Lifestyle

„Kobieto przejrzyj na oczy! Czy Ty już widzisz, jaka to paranoja? Nigdy nie zadowolisz świata!”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
27 sierpnia 2021
fot. ChristinLola/iStock
 

Być kobietą to dziś wyzwanie… Stawia nam je świat, kreując wizerunek nieskazitelnego ideału… Wzorce te są coraz śmielej propagowane w social mediach, a także dają o sobie znać w mimowolnych i „ dobrodusznych” uwagach naszego najbliższego otoczenia. Powiedzmy to dziś szczerze i głośno, że tak naprawdę by być idealną, kobieta dziś powinna najlepiej być perfekcyjną panią domu, wzorową Matką Polką a zarazem niezależną, silną kobietą sukcesu, która pnie się po kolejnych szczeblach kariery…


Skąd wziął się ten wyimaginowany obraz ideału? Może wymyślił go świat, a może to my kobiety same go stworzyłyśmy nieustannie ze sobą rywalizując i stawiając bezlitosne osądy… Może same stworzyłyśmy sobie wzór takiego niedoścignionego ideału, udając przed sobą że jest on osiągalny, a może powstał pod wpływem bezmyślnych opinii innych by nieświadomie sprostać ich wymaganiom? Kobieto czas zrzucić kajdany uzależnienia od opinii innych! Nie zauważyłaś jeszcze, że cokolwiek zrobisz to w opinii otoczenia i tak będzie nie dość lub zbyt!

Gdy starasz się być perfekcyjną panią domu, powiedzą Ci, że marnujesz swoją karierę i się nie rozwijasz…

Gdy jesteś matką i poświęcasz swój czas dziecku, powiedzą Ci, że jesteś niezbyt ambitna bo powinnaś pracować też na etacie, a nie „siedzieć” z dzieckiem w domu…

Gdy jako matka pracujesz to również źle bo spędzasz zbyt mało czasu z dzieckiem i zaniedbujesz dom…

Gdy robisz karierę i rozwijasz się to też niedobrze bo przecież rolą kobiety jest zajmować się domem, rodzić i wychowywać dzieci…

Gdy nie chcesz mieć dzieci – co z Ciebie za kobieta, jak można nie mieć instynktu macierzyńskiego! Ty feministko samolubna! Nie możesz mieć dzieci? Jesteś jakaś wybrakowana, przecież nie spełnisz swej życiowej roli jako kobieta, bo żeby być pełnowartościową kobietą to dzieci trzeba rodzić koniecznie! No a jak rodzić to tylko naturalnie, bo cesarka to już nie poród, to tylko „wydobyciny” przecież!

Kobieto przejrzyj na oczy! Czy Ty widzisz już jaka to paranoja? Nigdy nie zadowolisz świata! Zawsze znajdzie się jakiś „perfekcjonista” , dla którego będziesz zbyt lub „nie dość”! Przestań od siebie wymagać bycia idealną. Bądź perfekcyjnie nieperfekcyjna… bądź sobą, a będziesz bezkonkurencyjna. Nigdy więcej nie kieruj się opinią innych, sama stawiaj sobie wyzwania, ale takie które uważasz że są na miarę Twoich możliwości. Bądź dla siebie dobra i wyrozumiała, bo być może nikt inny tego nie zrobi… Sama naucz się doceniać siebie i być dla siebie samej wsparciem.

Siła jest kobietą! Jesteś silna, choć może jeszcze tego nie odkryłaś. Kiedy znasz swoją wartość i wiesz czego w życiu chcesz, o krok marzenia są! Choć one same się nie spełnią, musisz im pomóc a pierwszym krokiem do tego jest wiara, że mogą się spełnić. Jak mawiał Walt Disney: „ Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz też tego dokonać…” Uwierz w siebie a życie Cię poprowadzi. Bądź szczęśliwa w jedności ze samą sobą.

Nie czekaj jak ktoś da Ci szczęście, bo nikt Ci go nie da, jeśli Ty nie będziesz mieć szczęścia w sobie… Nie uzależniaj swojego szczęścia od drugiego człowieka, bo z nim możesz co najwyżej dzielić się wzajemnie szczęściem… Znasz powiedzenie „ z pustego dzbana nie nalejesz” ? Tak też jest z miłością wiesz? Musisz mieć ją w sobie, żeby być szczęśliwym w związku z drugim człowiekiem.

