Lifestyle

Pierwsza głowa państwa, która skorzystała z maila. Tajemnice królowej Elżbiety

Agnieszka Żukowska
Agnieszka Żukowska
31 maja 2022
Elżbieta II, fot. domena publiczna
 

Zimna, niewzruszona, konserwatywna – mówili o niej nie tylko rodacy, a media do dzisiaj nie mogą wybaczyć jej lodowatego serca po śmierci Diany.

Tymczasem Wielka Brytania świętuje 70-lecie na tronie swojej królowej, a ona stała się solidnym gwarantem architektury narodu i jego wizerunku. 20 lat temu, podczas Złotego Jubileuszu królowa powiedziała, że ​​widzi swoją rolę jako „prowadzenie tego królestwa przez zmieniające się czasy”. Konsekwencja i stałość stały się jej atutami, kluczowymi cechami jej rządów. Przez lata polerowała swój wizerunek monarchy, jako niezawodny i lojalny. To jedyna monarchini, która panuje 70 lat na tronie.

Windsor

Od kiedy wybuchła pandemia, królowa na stałe przeniosła się do Windsoru. Jego sercem jest zamek królewski, jeden z najstarszych i najdłużej zamieszkiwanych w Europie. Sztandar na wieży powiewa i dzisiaj, znak to, że królowa jest na zamku. To tutaj, cztery lata temu, odbył się ślub Megan i Harrego, jak większość najważniejszych królewskich wydarzeń.

Nowy początek

W wieku 27 lat podczas koronacji w 1953 roku królowa Elżbieta została przedstawiona światu jako nowy początek. Dla zubożałego królestwa i jego rozpadającego się Imperium była to przełomowa koronacja.

Nie posiada paszportu

Pomimo tego, że jest najczęściej podróżującą głową państwa w historii – odwiedziła ponad 116 krajów podczas swoich rządów – Elżbieta nie posiada paszportu. Wszystkie brytyjskie paszporty są wydawane na nazwisko królowej, ale ona sama go nie potrzebuje. Nie wymagane od niej jest również prawa jazdy, chociaż sama jeździ po królewskich posiadłościach swoim Range Roverem.

Ma dwie daty urodzin

Panująca brytyjska monarchini urodziła się 21 kwietnia 1926 r. Elizabeth Alexandra Mary z Yorku. Jednak każdy kraj Wspólnoty tradycyjnie obchodzi swoje urodziny w wyznaczonym dniu w maju lub czerwcu. Na przykład w Wielkiej Brytanii przypada na pierwszą, drugą lub trzecią sobotę czerwca. Królowa spędza swoje prawdziwe urodziny na prywatnych uroczystościach z rodziną.

Prowadziła ciężarówkę podczas II wojny światowej

W wieku 18 lat, jeszcze wtedy księżniczka, wybłagała u ojca, króla Jerzego VI, zgodę na dołączenie do Pomocniczej Służby Terytorialnej dla Kobiet. Było to podczas II wojny światowej. Znana jako Second Subaltern Elizabeth Windsor, założyła kombinezon i szkoliła się w Londynie jako mechanik i kierowca ciężarówki wojskowej. Królowa pozostaje jedyną kobietą z rodziny królewskiej, która weszła do sił zbrojnych i jest jedyną żyjącą głową państwa, która służyła podczas II wojny światowej.

Za suknię ślubną zapłaciła talonami

Księżniczka Elżbieta poślubiła swojego trzeciego kuzyna Philipa Mountbattena, byłego księcia Grecji i Danii, 20 listopada 1947 roku. Ich ślub, odbył się w latach powojennej odbudowy i w porównaniu ze spektakularnym ślubem księcia Karola i lady Diany Spencer w lipcu 1981 roku – był po prostu skromny. Elżbieta musiała oszczędzać bony na zakup żywności, żeby zapłacić nimi za materiał na jej suknię ślubną – satynową w kolorze kości słoniowej, zaprojektowaną przez Normana Hartnella i wysadzaną 10 000 białych pereł.

Nie przyjęła imienia męża

Ojciec Elżbiety, Jerzy VI, urodził się w domu Saxe-Coburg and Gotha, ale z powodów antyniemieckich nastrojów , podczas I wojny światowej nazwisko rodowe zostało zmienione na Windsor. Podobnie jej mąż, książę Filip, porzucił germańskie nazwisko ojca, Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg, na rzecz swoich dziadków ze strony matki, Mountbatten, podczas ich zaręczyn.

