Lifestyle

Prawie ¼ Polaków planuje zostać w domu. Kilka pomysłów na tańszy urlop

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
23 czerwca 2022
Fot. iStock/AleksandarNakic
 

Niemal co czwarty Polak nie planuje żadnego wyjazdu wakacyjnego, a co piąty nie podjął w tym temacie jeszcze żadnej decyzji. Aż 66% badanych przyznaje, że na ich decyzje wakacyjne ma duży wpływ inflacja oraz rosnące ceny – wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

59% Polaków jest zdania, że wyjazdy wakacyjne są w tym roku droższe niż w ubiegłym! Co zamierzamy z tym zrobić? 23% badanych nie planuje wyjazdu w czasie urlopu w tym roku, a kolejne 18% jeszcze nie podjęło decyzji.

„Nie wiem, jak w tym roku będą wyglądały nasze wakacje. Może pojedziemy do cioci na wieś albo do mojej koleżanki na działkę. To jedyne na co mnie stać w tym roku. Nawet nie myślę o obozach sportowych dla dzieci”, opowiada ze smutkiem Marianna.

Nowe pomysły na wakacje

Wielu Paków potrafi kombinować i przystosowywać się do obecnej trudnej sytuacji ekonomicznej. Mamy doświadczenia z PRL-u, kiedy z niczego zawsze dało się zrobić coś. Dlatego wielu nie zmierza poddać. Niemal co piąty wybierze więc w tym roku tańsze kierunki wakacyjne, a 17% szuka też tańszych opcji noclegowych.

„Mam nowe pomysły na wakacje. Ponieważ pandemia spowodowała, że pracuję z domu teraz  doszedłem do wniosku, że mogę to robić w zasadzie z każdego zakątka na kuli ziemskiej. Ogłosiłem wśród znajomych na Facebooku, że chętnie zaopiekuję się psem albo starszą osobą w zamian za nocleg w jakimś pięknym miejscu. Nie musiałem długo czekać. Zgłosiła się kuzynka z czerskiej Pragi i zaprosiła mnie na dwa tygodnie. Ona wtedy wyjechała z mężem nad Balaton, a ja  podlewałem jej ogródek i wyprowadzałem psa na spacer, a dzięki temu mogłem zwiedzać zabytki Pragi”, chwali się Marek.

Warto zauważyć, że poszukiwania tańszych opcji wakacyjnych są szczególnie popularne (24%) wśród przedstawicieli najmłodszej badanej grupy wiekowej (od 18 do 24 lat).

„Namówiłam przyjaciółkę, by zaczęła wynajmować swój domek nad Bugiem. Nigdy tego nie robiła, bo był dość zagracony i ona z rodziną jeździła tam tylko na weekendy. Jednak wspólnie z grupa znajomych postanowiliśmy pomóc jej wszystko posprzątać, a w zamian za to dostaliśmy bardzo preferencyjne ceny od niej na wakacje. Muszę też przyznać, że do wynajmu rodzinnej działki na pewno skłoniła ją sytuacje ekonomiczna i rosnące ceny”, opowiada Iwona.

Co wpływa na decyzje Polaków?

ARC Rynek i Opinia wysuwa wnioski: czynniki związane z wysoką inflacją, rosnącymi cenami czy sytuacją geopolityczną – wojną w Ukrainie – mają wpływ na decyzje wakacyjne Polaków. Zdecydowanie największy wpływ ma inflacja i rosnące ceny usług – aż 66% badanych przyznało, że ma to dla nich znaczenie. Również wojna w Ukrainie i ryzyko zakażeń COVID nie pozostają bez znaczenia. Co ciekawe, porównując dane z  tymi z ubiegłego roku, okazuje się, że niemal dwukrotnie wzrósł odsetek osób planujących urlop wyłącznie za granicą. W zeszłym roku odsetek takich osób wynosił tylko 6%, o tyle w tym roku wynosi 11%. Powód? Mniejsze prawdopodobieństwo zadrażnień COVID 19 i zniesienie  obostrzeń wyjazdowych.


Lifestyle

Uczulenie na spermę – objawy, leczenie. Czy zajście w ciążę jest możliwe?

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
23 czerwca 2022
fot. nd3000/iStock
 

Uczulenie na spermę nie jest łatwe do rozpoznania. Uczucie pieczenia i zaczerwienienie często mylone są z infekcją intymną. Nieprzyjemne objawy związane z uczuleniem na nasienie partnera występują nawet u co dwunastej kobiety. Jak objawia się dokuczliwa przypadłość i jak przebiega jej leczenie?

Czym jest uczulenie na spermę?

Uczulenie na spermę  (SPH, ang. seminal plasma hypersensitivity) to nieprawidłowa reakcja organizmu na kontakt z białkami znajdującymi się w płynie nasiennym, który w niewielkich ilościach pod postacią preejakulatu wydobywa się przed lub w trakcie wytrysku. To reakcja immunologiczna na zmiany zachodzące przy kontakcie ze swoistym antygenem prostaty. Białka w spermie rozpoznawane są przez dendrytyczne komórki układu odpornościowego, które rozpoznane alergeny prezentują limfocytom T,  które pobudzają limfocyty B do wytwarzania przeciwciał. Uczulenie na spermę dotyczy głównie kobiet mających kontakt z nasieniem partnera podczas zbliżenia waginalnego. Może się również zdarzyć, że mężczyzna uczulony jest na własną spermę.

