Lifestyle

Rak piersi? Są rzeczy, na które tylko ty masz wpływ

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
9 grudnia 2016
10 z 14

Wiek

Największym ryzykiem obarczone są kobiety ok. 70 roku życia, jednak nie oznacza to, że młodsze panie rak omija szerokim łukiem. Wręcz przeciwnie, zresztą doskonale wiemy to wszystkie – jeśli tylko rozejrzymy się wokół, znajdziemy w pamięci szybko historię kogoś z rodziny, przyjaciółkę, czy znajomą z pracy. Statystyki nie napawają optymizmem, ponieważ z roku na rok, zachorowań przybywa. W 1980 roku odnotowano 5144 zachorowania w Polsce, w 2013 było ich 17.142…

Wysokie ryzyko zachorowania pojawia się po 50. roku życia i wzrasta. Po siedemdziesiątym roku życia ryzyko znów stopniowo maleje. Jednak trzeba mieć na uwadze pozostałe czynniki, które nieznacznie wpływają na ryzyko wystąpienia nowotworu – np. antykoncepcja hormonalna, którą stosujemy o wiele wcześniej, właśnie w kwiecie wieku.

PoprzedniNastępny
Lifestyle

Mocny kręgosłup to podstawa

Redakcja
Redakcja
9 grudnia 2016
Fot. Materiały prasowe
 

Komu z nas nie zdarzyło się narzekać na ból pleców? Dolegliwości związane z kręgosłupem to niepokojąco częsty problem, który dotyka nawet 80% społeczeństwa. Głównym winowajcą jest bierny tryb życia. Spędzanie wielu godzin w pracy w nieprawidłowej pozycji siedzącej, znacznie obciąża nasz organizm. Eksperci kliniki Columna Medica uważają, że spersonalizowany trening funkcjonalny, który opiera się na ćwiczeniach zgodnych z naturalnymi ruchami ciała, często umożliwia pozbycie się tego typu dolegliwości bez ingerencji chirurga. 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Columna Medica to nowoczesna klinika położona w Łasku, w otoczeniu niemal stuletniego sosnowego lasu. Specjalizuje się w rehabilitacji kręgosłupa, nieinwazyjnym leczeniu schorzeń układu ruchu oraz terapii manualnej. Stawia na pracę z pacjentem w systemie 1:1. Specjaliści Columna Medica dużą wagę przywiązują, zarówno do wstępnej konsultacji medycznej, jak i do badań. Podczas diagnostyki urządzeniem DIERS Formetric 4D mogą przeprowadzić analizę układu kostno-stawowego bez użycia promieniowania rentgenowskiego. Każdy
z tych etapów jest istotny dla szybkiego zdiagnozowania problemu i opracowania indywidualnego programu ćwiczeń. 

– Wielu z naszych pacjentów nie reaguje na dolegliwości bólowe pleców, lekceważąc je lub obawiając się, że leczenie będzie wiązać się z operacją. Dopiero, kiedy ból staje się nie do wytrzymania lub pacjent nie może wykonywać codziennych czynności – udaje się na konsultację do specjalisty. Tymczasem leczenie schorzeń kręgosłupa w wielu przypadkach może odbywać się bez ingerencji chirurgicznej i z równie korzystnym efektem. Nieinwazyjne leczenie dolegliwości układu ruchu oraz terapia manualna umożliwiają szybkie i skuteczne usunięcie lub  zmniejszenie bólu. W każdym przypadku bardzo ważny jest czas reakcji na pojawienie się problemu z kręgosłupem. Im wcześniej podejmiemy działania, tym krótsza i skuteczniejsza będzie rehabilitacja mówi Dawid Żak, fizjoterapeuta Columna Medica.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Klinika specjalizuje się również w diagnostyce wybranych schorzeń ortopedycznych, neurologicznych i reumatologicznych.  Pomaga w szybkim przywróceniu sprawności, redukcji bólu towarzyszącego schorzeniom i urazom, a przede wszystkim uniknięciu operacji w wybranych przypadkach. Z myślą o potrzebach swoich pacjentów Columna Medica stworzyła autorskie programy rehabilitacyjne, ortopedyczne i neurologiczne. Leczenie w ramach przygotowanego pakietu ma na celu przywrócenie oraz usprawnienie funkcji motorycznych przy możliwie jak najkrótszym czasie rekonwalescencji. Wszystko to w naturalnym otoczeniu, które sprzyja regeneracji.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Obok najwyższej jakości usług medycznych oraz nowoczesnego sprzętu, Columna Medica zapewnia wyjątkowy komfort pobytu, kameralność oraz wsparcie w zakresie odnowy biologicznej i zdrowego odżywiania w luksusowych warunkach. Tutaj najważniejszy jest pacjent i jego potrzeby.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z Columna Medica


Lifestyle

Pierwsza randka. Zamień stres na dobrą zabawę w trzech krokach

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
9 grudnia 2016
Fot. iStock / gilaxia

Spotkanie na pierwszej randce zawsze wywołuje niesamowite emocje. Radość i ekscytacja miesza się naprzemiennie z obawami, jak to będzie, czy czeka nas fascynacja, czy niemiłe rozczarowanie drugą osobą. Niezależnie od tego czy jesteś bardziej, czy mniej śmiała, trema i tak może cię zjadać.

