Lifestyle

Nastrój się filmowo na Boże Narodzenie! 12 świątecznych hitów

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
10 grudnia 2016
5 z 12

"Cztery gwiazdki", reż. Seth Gordon

Fot. Screen z YouTube

Dla niektórych przetrwanie jednej wieczerzy z rodziną to prawdziwe wyzwanie, a co dopiero, gdy czekają cię aż cztery takie spotkania! Kate i Brad (Reese Whiterspoon i Vince Vaughn) co roku wyjeżdżali na święta i omijali je szerokim łukiem, ale tym razem są zmuszeni odwiedzić swoje rodziny i  zmierzyć się z ich wyjątkowością (żeby nie powiedzieć szaleństwem). Nie jest być może epickie dzieło filmografii, ale na świąteczne guilty pleasure z pewnością się nadaje.

PoprzedniNastępny
Lifestyle

7 rzeczy, które robią ludzie z utajoną depresją. Bądźmy uważni i otwarci na naszych bliskich

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
10 grudnia 2016
Fot. iStock/undervisuals
 

Ludzi, którzy chorują na depresję, lub cierpią z powodu stanów depresyjnych zazwyczaj łatwo „zauważyć”: mogą wydawać się nam ponurzy, smutni i apatyczni. Czasem depresję diagnozujemy pochopnie, mylnie wyłapując i wiążąc z nią symptomy, które mogą świadczyć o jakiejś innej chorobie lub po prostu, obniżonym nastroju.

Dużo trudniej zauważyć tych chorych na depresję, którzy na co dzień jawią się nam jako towarzyscy, głośni i zadowoleni z życia znajomi, tych, u których choroba jest utajona. Jak można im pomóc? Zwróćcie uwagę na te kilka sygnałów, które wysyłają nam, żebyśmy ich dostrzegli:

1. Zbytnia otwartość i nadmiernie eksponowana radość

Naukowcy z University of Rochester Medical Center odkryli, że depresję szczególnie trudno zdiagnozować u ludzi, którzy mają radosne usposobienie, zwłaszcza u starszych osób. Zespół badaczy doszedł do wniosku, że to nie introwertycy są grupą szczególnie  skłonną do ukrywanie depresji, ale ekstrawertycy. Nie należy przyjmować za pewnik, że osoba wesoła i towarzyska może być odporna na tę chorobę. Należy zawsze być aktywnym, empatycznym słuchaczem

2. Ukrywanie złego samopoczucia przed bliskimi

Wiele osób cierpiących na depresję boi się ujawnić swoją chorobę przed bliskimi, albo w środowisku pracy. Czują się zakłopotani, nie chcą przysparzać zmartwienia , albo po prostu obawiają się, że mogą stracić pracę. Jeśli widzisz, że twój przyjaciel albo partner stara się unikać konfrontacji albo jasnej odpowiedzi na pytania o swoje samopoczucie, może to być znak, że jego stan emocjonalny jest niepokojący.

3. Wspominanie mimochodem, że zmagamy się z jakąś traumą z przeszłości

Masz udane życie rodzinne, satysfakcjonujące życie zawodowe, stabilną sytuację w małżeństwie. A jednak jest coś, jakiś epizod z przeszłości, który nie został zamknięty, z którego się nie „wyleczyłeś”. Czasem rzucisz o tym wydarzeniu jakieś zdanie, smutek przykryjesz uśmiechem, starasz się udawać, że masz już to za sobą. Na zewnątrz emanujesz zaufaniem i szczęściem, wewnątrz panują zupełnie odwrotne emocje: czarna dziura. Zawsze powinniśmy uważnie słuchać, gdy przyjaciel lub ukochana osoba mówią nam o przykrych wydarzeniach z ich przeszłości.

4. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe

Większość ekspertów uważa,  że istnieje silny związek pomiędzy zaburzeniami jedzenia i depresją. Są to dwie odrębne choroby, chociaż zdarza się, że jedna może prowadzić w konsekwencji do tej drugiej, lub mogą pojawić się równocześnie. Coraz więcej ludzi cierpi na zaburzenia odżywiania. Jeśli zauważysz, że bliska osoba ma bardzo zmienny apetyt, spróbuj porozmawiać z nią / nim o tym i nakłonić do poddania się leczeniu. Utajona depresja może również tą drogą dawać o sobie znać.

5. Obojętność w stosunku do rzeczy, które się dawniej bardzo lubiło

Bardzo często ludzie cierpiący na utajoną depresję wykazują brak entuzjazmu w stosunku do rzeczy, które dawniej lubili robić, dla swoich pasji, rytuałów. Rezygnacja lub obojętność to bardzo niepokojące objawy.

6. Częsty gniew i irytacja

Zwykle depresja kojarzy się nam z się z apatią, bezradnością, melancholijnymi myślami i niekontrolowanym płaczem. Ale są też inne objawy depresji, które ignorujemy jako sporadyczne „wybuchy”: złość, agresja i drażliwość często występują u mężczyzn, którzy zmagają się z tą chorobą.

7. Męczące uczucie notorycznego niewyspania

Jeśli twój ukochany narzeka na niewystarczającą ilości snu, mimo że śpi bardzo dużo, może to być sygnałem ostrzegawczym, że coś jest nie tak. Problemy ze snem mogą być tylko zewnętrznym znakiem głębszych i bardziej niepokojących kwestii. Zaburzenia snu i depresja są często ściśle powiązane.

Wiele przypadków depresji niewykrytych i nieleczonych, kończy się tragicznie. Od 10% do 15% osób z ciężką, nieleczoną depresją popełnia samobójstwo. Bądźmy uważni i otwarci na naszych bliskich. Nigdy nie wiadomo, czy nie potrzebują właśnie naszej pomocy.

 

 


 

Źródło: lifehack.org


Lifestyle

Odpowiedz na 10 pytań i bądź pewna, że to miłość albo… że tylko tak ci się wydawało

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
10 grudnia 2016
5 z 10

Czy czujesz się przy nim swobodnie?

Fot. iStock / BraunS

Możesz otworzyć drzwi stojąc w dresach, płakać na komedii romantycznej i zachlapać się sosem od hamburgera? Jeśli tak – trzymam kciuki! Jeśli czujesz się spięta, tłumaczysz to pierwszymi randkami – uciekaj. Tu nie ma szansy na szczerą i prawdziwą miłość.

PoprzedniNastępny

Zobacz także

Szukacie idealnego hotelu na wyjazd z przyjaciółkami? Mamy dla was propozycję, ale uwaga – wrócicie tu z pewnością ze swoją rodziną

12 rzeczy, którymi lepiej nie chwalić się na Facebooku

Czy to on zabił swoją żonę? Przypatrz się obrazkowi i rozwiąż zagadkę