Go to content

Jeśli z góry założysz, że dzień będzie dla ciebie stresujący, to choć nic się nie wydarzy – taki właśnie będzie – dowodzą naukowcy

Fot. iStock/puhhha

Budzisz się i od razu czujesz jakiś niepokój, pojawia się przekonanie, że to będzie stresujący dzień? I choć próbujesz z siebie „strzepnąć” to wrażenie, zrzucając być może na zły sen, na niedospanie, to jednak, jest to coś więcej niż emocjonalna mgiełka.

Najnowsze badania pokazują, że ci, którzy budzą się spodziewając się stresującego dnia, mogą mieć problem z funkcjami poznawczymi w ciągu całego dnia.

Aby przetestować swoją hipotezę, zespół Hyuna z Pennsylvania State University zwerbował 240 osób w wieku od 25 do 65 lat do wzięcia udziału w dwutygodniowym eksperymencie. Każdego dnia uczestnicy byli pytani o odczuwanie stresu: rano – czy spodziewają się nerwowego dnia, później jeszcze pięciokrotnie o sam poziom stresu i wieczorem, czy myślą, że kolejny dzień będzie stresujący.

Oprócz oceny bieżącego lub przewidywanego stresu, każdy członek grupy musiał także wykonać wiele testów pamięci w ciągu dnia zapamiętując układy kropek na siatce.

Pod koniec eksperymentu naukowcy odkryli, że ci, którzy rano zakładali, że czeka ich duży stres, mieli problemy z pamięcią roboczą w ciągu dnia. Podobnie, jeśli ktoś wieczorem uważał, że kolejny dzień będzie dla niego trudny.

Okazuje się jednak, że jedyną rzeczą, której można się obawiać, wydaje się być sam strach – ponieważ naukowcy twierdzą, że nawet jeśli stresujące doświadczenia, którego się boisz, nigdy się nie wydarzy, to jednak wewnętrznie je prognozując, ograniczasz zasoby swojej pamięci.

Oczywiście, że możemy przewidywać pewne rzeczy, zanim się one staną, by móc przygotować się na jakieś wydarzenia, jednak okazuje się, że one bardziej nam szkodzą niż pomagają.

Podobnie jak uważa się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, tak badania sugerują, że emocjonalna perspektywa poranka jest ważną, samonapędzającą się podstawą do tego, jak może wyglądać reszta naszego dnia.

Dlatego, jeśli myślisz, że twój dzień będzie stresujący, poczujesz tego skutki, nawet jeśli nic się nie wydarzy. Więc może zamiast zakładać najgorsze, wyluzuj, odpuść, uśmiechnij się do siebie i po otwarciu oczu pomyśl – ten dzień będzie niesamowicie fantastyczny!