Nie szukaj drugiej połowy, bo przecież Ty nie jesteś żadną połową! Jesteś kompletną kobietą, która ma sobie wszystkie potrzebne narzędzia by zbudować szczęśliwy związek. Poszukaj kogoś z kim mogłabyś dzielić się swoim szczęściem i dopełniać się Jego szczęściem…

Tylko Ty jesteś odpowiedzialna za swoje życie. Jeżeli tu gdzie teraz jesteś – nie jesteś szczęśliwa to zastanów się dlaczego i znajdź w sobie siłę by to naprawić lub zmienić by odnaleźć szczęście… Życie jest za krótkie by godzić się na bylejakość. Nie bój się zmian, bo jedyna pewna rzecz w życiu o zmiana… Jesteś kobietą masz w sobie wewnętrzną moc, o której istnieniu możesz jeszcze nie wiedzieć…

Życie ma tak wiele barw, kobiecość również… Jesteśmy tak pięknie różne, a jednak tyle spraw nas łączy. Żyjemy w świecie wygórowanych oczekiwań, w których nie jest łatwo być szczęśliwą kobietą…

Mam nadzieję, że nasze córki zapoczątkują pokolenie kobiet, które nie będą kierować się opinią innych, lecz będą żyć będą żyć według własnych zasad i nigdy nie dadzą się zapędzić w kompleksy, tylko przez to że nie wpisują się w jakieś abstrakcyjne trendy!

Mam nadzieję, ze niebawem nadejdzie pokolenie odważnych, świadomych swej wartości kobiet, które będą kochać siebie takimi, jakimi są i dzięki temu będą tworzyć dojrzałe relacje i będą dzielić się swoim szczęściem, a nie tylko oczekiwać, że ktoś wypełni je swoim szczęściem… Tego właśnie życzę nam współczesnym kobietom oraz przyszłym pokoleniom młodych kobiet.


Lifestyle

12 brutalnych prawd o życiu, które im wcześniej zaakceptujesz, tym lepiej dla Ciebie

Redakcja
Redakcja
27 sierpnia 2021
fot. molchanovdmitry/iStock
 

Życie to nie kraina mlekiem i miodem płynąca. Bez względu na to, jak brutalne mogą się wydać te słowa – musimy zaakceptować, że nie zawsze (prawie nigdy) sprawy będą toczyć się po naszej myśli. Dlatego tak ważne jest, żeby zaakceptować pewne prawdy i przejść nad nimi do porządku dziennego. Im bardziej będziemy narzekać i pytać „dlaczego, dlaczego ja?”, tym będzie nam trudniej znaleźć właściwą drogę. Będziemy zdołowani i wiecznie negatywnie nastawieni do wszystkich i wszystkiego. A klucz do szczęścia jest w naszych rękach i tylko my możemy uczynić nasze życie lepszym.

1. Umrzesz. Wszyscy umrzemy

Starzejesz się, czas upływa i kiedyś się skończy. Podobnie ludzie, których kochamy. Zaakceptuj fakt, że muszą odejść.

2. Nic nie trwa wiecznie

To jedna z najważniejszych prawd o życiu. Zmiana jest jedyną stałą na świecie. Czy to relacje, przynależność, chwile czy status społeczny; to wszystko się kiedyś skończy.

3. Nie możesz zadowolić wszystkich

Nie możesz sprawić, by inni cię kochali. Zawsze znajdzie się ktoś, kto cię nie będzie lubił, akceptował itp. Nie masz i nie możesz mieć nad tym kontroli. Przestań żyć dla innych. Jeśli nie są z ciebie zadowoleni, pozwól im być.

4. Ludzie nie są zainteresowani twoim życiem

Tak, dobrze to przeczytałeś! Ludzie mogą ci współczuć, ale mają własne problemy, z którymi muszą sobie radzić. Nikogo nie obchodzi, jak ciężkie jest twoje życie. Więc nie ma sensu próbować wmawiać im, że twoje życie jest trudniejsze niż ich.

5. Przestań czekać, aż ktoś cię uratuje

Twój związek nie jest kluczem do szczęścia. Bądź swoim własnym bohaterem i zainwestuj w siebie. A jeśli chodzi o oszczędzanie, to tylko Ty możesz ocalić siebie, nikt inny.

