Lifestyle

Krwawisz i zmienia ci się głos. Co jeszcze dzieje się w twoim ciele, kiedy masz okres?

Redakcja
Redakcja
20 października 2021
fot. Georgii Boronin/iStock
 

Niezależnie od tego, czy co miesiąc narzekasz, że „znowu okres”, czy też świętujesz ten czas, musisz to przejść i już. Bez względu na to, jak się czujesz w związku z okresem, istnieją pewne fizyczne i emocjonalne oznaki miesiączki, którym trudno zaprzeczyć. Kiedy masz okres, w twoim organizmie dzieje się naprawdę dużo. Od krwawienia, przez skurcze, po upławy, okres może być pozornie niekończącym się źródłem dyskomfortu.

Większość kobiet pamięta dokładnie, ile miały lat, gdzie były i jak się czuły, gdy dostały pierwszego okresu. Czasem to wspomnienie pełne dobra i ciepła, jakie dało nam otoczenie (mama), czasem trauma, bo nie wiedziałyśmy, co się z nami dzieje. A co się dzieje? Medycyna jest w tej kwestii bardzo oschła: okres rozpoczyna się, gdy wyściółka macicy zaczyna się złuszczać. Brzmi średnio, ale tak naprawdę w naszych organizmach dzieje się wtedy dużo więcej, niż tylko złuszczanie.

Chociaż doświadczenia każdej miesiączkującej kobiety mogą się różnić, oto, co może się zdarzyć, gdy masz miesiączkę

Twój głos może się zmienić

Dla większości ludzi jedyny moment, w którym naprawdę myślą o tym, że ich głos brzmi inaczej, to okres dojrzewania, albo poważnej infekcji gardła. Okazuje się jednak, że kiedy masz okres, twój głos może brzmieć zauważalnie inaczej, chociaż być może sama nigdy tego nie zauważyłaś.

Badanie z 2011 roku opublikowane w „International Journal of Behavioural Biology” wykazało, że mężczyźni byli w stanie odróżnić głos kobiety, gdy miała miesiączkę, od jej głosu, gdy nie miała miesiączki w około 35 proc. przypadków. Psycholog Nathan Pipitone, jeden z autorów badania, uważa, że mężczyźni zdawali się określać głosy menstruacyjne, jako najmniej… atrakcyjne. Mężczyźni mogli podobno dokonać rozróżnienia ze względu na widoczny nastrój kobiety, ton, a nawet szybkość mówienia. Możemy więc śmiało dodać „zmianę głosu” do listy skutków ubocznych okresu.

Stajesz się bardziej podatna na infekcje grzybiczne

Niestety, kolejną niezbyt miłą miesiączkową przypadłością, jest to, że stajemy się bardziej podatne na infekcje drożdżakowe. Powodem, dla którego twoja szansa na infekcję drożdżakową wzrasta podczas miesiączki, jest to, że równowaga pH pochwy ulega poważnym zmianom przed i podczas miesiączki. U niektórych kobiet może to prowadzić do przerostu drożdżaków lub bakterii, co z kolei może powodować infekcje drożdżakowe lub bakteryjne. Jak donosi „Health”, ryzyko infekcji drożdżakowej może wzrosnąć jeszcze bardziej, jeśli zostawisz tampon zbyt długo, więc upewnij się, że zmieniasz go regularnie.

Możesz mieć problemy z wypróżnianiem

Fot. iStock/vadimguzhva

Okazuje się, że podczas okresu mogą zmieniać się ruchy jelit. Więc uspokajamy – nie, nie tylko ty masz do czynienia z tymi okropnymi „okresowymi kupami”. Wiele kobiet doznaje zmian jelitowych tuż przed okresem lub w jego trakcie. I chociaż każdy może doświadczyć innego rodzaju wypróżnień podczas cyklu menstruacyjnego, „sprawca” tego stanu rzeczy jest jeden. W dużej mierze spowodowane jest to hormonami. Jeśli trudno jest ci kontrolować ruchy jelit w czasie miesiączki, spróbuj ograniczyć jedzenie i picie, które mogą pogorszyć sytuację, np. kawę. Ale co najważniejsze, upewnij się, że śledzisz ruchy jelit podczas okresu, jeśli wymkną się one zbytnio spod kontroli, porozmawiaj o tym z lekarzem.

