Kuchnia Lifestyle Zdrowie

Chcesz stracić kilogramy, ale nie zdrowie? 4 najzdrowsze i 4 najbardziej niebezpieczne diety [Przegląd]

Redakcja
Redakcja
21 kwietnia 2017
7 z 10

1. Dieta kopenhaska

Jest to dieta radykalna, bardzo kontrowersyjna, z powodu krótkiego czasu trwania i dużych spadków masy ciała. Czas jej trwania wynosi 13 dni, po których na wadze powinno ubyć od około 7 do 20kg!

Dieta nie może być stosowana dłużej, z powodu restrykcyjnego założenia — przez 13 dni, należy spożywać tylko 3 posiłki dziennie, o stałych porach z dopuszczalnym wahaniem +/- 30 min:

 • śniadanie — między 8 a 9 godziną,
 • obiad — między 12 a 14 godziną,
 • kolacja — między 16 a 18 godziną

Wszystkie posiłki mają bardzo niską kaloryczność, wahającą się między 500 a 800 kcal — to straszliwie mało! Przeciętna 33-latka o wzroście ok. 175 i 60kg wagi, potrzebuje ok 1900kcal na dobę, by organizm mógł poprawie funkcjonować.

Ogólne założenia diety kopenhaskiej:

 • picie dużej ilości kawy, z powodu zawartej w niej kofeiny, pobudzającej przemianę materii i przyspieszającej odchudzanie,
 • picie 2 litrów wody dziennie,
 • suplementacja niedoboru witamin,
 • podstawą pożywienia są: chude mięso, jajka, warzywa oraz w ograniczonych ilościach owoce,
 • zabronione jest spożywanie produktów zbożowych, słodyczy i alkoholu.

Uwaga! Ekstremalna zmiana sposobu odżywiania i poważne zmniejszenie kalorii w posiłkach, może powodować osłabienie, zawroty głowy i jej bóle, a nawet omdlenia. Po zakończeniu często pojawia się efekt jo-jo.

Przykładowy jadłospis znajdziecie tutaj.

PoprzedniNastępny
Kuchnia Lifestyle Zdrowie

„Nieśmiały erotyk”. Akcja „Kwiecień-plecień, czyli upleć nam ciekawą historię”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
21 kwietnia 2017
Fot. iStock/oleg66
 
Moje paznokcie czerwone, bo to wpływa na wyobraźnię. Usta lśniące i nieśmiało uśmiechające się. Oczy paraliżujące blaskiem, rzęsy lekko roztańczone machające do KOGOŚ. Oddech szybki i gorący. Krok taneczny. KTOŚ patrzy nie wiedząc co zrobić. Zająć myśli czymś innym, odejść, podejść? Jednak podejmuje jedną z tych dobrych decyzji, kiedy myśli się: wszystko albo nic…

Obiecywać nic sobie nie będziemy, tylko kilka chwil do rana. Tak często samotność nas zabija, a my chcemy poczuć dreszcz akurat razem. Taniec, kilka drinków, otarcia ciała o ciało, uśmiech za uśmiech, krótka rozmowa, dotyk dłoni, języka. Aż w końcu dłoń wędrująca po udach, piersiach, twarzy, szyi nie będzie chciała się spieszyć, będzie zapamiętywać moje ciało.

Rozszerzone nozdrza będą wciągać zapach dobrych perfum z przeplatającym się podnieceniem. Oczy KOGOŚ zdziwione będą oglądać jak potrafię się wić bez skrępowania, jak moje zakazanie przeplata się z nieprzyzwoitością. Pokażę swoje ciało, bawiąc się nim zaproszę do wspólnej zabawy. Zapowiada się magiczny wieczór. Zapytam po francusku: Voulez vous couchez avec moi, ce soir? KTOŚ uśmiechnie się przyciągając mnie do siebie i całując w czerwone usta…

A gdy będzie po wszystkim, po wielkim uniesieniu i rozładowaniu wyjdę z poczuciem zadowolenia zostawiając kartkę:

„Uległam namiętności. Poznałeś moje ciało, jeśli pragniesz poznać moją duszę, zadzwoń”.