6. Szczęście to wybór. Tylko Ty możesz go dokonać

Pogoń za szczęściem nie ma sensu. Im bardziej starasz się być szczęśliwy, tym bardziej nie będziesz. Albo wybierasz bycie szczęśliwym, albo nie. To zależy od tego, jak chcesz patrzeć na życie.

7. Pieniądze szczęścia nie dają

Przestań gonić za pieniądzem. Pieniądze mogą dać ci luksus, ale nie kupisz za nie szczęścia. Możesz być niezwykle bogaty, ale w głębi duszy czujesz smutek. Nawet filiżanka kawy jest czymś, czego możesz potrzebować, aby poczuć się lepiej.

8. Masz wady, zaakceptuj to

Doskonałość to mit. Nie wiemy nawet, jak wygląda idealna rzecz. Jaki jest więc sens biegania za czymś, czego nikt nigdy w życiu nie widział? Wszyscy je mamy i wszyscy musimy to zaakceptować, zamiast ignorować lub zamiatać pod dywan. Nie możesz być bez skazy. Niepotrzebnie się zadręczasz próbami bycia idealnym. Twoje wady czynią cię tym, kim jesteś. Akceptuj je.

9. Wszystko, co kiedykolwiek będziesz mieć, to teraźniejszość

Nie rozpamiętuj przeszłości ani przyszłości. Wszystko jest teraz! Nasza przyszłość jest nieprzewidywalna. Nie wiemy, co się stanie i nie jest to również całkowicie w naszych rękach. Z kolei zatrzymując się w przeszłości lub usilnie starając się przejąć kontrolę nad przyszłością, często tracimy radość z teraźniejszości. Pomyśl więc o teraźniejszości i żyj nią.

10. Twoje życie będzie do dupy. Nie raz, ale sto razy

Będzie pełen wzlotów i upadków. Ale nigdy się nie poddawaj.

11. Weź odpowiedzialność za swoje życie

Przestań obwiniać innych o swoje niepowodzenia. Tylko ty powinnaś mieć kontrolę nad swoim życiem. Przestań polegać na innych, weź odpowiedzialność i kontrolę w swoje ręce.

12. Przestań marzyć i zacznij pracować nad realizacją marzeń

Zmiana nie nastąpi sama. To ty musisz wprowadzić ją do swojego życia. Ruszyć z miejsca i zacząć spełniać marzenia.


Lifestyle

Parafina na dłonie – dlaczego warto ją stosować? Zalety zabiegu parafinowego

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
27 sierpnia 2021
Parafina na dłonie - na czym polega? Zalety i przeciwwskazania
Fot. iStock

Parafina na dłonie to sprawdzony sposób nie tylko na poprawę wyglądu skóry dłoni, ale także ich zdrowia. Warto wykonywać zabieg regularnie, ponieważ parafina słynie z właściwości rozgrzewających, poprawiających krążenie krwi oraz łagodzących dolegliwości mięśniowe i stawowe. Warto również wiedzieć, jak samodzielnie wykonać zabieg parafinowy na dłonie i kto może korzystać z zabiegów przy jej użyciu?

Parafina na dłonie działanie

Parafina składa się głównie z różnych związków natłuszczających, dzięki czemu znalazła zastosowanie w kosmetyce. Nałożona na skórę dłoni  tworzy barierę zatrzymującą wilgoć w skórze oraz ciepło, dzięki czemu pory w skórze otwierają się i znacznie łatwiej przyswajają odżywcze substancje. Zatrzymanie ciepła przy skórze zwiększa również krążenie krwi w obrębie dłoni, co przyspiesza przenikanie substancji w głąb skóry.

Parafina na dłonie - na czym polega? Zalety i przeciwwskazania

Fot. iStock/Parafina na dłonie

Parafina na dłonie jest szczególnie polecana dla suchej i spierzchniętej skóry dłoni. Sprawdzi się jako zabieg ochronny dla dłoni w niesprzyjającym okresie jesienno-zimowym. Powinny z niego korzystać również osoby mające częsty kontakt z detergentami. Chętnie stosują ją także panie chcące odmłodzić i rozjaśnić dłonie.