Jak objawia się uczulenie?

Uczulenie na nasienie partnera objawia się symptomami miejscowymi (kontaktowymi) oraz ogólnoustrojowymi. Do kontaktowych objawów zaliczamy:

  • Pieczenie
  • Swędzenie
  • Zaczerwienienie
  • Obrzęk miejsc intymnych.

Objawy miejscowe występują w miejscu kontaktu skóry ze spermą – najczęściej na zewnętrznych narządach płciowych. Nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się od 10 do 30 minut po kontakcie z nasieniem. Mogą utrzymywać się od kilku godzin aż do kilku dni.

Z kolei do ogólnoustrojowych objawów zaliczymy:

  • Wysypkę
  • Duszności
  • Swędzenie.

Na szczęście wstrząs anafilaktyczny zdarza się stosunkowo rzadko, co nie znaczy, że nie występuje wogóle.

Jak zdiagnozować uczulenie na spermę?

Rozpoczynając diagnozowanie alergii na nasienie partnera, w pierwszej kolejności należy wykluczyć inne możliwe przyczyny uczulenia. Jednym z podstawowych badań są testy skórne polegające na nałożeniu preparatu alergizującego na skórę, zazwyczaj przedramię. Następnie naskórek jest nakłuwana, tak by substancja przeniknęła do komórek skóry znajdujących się na różnej głębokości. Zaczerwienienie, opuchlizna i podrażnienie potwierdzają uczulenie na spermę. Kolejnym badaniem są testy serologiczne polegające na zbadaniu krwi kobiety pod kątem przeciwciał, jakie tworzą się w wyniku kontaktu z alergenem.

By samodzielnie potwierdzić lub wykluczyć uczulenie na spermę warto odbyć stosunek z prezerwatywą, by zaobserwować czy pojawiają się takie same objawy jak przy współżyciu bez zabezpieczenia.

Zobacz również: Metod antykoncepcji jest multum. Którą wybrać dla siebie?

Jak wygląda leczenie?

W przypadku potwierdzenia uczulenie na spermę należy rozpocząć leczenie, które może przyjmować różne formy. Najprostszym sposobem jest używanie prezerwatyw lub stosunek przerywany, który zapobiega przed kontaktem z nasieniem partnera. Kolejną możliwością jest zabieg, polegający na umieszczaniu przez alergologa niewielkiej ilości rozcieńczonego nasienia w pochwie kobiety. Stopniowo zwiększa się jego stężenie. Pary poddające się leczeniu, przez kilka tygodni powinny współżyć co 2-3 dni by utrzymać efekty leczenia.

Uczulenie na spermę a ciąża

Uczulenie na spermę nie powoduje problemów z zajściem w ciążę, głównie z tego względu, że to nie plemniki są alergenem. By doszło do zapłodnienia, partnerzy powinni poddać się leczeniu, a w przypadku, gdy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów można skorzystać z inseminacji lub zapłodnienia in-vitro.

Uczulenie na spermę u mężczyzn

Alergia na własną spermę może wystąpić również u mężczyzn. Dochodzi do reakcji autoimmunologicznej, organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała skierowana przeciw własnej spermie. Plemniki zostają zniszczone już w organizmie, a po wytrysku nie ma ich wcale w spermie. W takim przypadku mówimy o niepłodności immunologicznej.

 


Lifestyle

Tragedia w Szczecinie. Zostawione w aucie 1,5-roczne dziecko nie żyje

Monika Wanat
Monika Wanat
23 czerwca 2022
fot. Sharon McCutcheon/Unsplash

Jak podaje RMF, 38-letnia kobieta rano zawiozła starsze dziecko do przedszkola. Pojechała później do pracy i tam zostawiła samochód. Przed 17 odebrała z przedszkola starsze dziecko i udała się do żłobka po młodsze. Tam dowiedziała się, że dziecka w tym dniu nie przywiozła do placówki. 

Kiedy wróciła do auta, okazało się, że na tylnym siedzeniu jest 1,5-roczny chłopiec. Dziecko cały dzień spędziło w samochodzie. Nie dawało oznak życie. Wezwani na miejsce ratownicy nie dali już rady go uratować.

Z relacji radia wynika, że na miejscu pracuje prokurator, a rodzina została objęta opieką psychologa.


Na zewnątrz jest 30 stopni, a ty tylko na chwilę wychodzisz z auta, coś załatwić. Zaraz masz wrócić. Zostawiasz w samochodzie psa, a może i dziecko. Nic im się nie stanie, a bez nich szybciej uporasz się z jakąś niecierpiącą zwłoki sprawą. Tyle, że w samochodzie oni cierpią. Auto nagrzewa się błyskawicznie, zagrażając życiu pozostawionym w środku…

Reaguj, zwracaj uwagę, pomagaj – chociażby podając ten film dalej.

P.S. Film nakręcony w perspektywie 360 stopni, można obracać obrazem.


Zobacz także

Gotowanie – intymnie. Pozytywnie miesza w życiu, daj mu się uwieść

23 rzeczy, które każda kobieta powinna przestać robić, by zacząć żyć

A gdyby stanąć oko w oko z bolesną prawdą pod tytułem: „To ty jesteś panem swojego losu” i w końcu w to uwierzyć?

6 domowych i skutecznych sposobów na krostki po goleniu