głosem moja znajoma. -„Zaplanowaliśmy z moim kochanym filmowy wieczór”. Wcale mnie to nie dziwi, bo tydzień temu „z ukochanym” wyjeżdżała na romantyczny weekend, a dwa tygodnie temu świętowali miesięcznicę swojego związku. Właściwie nie miałam okazji porozmawiać z nią „sam na sam” od jakiś kilku tygodni. I choć rozumiem, że miłość, że priorytety, że fascynacja i piękny, może pierwszy etap relacji, nie potrafię pojąć, że można dla kogoś praktycznie zrezygnować z kontaktu z innymi, bliskimi osobami. Myślę nawet, że to niebezpieczne.

Bo on praktycznie „odciął” ją od przyjaciół. Powiecie, że przecież nie zabronił, że to jej decyzja. Szczerze mówiąc, nie wiem, czy zażądał tego wprost, czy wystarczyło, gdy te kilka razy „strzelił fochem”, kiedy Asia umówiła się z przyjaciółką. Grunt, że cel został osiągnięty – on jest tym „jedynym”. Dosłownie. Jej świat to „jego świat”. Najważniejsi są jego znajomi, jego rodzina, jego plany i marzenia. Ona chce być ich częścią. Ale nie myśli o tym, czy on jest ciekawy jej świata. Czy chce budować wspólny świat również z „jej części”.

Asia bez mrugnięcia okiem zrezygnowała z naszych comiesięcznych „babskich” spotkań w ukochanej knajpce. Tych, na których opowiadałyśmy sobie, co się u nas wydarzyło, piłyśmy latte albo kieliszek wina i dużo się śmiałyśmy, ciesząc się swoją obecnością. W tym samym czasie ogląda z J. serial, jego ukochany serial. Trzyma go za rękę, jakby bojąc się, że gdy ona zechce zrobić coś „dla siebie”, odstąpić go choć na krok, on zniknie. Więc nie ma „jej”, są tylko „oni”. „Na tym polega miłość” – mówi i dodaje, że jest szczęśliwa. I myślę, że teraz jest. Ale co będzie, potem gdy okaże się, że jemu zaczyna być w tej relacji „za ciasno”, że on chętnie wyskoczyłby na miasto, do przyjaciół, sam, a ona zostanie w domu, by na niego czekać? Ewentualnie umówi się ze mną, zrozpaczona, zgorzrkniała, że „tyle dla niego poświęciła, a on nie chce być z nią tyle, co dawniej”. Tak było i ostatnim razem, w poprzednim związku.

Dlaczego zakochane kobiety tak łatwo rezygnują z przyjaźni i kontaktu ze znajomymi, gdy spotykają miłość? Dlaczego dają sobie wmówić, że to dla dobra ich związku (to nieprawda) i „wsiąkają” w tę relację tak mocno, że zapominają o tym, że przedtem też były szczęśliwe, też się uśmiechały, miały swoje pasje, marzenia, cele?… Całkiem fajne życie? Dlaczego nagle uzależniają swoje szczęście od jednej osoby, dając wiarę temu, że bez NIEGO nie będą już potrafiły być szczęśliwe, spełnione, zadowolone z życia ?

Droga Zakochana Kobieto,

Jeśli twój ukochany mówi ci, że powinnaś wiedzieć, kto jest twoim priorytetem, że MUSISZ stawiać go zawsze na pierwszym miejscu, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl o sobie i o tym, dlaczego on z tobą jest.

Jeśli tego nie słyszysz, ale czujesz, że twoi przyjaciele czy spotkania ze znajomymi nie są przez niego akceptowane, przyjrzyj się uważniej waszej relacji. Odłóż na chwilę uczucia na bok (wiem jakie to trudne) i zastanów się, kim ty właściwie dla niego jesteś. Czy on rzeczywiście pragnie twojego szczęścia? Bo prawdziwa, bezinteresowna miłość chce dla ukochanej osoby jak najlepiej. Chce widzieć uśmiech na jej twarzy i radość ze spotkania z bliskimi. Chce patrzeć na spełnioną i realizującą się „drugą połówkę” , jest dumna z jej sukcesów i cieszy się jej szczęściem.