Możesz mieć problemy z koncentracją

Jeśli kiedykolwiek miałeś trudności z koncentracją w pracy, gdy masz okres, wiedz, że nie jesteś sama. Co ważniejsze, kłopoty, które masz, mogą mieć więcej wspólnego z okresem niż z twoją zdolnością do wykonania pracy. W rzeczywistości badanie z 2014 r. opublikowane w czasopiśmie „Pain” wykazało, że ból menstruacyjny może powodować niezdolność do skupienia się. Badanie wykazało, że kobieta, która miała bóle menstruacyjne, miała również niższą ocenę wydajności i miała trudności z zwracaniem uwagi i skupieniem się na więcej niż jednej rzeczy na raz, jak podzielił się Medical Daily. „Ból jest niezwykle powszechnym doświadczeniem i może mieć destrukcyjny wpływ na całe nasze codzienne życie” – powiedział dr Ed Keogh, główny autor badania z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Bath. „Nasze badania dotyczyły tego, jak powszechny codzienny ból, którego doświadcza wiele kobiet każdego miesiąca, wpływa na ich zdolność do wykonywania szeregu złożonych zadań”. Konieczność pójścia do pracy lub wykonania projektu podczas okresu może czasami wydawać się niemożliwa, a badania pokazują, że nie jesteś w tym odosobniony.

Oczywista oczywistość: krwawienie

Najbardziej oczywistym znakiem, że masz miesiączkę, jest oczywiście krwawienie. Kiedy miesiączkujesz, twoje ciało usuwa comiesięczne nagromadzenie wyściółki macicy. Następnie krew i tkanka wychodzą z macicy, przez szyjkę macicy i pochwę. Jednak, mimo że krwawienie podczas okresu jest całkowicie naturalne i powszechne, istnieje coś takiego jak zbyt duże krwawienie, które może być niebezpieczne. Według The Society of Obstetricians and Gynecologists of Canada krwawienie miesiączkowe jest niebezpieczne, jeśli trwa dłużej niż siedem dni, jeśli w ciągu godziny zużywasz kilka podpasek lub tamponów lub jeśli w twojej krwi są duże skrzepy. Jeśli tak jest, koniecznie porozmawiaj ze swoim ginekologiem. Samo krwawienie miesiączkowe samo w sobie jest całkowicie normalne i jest po prostu sposobem na zachowanie zdrowia przez organizm.

Twoje ciało przygotowuje się do ciąży

Choć może się to wydawać oczywiste, największa rzecz, jaka dzieje się z twoim ciałem podczas miesiączki, jest związana z płodnością. W rzeczywistości jedynym powodem, dla którego kobiety mają miesiączki, jest przygotowanie ciała na ewentualną ciążę. Oczywiście nie każda z nas chce zajść w ciążę, ale i tak twój okres pojawia się właśnie z tego powodu. Kiedy zaczynasz miesiączkę, rozpoczynasz również fazę proliferacyjną swojego cyklu miesiączkowego. Jej celem jest rozpoczęcie przygotowania wyściółki macicy, aby stworzyć przyjazne warunki dla zapłodnionego jajeczka.

Odczuwasz bolesne skurcze

fot. globalmoments/iStock

Przyznacie, to jeden z najbardziej irytujących „skutków ubocznych” okresu. Dla niektórych kobiet skurcze miesiączkowe to tylko niewielkie bóle, które od czasu do czasu odczuwają w podbrzuszu. Dla innych mogą być na tyle poważne, że zostaną przykute do łóżka – lub, co gorsza, wylądują w szpitalu. Według Mayo Clinic jest to zwykle oznaka poważniejszego stanu, np. endometriozy.