Ciekawi mnie co zrobi…

Opowiadanie nr 2

„Szaleństwo dusz”

Zabawa małej dziewczynki trwa. Lubi w ręku ściskać gorący klejnot zatracenia, nie chce tłumić krzyku rozkoszy. Chce być zaplątana w wiry burzy i ciepło myśli roztaczać. Jej usta wykrzywione grymasem będą mówić, choć myśli drżą. Znalazła go idąc po omacku ulicami wirtualnego świata.

Przypomniał jej, jak potrafi drżeć ciało, przypomniał, jak smakuje szaleństwo. Wieczne wątpliwości odrzuciła i uśmiechem się przytuliła. Tulił, trzymał w rękach, okrywał oddechem i zapachem chwili, zaprosił w stronę ogrodu i rozłożył czarodziejski dywan u jej stóp, położył dłoń na ustach by krzyku nie słyszał nikt oprócz niego… Pożegnał jej rozbudzone ciało, pocałował, zamknął ją w sobie pragnieniem zawiłym.

Miło wirowała, czuła dotyk jego myśli, kryła drżenie ciała, promykami się uśmiechała.

Tańczyli jak iskierki na prześcieradle, trzepotali zawstydzeni, dotknęli dna i błękitu nieba, wiatr tańczył w ich duszach. Przetarli oczy, tulili się i zapytali czy to obietnica radości.

Oczy rozbłysły jej czarem i pytała co dalej, z nadzieją, że kolacja we dwoje nad rzeką pragnienia. Teraz wtulona w fotel wpatruje się w głąb siebie wystraszona dziewczynka. Czy on pozwoli jej by nie dojrzała, czy przytuli do siebie jak dziecko? Ona chce by był z nią dzisiaj, na dłużej, by nie spadła obijając się o rzeczywistość.

Układa głowę na poduszce i z ufnością dziecka szepcze to czego wykrzyczeć nie może. Wie doskonale, że ta historia jest radością szarego dnia, ubarwia ciche życie i z rzeczy wiecznych jest najbardziej krucha.

Jak niewiele trzeba by zamknąć za sobą drzwi i nie mieć nic. Otwarcie drzwi nie pozwoli i tak nic zrozumieć, więc milczy spojrzeniem, wsłuchując się w rzeczywistość.

Idzie odważnie, bo przed nią najpiękniejszy sen na jawie, ich sen.

autorka: silnakobieta


Akcja „Kwiecień-plecień, czyli upleć nam ciekawą historię”

Zadanie konkursowe: jeśli chcesz wziąć udział w akcji „Kwiecień-plecień, czyli upleć nam ciekawą historię” prześlij do nas swoje opowiadanie, nie narzucamy formy, tematyki – napiszcie o tym, co wam w duszy od dawna, a może właśnie w kwietniu gra. Na wasze prace czekamy pod adresem: [email protected]. Najciekawsze z nich opublikujemy i nagrodzimy.

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Akcja potrwa od 12 kwietnia do 8 maja. Wyniki zostaną opublikowane do dnia 18 maja 2017 roku na stronie www.ohme.pl

Nagrody:

Foksal_logo WAB-nowe-logo_wab

10 x zestaw książek, skłądający się z:

Steczkowscy. Miłość wbrew regule

SteczkowskaSteczkowscy

Postawili wszystko na jedną kartę – sprzeciwili się tradycji, zasadom i kościelnej regule. Wybrali siebie i miłość. Nikt ich nie wspierał, wszyscy się odwrócili. Było ciężko, ale wygrali swoje życie.

W latach sześćdziesiątych młody Stanisław Steczkowski jest księdzem w Duląbce, niewielkiej wsi w województwie podkarpackim. Charyzmatycznym, tryskającym energią, uwielbianym przez wiernych, dyrygentem chóru przykościelnego aktywizującego parafian. Danusia Wyżkiewicz, młodsza od niego o siedem lat, mieszka w tej samej wsi i śpiewa w chórze przykościelnym. Od dawna jest zakochana w Stanisławie, okazuje się, że z wzajemnością.