Kiedy Elżbieta wstąpiła na tron, jej matka i premier Winston Churchill dopilnowali formalności, aby zapobiec przekształceniu królowej i jej linii w Dom Mountbatten. Udało ale kilka lat później Elżbieta ogłosiła, że ​​niektórzy z jej potomków będą nosić nazwisko Mountbatten-Windsor – prawdopodobnie po to, by uspokoić rozgniewanego męża.

Pierwszego maila wysłała w 1976 roku

26 marca 1976 r. królowa Elżbieta wysłała swój pierwszy e-mail, biorąc udział w demonstracji technologii sieciowej w Royal Signals and Radar Establishment, ośrodku badawczym w Malvern w Anglii.  Jest uważana za pierwszą głowę państwa, która skorzystała z poczty elektronicznej.

Została postrzelona przez nastolatka

Podczas obchodów urodzin 13 czerwca 1981 r. kiedy Elizabeth jechała konno na paradzie w pobliżu Pałacu Buckingham, rozległy się strzały.  Marcus Sarjeant, 17-latek, który uwielbiał zabójców Johna F. Kennedy’ego i Johna Lennona, oddał sześć pustych strzałów w stronę królowej. Nastolatek spędził trzy lata w więzieniu psychiatrycznym. Elżbieta, po uspokojeniu spłoszonego konia, wznowiła procesję.

Prześladowca w sypialni

9 lipca 1982 roku, Michael Fagan, pacjent psychiatryczny, wdrapał się na rynnę Pałacu Buckingham i wszedł do komnat Elżbiety. Kiedy królowa obudziła się, zobaczyła mężczyznę przycupniętego na skraju jej łóżka, krwawiącego z ręki, w którą się skaleczył, wędrując po ciemnych korytarzach pałacu. Królowa nie mogąc skontaktować się z ochroną i policją ucięła z włamywaczem 10 minutową rozmowę, słuchając, jak opowiada o swoich problemach osobistych i relacjach z czwórką dzieci. Wreszcie wybudzony ze snu lokaj chwycił wygadanego intruza. Okazało się, że Fagan, któremu kazano spędzić sześć miesięcy w szpitalu psychiatrycznym, również kilka tygodni wcześniej zakradł się do królewskiej rezydencji, uciekając z butelką białego wina księcia Karola.

Platynowy jubileusz

W dniach od 2 do 5 czerwca Anglia hucznie będzie obchodzić platynowy jubileusz swojej królowej. Szacuje się, że uroczystości obejrzy ponad miliard ludzi na całym świecie. Przygotowania do hucznej celebracji wciąż trwają,  a sama królowa Elżbieta II weźmie udział w większości zaplanowanych wydarzeń.

Czterodniowe świętowanie rozpocznie się paradą wojskową w samym centrum Londynu. Królowa Elżbieta II ma wyjść na balkon i pokazać się swoim fanom. Nie będzie obok niej ani księcia Andrzej, ani Harrego. Panowie nie pełnią już swoich obowiązków, mimo że wciąż należą do rodziny królewskiej.

W piątek odbędzie się nabożeństwo dziękczynne w londyńskiej katedrze św. Pawła. W sobotę królowa weźmie udział w wyścigu konnym w Derby,  a przed Pałacem Buckingham odbędzie się koncert, w którym wystąpią m.in. Queen, Duran Duran i amerykańska piosenkarka Diana Ross. Jednak z całą pewnością jedną z największych atrakcji, na którą czeka nie tylko sama królowa, będzie parada psów rasy Corgi. Wybór czworonogów nie jest jednak przypadkowy.

Sugerujemy zatem, żeby przed spontanicznym wyjazdem do Londynu sprawdzić jeszcze dostępności noclegów – jest z tym już bardzo duży kłopot.

Elżbieta II, fot. domena publiczna

 

Żródło: www.history.com

 

 

 

 


Lifestyle

Jak spakować się na wakacje? Przeczytaj koniecznie!

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
31 maja 2022
fot. martin-dm/iStock
 

Jak spakować się na wakacje, by cieszyć się udanym wypoczynkiem? Dobra organizacja i sprawnie spakowana walizka jest gwarancją udanej podróży. Niestety, pakowanie często bywa największym wyzwaniem.

Jak spakować się na wakacje?

