Go to content

Postanowienia noworoczne: po pierwsze pomyśl o sobie. Jakie to szczęście mieć wokół siebie dobre dusze

Fot. iStock / svetikd

Nowy rok, stara bieda… Ile razy zaczynałaś coś od nowa, z przeświadczeniem, że teraz już będzie inaczej, a potem nic  z tego nie wychodziło? W planowaniu noworocznych postanowień popełniamy jeden, podstawowy błąd: zakładamy, że zmiany nadejdą same, zachęcone magiczną datą 1 stycznia… Tymczasem bez odpowiedniego nastawienia, nic nowego się w naszym życiu nie wydarzy. Nowy kalendarz nie sprawi, że nasze sprawy same się poukładają, a los przestanie nam rzucać kłody pod nogi. Zmiana zaczyna się od nas samych.

Postanowienia noworoczne powinny zatem wyglądać następująco:

1. Myśl o sobie

Nie, nie chodzi o egoistyczne zachowania, które sprawiają, że jesteśmy złymi przyjaciółmi, partnerami, rodzicami. Chodzi o dobry egoizm, który pozwala nam zadbać o siebie – być zdrowszymi, szczęśliwszymi, lepszymi w relacjach z innymi. Myślenie o sobie nie przychodzi nam łatwo, jeśli przez lata żyliśmy jedynie dla bliskich i po to, by ich zadowolić. Pora na tę jedną, kluczową zmianę, która sprawi, że wszystko będzie się układać inaczej.

2.  Ogranicz liczbę negatywnych osób wokół siebie

Oczywiście, czasem całkowite zerwanie kontaktu z pewnymi osobami jest niemożliwe – szczególnie jeśli to nasi rodzice, ojciec lub matka naszego dziecka, ktoś z naszego środowiska zawodowego. Zawsze jednak mamy wpływ na częstotliwość tych spotkań, a przede wszystkim – na nasze reakcje. Nie dajmy się prowokować, nie nastawiajmy się negatywnie, nie odbierajmy wszystkiego osobiście (nawet jeśli taki jest ukryty zamiar naszego adwersarza). Bądźmy ponadto. Złe emocje szkodzą głównie nam, a nie rozwiązują żadnych problemów.

3.  Koncentruj się na tym, co dobrego masz wokół siebie

Ludzie, zwierzęta, dobra książka, spacer… Jakże często nie doceniamy tego, co wydaje nam się oczywistem elementem naszego życia. A przecież tak łatwo to wszystko stracić. Pielęgnujmy drobne przyjemności, pielęgnujmy momenty, które spędzamy z osobami, z którymi jest nam dobrze. Bądźmy świadomi, że to ogromne szczęście – móc przeżywać to dobro, mieć te osoby w swoim życiu. Szczęściem jest obudzić się rano i wiedzieć, że mamy pełną lodówkę, dach nad głową i dobre dusze wokół.

4. Naucz się dobrze zarządzać czasem

On nie czeka, on ciągle płynie. I w całym tym zamieszaniu, zagubieniu, owczym pędzie, prawdziwą sztuką jest zarządzaniem nim w taki sposób, by zachować harmonię, spokój ducha i zadbać o relację z najbliższymi. Potrzebujesz czasu dla siebie, potrzebujesz go dla innych. Zadbaj o odpowiednie proporcje, a zobaczysz, że masz go wystarczająco dużo. I koniecznie pozbądź się nawyków (media społecznościowe!), które ci ten czas kradną.

W Nowym Roku życzę Wam, by te cztery postanowienia towarzyszyły Wam już zawsze. By udało się je wcielić w życie i nie rezygnować z żadnego z nich. Trzymajcie się ciepło!