Jeśli twój partner stawia warunki, okazuje niezadowolenie, denerwuje się, gdy chcesz mieć w związku swoją przestrzeń, zapytaj go dlaczego się w tobie zakochał i co sprawia, że jesteś dla niego wyjątkowa. Nie daj się zbyć banałami typu: „bo ty mnie kochasz”, „bo jesteś wspaniała”… Jeśli jego miłość wynika z tego, że ma cię „na wyłączność” – to nie jest miłość. Nie pal za sobą mostów, nie rezygnuj z przyjaciół, „dla niego”. Ktoś, kto cię kocha, nugdy od ciebie tego nie zażąda.

I wiesz, ja też kiedyś usłyszałam: „To ja jestem teraz twoim priorytetem, jedyną, najważniejszą dla ciebie osobą. To mi jesteś winna swój czas, każdą wolną chwilę. Inni powinni być daleko, to ja cię potrzebuję”. Na chwilę, nawet dłuższą, uwierzyłam. Dziś wiem, że to był błąd. Bo miłość to tylko miłość. Rzucisz dla niej wszystko, a kiedy się skończy, zostaniesz z niczym.

 


Lifestyle Psychologia Związek

Niespełnieni i niedoświadczeni w miłości wiedzą o niej niewiele. A jednak kochają udawać ekspertów od naszych związków

Rycząca Trzydziestka
Rycząca Trzydziestka
7 grudnia 2017
Fot. iStock/fabianaponzi
 

Wpadła do mnie bez zapowiedzi, bo chyba podskórnie wyczuwa (od lat), jak bardzo tego nie lubię. Umościła się wygodnie na kanapie i głośno skomentowała fakt, że pracuję. W dzień. W domu. A nie w pracy, jak „normalni ludzie”. Wie doskonale, że mam dokładnie wyliczoną ilość czasu, którą muszę poświęcić na wywiązanie się z zawodowych obowiązków, by zdążyć ogarnąć „życie domowe” (odbiór dzieci z przedszkola, zakupy, obiad). Ale specjalnie jej to nie wzrusza. Moja ciocia. Całe życie sama i całe życie wszechwiedząca. Wszystko o wszystkich, ale najwięcej o miłości. I zdradach.

Jedno spojrzenie i już wie. „Jak ty wyglądasz? Na pewno się pokłóciliście. Zdradza cię, prawda? On od początku mi się nie podobał. Wiedziałam, że to nie jest facet dla ciebie”. Nic nie wiedziała, od początku była moim mężem zachwycona, ale chętnie się wypowie. Zawsze. Co jej szkodzi? Jest w tym wieku, że „jej wolno i ma prawo dzielić się ze mną swoim doświadczeniem, jako starsza kobieta z młodszą”. A że doświadczenia brak, to nie szkodzi. Liczą się dobre chęci.

Jak to możliwe, że ludzie, którzy o związkach i miłości mają najmniejsze pojęcie, tak chętnie wtrącają się w uczucia innych? Łączą ich w pary, rozwodzą, sugerują romans?… Jak to możliwe, że ci, którzy nie zaznali życia we dwoje, pod jednym dachem i w jednym łóżku, dzień w dzień, w zdrowiu i w chorobie, z taką łatwością feruję wyroki i oceniają decyzje innych?

Ciotka nigdy nie wyszła za mąż, chyba nawet z nikim się nigdy nie spotykała. Całą wiedzę o miłości czerpie z teorii, czyli… z ukochanych seriali. W nich znajduje rozwiązanie na problemy życiowe swojej starszej bratanicy, odpowiedź na pytanie „czy powinnam go rzucić”, zadane przez tę drugą, młodszą. Uważa też, że serialowe intrygi (zwłaszcza takie, podczas których jedna pani w podstępny sposób chce odebrać drugiej pani ukochanego mężczyznę), to „samo życie” i że tak się dzieje w każdym związku. Przykład? Tysiące razy słyszałam od niej, żebym nie zapraszała do domu przyjaciółek w weekend, gdy jesteśmy całą rodziną razem. „Nigdy nie wiadomo – mówiła – Facet to tylko facet, można go sobie okręcić wokół palca i tyle go zobaczysz. Kontrola to podstawa zaufania”.

Ciocia nie potrafi zrozumieć, że mężczyzna ma również wolną wolę, uczucia, o mózgu nie wspomnę. Nie potrafi uwierzyć, że jeśli się kogoś kocha i jest się z nim szczęśliwym, zdrada nie wchodzi w grę. Uważa, że osobą odpowiedzialną za małżeństwo czy związek jest kobieta. To ona do niego doprowadza i ona może go… rozbić.

