Go to content

Klęska może być cenną lekcją. Pamiętaj o 9 rzeczach, aby łatwiej podnieść się z emocjonalnej porażki

Porażki i przykre incydenty są nieuniknionymi elementami naszego życia. Dobra passa nie będzie nam towarzyszyła zawsze i przyjdzie czas, aby przyjrzeć się swojemu życiu, przeanalizować to, co się nie udało. Porażka to nielubiana siostra sukcesu, której wszyscy staramy się unikać, choć jest to z góry spisane na straty.

Skoro nie da się uciec przed niepowodzeniami, najważniejsze jest, aby po każdym, nawet najbardziej spektakularnym i bolesnym upadku znaleźć w sobie siły i chęci na podniesienie się z kolan.

Dobra strona niepowodzeń

Mimo iż wydaje się, że porażki przynoszą jedynie rozczarowanie, frustrację, złość czy gniew, to mogą mieć one niezwykłą moc sprawczą. Zmuszają nas do zatrzymania się i przemyślenia tego, co się stało. Dzięki nim zdobywamy mądrość, doświadczenie, testujemy odwagę, uczymy się czym jest sprawiedliwość, a także umiar w decydowaniu. Niepowodzenia powodują że podchodzimy do wielu rzeczy z dystansem i podejmujemy kolejnym razem bardziej świadome decyzje. Porażka może być naprawdę czymś dobrym, choć aby tak na nią spojrzeć, najczęściej potrzeba po prostu czasu i uspokojenia emocji.

W zależności od siły charakteru, niepowodzenia jednych zatrzymują jedynie na chwilę, a drugich zupełnie przygniatają. Najważniejsza jest obiektywna ocena sytuacji, nierozdrapywanie ran.

Jeżeli przytrafi się porażka, po której ciężko jest się otrząsnąć, warto pamiętać o kilku rzeczach, które ułatwią powrót do emocjonalnej równowagi.

9 rzeczy potrzebnych, aby podnieść się z emocjonalnej porażki

1. Przypomnij sobie jak daleko zaszłaś

Jeżeli do tej pory dotykały ciebie różne przeciwności losu, z których byłaś w stanie wyciągnąć wnioski i zebrać siły do dalszego działania, to jest właśnie najjaśniejsza strona porażki. Każda, nawet przykra nauka, pozwala przezwyciężać inne trudności.

2. Porzuć oczekiwania

Akceptując to, co się stało, umożliwisz sobie wyciągnięcie prawidłowych wniosków z danej lekcji. Odrzucając wygórowane oczekiwania i nazywając po imieniu rzeczywistość przestaniesz postrzegać w różne niepowodzenia jako rzecz ostateczną. Potraktuj to jako naturalną część procesu uczenia się życia.

3. Nie staraj się wszystkiego kontrolować

Zwróć uwagę na to, jakie możliwości otrzymujesz od życia. Nie staraj się złapać wielu srok za ogon, skup się na najważniejszych rzeczach, zostaw to, co nie jest dla ciebie tak bardzo istotne. Poczujesz się lżejsza.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/kupicoo

1/1 9 rzeczy potrzebnych, aby podnieść się z emocjonalnej porażki

4. Zrób „listę wdzięczności”

Pomyśl, czym dla ciebie jest dana porażka i co dzięki niej osiągnęłaś. Może się okazać, że to, co tobie dała, jest bardziej istotne od tego, co straciłaś, na przykład podczas nieoczekiwanej zmiany pracy.

5. Zbuduj siebie na nowo

Być może  nieoczekiwana trudna sytuacja będzie kluczowym momentem do tego, by absolutnie przewartościować swoje życie. Jeżeli jesteś w takim punkcie, gdzie naprawdę nie wiesz, w którą stronę się kierować, zostaw to, czego nie jesteś pewna. Stwórz coś nowego, wyjdź ze strefy komfortu. Być może to będzie punkt zwrotny w twoim życiu, który nada mu nowy sens.

6. Pozwól sobie na odpoczynek

Często jest tak, że jeszcze nie opadnie kurz po przegranej i już starasz się, aby uzyskać założone cele. Zapominasz, że czasem warto po prostu odłożyć wszystko na bok, odpuścić, odpocząć i poczekać na to, co przyniesie życie. Pewne rzeczy wymagają spojrzenia z dystansu, aby zobaczyć je w prawdziwym świetle.

7. Ucz się

Wyciągaj wnioski z tego co się stało, obserwuj rzeczywistość, zbieraj informacje i wykorzystaj to do tego, by w przyszłości popełniać jak najmniej błędów.

8. Przestań postrzegać siebie jako ofiarę

Słowo „porażka” zamień na słowo „doświadczenie”. Nie traktuj siebie jako ofiary losu, która nie ma nic w życiu do powiedzenia. Przecież cały czas uczysz się czegoś nowego i tylko od ciebie zależy, jak wykorzystasz to dla siebie.

9. Nie chowaj głowy w piasek

Czasem może korcić cię, żeby uciec gdzieś daleko od problemów, jednak o ile chwilowy odpoczynek, a następnie przyjrzenie się temu, co się nie udało bywa potrzebne, tak ucieczka od kłopotów jest złym pomysłem. Zamiatanie porażki pod dywan może sprawić, że wróci ona rykoszetem, w jeszcze bardziej przykry sposób.

źródło:  psychologiazycia.com