Lifestyle Zdrowie

Nadmiernie się pocisz? Możesz mieć problemy z układem pokarmowym. Zobacz, jakie jeszcze sygnały wysyłają ci jelita

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
2 czerwca 2017
7 z 9

Zapalenie zatok

Fot. iStock / PeopleImages

Jelito to organ, który pełni funkcje immunulogiczne. To w nich występuje ponad 80 proc. części układu odpornościowego, dlatego tak ważne jest, żeby sprawie funkcjonował. Praca dobrych bakterii z komórkami w ściankach jelit odbija się w działaniu całego organizmu. Dlatego patologie w zatokach mogą mieć związek z ich kondycją, bo zaburzenia we florze jelitowej wpływają na zmiany ilościowe i jakościowe drobnoustrojów obecnych w organizmie. Dlatego jeśli narzekasz na choroby zatok i nie możesz znaleźć przyczyny, skieruj swoją uwagę właśnie na jelita.

PoprzedniNastępny
Lifestyle Zdrowie

Czy toksyczne matki zasługują na miłość? Nie, nie musisz kochać tego, kto cię skrzywdził

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 czerwca 2017
Fot. iStock/Martin Dimitrov
 

Miłość i szacunek do matki, należą jej się od nas „z urzędu”, wpajają nam od dziecka. Matka jest jedna, to ona nosiła cię dziewięć miesięcy pod sercem, ona urodziła w bólu, ona poświęciła się dla ciebie i poniosła niejedno wyrzeczenie. Kocha bezgranicznie i bezwarunkowo. A co jeśli było inaczej? Jeśli relacja z osobą, która miała zapewnić ci poczucie bezpieczeństwa i wspaniały życiowy start, zostawiła na twojej psychice bolesne blizny, z którymi zmagasz się przez całą swoją dorosłość? Czy toksyczne matki zasługują na miłość?

Skąd mam wiedzieć, że moja matka jest osobą toksyczną

Jeśli myśl o niej sprawia, że ściska cię w żołądku, jeśli kolejne spotkanie napawa strachem, jeśli wspomnienia z nią związane wywołują poczucie bezsilności, lęku, agresji, jeśli wreszcie oddychasz z ulgą, kiedy wychodzi i długo odreagowujesz jej wizytę – wasza relacja nosi znamiona toksycznej. W skrajnych przypadkach możesz nawet odczuwać dolegliwości fizyczne, takie jak bóle głowy, zmęczenie, nadmierną potliwość i nagłe skoki ciśnienia, kiedy dowiadujesz się, że będziesz musiała stanąć z nią „oko w oko”, lub gdy „grzebiesz” w waszej wspólnej przeszłości.

Złe, nie „święte” macierzyństwo

Zwykło się przyjmować, że matka jest osobą niezdolną do okrucieństwa, wyjątkową, poza podejrzeniami.  To bardzo błędne założenie, „blokuje” nas w trzeźwej ocenie naszych relacji z własną mamą i napędza w nas poczucie winy („A może ona wcale nie jest taka zła, tylko to ze mną jest coś nie tak, to ja nie zasługuję na jej miłość?”). Cóż, prawda jest taka, że macierzyństwo nikogo nie uświęca i nie zmienia nas aż tak bardzo, jak byśmy chcieli.

Matka może być złym, nieczułym, a nawet okrutnym w stosunku do swojego dziecka człowiekiem, może być też człowiekiem ogarniętym obsesją kontrolowania twojego życia i niszczenia twoich marzeń. Matka nie zawsze czuje więź ze swoim dzieckiem, nie zawsze chce wziąć za nie odpowiedzialności. Nie wyżebrzesz u niej uczucia, kochając za was dwoje.

Zmierz się z tym

Owszem, dała ci życie, owszem, sama pochodzi z rodziny, w której panowały trudne, skomplikowane relacje.  Nie są to jednak żadne argumenty w twojej sprawie. Możesz chcieć uwolnić się od uczucia, które ci ciąży, które sprawia, że jesteś wiecznie rozdarta i nie potrafisz uporządkować własnych emocji. Nie musisz kochać tego, kto cię krzywdzi. Szukaj wsparcia u osób, które są ci życzliwe i którym na tobie naprawdę zależy.  Nie masz obowiązku miłości wobec kogoś, kto nie umie kochać ciebie. Nie możesz pozwolić, by osoba, z którą łączą cię jedynie więzy krwi niszczyła twoje życie. Powiedz „dziękuję”, za to, że pojawiłaś się na świecie. I tyle po prostu wystarczy.


Lifestyle Zdrowie

Małgorzata Rozenek-Majdan w pięknych błękitnych sandałkach za grosze. Zobacz, gdzie możesz je kupić

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
2 czerwca 2017
Fot. Screen Instagram/m_rozenek

Na jubileuszu magazynu VIVA, który w tym roku kończy 20 lat, pojawiły się największe polskie gwiazdy. Na czerwonym dywanie nie mogło więc zabraknąć Małgorzaty Rozenek-Majdan z mężem Radosławem. Wyglądali olśniewająco i elegancko. Małgosia założyła sukienkę w pastelowym kolorze, do której założyła piękne błękitne buty, które kosztują… 109 zł.

„Perfekcyjna Pani Domu” postawiła na błękitny total look. Założyła specjalnie dla niej uszytą kreację od Marlu, która odsłaniała zgrabne nogi. Jednak elementem stylizacji, który przyciągał wzrok, były sandały w delikatnym błękitnym kolorze z kokardką na wysokości kostki. Fanki Małgosi zachwycały się i w komentarzach dopytywały, gdzie je kupiła.

I choć mogłoby się wydawać, że gwiazda wydała na nie majątek, gdyż wyglądała jak milion dolarów, to okazało się, że wybrała obuwie, na które może sobie pozwolić większość Polek. Pochodzą one z internetowego sklepu DeeZee i kosztują 109 zł.

Gwiazdy, które chodzą w butach w rozsądnej cenie

Małgorzata Rozenek-Majdan to niejedyna polska gwiazda, która wybiera buty z tego sklepu internetowego. W sandałkach za niecałe 90 zł pokazała się także Marina, którą stać na najdroższe buty świata.

W sandałach, których cena waha się w okolicach 100 zł, chodzi także Marcelina Zawadzka.

Do fanek butów w rozsądnej cenie należy także stylistka Zosia Ślotała. Wybrała błękitne espadryle za niecałe 80 zł.


Jak wam się podobają?


Zobacz także

Niezależność – skarb, o który warto zawalczyć

25 rzeczy, które robisz jako dorosły, jeśli w dzieciństwie doświadczyłeś przemocy emocjonalnej. Dlaczego taki jesteś?

Nowy rok, nowa ty? Niekoniecznie! Oto 9 rzeczy, których nie musisz w sobie nigdy zmieniać