Go to content

Piersi 20, 30, 40 i 50 latki. Czy wiesz, jak zmienia się twój biust?

Piersi to niewątpliwa ozdoba każdej kobiety. Rosnąć zaczynają w okresie dojrzewania, by mniej więcej około 20 roku życia osiągnąć w pełni ukształtowany wygląd. Nie oznacza to jednak, że będą takie same przez resztę życia. Piersi zmieniają się, ponieważ oddziałują na nie różne czynniki. Ich ogólna kondycja zależy od gospodarki hormonalnej, zmian masy ciała, ogólnej pielęgnacji czy doboru podtrzymującej ich bielizny.

Czas niestety nie jest ich sprzymierzeńcem, ale świadomość zachodzących zmian pozwala przygotować się i zadbać o nie tak, by jak najdłużej nas cieszyły.

Zobacz, jak zmieniają się piersi w ciągu życia kobiety.


 

źródło: kobietapo30.plwww.cosmopolitan.pl

Fot. iStock/max-kegfire

1/4 Piersi 20-latki

Piersi są w pełni rozwinie po zakończeniu okresu dojrzewania. Składają się w większości z tkanki włóknistej, a nie tłuszczowej i zdecydowanie nie ma kobiety, która miałaby takie same piersi. Duży wpływ na ich wygląd mają geny — jeśli mama czy babcia miały jędrne piersi, najpewniej ciebie też to spotka. W tym wieku część kobiet zostaje pierwszy raz matkami. To nie pozostaje bez wpływu na piersi, które rosną, stają się delikatne w dotyku i pełne, bardzo jędrne. Kolor otoczki i brodawki może być ciemniejszy, jednak to zniknie po ciąży. Ciąża i karmienie piersią zazwyczaj zmieniają trwale piersi — po tym czasie stają mniejsze lub większe, mniej jędrne, bardziej wiotkie, „puste” lub zmieniają kształt. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji.

W wieku 20 lat piersi „bronią się” same. Odpowiednia pielęgnacja, zdrowa dieta i ćwiczenia mogą wydłużyć ich doskonałą kondycję.

Fot. iStock/

2/4 Piersi 30-latki

Kobieta 30-letnia może pochwalić się biustem innym, mniej jędrnym niż dziesięć lat wcześniej. Szczególnie po wcześniej już wspomnianych ciążach nie jest już tak jędrny, a rozciągnięta skóra często naznaczona jest rozstępami. Po karmieniu mięśnie i tkanka łączna, które są odpowiedzialne za utrzymanie piersi, nie są już tak mocne.

Nie da się  cofnąć czasu dla piersi, ale można stosować ujędrniające kosmetyki, a zachowanie stałej wagi i unikanie gwałtownego tycia i chudnięcia zapobiegną pogłębianiu problemów.

Fot. iStock/S_Chum

3/4 Piersi 40-latki

W okresie przedmenopauzalnym jajniki produkują mniej estrogenu, który odpowiada za naszą kobiecość. Po 40 roku życia w obrębie piersi dochodzi do procesu, w którym tkanki zastępowane są tłuszczem. Z tego powodu piersi zaczynają się różnić, utracić jednolitą budowę. Mogą pojawiać się guzki, które, choć najczęściej nieszkodliwe, zawsze wymagają obserwacji i konsultacji z lekarzem. Zanikający kolagen sprawia, że piersi nadal tracą jędrność skóry i świeży wygląd. Niestety grawitacja nie jest naszym sprzymierzeńcem, więc dobrze dobrana bielizna robi piersiom dużą różnicę. Im większy biust, tym lepiej powinien być podtrzymywany.

Można opóźnić te zmiany stosując zbilansowaną, zdrową dietę, odpowiednie nawodnienie, utrzymaniem stałej masy ciała, stosowanie kosmetyków ujędrniających, regularne stosowanie prostych ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Oczywiście rzucenie palenia zdecydowanie pomoże zadbać o młodszy wygląd piersi i ogólne zdrowie kobiety.

Fot. iStock/deepblue4you

4/4 Piersi 50-latki

Kobieta po okresie menopauzy wiele zmian ma już za sobą. Piersi są coraz bardziej opadające, wiotkie, choć część kobiet zauważa, że przybywa im tłuszczyku. Może być to spowodowane ogólnym przyrostem masy ciała, zwiększeniem retencji wody i zmianami hormonalnymi w organizmie.

Poza zwykłą pielęgnacją warto polubić i zaakceptować naturalne zmiany zachodzące w wyglądzie ciała.