Na studiach miałam koleżankę. Fajną, młodą dziewczynę, otwartą na ludzi i miłość, zaczytaną w psychologiczne powieści o miłości, namiętną fankę komedii romantycznych. Spragnioną uczucia. Ale jakoś tak jej się poukładało, że nigdy nie „była z nikim”.  Nie zakochiwała się „od tak”, właściwie nie zakochiwała się wcale, choć bardzo tego pragnęła. Pewnego dnia, przyjaciółka przedstawiła jej swojego chłopaka. Moja koleżanka nie była zadowolona, jak zresztą za każdym razem, gdy ktoś z jej otoczenia odnajdywał swoją „połówkę”. Długo nie mogła pogodzić się ze związkiem przyjaciółki, długo szukała „dziury w całym”, starając się radzić jej jak być dobrą partnerką, choć sama nigdy nią nie była. Była jak cień dla tej relacji, chciała wiedzieć wszystko i sterować przyjaciółką. Przyjaźń się skończyła, związek przetrwał do dziś.

Mam znajomą. Przychodzę do niej czasem na kawę albo na zieloną herbatę. Nigdy nie pijemy razem wina, nigdy nie zanosimy się płaczem rozmawiając o naszych życiowych i miłosnych rozterkach. Czuję, że gdybym znalazła do niej klucz, opowiedziałaby mi historię, o którą nikt jej nie podejrzewa. Skąd wiem? Bo wali mi się uczuciowy świat, nie daje dobrych rad, nie udaje, że czegoś doświadczyła.

Wie, że muszę sobie poradzić w tym wszystkim sama. Raz tylko szepnęła do mnie, gdy nie mówiąc o co chodzi szlochałam w głos siorbiąc rumianek z zielonego kubka w koty: „Płacz. Ja wiem co to znaczy, zrezygnować z miłości”. Zrozumiałyśmy się bez słów.


Lifestyle Psychologia Związek

Bo to zła kobieta była… Jak robimy z mężczyzn niezdolne do podejmowania decyzji umysłowe kaleki, a z kobiet modliszki

Rycząca Trzydziestka
Rycząca Trzydziestka
27 listopada 2017
Fot. iStock / kieferpix

Odkąd pamiętam, wszelkie miłosne perypetie moich znajomych lub kogoś z dalszej rodziny przedstawiano mi w podobny sposób. „Wina” i odpowiedzialność za związek leżała po stronie kobiety. To ona zainicjowała relację, uwiodła niewinnego, zostawiła słabego, wykorzystała naiwnego. To ona chciała być szczęśliwa (jak śmiała, w głowie jej się przewróciło). Że on też chciał? Niemożliwe. On zawsze robił tylko to, czego ona od niego wymagała. To ona była „mózgiem”, a on był chyba „bezmózgiem”. Takie te baby są.

Omotany A.

Ta historia mnie rozczula. W. i A., spotykają się od kilku miesięcy. „Problem” w tym, że ona jest od niego (o całe) kilka lat starsza, rozwiedziona i ma dzieci. Rodzina A. jest przerażona. Co mu odbiło? Wiadomo co, W. go uwiodła. Oni już wiedzą jakich użyła argumentów, żeby się tak zupełnie zapomniał, że zaraz zachciało mu się zmieniać dla niej całe swoje życie. Seksu na pewno. Bo kto normalny zakochałby się w rozwódce? Z dziećmi? Ciotki A. trzymają rękę na pulsie. Rodzina W. „przemawia jej” delikatnie i bardzo dyskretnie do rozsądku. „A. jest jeszcze taki młody (trzy dychy na karku), życia jeszcze nie poznał, porozmawiaj z nim, zerwij, bądź rozsądna, starsza jesteś”. „Bo on nie wie, co robi”.

Na litość boską!  A. jest po trzydziestce, od dawna zarabia na swoje utrzymanie, jeździ po świecie i naprawdę miał już wcześniej dziewczynę. A nawet dwie.