Bóle miesiączkowe są powodowane skurczem macicy, mają jej pomóc w zrzucaniu wyściółki. Substancje podobne do hormonów (prostaglandyny) zaangażowane w ból i stan zapalny wywołują skurcze mięśni macicy. Bez względu na to, jak poważne są twoje skurcze miesiączkowe, wszystkie mają te same kluczowe cechy: pojawiają się w dolnej części brzucha i mają tendencję do rozpoczynania się przed miesiączką i trwają kilka dni. Skurcze mogą sprawić, że poczujesz się okropnie, ale w większości przypadków nie należy się nimi martwić. Jeśli jednak jesteś nimi zaniepokojona, porozmawiaj ze swoim ginekologiem.

Możesz mieć pryszcze

Chociaż pryszcz lub dwa to nie koniec świata – i na pewno nie jest tak bolesny jak skurcze lub ból pleców – trądzik z powodu okresu może nas wkurzać. Co gorsza, on nie przemija z wiekiem! Jest miesiączka, są pryszcze. Tak już jest. Dlaczego? Wraz ze wzrostem poziomu progesteronu skóra puchnie i pory są ściśnięte. Wtedy dochodzi do nagromadzenia sebum pod powierzchnią skóry, co z kolei prowadzi do trądziku. Voilà!

Możesz mieć zachcianki

fot. Paul Bradbury/iStock

Odwieczny stereotyp kobiety obżerającej się czekoladą podczas miesiączki może być przestarzały, ale może też zawierać odrobinę prawdy. Jeśli zauważysz, że masz ochotę na pewne pokarmy, gdy masz okres, możesz podziękować za to swojemu cyklowi menstruacyjnemu – i (no oczywiście!) swoim hormonom. Jak się okazuje, istnieje ważny powód, dla którego możesz odczuwać zwiększone łaknienie, zanim pojawi się miesiączka i podczas jej trwania. Po prostu zazwyczaj pragniesz niezdrowej żywności jako emocjonalnej odpowiedzi na to, co dzieje się podczas okresu. „Spadek estrogenu i progesteronu powoduje, że nasze poprawiające nastrój substancje chemiczne, takie jak dopamina i serotonina, gwałtownie spadają, co sprawia, że ​​jedzenie staje się łatwym rozwiązaniem, które pomoże nam poczuć się ciut lepiej. Pamiętaj, jedna tabliczka czekolady lub gałka lodów cię nie zabiją, więc po prostu idź i je zjedz. Zdecydowanie zasługujesz na to, gdy masz okres.

Możesz odczuwać ból pleców

Często zdarza się, że podczas cyklu miesiączkowego odczuwasz ból, niezależnie od tego, czy jest to skurcze brzucha, czy ból w innym miejscu. Mimo to z niektórymi bólami trudniej sobie poradzić, a to może być oznaką czegoś większego. Jednak ból pleców jest dość częstym objawem, oczywiście nie ten ekstremalny, który koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem.

Możesz tracić równowagę

To normalne, że po rozpoczęciu cyklu miesiączkowego czujesz się nieco nieswojo. W końcu twoje ciało wiele przechodzi, a z całym bólem, pryszczami i zachciankami możesz nie czuć się sobą przez te kilka dni. Czy jednak wiedziałaś, co kiedy masz okres, Twoje ciało może sprawić, że będziesz bardziej… niezgrabna? Choć brzmi to dziwnie, to prawda. Tak, twój okres może sprawić, że będziesz niezdarna. Może to być spowodowane zwiększonym zmęczeniem, retencją wody, brakiem równowagi hormonalnej.

Możesz mieć huśtawki nastrojów


Fot. Pixabay / Foundry / CC0 Public Domain

O nadchodzącej miesiączce wiem nawet nie patrząc w kalendarz, wystarczy przyjrzeć się swoim emocjom. Możesz doświadczać huśtawek nastroju, czy ekstremalnych reakcji emocjonalnych na rzeczy, o których normalnie byś nie pomyślała. Więc podczas okresu reklama plastikowych toreb wielokrotnego użytku może doprowadzić Cię do łez I NIE WSTYDŹ SIĘ TEGO!

