Go to content

Papryka – bogactwo witamin. Który kolor tego warzywa ma najwięcej właściwości dla zdrowia?

Papryka jest jednym z najbardziej wszechstronnych warzyw. Można ją wykorzystać na kanapki, do sałatek, zup, zapiekanek i w wielu innych, ciekawych przepisów. Lubimy ją ze względu na smak i zapach, a także kolory, które kojarzą się z dobrą, zdrową energią. Poszczególne odmiany papryk różnią się od siebie aromatem, intensywnością smaku, kształtem i kolorem. 

Ostre papryczki przyspieszają proces spalania tłuszczu, rozgrzewają i dostarczają organizmowi witamin i minerałów. Łagodniejsze odmiany dbają o wygląd skóry, paznokci i włosów, poprawiają wzrok, wzmacniają naczynia krwionośne, regulują ciśnienie krwi, poprawiają kondycję układu nerwowego, kości i mięśni.

Każda świeża papryka obfituje w witaminy z grupy B i witaminę C, a także związków mineralnych: wapnia, potasu, żelaza czy magnezu. Jednak papryki w zależności od koloru, który czasem wynika po prostu ze stopnia dojrzałości tego warzywa, różnią się od siebie ilością cennych dla zdrowia i urody substancji.

źródło: zdrowie.gazeta.plbonavita.plportal.abczdrowie.pl

Fot. iStock/stock_colors

1/4 Czerwona papryka - dla pięknej cery

Im bardziej czerwona skórka, tym wyższa zawartość beta-karotenu (prowitaminy A), który doskonale wpływa na funkcjonowanie narządu wzroku, kondycję skóry, włosów i paznokci. Czerwona papryka zawiera najwięcej witaminy C, znajdziemy tu także rutynę, wzmacniającą naczynka krwionośne, oraz duże ilości witaminy E, spowalniającej procesy starzenia się organizmu oraz poprawiającej libido i płodność.

Fot. iStock/bhofack2

2/4 Zielona papryka - dla układu nerwowego

Papryka zielona jest najmniej kaloryczną odmianą tego warzywa, w 100 g ma jedynie 27 kcal. Zawiera dużą ilość kwasu foliowego (jedna zielona papryka zaspakaja 25% dziennego zapotrzebowania), który wspiera układ nerwowy i procesy krwiotwórcze. Obfituje również w witaminę E, C, witaminy z grupy B i minerały takie jak wapń, potas, żelazo, magnez czy miedź.

3/4 Żółta papryka - sprzymierzeniec zdrowych oczu

Żółta papryka jest cennym źródłem luteiny i zeaksantyny, które neutralizują wolne rodniki i dbają o zdrowie oczu. Zawiera sporo witaminy E, witaminę C, witaminę K oraz A. Żółta papryka jest szczególnie bogata w witaminę B6, która pomaga spalić tłuszcz, reguluje ciśnienie krwi, pracę serca, łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego,  zapobiega chorobom skóry.

Fot. iStock/BruceBlock

4/4 Biała papryka - dla prawidłowego metabolizmu

Ta jasna, delikatna w smaku papryka, zawiera dużo witaminy A, E i K oraz witaminę C. Obecna jest w niej tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas foliowy, kwas pantotenowy oraz cholina. Nie brakuje również składników mineralnych, takich jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, miedź oraz mangan. Zapewnia doskonały metabolizm, przy czym posiada niską wartość energetyczną: 27 kcal/ 100 g.