Ale odpowiedzialnością „z góry” obarczono W. A ona zaczyna się zastanawiać. Bo może ONI mają rację, że dla niego byłoby lepiej bez niej…? Na szczęście A. to bardzo mądry facet. I bardzo zakochany. Śmieje się: „Daj spokój, co nas to wszystko obchodzi? Nikomu nie robimy nic złego. Żałuję tylko, że mówią to wszystko tobie, a nie mi. Bo ty jesteś dziewczyną. Tyle”. I całuje W. w piegowaty nos. I powtarza, że przy nim to ona wygląda jak dzieciak. I znowu jest im bosko.

P. bez serca

P. i K. byli razem kilka lat. Ślub wzięli, ku uciesze rodziny, wesele wyprawili, tradycyjne, „polskie”, z wódką i zakąskami. Dziecko się urodziło (nie na weselu rzecz jasna), czas mijał, a P. robiła się blada, coraz bledsza, szczupła, coraz szczuplejsza, smutna. Coraz bardziej smutna. Ale nikt tego nie zauważał. Bo to pewnie dziecko, obowiązki, „wiadomo, kobieta to w życiu ma…”. Zresztą, na wszelki wypadek, lepiej nie pytać. Niech tam każdy swoje brudy u siebie pierze. Jakoś daje radę, kolejne święta zorganizowała, to znaczy nie jest źle. I na zdjęciach uśmiechnięta.

A jednak to nie była depresja poporodowa ani zmęczenie domem. To „trudny” charakter jej męża, który po ślubie pokazał swoją prawdziwą twarz. Twarz tyrana, pana i władcy. Twarz faceta, który uwielbia wykorzystywać fakt, że zarabia więcej, że jest silniejszy. Na zewnątrz kochający i opiekuńczy partner, w domu – okrutny i wymagający posłuszeństwa. Delikatnie mówiąc, „nieco zaburzony”.

Ale P. się starała, naprawdę mocno się starała „uratować” to małżeństwo, jak uratować jego. Ale jak ratować kogoś, kto nie widzi swoich błędów? Kto uważa, że jest bez winy? Kogoś kto wyciąga na ciebie pięść, gdy prosisz o rozmowę. Kogoś, kto ci ubliża, gdy mówisz o miłości i synu, który potrzebuje wzoru mężczyzny.

Kiedy P. złożyła pozew i zdecydowała się opowiedzieć wszystkim o latach swojego domowego piekła, niektórzy kiwali smutnie głowami, inni martwili się o dziecko. Bo przecież powinno się wychowywać w „pełnej rodzinie”. „Może powinnaś się jeszcze zastanowić?”. P. odeszła, on ma depresję. Jest szczupły, coraz bardziej. I smutny, coraz bardziej smutny. Wszyscy już zauważyli, są przejęci. Bo jak on sobie teraz poradzi? Samotny facet ze złamanym sercem to katastrofa. Połowa jego rodziny uważa, że został skrzywdzony, wykorzystany. Inni, że P. „mogła jeszcze poczekać”.

P. czeka na rozprawę rozwodową. Gdyby nie przyjaciółka i mama, byłoby jej jeszcze ciężej. Teściowa dzwoni, mówi: „On tak cierpi, zastanów się, jesteś bez serca”. P. już nie odbiera.

Epilog

Drodzy „obrońcy moralności”! To co myślicie o A. i o P., zachowajcie dla siebie. Pozwólcie innym żyć tak, jak chcą, jeżeli są szczęśliwi, nikogo nie krzywdzą, jeśli jest między nimi miłość. I to nie wam osądzać, czy to miłość, czy coś innego. Jakim prawem wtrącacie się między dwie, dorosłe osoby? Dlaczego wydaje wam się, że możecie kierować ich życiem?

Tak sobie myślę czasem, że kochamy, kiedy kobiety cierpią. Umęczone Matki Polki, sponiewierane żony, którym można współczuć okropnego męża… Ale kiedy tylko któraś z nas próbuje o siebie zawalczyć, kiedy tylko zaczynamy „podejrzanie dobrze” wyglądać, kiedy jesteśmy znowu szczęśliwe, wchodzimy w nowy związek – podnosi się raban. „Z kim? Dlaczego z nim? Czy ty pamiętasz, że masz dzieci? Czy ty wiesz co robisz? Bo on to raczej nie”.

Z nim. Bo się zakochałam. Nie sposób zapomnieć, dziękuję. Wiem. I on też.

Z resztą, guzik was to wszystko obchodzi.