Parafina na dłonie przygotowywana jest w formie płynnej. Stan skupienia ze stałego na płynny zmienia w temperaturze 42-54 st. C.

Parafina na dłonie — działanie

 • wygładza i zmiękcza skórę dłoni, staje się ona gładka, miękka i nawilżona.
 • zatrzymuje wilgoć w skórze i usuwa przesuszenia;
 • niweluje niewielkie przebarwienia;
 • wzmacnia barierę ochronną skóry przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi;
 • poprawia mikrokrążenie oraz procesy metaboliczne i wydalanie toksycznych substancji powstających w wyniku procesu zapalnego,
 • usprawnia procesy gojenia skóry;
 • pozytywnie wpływa na stan paznokci (zapobiega ich rozdwajaniu się);
 • rozgrzewa i rozluźnia mięśnie oraz stawy.

Już kilka zabiegów parafinowych na dłonie powoduje wyraźną poprawę kondycji skóry i paznokci u dłoni.

Parafina na dłonie - na czym polega? Zalety i przeciwwskazania

Fot. iStock/Parafina na dłonie

Parafinę stosuje się również jako metodę ciepłolecznictwa, m.in. w schorzeniach takich jak:

 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • zmiany zwyrodnieniowe stawów,
 • zespół cieśni kanału nadgarstka,
 • twardzina układowa,
 • stany pourazowe rąk z ograniczeniem zakresu ruchów w stawach.

Jak wygląda zabieg parafinowy na dłonie?

Zanim parafina trafi na dłonie, należy je odpowiednio przygotować. Należy zacząć od oczyszczenia skóry i wykonania peelingu, który usunie martwy naskórek i przygotuje nową warstwę skóry do regeneracji. Po tym na skórę nakłada się grubą warstwę regenerującego kremu, serum, lub innego kosmetyku, który odżywi i zregeneruje skórę. Dłonie z nałożonym kosmetykiem zanurza się co najmniej dwa razy w tzw. kuchni parafinowej z rozgrzaną parafiną, aby warstwa specyfiku otuliła całe dłonie. Na tak przygotowane dłonie nakładamy najpierw rękawiczki foliowe, a następnie bawełniane, które zatrzymają skuteczniej ciepło przy skórze, dzięki czemu zabieg będzie jeszcze bardziej efektywny. Parafina na dłoniach powinna pozostać około 20 minut. Po tym czasie wystarczy zdjąć  rękawiczki bawełniane, a na końcu foliowe wraz z parafiną.

Ponieważ zabieg nie jest skomplikowany, można go przeprowadzić samodzielnie w domu, zachowując środki ostrożności w związku z możliwością oparzenia.

Parafina na dłonie - na czym polega? Zalety i przeciwwskazania

Fot. iStock/Zabieg parafinowy na dłonie

Parafina na dłonie — przeciwwskazania do wykonania zabiegu 

Mimo wielu zalet zabiegu parafinowego nie w każdym przypadku można go przeprowadzić. Istnieją przeciwwskazania, do których należą:

 • infekcja grzybicza skóry i paznokci;
 • egzema (wyprysk atopowy);
 • alergia na parafinę;
 • skłonność do krwawień (ciepło rozszerza naczynia krwionośne);
 • obecność świeżych ran i blizn na skórze.

Innym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu może być stwierdzona osteoporoza oraz niewygojone złamania kości. Parafina stosowana na dłonie przy osteoporozie i niezaleczonych złamaniach może prowadzić do odwapnień kości. Co prawda nie ma potwierdzenia tej zależności, jednak warto zachować ostrożność przy planowaniu zabiegu.

Ile kosztuje parafina na dłonie?

Parafina na dłonie nie jest kosztownym zabiegiem. Koszt przeprowadzenia go w gabinecie kosmetycznym waha się od około 20 do 30, a  zabieg trwa około 30 minut.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl ,www.mp.pl 

Zobacz także

Bezinteresowne lwice. Silne kobiety, które nigdy się nie poddają

Do galerii na zakupy? Niekoniecznie. Każdy przychodzi tu znaleźć zupełnie inny kawałek świata

Kasia Błażejewska-Stuhr

Katarzyna Błażejewska-Stuhr: „Najgorsze co można zrobić, to się wycofać po niepowodzeniu”