Może ci się lepiej trenować

Dla wielu osób myśl o treningu podczas okresu brzmi jak czysta tortura. I szczerze, jest w tym coś dziwnego? Kiedy zaczyna się twój okres, możesz odczuwać ból i czuć się dość nieswojo. Ale jak się okazuje, ćwiczenia pomogą zwalczyć objawy miesiączki. Ćwiczenia o większej intensywności mogą uwalniać więcej endorfin, które łagodzą przykre dolegliwości. Tak więc trening może pomóc w wahaniach nastroju związanych z okresem, a endorfiny mogą również pomóc w bólu.

 

 

 


Lifestyle

Kolejne nakazy dla dziewczynek. Polityka Czarnka ma się coraz lepiej?

Redakcja
Redakcja
20 października 2021
fot. mediaphotos/iStock
 

Myślałyście, że po „ugruntowywaniu cnót niewieścich” nic już was nie zdziwi? Cóż, niestety tuż za rogiem czai się kolejne kuriozum. Tym razem dziewczynki muszą zwracać baczniejszą uwagę na to, jak ubierają się do szkoły. Oczywiście wszystko po to, by nie gorszyć i nie prowokować chłopców.

O sprawie donosi Wyborcza.pl, w której czytamy, że w jednej z gdańskich szkół dziewczynki nie mogą nosić tęczowych toreb. Kojarzycie je? Fajne kolorowe, płócienne torby ekologiczne. No więc one właśnie są zakazane. Oprócz tego dziewczynki muszą zakrywać nogi i ręce. A na lekcjach wf ćwiczyć mogą jedynie w długich spodniach z dresu. Coś wam to przypomina? Nie majaczą wspomnienia lektur epoki pozytywizmu.

Do grona szkół przodowniczek w kwestii gruntowania cnót dołączyła też szkoła z Pszczółek, w której to – jak podaje wyborcza.pl – żeby nie kusić chłopców również muszą nosić ubrania z długimi rękawami i nogawkami.

A teraz uwaga, oto wytłumaczenie tych zasad:

„Proszę państwa, te zasady to w trosce o dziewczynki. Przecież w naszej szkole uczą także mężczyźni, dziewczęta nie powinny nosić krótkich bluzek, panowie mogliby się poczuć nieswojo”.

Nawet nie wiemy, jak to skomentować. Może warto się przyjrzeć pracownikom szkoły, skoro istnieją obawy o ich samopoczucie w obecności nieletnich dziewcząt?

To doskonały moment, by przypomnieć słowa doradcy ministra, filozofa, felietonisty Radia Maryja, dr. Pawła Skrzydlewskiego, który to użył sformułowania „cnoty niewieście” i wyraził swoje życzenie, aby je ugruntowywać.

– Musimy za wszelką cenę podporządkować wszystkie treści, które są w edukacji, dobru człowieka – wyjaśnił dr Skrzydlewski. – Co z tego, jeśli człowiek ma ogromną wiedzę w różnych dziedzinach życia, a jednocześnie jest zdeprawowany i zły.

– Dziś obserwujemy w kulturze bardzo niebezpieczne zjawisko moralne, także religijne, pewnego zepsucia duchowego kobiety polegającego na rozbudzeniu w kobiecie pychy, która się przejawia próżnością, zainteresowaniem wyłącznie sobą, egotyzmem, zwalczaniem obiektywnego porządku na rzecz widzenia siebie – zaznaczył Skrzydlewski.

Niestety po raz kolejny próbuje się, jak przed wiekami, sugerować dziewczynkom i kobietom, że ścieżką, po której powinny kroczyć, jest ścieżka posłuszeństwa i skromności. Pokazuje się je jako źródło pokus i zła. Jako te, które na złą drogę sprowadzają bogu ducha winnych chłopców. Znów wracamy do biblijnego raju i owocu z zakazanego drzewa.
Znów słuchamy morałów, prawionych przez różnych panów i – niestety – panie, którzy uważają, że muszą naszym córkom pomóc wypracować słuszną wizję kobiecości. Pokazać im już na początku ich drogi, gdzie jest ich miejsce. A jest ono w skromnym kącie.

