Lifestyle Moda

Lubisz szperać w lumpeksach? Tych rzeczy nigdy nie kupuj

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
17 listopada 2017
2 z 7

Bielizna

Osobiście dostaję dreszczy na samą myśl, że mogłabym nosić po kimś bieliznę. Nawet jeśli wyparzałabym ją we wrzątku. Zanim więc kupisz w lumpeksie majtki lub kostium kąpielowy, wyobraź sobie, że materiał miał styczność z wydzielinami czyjegoś ciała.

PoprzedniNastępny
Lifestyle Moda

Nie tylko zgaga. Oto nietypowe objawy refluksu

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
17 listopada 2017
Fot. iStock/Nerthuz
 

Odbijanie się treści pokarmowej czy uczucie pieczenia w przełyku – kto z nas nie zna tych objawów? Choroba refluksowa nie zawsze jednak manifestuje się w ten sam sposób. Większość z nas bagatelizuje pierwsze symptomy, sięgając po leki dostępne bez recepty, które przynoszą chwilową ulgę. Niestety, nieleczony refluks może doprowadzić do uszkodzeń błony śluzowej przełyku, powodując tzw. nadżerki. 

O chorobie refluksowej żołądka mówimy, gdy treść pokarmowa wraz z sokami trawiennymi i kwasem żołądkowym jest zarzucana do przełyku. Chociaż rzadko trafia aż do ust, nadkwasota jest bardzo nieprzyjemna. Co więcej, powoduje uszkodzenia w obrębie układu pokarmowego i osłabia komfort życia. Do czynników ryzyka wystąpienia refluksu zalicza się: nieprawidłowe funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku, zaburzenia opróżniania żołądka, ciążę i otyłość. Szacuje się, że problem dotyczy 5-10 proc. populacji. Pojedyncze epizody cofania się treści pokarmowej do żołądka występuje jednak u około 20 proc. ludzi mniej więcej raz w tygodniu.

Mechanizm

Dolny zwieracz przełyku jest bardzo silnym mięśniem, który zamyka światło przełyku, gdy do żołądka dostanie się pokarm. Wszystko po to, by soki trawienne i kwas żołądkowy nie dostały się z powrotem do przełyku. Kiedy zwieracz funkcjonuje nieprawidłowo – kurczy się zbyt wolno lub nie zamyka się w pełni – dochodzi do zarzucania treści pokarmowej. Czasem zjawisko to jest spowodowane nagłym naciskiem na żołądek, np. w przypadku ciąży.

Objawy charakterystyczne

Uczucie pieczenia w przełyku jest najbardziej charakterystycznym objawem choroby refluksowej. Na ogół pojawia się tuż po sytym posiłku, ale może także dopaść nas w trakcie pochylania się lub gdy leżymy. Dlatego też osoby zmagające się z tą dolegliwością bardzo często cierpią w nocy. Ponadto chorzy skarżą się na nadkwasotę, zgagę, ucisk za mostkiem i puste odbijanie się treści pokarmowej.

Objawy nietypowe

Chorobie refluksowej żołądka często towarzyszą także inne, nietypowe objawy, które zdarza nam się bagatelizować. Może to być na przykład obfity ślinotok, szczególnie w trakcie spożywania posiłków. Zdarza się, że występuje ból w klatce piersiowej, który zawsze jest wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej. W tym przypadku zdiagnozowanie refluksu będzie dobrą wiadomością. Ból w klatce piersiowej może być przecież objawem zawału serca, czyli stanem zagrożenia życia.

Mogą występować także takie objawy jak: suchy kaszel, chrypka, uczucie „kluski w gardle”, chrapanie podczas snu czy też gorzki posmak w ustach, który często tłumaczymy sobie nieodpowiednią higieną jamy ustnej.

Objawy, wymagające szybkiej diagnozy

Należy jak najszybciej wybrać się do lekarza, kiedy pojawi się krwawienie z przełyku (np. wymioty przypominające fusy po kawie z widoczną, żywoczerwoną krwią), problemy z przełykaniem, ból podczas połykania czy utrata masy ciała.

Leczenie na własną rękę

Leki dostępne bez recepty, które zobojętniają kwas żołądkowy, oczywiście przynoszą chwilową ulgę, jednak nie można bez konsultacji z lekarzem przyjmować ich w nieskończoność. Pierwszym krokiem powinna być zmiana stylu życia. Osobom otyłym zaleca się przede wszystkim zrzucenie zbędnych kilogramów. Wszyscy, którzy zmagają się z refluksem powinni przestrzegać kilku zasad. Posiłki powinny być mniejsze i częstsze. Należy ograniczyć gazowane napoje i tłuste potrawy. Nieskazane są ostre przyprawy, alkohol i papierosy. Kolacja powinna trafiać do żołądka trzy godziny przed pójściem spać. Jeżeli mimo wprowadzenia zmian w codziennym życiu i sposobie odżywiania, objawy nie ustępują lub nasilają się, należy umówić się na wizytę u lekarza, który dobierze odpowiednie leki.