Ta książka mówi o pięknej miłości, ale też o borykaniu się przez całe życie z bytem, akceptacją społeczną, Kościołem i aparatem władzy, o nieustannym życiu poza nawiasem. Jest to też opowieść o bezprzykładnej walce o uznanie tej miłości przez Kościół, o dyspensę od ślubów kapłańskich i ślub kościelny. Walce wygranej na trzy lata przed śmiercią Stanisława.

Costello. Przebudzenie

Hermez_Costello

Drapieżna, bardzo zmysłowa próba zmierzenia się z cielesnością. 

Czy w obecnych czasach możliwe jest pełna akceptacja własnego ciała? Czy przyjemność z własnej cielesności zarezerwowana jest dla pięknych i młodych? Co z ciałami ułomnymi, niedoskonałymi, starzejącymi się, które nasza kultura skazuje na niebyt?

Elizabeth Costello, postać wykreowana przez J.M. Coetzeego, jest znaną pisarką. Do tej pory w swoich wykładach, wygłaszanych w uniwersyteckich aulach i podczas spotkań autorskich koncentrowała się na prawach uciskanych mniejszości, słowa służyły jej do stawania w obronie Innego. Żarliwie walczyła również z zabijaniem zwierząt.

Teraz, gdy odbywa serię spotkań w Europie, odkrywa zupełnie nowy rys swojej osobowości. Zaczyna na nowo doświadczać własnej cielesności, emanuje erotyzmem, zaraża nim. Prowokuje i buntuje się przeciwko ograniczeniom, jakie w tej sferze narzuca ludziom kultura, religia, ale i język, zazwyczaj tak giętki i bogaty, a tak ubogi w opisywaniu ludzkiej seksualności.

Noble Health logotyp kolor_jasne tło_CMYK

3 x Class A Collagen Complex

Zestaw Collagen COMPLEX

4 x Detox na Maxa 

zestaw Detox na Maxa

2 x Detox Tea + kubek

NH_zestaw_herbata+kubek

1 x Żelkowe love

NH_żelki

Regulamin akcji znajduje się tutaj.


Kuchnia Lifestyle Zdrowie

Depresja maskowana. Gdy ciało ukrywa chorobę duszy

Redakcja
Redakcja
21 kwietnia 2017
Fot. iStock / mammuth

O depresji powiedziano i napisano już wiele, ponieważ z jej różnymi postaciami zmaga się wielu ludzi na świecie. Jednak ze względu na skalę problemu, pytania i wątpliwości dotyczące depresji cały czas powracają. Jest to tym bardziej złożone, ponieważ depresja nie daje wyłącznie objawów ze strony psychiki, ale również ciała.

Chorzy na depresję częściej zapadają na nowotwory i choroby układu krążenia, wcześniej umierają. Związane jest to z faktem, że depresja jest związana z tzw. stresem oksydacyjnym i zaburza pozbywanie się toksycznych substancji z ciała. Ponieważ toksyny tkwią w ciele, nagromadzone w nadmiarze zaczynają truć organizm i upośledzać pracę różnych narządów. Dlatego przy leczeniu depresji, łączy się leczenie psychoterapeutyczne z farmakologicznym.

”Depresja bez depresji”

Wiemy już, że depresja to nie tylko pogorszenie nastroju, uczucie smutku, przygnębienia czy apatia. Jeśli pacjent pojawia się u terapeuty z powyższymi problemami, łatwiej jest postawić diagnozę. Natomiast gdy występują jedynie objawy ze strony ciała, rzadko kiedy łączone są one bezpośrednio z depresją.

Depresja maskowana, bo tym mianem określa się właśnie „depresję bez depresji”, jest trudna do zdiagnozowania. Objawia się ona przede wszystkim objawami somatycznymi, które najczęściej przypisuje się innym chorobom i nieskutecznie leczy się dłuższy czas pacjenta, gdy jednocześnie depresja się pogłębia. Do najczęstszych objawów depresji maskowanej należą:

 • bóle głowy,
 • napięcie mięśni,
 • świąd skóry,
 • skoki ciśnienia,
 • jadłowstręt,
 • utrata wagi.