Nie pozwólmy na to, dziewczyny! Nie pozwólmy na stawianie naszych córek w tej uległej pozie. To, co my im pokażemy, one wezmą ze sobą. Tu tkwi nasza siła. A „cnoty niewieście” będą dla nich jedynie memem 


Lifestyle

Poszukujesz pięknego i funkcjonalnego mebla na Twoją kolekcję książek?

Redakcja
Redakcja
20 października 2021

Wybór mebli do mieszkania czy domu może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza w czasach, kiedy projektanci mebli nie ociągają się z praca. Funkcjonalny regał to często jeden z najważniejszych mebli w naszych domach. Czym kierować się przy jego wyborze i co proponują nam współcześni projektanci mebli? W naszym artykule zaprezentujemy kilka trendów. Zapraszamy do lektury.

Książki, wazon, fotografie

Wykonany z wysokogatunkowych materiałów i pięknie zaprojektowany regał może stanowić centralne miejsce w naszym salonie. Zwłaszcza miłośnicy książek przywiązują dużą uwagę do tego mebla, który ma pomieścić ich biblioteczkę. Jednak regały mogą pełnić również rolę małej galerii fotografii czy też w interesujący sposób eksponować pamiątki z podróży lub inne, bliskie naszemu sercu artefakty. Dlatego wybór tego mebla powinien zostać przemyślany i dostosowany do charakteru wnętrza oraz naszych indywidualnych oczekiwań. W sklepach z designerskimi meblami znajdziemy dziś bardzo duży wybór regałów wykonanych z różnych materiałów i w najróżniejszych kształtach, np. https://9design.pl/pol_m_Meble-_SALON_Regaly-2799.html. Spod rąk współczesnych projektantów wychodzą nieraz prawdziwe dzieła sztuki meblarskiej, które spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Loftowe klimaty

Bardzo ciekawą i cieszącą się dużą popularnością propozycją są regały metalowe, które nadają wnętrzu industrialnego klimatu. Taki mebel sprawdzi się zarówno w domu, jak i w przestrzeni komercyjnej oraz biurowej. Pięknie zaprojektowane, modne regały w stylu minimalistycznym nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru i wyeksponują książki oraz inne przedmioty, które na nich umieścimy. Regały metalowe dostępne są zarówno jako pojedyncze meble, ale niektóre z nich można również łączyć modułowo, tworząc unikatowe kompozycje dostosowane do wielkości i charakteru konkretnego wnętrza. Metalowe regały wspaniale łączą się też z drewnem i sprawdzą się choćby we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim. Taki mebel, dzięki swojej lekkiej i minimalistycznej konstrukcji nie daje efektu przytłoczenia.

Uniwersalne i ponadczasowe drewno

Miłośnicy mebli drewnianych nie powinni być zawiedzeni w chwili dokonywania wyboru odpowiedniego dla siebie regału. Ten klasyczny surowiec meblarski jest nadal wykorzystywany na szeroką skalę także w nowoczesnych projektach mebli do salonu. Jeśli chodzi o regały, na rynku znajdziemy wiele przepięknych modeli tego mebla wykonanych w całości w drewnie, a mających jednocześnie lekką i nowoczesną formę. Drewniany regał doskonale ociepla pomieszczenie i pasuje zarówno do wnętrz zaaranżowanych w stylu nowoczesnym, jak i tych bardziej klasycznym. Drewniane konstrukcje to zawsze ponadczasowa elegancja i klasyka, która sprawdzi się w wielu aranżacjach.


Zobacz także

Najlepsze kolory dla każdego znaku zodiaku. Jaki jest twój ulubiony?

Kiedy powinnaś ostrzec nową partnerkę twojego byłego faceta. Przecież „każda potwora znajdzie swego amatora”

„No co ty, w naszym domu nie ma problemów. On jedynie pije jednego drinka wieczorem, może dwa”. Współuzależnienie to mistrz kamuflażu, perfekcja iluzji