Przygotuj listę rzeczy

Przemyślana i dobrze przygotowana lista znacznie ułatwi pakowanie – w szczególności, jeśli na wyjazd wybiera się kilka osób. Kilkanaście dni przed wakacjami dobrze jest sporządzić szczegółową listę rzeczy, które chcecie zabrać na wakacje. Dzięki niej pakowanie stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Zabierz tylko to co potrzebne

Nie zabieraj rzeczy na wszelki wypadek, które gdzieś, kiedyś, mogą ci się przydać. Nie pakuj ubrań, których nie lubisz, w których nie czujesz się dobrze, licząc, że podczas wakacji może się do nich przekonasz. Nie zabieraj rzeczy, które nie są ci potrzebne. Przed pakowaniem ręczników dobrze się zastanów – sprawdź, czy miejsce w którym będziecie mieszkać nie ma ich na wyposażeniu.

Przygotuj zestawy

Zaplanuj konkretną ilość poszczególnych elementów garderoby. Przygotuj kilka zestawów, których poszczególne elementy będzie można ze sobą dowolnie łączyć. Nawet z niewielu uniwersalnych i stonowanych kolorystycznie ubrań można stworzyć wiele kombinacji.

Nie kupuj butów na wyjazd

Istnieje ryzyko, że nowe buty mogą być niewygodne. Założone po raz pierwszy obetrą skórę lub okażą się za ciepłe albo zbyt przewiewne. Chcesz żeby wakacje były udane – nie eksperymentuj i zabieraj tylko sprawdzone rzeczy.

Pamiętaj o apteczce

Do podróżnej apteczki spakuj leki, które przyjmujesz na stałe i te, które warto mieć przy sobie, przykładowo: coś od bólu głowy, na przeziębienie i problemy ze strony układu pokarmowego. Nie zapomnij o plastrach i płynie odkażającym rany. Wybierając się na wakacje z małymi dziećmi zabierz koniecznie – leki od gorączki, syrop na kaszel, coś od bólu gardła, aspirator do nosa dla niemowląt oraz probiotyk.

Nie zapomnij o kosmetykach

Na liście rzeczy do spakowania na wakacje nie może zabraknąć kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji. Kosmetyków wszystkich uczestników podróży nie pakuj do jednej dużej kosmetyczki, lepiej przygotuj mniejsze zestawy dla każdego z osobna. Nie zapomnij o kremach z filtrem i balsamach do ciała! Nie zabieraj dużych opakowań, lepiej skorzystaj z małych wersji produktów lub przelej je do mniejszych opakowań.

Dobierz odpowiedni rodzaj bagażu

Bagaż dostosuj do obowiązujących ograniczeń. Pod uwagę weź również swoje potrzeby, miejsce wyjazdu i to, co macie w planach robić podczas wakacji. Wybierając rodzaj bagażu upewnij się, że spełnia wymogi linii lotniczej. Szykując się na wakacje często pakujemy więcej rzeczy niż potrzeba – a za dodatkowe kilogramy bagażu wykraczające poza ustalony limit, trzeba dodatkowo zapłacić. Lecicie na wakacje do ciepłych krajów – zabierz walizkę na kółkach. Wybieracie się na turystyczne wakacje – lepiej sprawdzi się plecak wykonany z nieprzemakalnych materiałów.

Zobacz również: Patchworkowa rodzina jedzie na wakacje… Czyli o tym, jak przeżyć urlop z dziećmi swojego partnera i z nikim się nie pokłócić

Pakując zadbaj o bezpieczeństwo

Delikatne, drobne przedmioty schowaj do skarpetek lub owiń w szalik. To co może się wylać, schowaj do foliowego i szczelnego opakowania. Przed schowaniem do walizki sprawdź, czy wszystko jest dobrze zamknięte.

Sprawdź pogodę

Zamiast przygotowywać po kilka zestawów ubrań na różną pogodę, po prostu ją sprawdź. Wybieracie się na wakacje, gdzie słońce i wysokie temperatury są  niemalże gwarantowane? Postaw na przewiewne, delikatne i wykonane z naturalnych materiałów stroje. Asekuracyjnie możesz zabrać jedną bluzkę i spodnie z długim rękawem.Zobacz także

Picie wina pobudza nasz mózg bardziej niż rozwiązywanie trudnych zadań matematycznych – twierdzą naukowcy

Sprawdź, jakich witamin brakuje organizmowi jesienią najbardziej (i jak je uzupełnić)

Dorota Wellman: „Mój dom jest zamknięty dla tych, których nie lubię. Prosta sprawa”