Więc gdy pacjent trafia do lekarza pierwszego kontaktu z powyższymi problemami, najczęściej dostaje nieskuteczne w tym przypadku lekarstwa. Depresja maskowana występuje prawie trzy razy częściej niż klasyczna postać choroby i najczęściej pojawia się ona u kobiet pomiędzy dwudziestym a trzydziestym rokiem życia.

5 rodzajów masek w depresji

Według Janusza Heitzmana profesora Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, istnieje szereg dolegliwości, których lekarze nie łączą z depresją, a raczej przysłaniają ją, czy nawet maskują. Profesor wyróżnił pięć podstawowych masek depresji:

1. Zaburzenia rytmów okołodobowych 

Cechuje je nieregularność rytmów biologicznych i charakterystyczne nasilanie się objawów nocą lub w godzinach porannych, a wyraźnie zmniejszających wieczorem. Towarzyszą temu trudności z zasypianiem, brak lub nadmiar snu.

2. Maski psychopatologiczne

Wiążą się z trudnym do pokonania uczuciem lęku, czasem lękiem przed przestrzenią, natręctwami lub pojawieniem się psychicznego wstrętu do jedzenia. Są one objawami typowymi dla chorób o podłożu psychicznym.

3. Maski bólowe

Łączone z bólami głowy, nerwu trójdzielnego i kulszowego, napięciem mięśni karku i ramion, a także bólami narządów płciowych. Mogą wystąpić również choroby psychosomatyczne narządu krążenia jak np. choroba wieńcowa, czy zawał mięśnia sercowego.

4. Maski wegetatywne i psychosomatyczne

Czyli drobne sygnały, które mogą ledwie zauważalne pochodzić od różnych organów czy części ciała. Zalicza się do nich np. zespół niespokojnych nóg, uporczywy świąd skóry, zmiany ciśnienia tętniczego, cyklu miesiączkowego, popędu płciowego, zaburzenia pamięci, zawroty głowy, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Często występują problemy z przewodem pokarmowym czy zaburzenia wzroku.

5. Maski behawioralne

W ich przypadku zauważalne są zmiany w zachowaniu. Mogą pojawiać się różne odstępstwa od normy, spadki nastroju, przewlekła chandra, w których często nieświadomi cierpiący „leczą się” sięgając po chwilowe ukojenie w alkoholu. Mogą się pojawiać różne uzależniania od alkoholu, narkotyków czy zakupów oraz powtarzalne codziennie rytuały, mające przynieść oderwanie myśli i zapomnienie np. poprzez nadmierne zajadanie smutków.

Leczenie depresji maskowanej

Ze względu na złożony obraz kliniczny depresji maskowanej, można ją zdiagnozować po przeprowadzeniu badań wykluczających choroby ze strony ciała. To konieczne, ponieważ powtarzające się bóle głowy można przypisać problemowi z migreną, a bóle mięśni codziennemu wysiłkowi. Najczęściej pierwsze podejrzenia depresji maskowanej padają, gdy pacjent nieskutecznie leczy się dłuższy czas na chorobę ciała, trwając cały czas w chorobie. Od specjalisty należy decyzja, w jaki sposób leczyć ten rodzaj depresji, choć najczęściej jest to zarówno farmakologia , jak i psychoterapia. Warto dołączyć się również do grupy wsparcia, aby łatwiej zrzucić z siebie ciężar choroby, widząc postawę innych osób, dotkniętych tym samym problemem.


źródło: www.poradnikzdrowie.ploczymlekarze.plwww.psychiatria.pl

 


Zobacz także

Sportowa elegancja, moc i bezpieczeństwo. Nissan Juke, nowoczesny samochód dla wymagających kobiet

Cytologia dokładniejsza niż dotychczas

8 zdrowych nawyków, które zajmą ci minutę (lub mniej)