Diagnostyka

Najczęściej leczenie dobierane jest na podstawie wywiadu. Jeżeli po kilku tygodniach objawy ustępują, wstępna diagnoza zostaje potwierdzona. Czasem jednak niezbędne jest wykonanie gastroskopii, czyli wprowadzenie do przewodu pokarmowego giętkiego narzędzia z kamerą, które pozwala przyjrzeć się przełykowi, żołądkowi i dwunastnicy. Badanie to pozwala także ocenić, czy nie doszło do uszkodzenia ścian przełyku czy powstania przepukliny. Choć gastroskopia nie należy do przyjemnych badań, nie warto zapierać się przed tym badaniem rękami i nogami.


 

Źródło: Medycyna Praktyczna/Krok do zdrowia

 

 


Lifestyle Moda

Lubisz przeklinać? Jeśli tak, poznaj 6 psychologicznych zalet „rzucania mięsem”

Redakcja
Redakcja
17 listopada 2017
Fot. iStock/drante

Chyba każdemu z nas choć raz zdarzyło się rzucić tak zwanym mięsem. Przeklinanie towarzyszy nam na co dzień w różnych sytuacjach, choć generalnie nie jest to akceptowane w przestrzeni publicznej i w wielu przypadkach zdecydowanie nadużywane. Oczywiście najlepiej by było, gdyby reszta świata nie musiała wysłuchiwać strumienia przekleństw, ale gdy emocje ponoszą, trudno jest nad sobą zapanować.

Co ciekawe, badacze zajęli się już tym, co nam daje przeklinanie. Jeśli należycie do tych, co nie boją się używać mocnego słownictwa, naukowcy mają dla was efekty przeprowadzonych badań.

6 psychologicznych zalet przeklinania

1. Przeklinanie dodaje siły sportowcom

Psychologowie z Keele University udowodnili to w eksperymencie. Przebadali 81 osób, z których 29 przeszło test na rowerze, a 52 uczestniczyło w teście siły. Osoby poproszono o to, aby wyobraziły sobie przekleństwo jakiego użyją, gdy mocno uderzą się w głowę, a następnie o powtarzanie zwykłym tonem, w regularnych odstępach czasu tego słowa w trakcie wykonywania testu. W drugim wariancie testu proszono o używanie neutralnego słowa. Badanie wykazało, że używanie przekleństw powodowało generowanie większej mocy. W przypadku testu na rowerze były to średnio 24 waty. W teście ucisku było to średnio 2,1 kilograma więcej w przypadku „wersji” z przekleństwami.

2. Przeklinanie mobilizuje do walki lub ucieczki

Można powiedzieć, że przekleństwa uaktywniają pewne obszary mózgu, które decydują o tym, czy będziemy uciekać czy się bronić. Słysząc, że ktoś przeklina, dostajemy od razu bodziec, że należy coś zrobić w konkretnej chwili.

3. Przekleństwa pozwalają przekonać do własnego zdania

Oczywiście chodzi o przekleństwa typu „do cholery”, a nie te bardziej agresywne. Chodzi o to, że używając tego słowa mówimy coś z pasją, wręcz wiarą w to, że wiemy, o czym mówimy. Pokazanie zaangażowania sprawia, że inni są bardziej skłonni zgodzić się z naszym zdaniem.

4. Dowodzą bogatego słownictwa

Ci, którzy mają szerszą paletę przekleństw, mają również lepiej rozwinięte zdolności językowe. I nie chodzi o samo przeklinanie, tylko umiejętność przeklinania w danej chwili i przywoływania z pamięci różnych słów.

5. Wyrażają emocje

Przeklinanie jest powiązane z emocjami, a badania dowodzą, że ludzie pobudzeni emocjonalnie są bardziej biegi w przeklinaniu i są w stanie przywołać większą ilość przekleństw w ciągu jednej minuty, niż pozostali.

6. Łagodzą ból

Niecenzuralne słowa podczas sytuacji, w której ludzie odczuwają ból, są w stanie zmniejszyć jego odczucie. Przeprowadzono badanie podczas którego ochotnicy stali z ręką zanurzoną w lodowatej wodzie. Podczas tego wykrzykiwali przekleństwa, dzięki czemu byli w stanie wytrzymać z ręką w tej wodzie dłużej, niż osoby nieprzeklinające.

źródło: parkpsychologii.plwww.psychonomia.pl


Zobacz także

Historia pewnej miłości… Obejrzyjcie koniecznie ten krótki film

Dobra mama – dobry tata. Jak ważna jest rola rodzicielska?

Zarządzaj własną energią, podążaj za swoim sercem i ciesz się życiem