Lifestyle Psychologia

Dojrzały mężczyzna tego nie robi…

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
7 grudnia 2016
8 z 12

9. Nie narzeka w obliczu wyzwania

Fot. iStock / vgajic

Zrzędzenie i narzekanie? Dojrzały człowiek nie widzi w tym sensu. Wie, że w niczym mu to nie pomoże, nie ułatwi zadania. Wie, że jedyne co zyska narzekaniem, to zniechęcenie i mniej energii w pojedynku z zadaniem, które go czeka.

PoprzedniNastępny
Lifestyle Psychologia

Sama nie znaczy „samotna”. Singielki mają więcej przyjaciół i większą potrzebę samorealizacji

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
7 grudnia 2016
Fot. iStock/petrunjela
 

Zakładamy intuicyjne, że ludzie, którzy żyją w pojedynkę, są o wiele bardziej samotni niż ci, którzy mają kogoś „do pary” i mieszkają razem z partnerem. Singli uważa się z góry za samotnych i nieszczęśliwych, a tych, którzy są po ślubie, za szczęśliwych. I więcej w tych naszych spostrzeżeniach stereotypów niż prawdy.

Dr Bella DePaulo, psycholog, jest autorką publikacji dotyczącej kwestii samotności wśród osób stanu wolnego i tych, które mieszkają/żyją z partnerem. Okazuje się, że osoby samotne są o wiele lepiej zmotywowane do kontynuowania ścieżki swojego rozwoju osobistego, a nawet odczuwają większą potrzebę samorealizacji niż małżonkowie. Życie w pojedynkę wręcz bardziej służy tym, którzy są samowystarczalni. Rzecz przedstawia się zupełnie odwrotnie w małżeństwie – stąd tylko krok do uzależniającej relacji.

Czy ci, którzy żyją sami, są samotni, bardziej narażeni na depresję? Wcale nie. Mniejsze ryzyko depresji wśród osób zamężnych to, zdaniem naukowców, jedynie efekt „miesiąca miodowego”, który nie utrzymuje się na dłużej. Single i singielki mają natychmiast o wiele więcej znajomych i bliskich przyjaciół, tworzą  z nimi o wiele bliższe więzi niż osoby pozostające w związkach małżeńskich.

Warto więc skończyć ze stereotypami i zamiast ciągle dopytywać „masz już kogoś?”, zająć się wreszcie swoim życiem.


Źródło: psychologytoday.com, wysokieobcasy.pl


Zobacz także

Jak lepiej spać?

Dzień dobry, jak minęła noc? Kilka słów do tych, którzy woleliby spać lepiej

Nie chwal mnie za to, że jestem tatą, który wstaje w nocy do swojego dziecka. To jest właśnie partnerstwo, kochanie

Magia codzienna, czyli dlaczego trzymasz w portfelu zdjęcie ukochanej osoby