Nawet, jeśli trudno ci opanować myśli już na kilka dni przed spotkaniem i po raz kolejny przerzucasz ubrania w szafie zastanawiając się , co na siebie włożyć, ochłoń.

To prawda, że im bardziej zależało ci na spotkaniu, tym trudniej opanować drżenie rąk i najdziwniejsze myśli tłukące się po głowie. Ale nieustanne rozmyślanie i zastanawianie się nad potencjalnymi scenariuszami randki, zamiast ci pomóc, jedynie zaszkodzi. Nakręcisz się niepotrzebnie i zafundujesz sobie jeszcze większy stres. A to przecież to (mimo wszystko TYLKO) randka, a nie najważniejszy w życiu egzamin.

Pierwsza randka – chcesz pozytywnych przeżyć? Wyluzuj i wykonaj te 3 kroki

1. Bądź uczciwa

Zarówno wobec siebie, jak i tej drugiej osoby. Mimo wielkiej pokusy, nie udawaj kogoś innego niż jesteś w rzeczywistości. Nawet jeśli uda ci się przetrzymać z maską na twarzy, to zapamiętać wszystko co, co zostało przez ciebie powiedziane i się w tym nie pogubić jest niezwykle trudne. Poza tym, ten sposób wcale nie należy do najlepszych, by wywrzeć jak najlepsze wrażenie na kimś.

Trudno będzie ci się wyluzować, poczuć swobodnie, gdy cały czas będziesz musiała o czymś pamiętać. Zatracisz własną autentyczność, pogubisz się w najdrobniejszych szczegółach. A jeśli ta druga osoba będzie cię wyjątkowo uważnie słuchała, szybko wyłapie twoją próbę zgrywania kogoś, kim nie jesteś. Jeśli nie wiesz, jak się zachować, co mówić i robić na pierwszej randce, zawsze zadaj sobie pytanie, czy jesteś szczera w swojej postawie. Szczerość zawsze się obroni, a zdjęcie fałszywej maski, co kiedyś musi nastąpić, może bardzo rozczarować.

2. Odrzuć oczekiwania

Nie, nie o to chodzi, by pójść na randkę z byle kim, byle gdzie. Ale nawet jeśli umawiasz się z facetem, który w twoich oczach jawi się jako ten „naj”, nie obiecuj sobie ani po randce, ani po nim niczego wielkiego. Super, jeśli się okaże, że on faktycznie jest spełnieniem twoich marzeń. Fajnie, jeśli dostrzeżesz w tym szansę na dobrą relację. Ale nie uda się ta sztuka, gdy zawiesisz mu poprzeczkę ekstremalnie wysoko. Który facet jest w stanie przetrwać bez uszczerbku na wizerunku, konfrontację z twoimi marzeniami i oczekiwaniami?

Nie oczekuj również, że oto idziesz na spotkanie z tym jedynym. Nastaw się inaczej, zdrowsze i dające większe możliwości jest podejście znajdź „kogoś fajnego”, co otworzy cię na różne możliwości. Słuchając drugiej osoby, masz dobry czas, by uświadomić sobie to, czego zdecydowanie nie chcesz widzieć u potencjalnego partnera. Nawet, jeśli się tym razem nie uda, być może zyskasz przyjaciela, który odegra ważną rolę w twoim życiu. A może nigdy już nie zobaczysz danej osoby ponownie. Czasem szansę otrzymujemy tylko jedną, a randki są doskonałą okazją, by doświadczyć obecności nowej osoby oraz dowiedzieć się czegoś także o sobie.

3. Skup się na swoich emocjach

Gdy odrzucisz oczekiwania dotyczące randki i drugiej osoby, skup się na tym, co masz w swojej głowie. Pamiętaj, że relacje powstają w oparciu o stworzenie przestrzeni dla nowych emocji i przeżyć. Jeśli kierujesz się jedynie sztywnymi kryteriami ze swojej listy, możesz się rozczarować. Nawet, jeśli się wahasz, czy po tej randce umówić się na kolejną z tym samym facetem, zaryzykuj. Czasem za pierwszym razem powstaje w naszych głowach zniekształcony obraz, który zniechęca do kontynuowania znajomości, być może niesłusznie. Jeśli nie masz z kolei wątpliwości, że to nie to, nie trać cennego czasu.

Pamiętaj także, że analizowanie każdej sekundy spotkania, rozprawianie nad jego szczegółami i szukanie porad u przyjaciółek, niewiele ci da. Bądź sobą, baw się dobrze i pamiętaj o tych 3 krokach, które najkrótszą drogą zaprowadzą cię do szczęścia.


źródło: www.psychologytoday.com


Zobacz także

Przez wiele lat stałam po stronie nauczycieli. Dzisiaj mówię, że powinni się wstydzić. Wystarczy się rozejrzeć, jaki plon swojej pracy zbierają

wyzwanie radości życia

U progu wiosny staw czoła trudnościom!

Podsumowanie akcji „Chcesz uporządkować swoje życie? Uporządkuj przestrzeń wokół siebie”